Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: čtvrtek 1.11.2001
  • Zbytečný a zhoubný - tak charakterizoval Václav Klaus vládní návrh na zřízení důchodové pojišťovny, návrh neprošel ve sněmovně tlakem opozice proti hlasům socdem a komunistů
  • Pavel Tollner se vzdal poslaneckého mandátu za stranu lidovou, protože se stal členem dozorčí rady Konsolidační agentury; v radě v pohodě sedí poslanci za ODS a ČSSD
  • Za Tollnera usedne v parlamentě Pavel Plánička
  • Český letoun TU 154 už provedl čtyři lety ve prospěch společného ozbrojeného úsilí sil NATO
  • Armáda zatím nezná příčinu pádu vrtulníku, který se zřítil v neděli s americkými kosmonauty a českým doprovodem
  • Letuška z havarovaného vrtulníku je stále v nebezpečí života a lékaři ve Vojenské nemocnici v Praze se jí snaží zachránit život
  • Prezident Václav Havel se uzdravuje
  • Televizní rada zvolila Jiřího Balvína generálním ředitelem ČT
  • Z rady na protest proti volbě (bylo to 10 z 15) ředitele ČT odstoupil Svatopluk Karásek
  • Jaderná elektrárna v Temelíně zastaví na 3 týdny štěpnou reakci kvůli netěsnosti v chladicím okruhu
  • Rakouští aktivisté zablokovali průjezd česko - rakouského tahu ve Wullowitz, rakouská policie tomuto zablokování mezinárodní silnice přihlížela
  • Počasí Praha: Rekordně teplé počasí, přes 22 C, se sluníčkem, trochu foukal vítr
    Žilina: presne podla predpovede sa babie leto ešte vzchopilo k poslednému slnečnému výkonu    Miroslav Drkoš

Český podzim (z Čech)
Zašlo slunce, zašlo
za to černý mračno,
za hory, za doly,
za to mračno černý.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka:

Čtvrtek 1. listopadu 2001
Ambrož má hlášku od své přítelkyně Mrtvé Kočky, že se k US-DEU, KDU-ČSL a ODA má připojit i Morální rada mladých (MRMLA) Moniky Pajerové, aby ve Čtyřkoalici zůstaly čtyři strany. Majzlík ovšem trvá na tom, že v tom případě musí mít Čtyřkoalice pět poslaneckých klubů.


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
Ondřej Neff píše novou verzi románu Tma 2.0 v projektu "Autorovi přes rameno". Neviditelný pes v srpnu odměňuje za čtení článků uživatele I LIKE Q.  
Autorovi přes rameno

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Parlamentní tanec kolem hrnce bramboračky
V parlamentu se odehrála zásadní bitva a vládní strana podporovaná komunisty ji prohrála: šlo o zřízení nové instituce, tedy pojišťovny, která by na jedné straně vyplácela důchody a na straně druhé by inkasovala od občanů peníze placené coby špidlné plus by sosala státní podporu. Došlo by tedy k oddělení systému pojištění od rozpočtu, přinejmenším formálně. Zákon neprošel, ale ze světa zprovozen není - dozajista se na scénu v takové či jiné podobě vrátí.

Co mě zaráží: Jde o téma, které se týká absolutně každého. I to novorozeně bude jednou senior. Co by nás mělo více zajímat než právě tento problém? A zatímco nesmyslný pokus o "zákon" z hlavy poslance Kořistky vyvolal až i demonstraci na Václavském náměstí, tato kauza, jak se zdá, nechává chladné občany, novináře - a politici se nepokoušejí před občany předstoupit a na bázi srozumitelného výkladu si získat jejich podporu.

Toto je nepochybně téma do voleb, jenže... ono to bylo téma pro volby. Otázka důchodů je v programu každé strany. Jenže vždycky nějak zašmodrchaně, nedomrle a zasutě.
Důvod je, domnívám se, prostinký.
I kdyby Vladimír Špidla vydupal ze země skvostnou instituci a ta by se opravdu - jak slibuje on - dostala po počátečních investicích nákladově pod úroveň současného stavu, stejně se nevyřeší základní problém: kde vzít ty prachy, když stárnem a málo lidí se rodí? Připojištění, řekne pravice. No ano, jenže jaký smysl má dobrovolné pojištění a připojištění ve státě, kde a) nemůžete vůbec žádné finanční instituci vůbec nic věřit, b) uložené peníze (a také platby do připojištění jsou de facto uložené peníze) se chovají jako sněhová koule v pekle?

Toto je fundament problému. Proto všichni jen žvaní a mlží a nechtějí do smradlavého vejce šťouchnout. Jsou to rituální tance, abychom nabyli dojmu, že se s problémem něco děje - včetně dnešních výjevů v parlamentu. Ne, ve skutečnosti se neděje nic. Jen se míchá pořád dokola jednou, už notně rozvařenou bramboračkou.


RODINA A PŘÁTELÉ: Padl teplotní rekord, hurá!
Rekord padl - v Klementinu zatím registrovali 31. říjen 1942 jako nejteplejší - se sedmnácti stupni. No a včera bylo o pět stupňů víc!

Miluji teplotní rekordy. Mám vždycky zvláštní pocit, jistě že trochu slavnostní - jako bych byl přítomen něčemu výjimečnému, ba dokonce, jako kdybych se o rekord zasloužil.

Ta iluze zásluhy je vtíravá. Koukám se z okna hned ráno. Bude krásný den, říkal jsem si (Bart je ,můj svědek, slyšel to). Na procházku s Bartem jsem sice ještě šel v bundě a čepici, ale už dopoledne bylo hezky a slunečno. No a večer už v rádiu hlásili, že tento den překonal doposud nejteplejší den v roce 1942 - tehdy bylo 17 stupňů.

Nedokázal jsem se ubránit záplavě pošetilých myšlenek.
Jednak mě napadlo, že tenkrát v tom roce 1942 byli žabaři, že se dokázali zmotat jen na ubohých sedmnáct supňů Celsia, že teď jsme jiní kofři - a trhli jsme je o pět stupňů! Pak mě napadla další pošetilost, že se tehdejší teplotní nedostatečnost dá vysvětlit válečnou dobou, a že za okupace měli lidi jiné starosti, než ovlivňování počasí a výroby nejteplejších dnů, a že to byl docela slušný výkon na to, že na rok 1942 připadla tak svinská doba.

Nejteplejší a nejstudenější dny bývají poměrně často. Teploty se u nás sledují v Klementinu v Praze od roku 1775, taktéž v Bořitově v okrese Blansko v kraji Brněnském, dříve se to dělalo v Tuřanech. Rekord padl kupříkladu pro den 23. října v roce 1998 (o půl stupně) a v následujícím dnu opět (taky o půl stupně). A zítra - tedy vlastně dnes, 1. listopadu? V roce 1928 bylo 19,2 stupňů. Padne rekord? Loni padl čtyřikrát, rok před tím taky. Letos je to potřetí jen v říjnu. V roce 1998 padl teplotní rekord dvanáctkrát - a jen jednou bylo nejvíc zima. Že by to byl náznak globálního oteplování? Podle doktora Antonína Chalupského a jeho tabulky to vypadá, že teplíčko bylo v 18. století, nejvíc bylo v osmdesátých létech devatenáctého století a od té doby to leze nahoru - ale pozor, rozmezí průměrné roční teloty jsou necelé dva stupně.

A ještě perlička na konec - je pět dní v roce, který drží rekordy z roku 1775, kdy se na Klementinu začalo měřit. Bylo to 10. a 11. února (14,5 a 15,5), 26. března bylo rekordně zima (-15,4), v dubnu 14. bylo mínus tři (celkem nic moc, a přece je to nejstudenější den), den poté dokonce mínus 3,3. Pokud mi nevěříte, podívejte se na web Klimatologické stanice Praha - Klementinum.


PSÍ PŘÍHODY: Zlá bestie překazila uvítací ceremoniál
Někdo zazvonil u dveří. Až do určitého momentu šlo všechno normálně, jak se sluší a patří: vstal jsem od počítače, šel jsem k oknu, abych na příchozího zavolal "uždu" a Bart zatím sbíhal ze schodů stylem, který se dá charakterizovat jako kontrolovaný volný pád. Návštěvy které náš ceremoniál znají, vědí dobře, že se Bart objeví u vrátek zhruba tři vteřiny po zazvonění. Mně to trvá podstatně déle. Navíc, nemám motivaci k chvatu - proč bych se měl přetrhnout, Bart už u vrátek sedí a návštěvě je jasné, že zazvonění nebylo oslyšeno a že tedy skutečně "uždu".

Trochu mě zarazilo, když jsem neslyšel štěkání. Jakmile totiž se dostanu na vzdálenost nějakých patnácti metrů od vrátek (ta jsou od příchodové cesty zakrytá chumáčem křovinové borovice neboli kleče), Bart se dá do štěkotu. Dnes neštěkal. Čím to je, že neštěká, vrtalo mi hlavou.

Za zátočinou se záhada objasnila - on u těch vrátek vůbec nebyl! Docela jsem se lekl. Vpustil jsem návštěvu dovnitř - a pak jsem Barta objevil: pobíhal po zahradě s frňákem u země a očividně stopoval jakousi uprchlou bestii. Nakonec se zastavil u kůlničky na dříví v koutku nedaleko vchodu. už dříve jsem si všiml, že tu postává a obejduje a snaží se vtisknout do škvíry mezi kůlničku a stěnu domu.

Copak asi hledá? Mohla by to být kočka? Jenže kočky prchají přes plot nebo pod plotem nebo skrz plot na sousední pozemky. Mohla by to být kuna? To je noční zvíře. Že by byla na nějakém denním výletě?

Považoval jsem za nutné se návštěvě omluvit, že na ni Bart neřval a pak že kolem ní neposkakoval a nehafal a neslintal.

"To nevadí," říkala návštěva.
Znělo to upřímně.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.