Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: středa 19.9.2001
 • Poslanecká sněmovna uctila zavražděné Američany minutou ticha
 • Premiér Miloš Zeman v projevu před sněmovnou odmítl pokusy vysvětlit terorismus bídou ve světě; za politický hyenismus označil pokusy zatáhnout tuto tragedii do předvolebního boje
 • Ministerstvo zahraničí vyzývá české občany, aby opustili území Pákistánu a Afghánistánu a přesunuli se nejlépe do Indie
 • Železniční odborář Jaromír Dušek oznámil, že ministr dopravy Schling nepřesvědčil železničáře, že dráhy mají peníze na výplaty a proto jsou připraveni stávkovat
 • České dráhy už prohospodařily na stavbě železničního koridoru tolik peněz, které stál celý Temelín
 • Zatím se neozvalo rodině 68 lidí, kteří jsou v USA,
 • Bezpečnostní rada nepovolila prověrku sirén v Praze, aby nenastala panika (zdá se, že v ní sedí někdo rozumný)
 • Policie dokončila obžalobu Viktora Koženého a jeho pravé ruky Borise Vostrého za "vyvedení majetku" v objemu 11,5 miliard korun
 • Vyšetřovatelé už Koženému obvinění poslali faxem
 • Z liberecké nemocnice propustili herce Oldřicha Kaisera, při té příležitosti se ukázalo, že v této nemocnici leží herec Miroslav Horníček
 • Na českobudějovickém sídlišti Máj se zřítil jeřáb a spadl na střechu rozestavěného multikina
 • Městský soud v Praze osvobodil bývalého policejního ředitele Pavla Hofmana viněného z toho, že pomluvou učinil újmu Přemyslovi Vachalovskému, někdejšímu šéfovi odboru kontroly a stížností policejního prezídia
 • Za rok bude Telecom měnit čísla všech telefonních linek, jde o harmonizaci systému s EU a také o uvolnění části systému novým operátorům
 • Počasí Praha: Nadále pohnusnělé počasí
  Žilina: zamračené, chvílami aj slnko, občas slabý dážď    Miroslav Drkoš

Český podzim (z Budějovicka):
Ach žalude, žalude,
jak jsi těžkej na dubě,
pod tebou se celičkej dub
k zemi ohýbe.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka

Středa 19. září 2001
Náměstek Kvakoš slavnostně otevřel Virtuální Univerzitu Morálky a Lidství. Vysvětlil nám, že "současné události v USA jsou vpodstatě zapříčiněny našimi nízkými vibracemi". První přednášku VUMLu o tom, že "musíme přehodnotit naše postoje politické, hospodářské a morální, odvrhnout svoji aroganci a neurvalost, abychom nepopuzovali lidi jiných názorů a nezpůsobovali tak jejich spravedlivý hněv" držel profesor Kohák.


Myšlenka dne:
Toto je hodina zkoušky, a útok na New York je útokem na Prahu a útok na Spojené státy je útokem na Českou republiku
Miloš Zeman před Poslaneckou sněmovnou
noshade> Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
Ondřej Neff píše novou verzi románu Tma 2.0 v projektu "Autorovi přes rameno". Neviditelný pes v srpnu odměňuje za čtení článků uživatele I LIKE Q.  
Autorovi přes rameno

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Důstojné zahájení sněmovního jednání
Minutou ticha zahájili poslanci zasedání sněmovny. Vždyť uplynul týden po hromadné vraždě, jíž padlo za oběť - jak to k dnešnímu dni vypadá - pět a půl tisíce lidí. Největší počet Američanů, takto zahubených v jediný den. Pak promluvil Miloš Zeman. Je známa jeho snaha napodobit v některých ohledech Winstona Churchilla. Na něho se odvolává, když někoho oblaží svým hulvátstvím. Pokud jde o ostatní, Churchill nebyl žádný abstinent a nechával se fotit s cigárem (třebaže se později tvrdilo, že cigára nekouřil, jen se jimi oháněl, aby vypadal mužně.

Řeč Miloše Zemana vybočila z českého normálu. Bez náznaku vykrucování se přihlásil k povinnostem České republiky vůči spojencům. Odmítl chytrácké pokusy rozmělnit vinu poukazováním na "sociální kořeny terorismu". Útok na New York označil za útok na Prahu, útok na Spojené státy za útok na Českou republiku. A co je třeba obzvlášť ocenit: realisticky naznačoval omezenost našich prostředků, avšak ujistil, že nasadíme vše, co máme. Nepřeceňoval potřebu naší pomoci - tedy, nenaznačoval, že by se Američané klepali na to, že Češi vytáhnou do boje. Jenom řekl, že co máme nasadíme a když ne v první vlně, pak později, protože tohle nebude krátký boj.

Varoval před zneužitím toho, co se stalo, v předvolebním boji - a to se mu do slovníku vetřel tradiční Zeman, protože hned mluvil o hyenismu, aniž by řekl čí hyenismus a za jakých okolností. On totiž postoj ke spojeneckým závazkům nevyhnutelně bude jedním z kritérií, podle kterých voliči budou posuzovat politiky usilující o jejich přízeň.

A v tom směru si nedělejme iluze. Jakkoli pak Václav Klaus opět pozvedl myšlenku soudržnosti našich politiků - nedělejme si iluzi o soudržnosti myšlení veřejnosti.

Ale pozor: tady se ukazuje role vůdců. Lidi si mohou myslet to či ono a je to jejich právo. Co si budou myslet nakonec, ve výsledku, hodně záleží na tom, jakým směrem se vydají vůdci a na tom, zda se zachovají jako vůdci a nikoli, jak je v kraji zvykem, jako alibističtí zbabělci.

To, co dnes řekli poslancům Miloš Zeman a Václav Klas naznačuje, že bychom mohli z této švejkovské tradice vybočit.
Byla by to jedna ze dvou dobrých zpráv dnešního dne.
Ta druhá přišla ze Středního východu, kde na sebe přestali střílet Palestinci a Izraelci.

Kéž by jim to vydrželo, politikům schopnost jasného slova, a válečníkům schopnost jasného rozumu.
Aston


HUDBA A ZVUK:
forbína navoněná opera
přípodoteky Národní a Stavovské: opera, balet na říjen; Muzika 2001; Parsifal s kolínskou
recenze Vivaldi: Concerti da camera II. (Krček); Collegium Marianum barokní hudba (demo)
ftipy
Harmonie na září
Letní slavnosti staré hudby s Janou Semerádovou
Ještě recenze Smetana komorní
Řídí Lubomír Fendrych
RODINA A PŘÁTELÉ: Ground Zero
V souvislosti s událostmi v New Yorku a Washingtonu (přesněji Arlingtonu, neboť Pentagon leží za Potomacem) jsem si vzpomněl na svoje setkání s Ground Zero.
Pojem Ground Zero patří do americké vojenské hantýrky. Doslovně znamená Úroveň nula, otrocky dokonce Země nula. V praxi to znamená místo dopadu bomby - na zemi, tak prosté to je. Takže newyorská Dvojčata a Pentagon se staly takovým Ground Zero.

Pentagon jsem navštívil jedinkrát v životě, v roce 1993. Pro představu, co znamená bezpečnostní zajištění Pentagonu: pracuje tam 25 tisíc lidí a do vrátnice ústí - eskalátory ze stanice metra Pentagon! Taková je pravda, do Pentagonu vede veřejné metro.

A teď k té návštěvě. Pentagon, jak známo, je pětistěn. Uprostřed je něco jako dvůr. Není prázdný - uprostřed toho dvora stojí (v té době stála) kantýna. Pracovníci o pauze chodí na dvůr, aby se nadýchali jiného vzduchu než kancelářského a když chtějí, zaskočí si na kafe.

"Té kantýně říkáme Ground Zero," vysvětloval mi můj průvodce. Logika prostá - za studené války se tu hodně myslelo na válku horkou, a pokud by Rusové útočili atomovými bombami, jistě by nevynechali Pentagon, a pokud by jejich muška byla přesná, trefili by se té kantýně atomovkou rovnou na střechu.

Takže proto se jí říkalo Ground Zero.

Kantýna přežila studenou válku, nedočkala se války horké a nezdálo se, že by jí válka scházela.

No a vidíte, ono to nebylo tak úplně plané žertování.

Stačilo pár let míru a z žertu se stala věštba. Neveselé žertování!


PSÍ PŘÍHODY: Co dělá Bart, když nejsem doma
Přes víkend jsem byl v Bratislavě na scifistickém srazu jménem Istrocon. Co dělal doma Bart? První den to měl jednoduché. Míša využila mé nepřítomnosti k obrovské uklízecí orgii. Na to už jsem si zvykl. Ledva vytáhnu paty, smeták má pré. Neinformovaný by si mohl myslet, že jsem hovado, které si libuje v prachu, odmítá zametat, smrká do záclony a boty si čistí, když mu na Dušičky zmoknou. Tak to opravdu není, a pokud to tak vypadá, je to hluboké nedorozumění.

Když se uklízí, Bart se dějů účastní. Šlape na mokrou podlahu, zápasí se smetákem a prchá před hadicí luxu - dobře ví, co je nebezpečné.
To bylo v pátek.
V sobotu se už neuklízelo. A Bart?
Usnul a zahrál si na medvěda. On, který mi nejpozději v sedm stepuje u postele a když nevylezu do deseti, patnácti minut (takovou lhůtu mi povolí), začne usedavě plakat, zůstal dole u dveří na pelechu a chrápal tam do půl jedenácté, třebaže Míša vstala a - skoro se zdráhám to napsat v obavě, že mě budete považovat na Barona Prášila 2. - harašila ledničkou!
Taková je podstata té pravdy. Ani klapnutí ledničkou Barta nevyburcovalo a přiloudal se asi až potom, kdy by hlad i vlka z lesa vyhnal.

Zachoval se jako kosmonauti při letu do vzdálené galaxie. Když má let trvat osmnáct roků - co jiné chcete dělat? Hrát piškvorky? Nikoli. Nejlepší je hibernovat čili změnit se na medvěda a na tu dlouhatánskou dobu usnout.

Mohl bych z toho udělat dojemnou stať o psí lásce k pánovi.
Je tu ale jeden mrňavý kazík.
Když jsem se pak v neděli konečně vrátil, Bart mě uvítal u vchodu tím, že do mě vrazil čumákem a... šel spát.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.