Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: čtvrtek 11.10.2001
 • Vláda dospěla k závěru, že naše zákony umožňují sestřelení civilního letadla a pravomoc má ministr obrany nebo jeho náměstek nebo náčelník generálního štábu
 • Vláda schválila program ochrany před útokem biologickými a chemickými zbraněmi
 • Studenti Univerzity Palackého v Olomouci zahájili protestní akce, 13 tisíc jich na dvě hodiny přerušilo výuku
 • Ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš podal ústavní stížnost na Nejvyšší soud v kauze Kajínek, neboť Nejvyšší soud jednal v nepřítomnosti obžalovaného
 • Nejvyšší soud je toho názoru, že ministr nemá právo takovou stížnost podat
 • Soud ukončil případ někdejších komunistických funkcionářů Jaroslava Klímy a Jaroslava Davida, kteří umožnili únik před spravedlností nacistického zločince Wernera Tuttera - případ je promlčený
 • Podle výzkumu veřejného mínění se nejvíce občanů cítí býti politicky na středu nebo mírně vpravo
 • Tři čeští studenti, kteří se ztratili v Albánii, se stále ještě nenašli a původní optimistická zpráva byla bohužel vyvrácena
 • Ve věku 72 let zemřela zpěvačka Judita Čeřovská
 • Policie zatkla vedení gangu převaděčů, který údajně převedl na Západ 64 tisíc uprchlíků a inkasoval přes miliardu korun
 • Na Znojemsku se narodila čtyřčata
 • Počasí Praha: Další příjemný slunečný den

Český podzim (z Moravy):
Hulečka, hulečka,
daj, Bože, slunečka,
ať se já též ohřeju,
malá kravárečka.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka:

Čtvrtek 11. října 2001
Včerejší přiznání Moniky Pajerové, že program její MRMLY napsali špičkoví politici dvou parlamentních stran okomentoval Ambrož slovy: "Copak si myslí, že je na ten její sovět někdo zvědavej? Copak si myslí, že je národ blbej?" Mektárník Drn mínil: "Může mít úspěch. Náš národ není blbej. Jen je takovej... zemitej!"


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
Ondřej Neff píše novou verzi románu Tma 2.0 v projektu "Autorovi přes rameno". Neviditelný pes v srpnu odměňuje za čtení článků uživatele I LIKE Q.  
Autorovi přes rameno

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Budeme se sestřelovat anebo blábol šílencův?
Ministr Tvrdík zvolá velkým hlasem dolů s nimi a Migy to našijí do Boeingu raketami. Blábol šílencův? Nikoli, scénář zvažovaný vládou. Pokud bude Boeing v rukou teroristů a ti budou mít namířeno kupříkladu na Temelín (jiný příklad nebyl sdělen), Tvrdík má právo nechat letadlo smést z oblohy. V tomto punktu bych měl několik doplňujících otázek - při rozměrech naší republiky, kolik času je na odklonění letadla z linky na Temelín, kolik času je na potvrzení, že je to skutečně tak zlé a kolik času bude mít ministr Tvrdík na rozhodnutí a když ho neseženou, protože bude zrovna v bufetu, tak náčelník generálního štábu - a kolik času bude mít ten kterého seženou na komunikaci s pilotem stíhačky?

Kdybych neznal zdejší poměry a předpokládal bych v rozhodovacím procesu nějakou logiku, musel bych usoudit: tohle protlačil vládou Kužvart za pomoci svého bráchy a hejtmana Pühringera! Toto rozhodnutí totiž prudce zvýší popularitu Temelína v obyvatelstvu... No, ono to nebude tak horké, vláda jen dospěla k závěru, že to možné je (u nás je všechno možné) a tedy ne k tomu, že to tak skutečně bude.

Svobodka se asi bude stěhovat
Budova někdejšího federálního parlamentu, dnes budova Svobodné Evropy (té americké) asi osiří: jeví se býti zřejmým, že ty čtyři vraky obrněných aut ji neuchrání a bude se dříve či později stěhovat. Američané s nápadem souhlasí. Kam se bude stěhovat? Do vhodného objektu v Praze nebo mimo Prahu. Tak zní první informace. Kdyby mi někdo řekl - hádej, hluboce bych se zamyslel a hádal bych: Ve Svobodné Evropě se budou prudce zvyšovat gáže. Jak jinak ty lidi zvyklé původně pracovat v Mnichově a pak (se skřípěním zubů) na Václaváku dostanete někam do vybydlených paneláků po Střední skupině vojsk v Milovicích?


RODINA A PŘÁTELÉ: Jak bude za dvacet let
Dnes otevřeli na Pražském hradě internetovou telefonní budku. Jak budou takové budky vypadat za dvacet let?
Tahle otázka nenapadla mne, položila mi ji redaktorka TV3. Zajímavá otázka.
Když si vzpomeneme na klasické telefonní budky před dvaceti lety... Vypadaly v principu stejně. Ostatně, vypadaly v podstatě stejně, co má paměť sahá, jen kosmeticky jinak. Byly to opravdové budky, tedy prosklené domečky. Měly na podlaze rošt, ten sloužil jako vypínač světla - jakmile zákazník v noci vešel, v budce se rozsvítilo. A poslední charakteristika - v telefonní budce to smrdělo hůř než na veřejném pisoáru, jelikož na pisoáru aspoň někdy teče voda, kdežto v té budce voda netekla, třebaže někomu za pisoár sloužila. Principiálně ale budka fungovala v podstatě stejně od svého zavedení - v Praze byla první budka instalována v roce 1911.

První "internetovou budku" jsem viděl předloni ve Francii. Mají tam - někde - na poště počítače se slotem na kartu. Tu si musíte koupit u okýnka, vrazíte ji do slotu a pak zjistíte, že francouzská klávesnice je vyrobena podle zásady, že všechno francouzské musí být úplně jiné než všude na světě, takže například mají tečku přes klávesu SHIFT. A jak jsem se snažil vyťukat "http://neviditelnypes.cz", přišel zřízenec a začal mi vysvětlovat, jak se zachází a) s počítačem, b) co je to internet. Byl jsem rád, že široko daleko nebyl nikdo z mých dobráckých kamarádíčků - umřeli by smíchem a bylo by to na mně.

Zpátky k naší internetové budce a k otázce, jak ta budka bude vypadat za dvacet let. Osobně bych si tipnul, že nebude žádná budka, že internet budeme mít nějak zadrátovaný do hlavy. Ale tato důvtipná předpověď mě před objektivem TV kamery nenapadla, tak se s ní svěřuji aspoň teď.


PSÍ PŘÍHODY: To není ostuda, to už je blamáž
Občas čteme, kolik-milionkrát je citlivější psův čich a jak je ostřejší jeho sluch. Jsou okamžiky, kdy si na tyto zvěsti vzpomenu a říkám - pche! Jako onehdy: vracím se s Bartem z ranní procházky. Bart se tváří důležitě, kontroluje, zda se na zahradě za dobu jeho nepřítomnosti neudála nějaká nepřístojnost. Přitom nepřístojnost sedí na zahradním stole před vchodem, nepřístojnost v podobě sousedovic kocoura Zrzečka, černého jak uhel (jako kotě byl zrzavý, pak zčernal). Samozřejmě, že držím s kocoury basu a nikdy bych ho neprásk... Proto jsem polohlasně řekl:
"Zrzku, mazej, Bart jde!"
Kocour poslechl a Bart přišel, ničeho netuše. Cítil jsem se trochu jako postava z kresleného vtipu, tedy konkrétně jako záletná manželka při manželově nenadálém příchodu, když milenec právě uprchl přes balkón do bezpečí.

Kocour Zrzeček ani žádný jiný mi nevadí (přestože bych si nahrávku jejich vřeštění nezařadil do fonotéky). Poněkud se mě ale dotýká jiný jev, který uchází Bartově ostražitosti.
Nějaké zvíře lozí po balkóně. Slýchám šramoty, a možná dokonce, že je to nějaký instinkt zděděný po pra-předcích. Vím, že něco po balkóně lozí. Může to být kuna a skutečně, kunu jsem několikrát na balkóně viděl, jednou jsem ji dokonce zahlédl, jak se provaluje v zimě ve sněhu! Je to kuna? Není to kuna?
Mě se neptejte. To by měl říct Bart, tvor s čichem milionkrát citlivější než mám já.
Bart ale nedává najevo žádné znepokojení. Podezírám ho, že vůbec nemá náš balkón pod kontrolou.
Nemyslete si, nemluví ze mě stihomam, kunofobie či jiná obsedance. Mohu uvést důkaz, třebaže nenapíšu, že mám důkaz v ruce:
To tajemné něco co se špacíruje po balkóně se vysralo rovnou před dveře, tak šikovně, že bych do toho šlápl, kdybych neměl zrak miliónkrát lepší než náš prachmizerný hlídač Bart!


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.