Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: čtvrtek 6.9.2001
 • Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem přes 52 miliard korun, též schválila další návrh zákona o referendu
 • Osm set aut organizátorů blokády projelo k ministerstvu dopravy, zástupci dovozců ojetin a autoškol žádali odvolání ministra dopravy
 • Mluvčí vlády prohlásil, že premiér si přečetl dopis představitelů protestujících
 • Účastníci blokády jsou odhodláni "vydržet až do zimy"
 • Vladimír Špidla vzkázal, že se s protestujícími setká v pondělí
 • Česká vláda doufá, že se Ronald Lauder omluví za dva roky mediálních útoků proti České republice poté, kdy mezinárodní arbitráž v Londýně odmítla Lauderovy stížnosti za - dle něho - nedostatečnou ochranu investic v souvislosti s TV Nova
 • I další politici napříč politickým spektrem poukazují mj. na to, že česká média nezodpovědně prorokovala Lauderovo vítězství ve sporu a žádají omluvu
 • Ministerstvo průmyslu a obchodu odmítá protitemelínskou rezoluci evropského parlamentu
 • V povodí Odry a Bečvy hrozí povodně
 • Počasí Praha: Pod mrakem, občas sluníčko
  Brno: pršelo, celej den    Lubomír Střítecký
  Orlické Hory: Od rána zataženo, cely den přeháňky, počasí pod psa.    Petr Kroul
  Žilina:    Miroslav Drkoš

Český podzim (ze Slovácka):
Do školy mja poslali,
šlabikár mi nědali;
u nás taká obyčaj,
šlabikár si požičaj!
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka

Čtvrtek 6. září 2001
V ARZu na Jižním městě nám i nadále zůstává golfové hřiště, šatny, všechna sportoviště i veškeré pozemky, včetně toho, který jsme pronajali firmě Kameratte na objekt ředitelské kantýny. Jenom kanceláře ve vyšších patrech jsou pronajaty firmou Kameratte Č. Mektárnám. Vysvětlila v závodním rozhlase komunikační managorka L. Živá. Jak prosté.


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
Ondřej Neff píše novou verzi románu Tma 2.0 v projektu "Autorovi přes rameno". Neviditelný pes v srpnu odměňuje za čtení článků uživatele I LIKE Q.  
Autorovi přes rameno

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Proč vyhodit Schlinga
Čekalo se, že přijede 1500 aut, přijela jich půlka - tak vypadala blokáda, vyhlášená v Praze s cílem sesadit ministra dopravy Jaromíra Schlinga. Kdybyste se mě zeptali, proč se blokáda konala, odpovím - nevím. Zde na Psu máme článek, který se snaží některé důvody objasnit, nicméně ani po přečtení nemám pocit, že toto je dostatečný důvod pro to, aby se lidé kterým do věci nic není stali rukojmím, natož aby jim hulváti se zlatými řetězy na krku kopali do auta a nadávali jim, jak se to běžně dnes dělo v okolí ministerstva dopravy (a spojů).

Pokud mám vůči někomu ze zúčastněných sympatie, pak jsou to provozovatelé autoškol. Systém výuky byl příkladně slabomyslný odjakživa, i před těmi třiceti lety, když jsem autoškolu dělal já: čistý formalismus, šprtání pitomostí typu "kolik wattů má žárovka v obrysovém světle návěsu", nedostatek praxe, naprostá absence psychologie a etiky - a po třiceti letech, jak to sleduju, je situace mnohem horší. Poslední várka testů, to už je výškrab stupidity, a když se navíc ukázalo, že v testech jsou chyby a ministr dopravy má tu drzost se bránit slovy, že na přípravu testů bylo málo času, pak ano, tento člověk má vzít čepici a mazat. Pro to není žádná omluva. To že ho Zeman drží na židli, tím jen dále zesměšňuje sám sebe, pokud je to ještě vůbec možné.

Ovšem s dovozci ojetin a s taxikáři je to jiné. Jeden z pravidelných čtenářů Psa mě poučil, že jádro protestujících taxikářů tvoří firma AAA, a v tom souhlasím s naším čtenářem, že je to firma solidní, a že kdyby všichni taxikáři u nás byli tak solidní, jako AAA, nebyly by žádné problémy, které by stály za řeč. Jenže všichni taxikáři takoví nejsou, a toto povolání má tak špatnou pověst, že ani ti nejlepší zástupci mezi nimi asi nemají moc práva se roztahovat po ulicích a zastavovat dopravu. No a pokud jde o dovozce ojetin, pak opravdu soudnost napovídá, že dovozu popelnic by se měla udělat přítrž.

Pokud jde o pana Schlinga, připomeňme si, že je to nejen ministr dopravy, ale i ministr spojů a jako takový nese (v tradici svých předchůdců!) zodpovědnost za trestuhodně nedostatečnou kontrolu praktik Telecomu s výsledkem? Přečtěte si noviny, burzovní zpravodajství, jak to s akciemi Telecomu vypadá. Pak z těch novin složte šaškovskou čepici a nasaďte ji panu Schlingovi na hlavu. Je to jeden z mnoha, který si ji zaslouží. Zatím by stačilo, kdyby se sebral a odešel.


RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsem vejral na seroucí opici
Minulý pátek jsem se vrátil ze čtrnáctidenní dovolené v Normandii. Nadále budu obtěžovat líčením zážitků z cest.
Ve Francii jsou dva tisíce gotických katedrál. Některé jsou obrovské, jiné střední, většina docela malých. Nepamatuju si, že bych tam zahlédl kostel v nějakém jiném slohu než gotickém. To neberte jako stížnost, naopak - gotický sloh mám moc rád a dávám mu přednost před slohem barokním (jakkoli i pro něj mám slabost, snad pro to, že jsem vyrůstal ve stínu barokního kostela ve vesnici Slapy u Prahy).

Jelikož mám povahu hravou, na gotice se mi nejvíc líbí nepřístojnosti. Více než sochy světců mě přitahují chrliče - a litoval jsem, že ani letos nás ve Francii nezastihlo pořádné deštivé počasí: ještě nikdy jsem totiž neviděl pořádné gotické chrlení. V sochařské výzdobě najdeme na gotických stavbách světských i církevních rozmanité nezbednosti. V katedrále svatého Petra v Caen jsem objevil dvě mimořádně nezbedné nezbednosti: jednak je tam sochařsky vyveden výjev, znázorňující ženu mydlící klečícího muže důtkami - dle výkladu průvodkyně jde o výjev z domácnosti antického filosofa Aristotela. Nevím, zda mudrc něco provedl, anebo zda je to ukázka antické S/M praktiky (sex s brannými prvky). Ale budiž, i tomuto výjevu lze přisoudit nějaký spirituální, ba mystický podtext. Hned vedle je ale výjev jiný - z nepříliš velké výšky na obecenstvo doslova a do písmene sere opice a ještě se ohlíží přes rameno a pitvoří se! Kdo ví, jaký obživný efekt měly pitvorky tohoto druhu na středověké návštěvníky katedrál, drcené kamennou velebností lomeného oblouku!


PSÍ PŘÍHODY: Plot vydržel, řemen taky
Hm... o tomhle bych asi ani neměl vyprávět, budu mít ostudu... Ale co naplat, takový je život.
Ranní procházka. Řeknete, rutina. Vyjdeme s Bartem z branky, on se vždycky na chvilku zasekne a zkoumá čenichem, co je nového na trávníku na našem plácku. Jdu napřed, abych se na rohu podíval, jestli je vzduch čistý, tedy - jestli se tu nepotuluje Max nebo Gabilan nebo Tom nebo Brok, některý z démonů Bartova života. Každý den to dělám. Dnes? Vykouknu a vidím vlčáka jak stěhovací vůz velkého. Nedumal jsem nad tím, který to je. Vrátil jsem se k Bartovi a pro jistotu jsem ho připnul řemenem k plotu. Podotýkám, je to plot prvorepublikový, zhotovený z železných prutů vsazených do rámu (samosebou taktéž železného) a ten je zapuštěn do betonových sloupků.

Vím, kde Max nebo Gabilan nebo Tom nebo Brok bydlí... Cesta k jejich domovům vede úplně jinudy, než je místo, kde jsem teď s Bartem přečkával kritickou chvíli. Říkal jsem si - za minutku, za dvě bude vzduch čistý, ať je to kterýkoli z nich, pán (v případě Toma paní) si Bartova arcinepřítele odvede.
Jenže on to nebyl žádný z nich. Šlo o německého ovčáka u nás na vršku dosud nevídaného. Doprovázeli ho dva pánové. Pes byl bez košíku, bez vodítka... a byl skvěle vychovaný. Důkaz? Ti dva pánové šli přímo k nám, pes kráčel po boku svého pána, který dělal, že si nevšímá ani mne, ani Barta. Což o mne, ale nevšimnout si Barta, to dalo hodně kumštu.

Bart se vzpínal na zadních, takže připomínal koně ze střechy Národního divadla, visel upnutý na řemeni, sípěl, plot se prohýbal, prvorepublikové sloupky vyrobené ze stejného materiálu jako pohraniční pevnost Hanička praštěly... a cizí ovčoun šel dál po boku svého pána.

Ano, tak to má být.

To co dělal Bart nemá být.
Jenže, co naplat, když to tak je?


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.