Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: středa 21.11.2001
 • Ministr vnitra Stanislav Gross považuje za politický nátlak výzvu Ivana Langra, aby prověřil výroky šéfa úřadu vyšetřování Antla a vyšetřovatele Machaly
 • Také 4koala obviňuje ODS z nátlaku v Železného kauze
 • Advokát Vladimíra Železného Josef Montsport podal stížnost na vyšetřovatele Vladimíra Machalu
 • Mezi 4koalicí a Klausem pokračuje spor o novele obchodního zákoníku: sněmovna revokovala původně schválený zákon s Pilipovým dodatkem, podle něhož by nabyvatel státního majetku při privatizaci musel vyplatit minoritní akcionáře
 • 4koalice pokládá revokaci za protiústavní a hodlá se obrátit na Ústavní soud
 • Rada pro rozhlasové a televizní vysílání pokládá vysílání TV3 za pirátské a zároveň chce prověřit, zda majitel licence má vysílání pod kontrolou
 • Konfederace politických vězňů podpořila faráře Protivínského , kterého vyšetřuje policie kvůli tomu, že ve volební agitaci se postavil proti komunistům
 • 13 náčelníků bývalé StB má být stíháno kvůli tzv. akci Asanace, která měla vyhnat disidenty do emigrace, navrhl to státnímu zastupitelství Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu
 • Pražský městský soud zamítl žalobu protinacistického odbojáře Čestmíra Šikoly proti komunistickému předákovi Miroslavovi Grebeníčkovi
 • Trenér fotbalistů Josef Chovanec podal demisi z funkce trenéra národního mužstva, tým vedl od roku 98
 • Počasí Praha: Den začal slibně, ale sliby chyby - nakonec z toho byla podzimní šeď
  Žilina: už sa drží slabá snehová pokrývka    Miroslav Drkoš

Český podzim (z Klatovska):
Pivíčko je naše,
šenkýřův je džbánek.
Kdo nám ho navařil?
Ten chuděnskej sládek!
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka:

Středa 21. listopadu 2001
Dnešní VUML probíhal v pracovní době a byl povinný. Vystoupil ředitel Běsný Kokot a přednesl svou vizi, jak dosáhnout zlepšení spolupráce pomocí Synergie: "Pro implementaci synergických efektů je nutná formalizace a hierarchizace procesů záměrného vytváření synergií v oblasti produktů, které toto umožňují a podporují." Ambrož sténal: "Zlatý marxák!"


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Aféra Protivínského - zatím jde o pouhý návrh
To je zajímavé, že dnes, když se za politické názory nezavírá, se hned každý hlásí, že půjde za své přesvědčení do vězení taky: Oldřich Kužílek, Hana Marvanová, Jan Hřebejk, Michael Kocáb, Jan Kraus se postavili za katolického faráře V. Protivínského, kterého policie stíhá za kritiku KSČM. I zde na Neviditelném psu máme v dnešním vydání petici.

Bylo by možná si vše probrat s cihličkou ledu na hlavě. Pěkně popořádku.
Ze strany našich bolševiků je to nebetyčná nestydatost, že podali na pana Protivínského trestní oznámení za "hanobení skupiny obyvatel" pro politické přesvědčení. To, že komunisté mohou vůbec fungovat pod stejným názvem a s jen kosmeticky pozměněnou ideologií, to je jen důsledek anormálnosti našich poměrů a pochopitelně i důsledek procesu "bezbolestného předání moci" v tzv. sametové revoluci. Podle jejich vzoru mohou teď vesele podávat trestní oznámení i další podobná extremistická uskupení, jako je třeba Vlastenecká fronta.

A ze strany policie? Jakmile někdo podá trestní oznámení, policie je povinna se jím zabývat. Ten kdo oznámení přijal, nemá nejmenší oprávnění si lejstro přečíst a říct - soudruhu, tohle si strč za klobouk, od komunistů trestní oznámení nepřijímáme. Otázka je, s jakým zápalem se jihomoravská policie kauzy ujala a jaká slova při tom padla - některá jsou zarážející. Ale dokud je vše ve věci šetření, bylo by asi dobře důvěřovat státním orgánům a s rozčilením počkat na to, jak rozhodnou. Trestní oznámení je standardní postup, ať si o něm myslíme cokoli. Šetření, to je úřední povinnost. Jak dopadne? Nevíme.

Jenže kostka ledu na hlavě nepřidá na politickém sex appealu. Atraktivnější je mobilizování a povyk. Možná někoho napadne řečnit na soklu od svatého Václava, někdo zaleze na viditelném místě do spacáku. Patří to ke specifickému politickému stylu, kupodivu, protože zatím se to moc neosvědčilo.

Jo, pokud policie nebude už jen zkoumat trestní oznámení drzých bolševiků a začne skutečně pronásledovat velebného otce, pak bude třeba jednat. Zatím to co je navíc nad zostřenou pozorností veřejnosti poněkud čpí pachem spálené ohřívané polívčičky.

K výsledkům výzkumu veřejného mínění
V dnešním vydání máme vyjádření CVVM k metodice průzkumu volebních preferencí.Je to střízlivý, věcný dokument a nutno připustit, že má svoji logiku: Centrum zkoumá, kolik občanů by volilo Čtyřkoalici, kolik lidovce, unii atd. Jiná metodika není možná, protože tyto subjekty skutečně na naší politické scéně jsou: máme Čtyřkoalu? Máme. Máme lidovce? Máme. Jsou lidovci zároveň členy Čtyřkoaly? No a v tom je ten háček.

Nejde tedy ani tolik o metodiku výzkumu (která může být těžko jiná), jako o interpretaci. Ono se mlčky předpokládá, že ten kdo při vyplňování dotazníku dal svoji preferenci třebas lidovcům, by automaticky volil Čtyřkoalu. Ale je tomu tak doopravdy? Myslím, že by bylo korektní, kdyby se zveřejňovaly i dílčí výsledky jednotlivých stran. Od příště to budeme zde na Neviditelném psu takto dělat, máme přislíbena data rovnou z CVVM, nebudem tedy odvislí na datech profiltrovaných.


RODINA A PŘÁTELÉ: Dobrá zpráva od Plzně
Odpoledne hlásili v rozhlase, že se obchvat stavět definitivně bude. Ti co tomu bránili se nad osudem Plzně smilovali. Jistě že se dozvíme, co doopravdy vedlo skupinu aktivistů přistoupit na mír. Jejich předák pan Rovenský řekl, že se napříště nebudou pouštět do dalších zdržovacích akcí, a vyjádřil se v tom smyslu, že ustoupili, protože viděli, že "kratší variantu" tak jako tak neprosadí.

Moc rád bych znal ten pravý důvod. Před časem jsem prošel trasy obou variant, které nakonec zbyly, té ekologistické i nakonec vládní. Je pravda, že ta ekologistická je kratší, bodejď by ne, vždyť vede okrajem města. Když jsem se tenkrát pozastavil nad tím, že se v trase, kterou ekologisté prosazují, staví obytné domy, dostalo se mi suché odpovědi:

"Ty se zbourají."

Takže to už je minulost a dá se čekat, že se městu Plzeň konečně uleví.

Bylo by ale nespravedlivé častovat sarkasmem jenom pana Rovenského a jeho ekologistické aktivisty. Na těch příšerných mnohaletých průtazích se původně podepsali především papaláši z tehdejší plzeňské radnice, kteří měli svoje osobní zájmy na pozemcích a využili rozpadu federace a prosadili revokaci tehdejšího rozhodnutí Pithartovy vlády s jasným cílem si namastit kapsu. No a pak následovaly další děje a byl schválen územní plán (jistěže taky masťokapesního charakteru) a pokračovaly tahanice a od té doby desetitisíce náklaďáků a osobních aut den po dni, rok po roku zamořovaly centrum Plzně.

Snad bude brzy po všem.

A možná, když pan Rovenský je volnej, mohl by se ujmout protestů proti tomu příšernému nesmyslu v Praze, což je pravý opak toho, co bylo v Plzni: tam šlo o to, aby provoz šel z města pryč. Kdežto v Praze magistrát až dojemně zachovává kontinuitu s dávnými bolševickými rozhodnutími táhnout dopravu skrz centrum a chystá tunel pod Stromovkou s vyústěním na Pelc Tyrolce a odtud - což se veřejnosti zatím neřeklo - se má doprava jakýmisi estakádami vést pod nemocnicí na Bulovce do Libně! Pane Rovenský, nechcete se stěhovat?


PSÍ PŘÍHODY: Pokračování příběhu s liškou na Mrázovce
Ráno jsme potkali ne lišku, ale pana Suchého s jeho Darinou a Andulou. Hned jsme dali řeč na téma liška. Vytvořil jsem věrohodnou teorii: jak známo, lišky žijí v parku na Letné. Odtud se lze - pokud jste liška - dostat parkovými porosty přes zahrady Hradu do zahrad a parků na Strahov. Lišce nezbývá než přeběhnout Plzeňskou a Vrchlického, což nemusí být v noci tak obtížné, a je na našem kopci Mrázovka.

Pan Suchý chválil moji teorii, prohlásil ji za pravděpodobnou na hranici jistoty. Sám též hlásal liščinu slávu mezi majitelkami metelivých chundeláčů, právě těch, které navrhují zákaz hárání fen a pronásledování psů vyšších než 25 cm v kohoutku.

"Jsou vyděšený! Věřej na vzteklinu!" radoval se pan Suchý.

Pak jsme ještě probírali pravděpodobnost, že se rozlícená a vzteklinou nakažená liška vrhne na naše trio, v krajním případě i na nás. Vzájemně jsme se ujistili, že liška, byť vzteklá, je plachá a konflikty nevyhledává.

Pak jsme se rozloučili a šli po svých - pan Suchý ke svému domovu v dolní části a já stoupal nahoru na kopec..

Nedaleko hotelu Mövenpick, jeho horní části, té modré, spojené lanovkou s dolní částí, jsem spatřil povědomou zrzavou postavu.

Byl to bejkovsky vypasenej kocour. Seděl a zpupně na nás hleděl. Bart ho zmerčil a zarazil se: jak to, že kocour neprchá? Tázavě na mě pohlédl. Napadlo mě, že někteří kocouři se dovedou prát natolik, že se ani psů nebojí, a nerad bych vedl Barta na veterinu s rozsekaným čumákem. Naštěstí kocour usoudil, že náš Bart mu nestojí za námahu, líně se provlékl plaňkami v zábradlí a vzdálil se. Teprve potom se Bart rozběhl, přeskočil zábradlí - ale dolů do křovin se nepustil, jen tam nahoře pobíhal podél zábradlí a dělal důležitého.

Mám teď už jedinou starost: jak tuhle děsivou novinu zítra sdělím panu Suchému?


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.