Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: čtvrtek 18.10.2001
  • Podivný dopis z Japonska, který v úterý přišel na Úřad vlády pro premiéra Miloše Zemana, není radioaktivní ani chemicky nebezpečný.
  • Odesíláním anonymních zásilek s bílým práškem se bavila jedenáctiletá dívka z Prahy 9.
  • O špatné finanční situaci vysokých škol a liknavém přístupu ministerstva školství k řešení krizové situace informovali studenty na zvláštních shromážděních pedagogové Fakulty sociálních věd Karlovy univerzity v Praze (UK) a Lékařské fakulty v Hradci Králové.
  • Ohlášené blokády hranic mezi ČR a Rakouskem poškodí tuzemské silniční dopravce a jsou rovněž v rozporu s dohodami o svobodné mezinárodní výměně zboží. Sdělil to mluvčí sdružení silničních dopravců Česmad.
  • Poslanecká sněmovna postoupila do závěrečného čtení vládní novelu atomového zákona. Cílem předlohy je sladit atomový zákon se zákonodárstvím Evropské unie.
  • Současný vývoj české ekonomiky je podle ministra financí Jiřího Rusnoka (ČSSD) celkem příznivý. Ministr to uvedl v rámci rozpravy o návrhu státního rozpočtu na rok 2002.
  • Česká pošta přijala kvůli možným útokům bakteriemi sněti slezinné soubor bezpečnostních opatření na ochranu zaměstnanců a majetku podniku. Zahrnuje i zajištění bezpečnosti při poskytování služeb občanům.
  • Počasí Praha: Polozataženo k večeru mlžno

Český podzim (z Podkrkonoší)
Do Lukáše, kde chceš, ruce měj,
a po Lukáši za ňadry je hřej!
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka

Čtvrtek 18. října 2001

Ambrož včera nebyl na VUMLu a tak dotazník Výzkumu spokojenosti zaměstnanců vyplňoval až dnes. Na otázku "Co by se podle Vás mělo v Českých Textárnách změnit, aby obstály v nových podmínkách?" napsal: "Kdybych to věděl, byl bych ředitelem. Ale jinde."


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
Ondřej Neff píše novou verzi románu Tma 2.0 v projektu "Autorovi přes rameno". Neviditelný pes v srpnu odměňuje za čtení článků uživatele I LIKE Q.  
Autorovi přes rameno

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Symbol arogance demokratického systému
Slyšeli jsme zajímavé názory, že si Spojené státy mohou za útoky 11. září samy, jelikož World trade center byl symbolem arogance bohatství a Pentagon symbolem arogance moci. Nyní byl bio-teroristickým útokem zasažen americký Kongres. Antrax se dostal do ventilace a zasáhl dvě desítky lidí. Obě komory amerického zákonodárného sboru jsou tedy uzavřeny, jejich chod se zastavil a čeká se, až odborníci budovu dekontaminují - přičemž nikdo nezaručí, že se bio-teroristický útok nebude opakovat. Čeho zavrženíhodného asi je Kongres symbolem? Nejspíš symbolem arogance parlamentní demokracie.

Dopisový terorismus zachvátil Evropu. Část podezřelých dopisů asi opravdu pochází z islamistických kruhů - v Evropě žije 13 milionů muslimů a kdyby jen jedno promile mezi nimi sdílelo extremistické smýšlení, bylo by to pěkných 13 tisíc lidí. Spíš se dá odhadovat vyšší procento. Převážná většina pochází od recesistů, exhibicionistů i prachsprostých pitomců. Kombinace teroru a pitomosti vyvolala paniku a za má za následek zablokování německé pošty. Žádná maličkost! I ve světě elektronické pošty zůstává klasický poštovní styk důležitou složkou společenské komunikace; bez funkční pošty se zastaví veřejný život, bude poškozena ekonomika.

U nás počet poplachů taky roste, třebaže ještě nenabyl katastrofálních rozměrů. Ovšem hasiči se už začínají bát, že počet poplachů přesáhne jejich kapacity. I to by mělo vážné praktické důsledky.
Mám z toho pocit, že tuhle globálně založenou akci vymýšlí nějaký ďábelsky chytrý romanopisec.


RODINA A PŘÁTELÉ: Jak bylo na Invexu
Invex, to je pravidelně konaný veletrh technologií počítačových a příbuzných. Strávil jsem tam v uplynulých létech drahně času - letos jsem tam byl dva dny. Pro Invex jako takový nejsem velkým přínosem. Zajímají mě spíš momenty komické a kuriózní, jako když jsem na Invexu jednou potkal na fialovo natřeného slona - anebo letos, to bylo v neděli, když jsem tu byl na skok, mi padl zrak na veliký billboard, na němž Microsoft hlásal morálku v informačních technologiích - on, který má na krku tolik žalob pro své podlosti v obchodní strategii. Taky takový fialový slon, co do kurióznosti a monstrozity, abych se vyjádřil učeně.

V neděli se všechno teprve pulírovalo a dopižlávalo. Byl jsem tedy svědkem vztyčování stožáru na lodi, kterou tam - samozřejmě na suchu, nicméně pod širým nebem, stavěla firma PCS Software, která sponzoruje vydávání mailové verze Neviditelného psa!

Výše uvedené řádky jsem psal ještě před tím, než jsem do Brna jel. Teď jsem se vrátil, v noci, celkem šťastně, protože jsem si odbyl pouze dvě půlhodinová stání ve frontách na dálnici. Kdo po dálnici nejezdí netuší, jak skandální situace tam vládne - a jakou nehorázností je pro tento "objekt" název "dálnice". K tématu se ještě vrátím.

K Invexu: Měl jsem tam sérii přednášek o digitální fotografii, takže jsem jen stačil navštívit pár kamarádů, k obsahu samému se nebudu vyjadřovat. Na Invexu jsem loni nebyl - a nezbývá mi než vyjádřit příjemné překvapení z pokroku, který zde za tu dobu nastal! Nové pavilóny, prvorepublikánský je opraven (jak mi napověděl Zdeněk Lukeš). Ubylo zde nedůstojné buřtové kultury, za stara nezbylo než se buď tlačit v jedné ze dvou až tří restaurací, nebo se postavit do fronty u smrdutého buřtostánku,. To dnes už neplatí. Co se ovšem nezměnilo, to jsou davy výrostků škemrajících o suvenýry. Jenže to k podniku typu Invex patří - a bylo by to nenormální a smutné, kdyby se zde tihle malí parazité nevyskytovali. Co mě mrzelo, a berte mě teď jako moralizujícího prďolu, chcete-li, že jsem viděl tolik mladičkých kluků hulit cigarety. Kdepak asi na ty cigarety berou peníze? Od rodičů? Nebo, nedejbože, si je vydělají? To jistě ne! Ale to opravdu není nic, co by patřilo do glosy o Invexu.

Po návratu jsem v mailech nalezl toto vyprávění:
Zajímavé příhody jsem byl hned zrána u stánku firmy Krup. Páni zástupci této firmy měli schováno PC i s monitorem ve sloupu pavilonu a byla zde i zásuvka na 230V. No a kolem toho sloupu se ometaly dvě uklízečky táhnoucí za sebou vysavače. Chvíli okukovaly tu -zřejmě jejich oblíbenou- obsazenou zásuvku až si dodaly odvahu a prohodily směrem ke stánku: "My vám TO na chvilku vypneme, jó?". A jedna už už sahala po zástrčce. Děs a hrůza v očích mladých elegánů se snad ani nedá popsat. Jeden se vrhl k PC a snažil se přemluvit -jak pošetilé- Windows, aby se ukončily během dvou vteřin. Druhý se vrhl na teď už také vyděšenou uklízečku stále brblající: "Jen na chvilku, pak to hned zase zapneme!" a vlastním tělem zásuvku bránil a nutno říci, že ubránil.

Musím přiznat, že tahle příhoda se mi do paměti vryla více nežli třeba zmíněné megastánky, které odrazovaly už jen tou svou nabubřelostí. Firmu Krup si ale pamatovat budu.
Franta Lizner


PSÍ PŘÍHODY: Rozhlasový pořad o zastřeleném psu
Jde o toto: paní Dáša Ševčíková ohlásila na policii případ, kdy někdo neznámý zastřelil její fenku Adélku. Tu zabil někdo - podle jejího prohlášení z posedu - před očima jejího syna v okamžiku, kdy pes na synův povel přibíhal. Myslivec, který byl paní Ševčíkovou označen za pachatele, na mikrofon prohlásil, že je to prvotřídní lež a že pes byl podle zákona a mysliveckého nařízení správně zastřelen.

V pořadu byla citována i pasáž ze zákona, který se případu týká. Zná ji asi každý trochu soudný majitel psa: pes může být zastřelen, pokud je 200 m od trvalého obydlí, musí se snažit pronásledovat zvěř a musí být mimo vliv svého pána; nesmí to být plemeno loveckých, služebních , ovčáckých a slepeckých psů. Tak.

Rozhlas se nepokoušel dělat v této kauze soudce a to je dobře, nebudu to samozřejmě dělat ani já, který znám kauzu jen zprostředkovaně. Omezím se na dvě poznámky.
Za první mi připadá pikantní, že se nesmí střílet na lovecké psy. To je důkaz, že majitelé státu, totiž pánové kteří se nacpali do volitelných míst svých stran a byli tudíž vsazeni do svých poslaneckých křesel, se sami baví vražděním zvířat (čemuž se říká lidová myslivost); ne všichni, samozřejmě, ale je jich dost na to, aby prosadili myslivecký zákon. To samozřejmě jde proti zdravému rozumu: především v loveckých psech je šlechtěním rozvíjen lovecký pud - a právě tito psi jsou imunní vůči zákonu.
Za druhé je na případu zajímavý tento detail: pes byl zabit údajně "v honitbě". A zde se ptám, jak poznám, že jsem v honitbě? Ještě nikdy v životě jsem neviděl ceduli POZOR, HONITBA. Podle zákona je honitbou celá plocha republiky?

Je to skandální případ. Lidi typu onoho chlapa, který byl schopen střílet na sáňkující dítě a vymlouval se na to, že myslel že je to kanec, jsou zřejmě sami vyjmuti ze zákona. Jde o legalizovanou zvůli, o legalizovaný sadismus členů myslivecké mafie.
V rozhlasové debatě zazněl zajímavý názor: co by se asi stalo, že by někdo pokládal střelbu vedenou na jejich psa za střelbu vedenou na je samotné - a střelbu opětovali?


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.