Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: čtvrtek 22.11.2001
 • Václav Havel zastavil trestní stíhání proti Vlastimilovi Protivínskému, který před senátními volbami doporučoval občanům, aby nevolili komunisty, za což ho komunisté udali
 • Nezávisle zrušil stíhání brněnský státní zástupce, který charakterizoval Protivínského činnost jako vyjádření politického názoru
 • Vládní strany v Rakousku odhlasovaly ve Vídni rezoluci, podle níž Rakousko pustí ČR do EU až potom, co Česká republika "vyřeší bezpečnost Temelína", opozice byla proti
 • Ministerstvo obrany si vezme půjčku 5,8 miliard na nákup letadel L-159, peníze půjčí Británie
 • Ve věznici v Mírově se konal nácvik incidentu s tématem "zadržení rukojmí", nasazena byla i zásahová jednotka, nácvik šel jako ostrý poplach, záměr byl úspěšně utajen
 • USA se obrátily na ministra zahraničí Kavana, aby využil svých kontaků v Afghánistánu při jednání o sestavení nové afghánské vlády
 • Senátní zahraniční výbor probíral Kavanovu kauzu "Český dům v Moskvě", senátor Žantovský informoval o pochybnostech, Kavan je klasifikoval jako nepravdivé
 • Minimální mzda stoupne z 5000 na 5700 Kč, vláda tím chce lidi odvrátit od braní dávek, podnikatelé varují, že budou muset propouštět
 • Rada České televize neschválila Balvínův rozpočet ČT
 • TV3 si přeje, aby byl Petr Štěpánek vyloučen z Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, jíž je místopředsedou, neboť její vysílání označil za pirátské
 • Do Temelína dorazil pravidelný vlak s jaderným palivem, vypravený z polského Štětína
 • Počasí Praha: neurčitě chladný podzimní den
  Žilina: oteplilo sa a sneh sa roztopil    Miroslav Drkoš

Český podzim (z Pošumaví):
Co jsme se my nachodili,
co jsme se my našli,
nežli jsme vás, vy muziky,
nežli jsme vás našli!
Našli jsme vás, našli,
za širokým stolem,
aj vy páni muzikanti,
zahrajte nám spolem!
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka:

Čtvrtek 22. listopadu 2001
Na závěr včerejšího VUMLu se vedoucí pracovníci zavázali zlepšit fungování Synergie v Č. Textárnách v oblasti, která je blízká jejich pracovní náplni. Duto Hlav nás dnes seřval, že máme tašky na stolech či pod stolem. Aby nastolil synergii, natloukl kladivem do boků stolů skobičky, na které si máme svoje tašky věšet.


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Havel zase střelil gól, ale do které branky?
Kauza faráře Vlastimila Protivínského vzala během dneška hned dva obraty najednou. Stručně si osvěžme, o co jde: komunisté podali na policii trestní oznámení - cituji ČTK - "za hanobení národa, rasy a přesvědčení, kterého se měl dopustit tím, že loni před volbami do Senátu na Břeclavsku vyzýval na plakátech občany, aby nevolili KSČM, a upozorňoval, že "komunisté poslali miliony lidí do koncentračních táborů a na smrt". Drzostí tohoto typu se komunisté nejspíš dopouštějí častěji, nevíme přece, co všechno dostávají do šuplíku došlá pošta všelijaká okresní oddělení policie, tohoto případu si ale všimlo moravské vydání iDnes, z něho zvěst přešla do tiskové formy deníku MFD a během několika hodin ji znal každý, kdo sleduje veřejné události. Vzhledem k tomu, že komunisté skutečně poslali miliony lidí do koncentračních táborů a na smrt, toto trestní oznámení je školní ukázka vpravdě bolševické drzosti. V tomto smyslu jsme o věci referovali i zde na Psu v pondělí. Hodně záleželo na tom, jak se státní orgány k věci zachovají.

Policejní orgány jsou povinny každé trestní oznámení posoudit. Docela chápu, že dotyčný orgán takovým oznámením obšťastněný nechtěl rozhodnout sám a předal kauzu státnímu zástupci: žijeme přece v zemi, kde komunisté jsou pod ochranou už od roku 1989, kde Šlouf mává premiérem a Ransdorf je častěji v TV než kdyby hlásil počasí. Policie je pouze výkonný orgán. Jí nepřísluší soudit faráře Protivínského ani kohokoli jiného. Otázky viny či neviny posuzuje moc soudní a k ní přísluší státní zástupce. Nu a státní zástupce v Brně ve středu usoudil, že Protivínský se ničeho nedopustil a dal pokyn vyšetřovateli, aby věc odložil coby neopodstatněnou. Potud šlo všech no řádnou standardní cestou.

Mezi tím ale povstalo velké rozčilení a petice a bití do prsou. I to je v pořádku, na bití do prsou má každý právo. Prudší letoře bouchnou saze v komíně, jak lze pochopit.

Co ale je těžké pochopit je prezidentská milost, vydaná dokonce později, než brněnský státní zástupce odložil věc ad acta. Jak skvělá radost nastala v bolševických řadách! První reakcí bylo konstatování, které se teď dá těžko vyvracet: prezidentskou milostí Havel fakticky připustil Protivínského vinu. Dokonce i Protivínského komunisté politovali: nezaslouží si podle nich figurovat "v sérii nepovedených prezidentských milostí". To věru nezaslouží... Prezidentův věrný Špaček musel vysvětlovat, že "jakmile prezident vidí, že se někde děje nějaký nesmysl, musí zasáhnout..." Kdo ale zasáhne, když dělá nesmysl prezident? Šlamastykální otázka, jen aby z ní nevypukla ústavní krize! Do našeho politického dění se totiž vnesl nový ústavní pojem: nesmysl. Ústava by měla být co nejdřív novelizována, aby bylo zřejmější, co je to nesmysl, kdo má právo na nesmysl reagovat a kdo musí nesmyslem toliko trpět. Detekce nesmyslu byla v tomto případě via facti delegována do úhrnu prezidentských pravomocí - jenže při tom těžko zůstane. Toto je třeba kodifikovat, čím dříve, tím lépe.
Jen aby to neztroskotalo na tom, že pan prezident - při jasnější chvilce než měl dnes - nepochopí že je to nesmysl.


RODINA A PŘÁTELÉ: Zimní gumy - bum a bylo po problému
Zopakuji podstatu problému: teprve před třemi roky jsem objevil kouzlo zimních gum a od té doby je nechávám měnit za letní. Jenže jak ten čas letí, nabyl jsem dojmu, že nedělám nic jiného, než čenžuju gumy. Koupil jsem si tedy ráfky, obul je letními gumami, na jaře je nechal vyměnit v servisu a plánoval jsem, že teď na začátku zimní sezóny si pohodlně bez čekání a jako příjemný tělocvik kola vyměním sám. Jenže ty ráfky s letními gumami nešly sundat.

Takže jsem ráno nastoupil v pneuservisu u nás dole na Vrchlického. Pan Guma si počínal přesně tak, jak mi radil Ruda Blažek, pravidelný čtenář Psa i Digineffu: popadl obrovskou gumovou palici, udělal bum a kolo padlo.

No jo. Jenže auto spočívalo v tu dobu nikoli na chvějivém amatérském hevírku, auto leželo na profi hydraulickém zvedáku jako vídeňský řízek na talíři! Takže když pan Guma udělal bum, auto se nezachovalo jako když se ohne kopička huspeniny po kýchnutí tety Zdeny. Zůstalo na zvedáku a kolo upadlo.

Je to osudové.
Samozřejmě,že každé řemeslo je spiknutí proti laikům. Není třeba ani nadání, ani mimořádné píle, ani šestiletého studia, ani rigorózních zkoušek, ani atestací, ani oponentur, abyste mohli uchopit do ruky gumovou palici a udělat bum.
Nemusíte ani vědět, že máte udělat bum, stačí, aby vám to poradil Ruda Blažek nebo kdokoli stejně poučený.
Jenže musíte vlastnit ten zatracenej hydraulickej zvedák, aby tu vaši káru vzal do hrsti a proti palici ji nastavil!

Na jaře už nebudu vzdorovat síle profesionality.
Ostatně, bude to za chvíli. Tak za pět minut a něco.


PSÍ PŘÍHODY: Blbstia triumfans
Na serveru Chov psů čteme poutavý článek o tom, kterak se Allianz s Kořistkou poradila. Vymyslela totiž zvláštní pojistné podmínky pro pojištění odpovědnosti za škodu vyplývající z vlastnictví nebo opatrováni zvířete. Pojištění se nevztahuje na odpovědnost "vyplývající z vlastnictví nebo opatrování nebezpečných a exotických živočichů". Kteří to jsou? Duchu Kořistkův, zjev se nám a projev toto tajemství!
A duch Kořistkův odpověděl a Allianz z toho usoudila:
Pro potřeby tohoto pojištění se za nebezpečné zvíře považuje medvěd, rys, vlk, zmije a nebezpečný pes. Za nebezpečného psa se považuje jedinec, který je křížený nebo čistokrevný příslušník plemene Amerického staffordshirského teriéra, Staffordshirského bulteríéra, Argentinského bulteriéra, Argentinské dogy, Brazilské fily. Dobrmana, Rhodeského ridgebacka, Rottweilera nebo jedinec, který je křížený nebo čistokrevný příslušník skupiny psů, která je obecně známa jako pitbulteriér.

Je to samozřejmě soukromá věc pojišťovny Allianz. Když se rozhodne, že nebude pojišťovat plešaté, nemám šanci. Kdyby ale pojišťovna Allianz vycházela ze statistik, nepojišťovala by odpovědnost vyplývající z vlastnictví nebo opatrování kříženců neurčité rasy, neboť právě těch je nejvíc a statisticky vzato nejvíc případů pokousání pochází z chrupu právě těchto jedinců. Nepojistila by majitele německých ovčáků. Ty ale Kořistka, jak známo, do seznamu nezařadil, stejně jako je tam nezařadili například němečtí Kořistkové, protože těch je moc a jejich majitelé tvoří viditelné procento voličstva a bezpečnost je jedna věc a poslanecké křeslo druhá věc a s tím se nemá zahrávat. A pozoruhodné procento (mnohem vyšší než citovaní "nebezpeční psi") tvoří jezevčíci - opět, protože jich je hodně.

Takže, co s tím?
Nejspíš to, že by majitelé psů měli o tomto rozhodnutí Allianz vědět a pak ať se rozhodnou sami, zda budou vyhledávat služby pojišťovny Allianz nebo zda budou doporučovat služby pojišťovny Allianz svým přátelům a známým.

Jak to napsal J.V.Stalin v Dějinách VKS(b): "Car nám zasolil, i my jemu zasolíme!"


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.