Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pátek 23.11.2001
 • Premiér Miloš Zeman informoval veřejnost o tom, že se zmírní intenzita některých bezpečnostních činností, vyhlášených po 11. září
 • Čtyřkoaliční senátoři zablokovali projednávání druhé verze novely obchodního zákoníku, která prošla dolní komorou jen po následné revokaci
 • Senát schválil zrušení 14. platů ústavním činitelům i soudcům
 • Slovensko nehodlá jednat o jakékoli změně režimu na česko - slovenské hranici, zvláště pak odmítá jakékoli pomyšlení na zavedení vízové povinnosti
 • Senátní zahraniční výbor ve čtvrtek konstatoval, že smlouva o pronájmu moskevského komplexu Český dům byla uzavřena nezákonně
 • Michael Žantovský nepřímo vyzval Jana Kavana k rezignaci v souvislosti s aférou kolem Českého domu
 • Úřad vlády podal podnět k trestnímu stíhání týdeníku Respekt kvůli článku, který obvinil vládu z korupčního jednání
 • Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová prohlásila, že břeclavské státní zastupitelství selhalo, když připustilo policejní stíhání kněze Vojtěcha Protivínského kvůli předvolební agitaci proti komunistům
 • Generál František Padělek obnovil lety bitevníků K-159
 • Podle ministra vnitra Stanislava Grosse je na 90% pravděpodobné, že Česká zbrojovka v Uherském Brodě bude dodavatelem pistolí pro českou policii
 • Podle CVVM důvěřuje prezidentovi 54% občanů, důvěra ve vládu klesla na 41%
 • Počasí Praha: sychravo, odpoledne liják, velmi chladno až zimno
  Žilina: dážď s mokrým snehom, skrátka krásne hnusne    Miroslav Drkoš

Český podzim (z Valašska):
Aj u súsedú na kopečku
bijú sa tam o děvečku,
ale né hrubě,
enem po hubě -
dostal jsem facku.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka:

Pátek 23. listopadu 2001
V rámci uplatnění synergických procesů si Ambrož přinesl kleště a vyrval ze stolů skoby, které do nich Duto včera natloukl, abychom si na ně věšeli svoje tašky. Duto Hlav mlčel. Však Viki dost nadávala, když si o ně roztrhla punčocháče. Takže jsme realizovali hned dva závazky. Ale ty stoly vypadají dost děsně.


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Spor Novy s Lauderem bude znovu před soudem
Doba předvánoční je ve znamení kauz. Kauza faráře Protivínského zanikla v rozpacích, jako když prskavka zapadne do kaluže. Významnější je ovšem kauza Vladimíra Železného, respektive kauza televize Nova.

S tímto příběhem jsou v posledních dnech spojeny některé bizarnosti, chce se říci ptákoviny. Vladimír Železný a Václav Klaus se setkali - to je téma mnoha spekulací. Střízlivě uváženo - je to důvod k rozruchu? Železný je natvrdo vyšetřován přes půl roku. Že strávil 50 hodin v base nemá v civilizovaném státě žádný dopad - Železný nebyl odsouzen a je třeba na něho pohlížet jako na nevinného. Je nadále ředitelem významné televize. Proč by se s ním neměl předseda sněmovny setkat? Protože je před volbami a protože si bude setkání vykládat kdekdo jakkoli. Ale i to je věcí obou pánů.

Stejně tak je ptákovský případ vyšetřovatele Vladimíra Machaly. Zdá se, že nepochybně došlo k jakési příhodě v podniku Klub Limonádový Joe. Podle jedné verze (Machalovy) se na vyšetřovatele vrhly zdejší gorily a s výkřikem "to je on" mu daly nakládačku. Podle výpovědi goril opilý Machala si přinesl židli, sedl si na ni a spadl a rozbil si kokos. Obě verze jsou stejně ptákovské.

Teď k tomu, co není ptákovské.
Ve Stockholmu bude mít pokračování arbitrážní řízení, přičemž první kolo dalo zapravdu žalobě na český stát, že prachbídně ochraňoval zájmy investorů. Výsledky tohoto jednání budou mít větší význam, než kdyby se Železný nastěhoval ke Klausům do podnájmu a paní Livie mu obden smažila cmundu.

No a co taky není ptákovské: Nejvyšší soud totiž neuznal Železného důvody na ukončení spolupráce CET 21 a Lauderovou ČNTS a případ bude znovu soudně projednáván.

Připomenu, oč jde: ČNTS, to je ta firma, do níž Američané investovali a zároveň - ta firma, která dojila z Novy zisk. Železný ji svým pověstným alexandrovským řezem utnul a získal jiné investory a od té doby vysílá z Barrandova a ne z Vladislavovy ulice. Záminkou k řezu bylo tehdy opomenutí ČNTS, která nedodala Železnému "vysílací plán", takže Železný "nevěděl co se bude vysílat". Soud tehdy následoval příkladu jiných institucí a zatančil podle Železného písničky a na tuto absurditu přistoupil a tím bylo vše zpečetěno a soudně potvrzeno.

Jenže teď se může stát, že naše nezávislé soudy na základě týchž zjištění dojdou k jinému závěru než původně, a sice k tomu,že na nějakém vysílacím plánu zas tak moc nezáleží a ČNTS bude soudně ustavena exkluzivní servisní organizací Novy.

Netvrdím, že se to stane. Ono by to totiž odpovídalo zdravému rozumu a vedlo by to elegantnímu a rozumnému rozřešení celého zádrhele, a na rozumná řešení nejsme u nás zvyklí.Ale jakási naděje na to přece jen tu je.


RODINA A PŘÁTELÉ: Potíže s řízením Formule 1
Už jste někdy řídili Formuli 1? Já ne. Ale onehdy jsem se díval na lidi, kteří se o to pokoušeli. Vzpomněl jsem si na to dnes při televizních novinách Novy, kde ukazovali Mika Hakkinena při návštěvě jejich studia. Náhodou jsem byl tento týden v Primě. Hakkinen tam ve své formuli mimořádně nepřijel, zato tam měli u zadního vchodu přistavenou Engeho Formuli a pokoušeli se ji dostat dovnitř.

Byla to spíš maketa než formule, chyběl tomu motor a taky pneumatiky byly jakési umělohmotné, ovšem jinak to auto vypadalo velmi přesvědčivě. Potíž byla v tom, že bylo mnohem širší než dveře. Řešení se našlo brzy: pánové vzali formuli "na štorc", povalili ji na bok, zadek naložili na vozíček a předek popadli do teplejch neboli do vlastních rukou a takto se podařilo vpravit Formuli 1 dovnitř.

Vzpomínka: před mnoha lety, řekl bych tak před patnácti, jsem pomáhal stěhovat Formuli 1 do Technického muzea v Praze na Letné. Byla to snad první Formule, která se dostala do naší země od té doby, kdy tu jezdily Mercedesy a Auto Uniony na Masarykově okruhu. Tehdy tam přišla půlka Prahy podívat se na tu náramnou krásu! Letos měli podobný monopost vystavený v Brně na Invexu, taky to byla Engeho Formule. Žádné davy se kolem ní netísnily... jak jepičí je život senzačních atrakcí!

Přestože to byl model, postával jsem u téhle primové Formule v úctě takřka posvátné. Překvapující byl její rozměr. Když totiž je formule před vámi na všech čtyřech, nepřijde vám, jak je vlastně veliká. Jenže když stála na boku, byla skoro tak velká, tedy vysoká, jako já! Hezké slečny, jimiž se každá televize na světě jen hemží, chodily kolem a nakukovaly do kokpitu a švitořily na téma "jé, já bych se ráda svezla".

Kdyby mi to někdo nabídl, ochotně bych si to s libovolnou z nich vyměnil. Tak tahle touha, spolu s několika dalšími, ze mne už opravdu beze zbytu vyprchala.


PSÍ PŘÍHODY: Čekání na sníh
Už je po svatém Martinu. Ve vyšších polohách sněží. V Praze zatím jen prší. Dnes pršelo vydatně, dalo by se hovořit o slejváku, aniž by člověk byl obviněn ze sklonů k přehánění. Míša byla na návštěvě u kamarádky. Ta má pejska, maličkého mopse. Když přestalo pršet, obě dámy se rozhodly vyvést mopsíka na procházku. Pejsek vyšel z domu, rozhlédl se, a když viděl všude kolem sebe louže, přitiskl je ke stěně domu: odmítl učinit byť jediný další krok!

Bart je k počasí netečný. Odpoledne jsem otevřel dveře na balkón - ve chvíli, kdy pršelo nejvíc Vyhlížel jsem sněhové vločky. Skutečně, tu a tam se nějaká prokmitla mezi těmi tlustými svazky slejváku. Bart stál vedle mě a velmi opatrně vysouval dopředu hlavu. Nijak se do deště nehrnul.

Jsem si ale jistý, že kdybych řekl jdeme, vyrazil by bez nejmenšího zaváhání.

Je vůči nepřízni počasí tak netečný, že si někdy říkám, jestli vůbec má cit pro vlhkost. Třeba mu chybí v kůži nějaké receptory, nebo co. Ale to mě napadá jenom když ho pozoruju, jak se vrhá do deště (za předpokladu, že se vrhám taky). Jinak to není žádný vodomil. Do řeky nebo do rybníka nevlezl nikdy v životě, a vydržel na břehu, i když se do Vltavy vrhla skokem doslova plavným jeho kamarádka fenka, se kterou se přátelil na cvičáku. Nikdy se nebrouzdal v nádržce před vchodem našeho domu. Do Dalejského potoka v Prokopském údolí vlezl jen na jediných dvou místech, kde je brod pro auta. Jenom ten déšť mu nevadí - do jisté míry. Když se vrátíme, dnes už dobrovolně usedá, aby se nechal vyfrotýrovat ručníkem.

Proč ale se vrhá do proudu zahradní hadice?
Je to složitá bytost. Ovšem řešení této stránky jeho složité bytosti, tedy jeho vztahu k zahradní hadici, skutečně není na pořadu dne.

Oba venkovní kohouty jsem zatáhl a odvodnil už před čtrnácti dny. Teď jsme ve fázi očekávání sněhu a fujavic.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.