Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: úterý 9.10.2001
 • Česká republika zapůjčí spojenecké akci letadlo Tu 154 s posádkou, letadlo bude k disposici již tento týden a pravděpodobně bude létat mezi Evropou a USA
 • Ministerstvo zahraničí poskytne Afghánistánu humanitární pomoc ve výši pěti milionů korun
 • Podle ministerstva zahraničí nejsou v Pákistánu žádní čeští turisté
 • 2/3 Čechů podporují vojenský zásah proti teroristům, ale jen menšina je toho názoru, že by se Češi měli akcí účastnit
 • Integraci do Evropské unie podporuje 56% občanů., proti je 29%, 15% nemá názor
 • S výjimkou komunistů čeští političtí předáci podpořili spojeneckou akci v Afghánistánu
 • Prezident Václav Havel přišel osobně podpořit pracovníky Svobodné Evropy v budově na Václavském náměstí
 • ČSA zavedla bezpečnostní přirážku ve výši asi 2,5 dolarů na většinu svých letů (ne pro vnitrostátní a některé zahraniční linky)
 • Některé chemické podniky žádají policejní a vojenskou ochranu
 • Armáda přijala další bezpečnostní opatření
 • Skupina kolem Moniky Pajerové chce příští týden představit novou politickou stranu
 • V Chomutově vrátili na historické náměstí kopii kašny svaté Trojice
 • Do konce roku by měl litr naturalu klesnout na 26 korun za litr
 • V Šumperku pokračovalo soudní líčení s dozorci z Mírova, odkud utekl Kajínek; ukázalo se, že před útěkem dozorci nalezli vlasec, neudělali nic a protokol někdo zašantročil
 • Počasí Praha: Poněkud zamlženo, sluníčko jen opatrně prokoukávalo
  Brno: celej den pod mrakem, žádný babí léto se nekonalo    Miloslav Střítecký
  Orlické hory: Dopoledne polojasno, po obědě se vyjasnilo a bylo z toho hezké podzimní odpoledne    Petr Kroul

Český podzim (z Litomyšlska)
Esí, esí, esíka,
Čuda jede z lesíka,
Vojta jede z vobory,
loupají si brambory.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka:

Úterý 9. října 2001
Zavolal jsem na Centrální Dohledové Centrum spínáčků a připínáčků, odkud mne odkázali na Kompetenční centrum nákupu a logistiky. V KCNL mě zjebali, že nesleduji maily. S+P se opět vyzvedávají v místních skladech, tedy Multifunkčních transferových bodech. Tam už bohužel výdej spínáčků a připínáčků zastavili - odveta v Afghánistánu začala s předstihem. Ještěže nepotřebuji nic spínat ani připínat!


----------------------------------------------
Využijte nabídky služeb pro firemní zákazníky,
a získejte jako bonus mobilní telefony zdarma.
OskarBusinessKontakt 0800 77 77 00
http://www.oskarmobil.cz/cz/business/b_index.html
----------------------------------------------
Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
Ondřej Neff píše novou verzi románu Tma 2.0 v projektu "Autorovi přes rameno". Neviditelný pes v srpnu odměňuje za čtení článků uživatele I LIKE Q.  
Autorovi přes rameno

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Podpora veřejnosti ano, ale...
Podle čerstvého výzkumu veřejného mínění jsou dvě třetiny našich občanů pro zásah proti teroristům, rozumějme pro zásah v Afghánistánu, ale 43% jsou proti tomu, aby se ho zúčastnili naši vojáci. Aktivní spoluúčast schvaluje jen 37% ano a 20% neví. Většina Čechů, celých 62%, se bojí.

Nemá smysl přeceňovat ta čísla. Je to jen výzkum veřejného mínění. Co by udělal - dejme tomu - s českou náladou teroristický útok na sportovní halu plnou hokejových fanoušků? Zalezli bychom do boudy, nebo bychom vycenili zuby a dali se do rvačky? Upřímně si přeji, aby k takovému pokusu nikdy nedošlo.

Přesto se zde nabízejí různé interpretace zjištěných čísel. Nasnadě je lamentace nad českou zbabělostí - nezúčastním se jí. Je třeba vidět, že jsme se ocitli ve zcela nové situaci, v jaké jsme ještě nikdy nebyli. Máme přemýšlet a jednat doslova ve světovém kontextu. Nemáme tuto dějinnou zkušenost. Nedá se čekat, že reakce naší veřejnosti bude stejná, jako reakce veřejnosti státu, který se pohybuje na světové scéně odjakživa, ať malý nebo velký.

Podstatná je reakce politické reprezentace: třebaže padlo několik verbálních faulů, drží se obdivuhodně. S trochou nadsázky se dá říci, že politici teď - v této konkrétní situaci - hrají vyšší ligu, než veřejnost. Proto je tak důležité, aby více s veřejností komunikovali, aby k ní hovořili.

Václav Havel dnes hovořil v Radiofóru s Petrem Nováčkem a Janem Pokorným. Jistěže se vystavil i verbálním útokům ze strany posluchačů - jenže jiná cesta není, než komunikace. V takových dnech jako jsou tyto by měli být státníci s lidmi víc, než kdy jindy. Churchill i Roosevelt si na to za války našli čas vždycky... A toto je válka, to je třeba si uvědomit.


RODINA A PŘÁTELÉ: Faunovo velmi pozdní odpoledne
Nebudu nostalgicky pofňukávat. Naopak, budu se chvástat, jak hrdinsky jsem to dneska před holkama vyhrál! Místo mého hrdinského počínání: fronta u okýnka na poště. Pravda, kdyby to bylo v boxerském ringu, nebo na koňském závodišti v Pardubicích, nebo u rulety v Karlových Varech, bylo by lépěji. Ty holky byly velmi sexy, i když, taky musím připustit, nebyly zrovna nejmladšího ročníku - jenže, zase, jaká holka je nejmladšího ročníku? V tom ohledu jsem opatrný od té doby, kdy jsem se naparoval a dělal mlamoje a zmíněné holky mi řekly: "Nám starý lidi nevaděj." Bylo mi 23 let (což je věk, kdy přítel Viktor Šlajchrt se šel podívat na disko a holky na něj křičely: "Sem nechoďte, strejdo, tady se nevyspíte!").

Takže máme jeviště a máme aktérky a nyní ten čin, jímž jsem se vetřel do středobodu jejich pozornosti a vysloužil si chválu ba obdiv.
Vyplňovaly podací lístek a dohadovaly se, jestli je šestýho nebo sedmýho a já pravil velkým hlasem:
"Je vosmýho!"
Strnuly nad tou opovážlivostí, začaly počítat na prstech a vskutku - bylo osmýho, nemýlil jsem se, vyřešil jsem zapeklitý problém datumový, a - jak řečeno - neskrblily chválou.

Dělal jsem, že to nic, to je jasný, já mám datumy v hlavě, madame...
Ve skutečnosti to jasný nebylo. Abych správně napsal dáto, musím mít kolem sebe kalendáře s tákovejma písmenama. A že jsem zaslechl jejich dohadování, to už vůbec nebyla žádná samozřejmost, protože jsem zrovna šel od ušařky, neboť prd slyším a ona mi předepsala pilulky, abych líp slyšel.
Říkala mi, kolik jich mám brát, ale to už jsem neslyšel.


PSÍ PŘÍHODY: V roli turistické atrakce
Jen příval historických událostí mi zabránil v zaznamenání jedné milé návštěvy. Podotýkám, že to nebyla moje návštěva, nýbrž Bartova návštěva: mailovaly tři mladé dámy z Brna, že by se rády u nás zastavily a pozdravily ho. Přirozeně že mailovaly mně, respektive Míše, protože Míša rediguje naši zvířecí sekci Zvířetník a zmíněné dámy jsou - jak psaly - pilnými čtenářkami. O víkendu se dostavily a přinesly Bartovi kousek moravského uzeného.

Není divu, že se Bart raduje, když vidí návštěvu! Možná, že sám sebe pokládá za nějaké božstvo, neboť lidé k němu přicházejí často i z krajin tak vzdálených, že si to nedovede ve své chlupaté kotrbě ani představit, a nosí mu uzené nebo jakobykosti z buvolích kůží, buřtíky a piškoty.

Dámy se chtěly s Bartem nechat vyfotit.
To je moje práce. Nebyla to snadná práce - Bart se totiž raduje z návštěvy, z uzeného i s focení - a dokáže se radovat ze všech těch tří jevů najednou a chce reagovat na všechny vjemy zároveň. To znamená: chce zkoumat, jestli v tašce není nějaké další uzené, dále pak, je třeba dámy obdařovat přízní a v neposlední řadě je třeba mi pomáhat při focení.

Výsledek je ve všech třech instancích podobný - fyzická stabilita návštěvy, zejména pak návštěvy pověřené třímáním tašky s uzeným a stabilita moje jsou ohroženy.
Dejme tomu, že Bart je pro některé lidi pamětihodnost. Rád ho čtenářům předvedu, stanu se kustodem tohoto chlupatého Karlštejnu. Musím ovšem upozornit, že komunikace s Karlštejnem nebo Bertramkou je podstatně méně riziková než komunikace s Bartem. Chodím kolem Bertramky často - a nikdy se mi nestalo, aby se pokusila mi podrazit nohy nebo aby mě oslintala.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.