Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: čtvrtek 16.8.2001
  • Ministerstvo dopravy hájí nesmyslné řidičské testy i to, že ministerstvo zadalo tisk bez výběrového řízení tiskárně, která si účtuje víc, než nabízejí jiné firmy
  • Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vyšetřuje případ tisku řidičských testů
  • Kolem znovu spuštěné temelínské turbíny se rozpoutala debata, jestli turbína vibruje nebo nevibruje
  • V Praze nastoupil nový papežský nuncius Erwin Josef Ender
  • Prezident Václav Havel navštívil Broumovsko
  • Experti zjistili, že Terezka Čermáková, která byla nalezena mrtvá poté, co ji hledaly stovky policistů, měla v krvi alkohol
  • Policisté v rojnicích prohledávají krajinu u Vyškova a hledají dvě děti, které zmizely
  • ČKD Hradec Králové zastavila výrobu po ničivém požáru
  • Katolíci oslavovali svátek Nanebevstoupení Panny Marie
  • Počasí Praha: Léto na plné pecky - a dnes to má být horší
    Orlické hory: Od rána učiněné Palermo, teploty nad 30°C, nebe bez mraků.    Petr Kroul
    Žilina: slnečno a horúco    Miroslav Drkoš

České léto (z Moravy):
Horko je mně, horko,
můj milý šuhajko,
pusť na mě chládeček
z vašich okéneček!
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Dovolená Moby Dicka

Čtvrtek 16. srpna 2001
Spali jsme dlouho - až po ouhorské zkušenosti jsem si uvědomil, jak pohodlné máme postele. Obědvali jsme u Číňanů, pak si prohlédli výstavu v galerii. Něco malého jsme pojedli u Japonců. Večer jsme šli do kina, potom na pizzu k Italům. Zajímavé, že cizinci nám rozuměli lépe, než český vedoucí ouhorské restaurace.


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
Ondřej Neff píše novou verzi románu Tma 2.0 v projektu "Autorovi přes rameno". Neviditelný pes v srpnu odměňuje za čtení článků uživatele I LIKE Q.  
Autorovi přes rameno

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Češi mají chránit štáb NATO
Vojska NATO - tedy naše vojska - nejspíš budou nasazena v Makedonii, aby odebírala albánským povstalcům zbraně a munici poté, co byla podepsána mírová dohoda. Výsadkářům z Chrudimi bude svěřen úkol hlídat velitelství NATO ve Skopji.
Už jsem na toto téma vyslechl první komentář: že naši vojáci budou hlídat úřad, místo aby honili albánské hrdlořezy po horách. Myslím, že je to vcelku typická česká reakce, založená na presumpci inferiority neboli předpokladu méněcennosti.

Skutečnost je taková, že pověření našich vojáků k takovému úkolu je projev důvěry, na který bychom měli být více pyšní, než na výkony našich sportovců Dvořáka a Železného. Jejich výkony jsou úspěchem mimořádných jedinců,. kdežto toto je úspěch armády, která se transformuje do podoby bojového tělesa civilizovaného demokratického státu.

A konečně, nejde o nějaké uprděné postávání u vchodu s červenými šňůrami, jak jsme zvyklí. Jestli něco bude terčem útoku extremistů, pak to samozřejmě bude velitelství NATO. Ostraha takového objektu bude z hlediska vojenského možná nebezpečnější úkol, než běhání po lesích zamořených partyzány: tam je jasné, kdo jsou my a oni. V podmínkách městského terorismu může být nepřítelem každá bába s igelitovou taškou v ruce. Přejme našim vojákům, aby úkol splnili profesionálně a vrátili se všichni ve zdraví domů.

Nádherná logika úřednického mozku:
Byli postiženi pouze jednotlivci, prohlašuje papaláš z ministerstva dopravy, když se ukázalo, že i tak nesmyslně postavené a pro praxi nepoužitelné testy pro řidičské zkoušky navíc obsahovaly chyby. Nikdo za nic nemůže, vysvětluje ministr Schling. A jeho poskok dodává tu krásnou větu: byli postiženi jenom jednotlivci. Kdo jiný měl být postižen, než jednotlivci, ptám se poskoka? Nečekám odpověď. Je to jen maličký pohled na to, jak úředník vidí a vnímá občana. To je jen jakýsi jednotlivec. Po takových my, úředníci, šlapem.


RODINA A PŘÁTELÉ: Jak je to s těmi mobily
Přítel Gentleman se pozastavuje nad případem, kdy jistá žena telefonovala v letadle na lince Praha - Ostrava, a byla obviněna z obecného ohrožení. Jeho glosa vynesla na povrch vědomí dotaz, který si kladu už dlouho: jak to vlastně je?
Jak ví každý, kdo cestuje letecky, kolem používání mobilu se dělá velké dusno. Cestující jsou důrazně vyzýváni, aby své mobily vypnuli. O katastrofách se v letadle nehovoří, ale v podtextu to zní jasně: jinak spadnem.

Takže si říkám: kdyby mobil skutečně škodil a mohl by způsobit havárii, nebe by muselo být plné padajících letadel. Vezměme v úvahu a) počet letů, b) počet mobilů, c) procento hňupů, kteří si mobil nevypnou, ani kdyby jim to někdo připomínal desetkrát.

Vezměte si - v divadle. I zde se p.t. publikum žádá, aby vypnulo mobily. Uvaděčky by mohly potvrdit, v jakém procentu představení se ozve mobil v publiku! Tipoval bych - 87%.

Ovšem, naproti tomu - věřím, že mobil dovede dělat paseku.
Moje pracoviště - jako pracoviště každého kdo se zabývá webem - je krapánek předrátované a přeobrazovkované. Nuže, obraz na monitorech začne skákat a zmítá se jistě několik vteřin před tím, než začne mobil zvonit. Takže ono se kolem mobilu skutečně děje něco pozoruhodného, a pro elektroniku škodlivého.
Ale zpět k letadlům. Opravdu nevěřím, shodně s Gentlemanem, že mobil je schopen sestřelit letadlo z oblohy. Proč ta přísnost?
Vysvětlení prosté: aby byl pořádek a cestující si nevyskakovali.


PSÍ PŘÍHODY: Je vedro a Bart trpí
To je toho, řeknete si. Bart trpí ve vedru - to přece trpí každej! Jenže, Bart trpí specificky.
Proti vedru samotnému je dobře pojištěný. Jednak má svůj výsuvný chladič neboli jazyk, jednak má podrobně zmapován celý prostor domu a zahrady a ví, která místa ho nejlépe chladí. Nejvíce má rád dlaždice v předsíni hned u vchodových dveří a pak taky chodbičku mezi garáží a kotelnou. Tam uléhá do pozice na žábu - rozplácne se tak, že vskutku vypadá jako žába (přejetá náklaďákem), nebo jako vycpanina, jakou mívali zámečtí pánové u krbu. No a když je úplně nejhůř, zalézá do křoví, vyhrabe si tam pelech nebo koryto, zkrátka - načechrá hlínu a na ni přitiskne bříško.

Takže, jaképak utrpení?
Ano, existuje zdroj utrpení, a to velkého a bolestného.
Je třeba zahradu pokropit, pěkně navečer, aby se neproměnila v Saharu. Úkolu se ujímá Míša. V jistém smyslu se zalévání podobá luxování, taky znamená pojednání určité plochy. No a já jsem podezírán, že takovou práci odfláknu, odbudu, prostě - udělám špatně.

Ujímá se tedy hadice sama - a Bart má doslova po legraci. Když totiž já zalévám, Bart si přijde na své. Pravda, po mém zalévání je Bart krapánek navlhlý, ale náramně spokojený, ba šťastný.

Ženské nemají pro podobné taškařice pochopení.
Mohl bych, samozřejmě, sám vzít hadici, zalévat a při tom potěšit i přítele Barta. Jenže pak by stejně přišla Míša, prohlásila by, že jsem zahradu zalil špatně, a dozalila by ji a Bart by musel zoufale přihlížet zpoza plotu dělícího pozemek na dvě půlky. A Bart si jistě láme svoji celochlupatoou hlavu, jak je to možné, že Paní zalévá vždycky na té druhé straně!


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.