Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pátek 9.11.2001
 • Sněmovní rozpočtový výbor doporučil sněmovně schválit v pátek rozpočet
 • Ministerstvo financí převedlo milion dolarů na právní kancelář Clifford, jež má ČR zaplatit jako náklady stockholmského arbitrážního soudu ve věci TV Nova
 • Pavel Dostál uvolnil vývoz českých kulturních děl do ciziny, který před nedávnem pozastavil, aby nebyly zabaveny ve prospěch CME
 • Vicepremiér Pavel Rychetský konstatoval, že mediální rady selhaly - a citoval případ CME a TV Nova
 • Soudce Pavel Sedláček vysvětlil, že Železného právník Aleš Rozehnal je ve vazbě proto, že se vyskytli čtyři noví svědci; po jejich výslechu může být propuštěn na svobodu
 • Ministr obrany Jaroslav Tvrdík oznámil, že jeho i jiné resorty hledají vhodné nové místo pro vysílání Rádia Svobodná Evropa, ale upozornil, že ani ČR ani USA o přeložení RFE nepožádaly
 • Předseda lidovců Cyril Svoboda obvinil vládu ze zbabělosti, jelikož nezvedla platy zaměstnancům ve státní sféře
 • Česká konference rektorů vysokých škol žádá zavedení školného, pokud ovšem ony peníze půjdou do sféry vysokého školství
 • Pražský městský soud vrátil k novému projednání případ Dána Madse Traerupa, obviněného z toho, že udeřil jednoho policistu tyčí a druhého dlažební kostkou při loňských zářijových výtržnostech - soud tudíž nepotvrdil osvobozující rozsudek soudu první instance
 • V Pardubicích se provalila aféra s falešnými "modrými knížkami" - jde o dokumenty zprošťující z vojenské povinnosti, které byly zřejmě na prodej za 50 tisíc korun
 • Rezignoval předseda představenstva Českého Telecomu Ivan Pilný
 • Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil správní řízení s ministerstvem dopravy kvůli zadání tisku testů pro autoškoly bez výběrového řízení
 • V Jeseníkách napadl sníh a na Pradědu se už lyžuje na běžkách
 • Počasí Praha: Pod mrakem od rána, déšť, ale celkem (relativně) teplo
  Žilina: zamračeno, vlhko a pršlavo    Miroslav Drkoš

Český podzim (z Čech)
Na svatého Martina
pláče husí rodina
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Myšlenky dne: Jsou to peníze z rozpočtu, které nikoho nepostihnou Mluvčí ministerstva financí komentuje převod milionu dolarů na sanaci škod, jež vznikly v kauze NOVA

Pan Železný nemá důvod proč se skrývat
Vladimír Železný reaguje na spekulace tisku, který se diví, že ředitel TV Nova zmizel ze scény po Rozehnalově zatčení


Z deníčku Moby Dicka:

Pátek 9. listopadu 2001

Že Trn nedržel hubu! Jeho včerejší vzpomínku na tlachárenskou praxi vedení pracovních deníků odposlechl Duto Hlav a silně se mu zalíbila. V elektronických KECECH sice zapisujeme, co děláme, ale jenom do několika kategorií, a také - tato databáze slouží podnikovým analytikům a Duto k ní nemá přístup. Proto obnovil Knihu Aktivit Pracovníka. Jak pravil Junior, krom databáze budeme vyplňovat i dutobázi.


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
Ondřej Neff píše novou verzi románu Tma 2.0 v projektu "Autorovi přes rameno". Neviditelný pes v srpnu odměňuje za čtení článků uživatele I LIKE Q.  
Autorovi přes rameno

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Pozdní prozření Pavla Rychetského
Na konferenci Média a politici vystoupil i místopředseda vlády Pavel Rychetský a vyslovil se tam ke kauze "televize Nova". Mediální rady podle něho selhaly, řekl, a demonstroval to na případu působení Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) ohledně CME a TV Nova. Kvůli nim, soudí Rychetský, "je ČR vystavena vážnému riziku těžké majetkové újmy". Toto řekl v den, kdy byl "uvolněn" milion dolarů v souvislosti se stockholmskou arbitráží, kterou Česká republika prohrála. Milion dolarů, o němž mluvčí ministerstva financí prohlásila, že je to - volně interpretováno - pakatel, který nebude nikde chybět.

Chválabohu, že tak vysoký a prestižní vládní činitel připustil alespoň nějaké pochybení alespoň vůbec někoho. V jistém smyslu je to průlom do doposud neprostupné porcelánové stěny. Ta trhlinka, zdánlivě nepatrná, se může rozšířit. Veřejnost se dozajista bude ptát, kdo je zodpovědný - tím spíš, když půjde o větší sumu, než je "pakatel" za hranicí vnímání ministerstva financí ve výši pouhého milionu dolarů.

Rychetský byl totiž k radám poněkud nespravedlivý. Ty rady - zvláště tedy Rada pro rozhlasové a televizní vysílání - prostě dělaly v dané chvíli - v průběhu roků - to se od nich chtělo a co jim předpisovaly zákony. Jenže nic víc. Nikdo nekřičel, nikdo nebuntošil, nikdo nesvolával demonstrace na Václavské náměstí. Listuji ve starých Neviditelných psech. V lednu 1997 jsme tu psali o nádherném výroku Jana Kasala ve smyslu, že je jedno, komu patří televize Nova, hlavně že platí daně. Pavel Rychetský ukázal prstem a to je dobře. Otázka zní, zda ukázal správným směrem. Na té kauze se podepsali i jiní a moc bych si přál, aby se v této souvislosti rozkryla role Jana Kasala.

Na rozdíl od pana Kasala si nemyslím, že je jedno, komu patří televize Nova.
Nemám ponětí, komu patří televize Nova.
Jen se na ni dívám, na její zpravodajství, Tak třeba dneska, Martin Krpáč referuje o tom, jak zase jednou ve Washingtonu rozhodli "o nás bez nás" - ve věci afghánského vysílání Svobodné Evropy. Po jeho slovech "o nás bez nás" nastřihli dva velmi znepokojené občany hovořící o riziku. Goebbels by zatleskal - dokonale dózované kapky jedu do občanova ucha, celkem malé, takřka nepostřehnutelné, zato trvale účinné.

Panu Kasalovi bylo v roce 1997 jedno, komu patří televize Nova. Dneska nevíme, komu patří televize Nova. A televize Nova vysílá jasně cílenou propagandu.

Kdy to dojde Pavlovi Rychetskému, co se děje? Za další čtyři roky?


RODINA A PŘÁTELÉ: Nevaž se a vodvaž se? Blbost!
Ano, je to blbost, tohle nevaž se a vodvaž se. S mobilem žádnou srandu neužijete. Je to nástroj pro bídně všední situace. Uvedu příklady hned tři.

Čtvrtek jsem strávil v Teplicích, s přáteli a kolegy Honzou Březinou a Pavlem Kočičkou, kde jsme ve firmě Fotostar drželi seminář o digitální fotografii: jeť to firma řádně vedená a inteligentní, o vzdělání zaměstnanců dbalá a obrátila se na nejlepší odborníky v zemi.

Bez mobilu bychom byli namydlení.
Hned zkraje: Vjeli jsme do Teplic. Strašné bloudění v této megapoli bylo zdrsněno prudkým lijákem za hranicí průtrže, větrem o rychlosti 450 km/hod a všeobecným výskytem jedovatých ropuch. V nouzi voláme do Fotostaru, kde firma sídlí (já tam byl jen jednou, jenže za sluníčka, mí přátelé nikdy).
"Co vidíte?" tázal se Fotostar.
"Clonu deště.".
"A skrz ni?"
"Kostel z červených cihel."
"Tak ho objeďte a jste u nás!"
Tak se stalo. Druhá fáze: S Pavlem Kočičkou jsme už připravovali prezentace, načež Březina volal mobilem - kde to sakra jsme!
"V kterém patře jsi?"
"Ve čtvrtém."
"A co vidíš před sebou?"
"Hnědé dvoukřídlé dveře."
"Tak do nich vlez a jseš u nás."
Tak se stalo. Prezentace odprezentována, vrátili jsme se do Prahy, kolegové mě vysadili na stanici Vysočanská. Sáhnu do kapsy pro čepici - a hýml, nechal jsem ji v autě. Volám Březinovi. Nachází čepici a ujišťuje, že ji vezme k sobě a bude ji opatrovat jako sirotu.
"Pozdravuj ji ode mne a vyřiď jí, že se jí strašně omlouvám a že je mi to moc líto," žádal jsem ho, a nepochybuji, že vzkaz vyřídil, tím spíš, že má v autě hands free mobil, takže čepice moje slova nutně musela slyšet.
Ano, taková je pravda. Žádné nevaž se, vodvaž se! Mobil slouží po většinu svého fungování k naprostým kravinám.
Jen to nechápu, jak jsme mohli dřív bez něho žít.
Jak jsme trefili do Teplic, jak jsme našli cestu do čtvrtého patra a jak to, že jsme měli čepici na hlavě.


PSÍ PŘÍHODY: Lepší sušenka v hubě, než...
Bart nepohrdá ničím jedlým a vezme zavděk i lecčím nejedlým. Z mého pohledu někdy i krajně nejedlým, neřku-li rovnou hnusným. Neznamená to, že je pažravec a že nemá preference.

Onehdy somroval v jídelně, kde Míša pila čaj a chroupala sušenky. Přišel, loudil a Míša mi dala sušenku v rámci dietetického programu "hubneme prostřednictvím psa". Bart vzal do huby sušenku, jenže v tom okamžiku jsem já - momentálně přítomný v kuchyni - otevřel ledničku a vytáhl balíček šunky, abych si udělal večeřový sendvičorohlík.

V tu chvíli se Bart přestal starat o Míšinu štíhlou linii, vběhl do kuchyně, posadil se přede mne a hleděl na mě, naději v oku. A pak, jako by se vzpamatoval, vyplivl tu sušenku na zem.

Vykládám si to takto, vžívám se do Barta:
Pán bude žrát šunku. Jistě mi dá kousek. Vždycky mi dá kousek. Proč by tentokrát neměl? Jenže... Zrovna žeru sušenku. Dala mi ji paní. Vždycky mi dá sušenku, když žere sušenky. zrovna tak jako mi dá šunku pán, jako vždycky, když žere šunku, i když jen malý kousek. Jenže... co když si pán všimne, že mám v hubě sušenku? Řekne si: Bart má sušenku, takže žádnou šunku nepotřebuje. Tak to ne!

A vyplivl sušenku na zem.

Možná je to jinak. Vžívám se znovu do Barta:
Ha! Šunka! Do hajzlu se sušenkou. Dej mi šunku!
A vyplivl sušenku.

Obě varianty jsou možné. Ta druhá je podstatně pravděpodobnější.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.