Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: úterý 18.9.2001
 • Premiér Miloš Zeman odmítl myšlenku, že terorismus vzniká z chudoby a odmítl rozmělňování viny poukazováním na údajné sociální kořeny
 • Podle nejnovějšího seznamu 83 českých občanů se od 11. září neozvalo rodinám
 • Dnes by měl přiletět z USA zbytek cestujících čekajících na let
 • Zeman se sešel s americkým velvyslancem Stapletonem, před budovou položil růže a zapálil svíčku
 • Ministerstvo obchodu popírá, že by ČR obchodovala s Ládinem
 • Ministr obrany Jaroslav Tvrdík se omluvil brněnskému Zetoru za to, že se nešikovně vyjádřil v tom smyslu, že bin Ládin obchoduje s jejich výrobky
 • Odboráři Zetoru žádají Tvrdíkovu abdikaci
 • Ministerstvo zahraničí odrazuje české občany od cest do Afghánistánu a Pákistánu
 • Krizový štáb ministerstev vnitra a zdravotnictví kontroluje, zda byly zničeny zásoby biologických zbraní z dob komunismu - je to reakce na článek v britském tisu, že teroristé získávají antrax a botulotoxin právě z ČR
 • Vláda schválila návrh zákona o registrovaném partnerství, homosexuálům podle něho nebude dovolena adopce dětí
 • Vláda navrhuje opatření, jež by trestala veřejné schvalování terorismu
 • Vláda projednává konečnou verzi rozpočtu se schodkem 52 miliard, proti němu stojí všechny strany s výjimkou komunistů
 • Mluvčí ČSA odhadl náklady spojené s odkládáním letů a zvýšením bezpečnostních opatření řádově na miliony
 • Policie prošetřuje výcvik pilotů za posledních patnáct let
 • Obsluha Temelína kvůli výsledku jednoho testu zastavila v pondělí na několik hodin reaktor
 • Počasí Praha: Pod mrakem, sluníčko jsme skoro ani nezahlédli
  Brno: zataženo, chladno, poprchavo    Lubomír Střítecký

Z deníčku Moby Dicka
Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
Ondřej Neff píše novou verzi románu Tma 2.0 v projektu "Autorovi přes rameno". Neviditelný pes v srpnu odměňuje za čtení článků uživatele I LIKE Q.  
Autorovi přes rameno

Poznámka:
Slíbil jsem, že se od pondělka vrátím ke tradiční struktuře této stránky. Omlouvám se, ale nějak mi to pohodové psaní nejde od ruky (s týmž se mi svěřil Moby Dick). Takže definitivně - ne od zítra, kdy uplyne týden od tragedie, ale od středy se vrátíme k normálu, nebudeme přece ve všem všudy vážní donekonečna.
Ondřej Neff
TEROR: Apokalypsa týden poté
Dnes je to týden, co jsme se přesvědčili, že zřejmě padly poslední hranice zdrženlivosti a že terorismus, tento vražedný vrchol extremismu, necouvne absolutně před ničím. Mnozí z nás si řekli - stalo se něco přelomového, skončilo dvacáté století, začalo století jednadvacáté.
Jak jsme na tom dnes, po týdnu?
První spontánní reakce byly jednoznačné - ohromení, odpor, solidarita převládaly. Pokud Palestinci tančili radostí na ulicích, Arafat je okřikl, zahnal domů a vyhrnul rukáv, aby daroval krev. Jaká pošetilost! Veterán terorismu ještě počítal se starými vzorci chování a reakcí na teroristické činy, kdy platilo, že se nic nesmí přehánět a že teror je od určitého stupně kontraproduktivní. Zapomněl, že dnešní doba je dobou efektivity, a že v úctě není dobrý a slušný, nýbrž úspěšný - v jakémkoli oboru, třeba masové vraždě.

Takzvaný civilizovaný svět se v prvních dnech spontánně přihlásil k solidaritě a slovně podpořil napadené Spojené státy. Čím dál více "ale" se vkrádá na rty státníků. Na pořadu dne už ani tak není vyhledání a potrestání vrahů, jako spíš reflexe, neboť Spojené státy si 11. září v podstatě zavinily samy a měly by sebezpytovat a dojít k přehodnocení... čeho vlastně?

Terorismus a chudoba
Často diskutovanou tezí je tvrzení, že chudoba nevyhnutelně plodí hněv a s ním i terorismus. Z argumentace se však vytrácí moment ideologického fanatismu. Teroristické skupiny se obvykle nerekrutují z řad sociálně-extremních hnutí, ale z řad hnutí nacionalistických nebo náboženských. Sekta Óm širjikjó nezamořila tokijské metro z hladu, nýbrž v záchvatu ideologického třeštění. Teroristé baskické ETA a vrazi na Korzice také nehladovějí.

Středněvýchodní fanatismus nepochybně má i sociální kořeny. Ale zde si můžeme klást otázku - co bylo dřív, slepice, nebo vejce? Irán byl skutečně rozvojovou zemí bez ironického podtextu a byl na hospodářském vzestupu a měl šanci se stát hospodářským tygrem a příkladem pro Střední východ, dokud náboženští fanatici nesvrhli šachův autoritativní režim a nenastolili fanatickou diktaturu, která uvrhla zemi do války se sousedním Irákem a pak do - ano - do bídy. Ajatoláhové museli císaře svrhnout, protože v moderním světě by přišli o vliv a peníze. Bolavým vředem je samozřejmě Palestina. Ale i bída této oblasti má politické kořeny. Nepřátelé Izraele od samého vzniku státu Izrael pěstovali palestinskou bídu, uměle udržovali palestinské utečenecké tábory a zabránili všem pokusům o soustavnou ekonomickou pomoc. Mladí Palestinci nejsou bojovní jen proto, že jsou chudí, ale především proto, že jsou od malička vychováváni a cepováni k nenávisti vůči sousední zemi. Terorismus je nejčistší formou přesvědčení o oprávněnosti vlastního konceptu světa - a to je stav mysli ideologický. Ovšem - tam kde převládá fanatismus, tam kde se dokonce fanatismus stává když ne státní doktrínou tak důležitým faktorem v zemi, tam se ekonomice nedaří. A správně se vyjádřil premiér Miloš Zeman, když odmítl myšlenku, že terorismus vzniká z chudoby a zároveň ji charakterizoval jako rozmělňování viny.

Bezvýhradná solidarita nevydržela ani týden
Už jen Německo a Velká Británie podporují Spojené státy jakž takž bezvýhradně, tedy - premiéři je podporují. Italský ministr obrany Antonio Martino označil válku za nepřiměřené řešení, ostatně podobně pohovořil i německý prezident Rau a bývalý extremista, nyní ministr zahraničí Fischer varoval před "nepřiměřenou odpovědí"; francouzský ministr obrany Richard nabádá k opatrnosti a už jen Španělsko podporuje Spojené státy bezvýhradně - pokud jde o tradiční "spojence". Naše reprezentace zatím nemá sklon k mnichovanskému opatrnictví. Mohu tedy jen opakovat slova publikovaná před pěti dny v článku Co se teď stane, a co se nestane:
Svět se nespojí v nesmiřitelném zápasu s extremismem. Nesjednotí se proti militantnímu extremismu, toho druhu, který projevil svoji sílu v úterní masové vraždě, a už vůbec se nesjednotí proti "vlažnému extremismu". Jím myslím celou tu široce založenou vlnu antidemokratického myšlení, která se táhne od jednoho břehu islamistického fanatismu, přes rozmanité formy protibělošského rasismu (naposledy se výrazně projevil v Durbanu) a bělošského neofašismu až politická ekologistická a antiglobalistická hnutí, opřená o břeh extrémní levice. Pošetilý ten, kdo by si snad vteřinu myslel, že pád "dvojčete" těmito koncepty otřese. Naopak.

Za tato slova jsem byl obviněn mnohými z pesimismu a defetismu. Ale já jen popisuji, co se skutečně děje. Možná někdy trochu dopředu.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.