Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pondělí 23.7.2001
  • Moravské toky, které koncem týdne napáchaly škody, v neděli opadávaly a meteorologové neočekávají další velké srážky
  • Škody se odhadují na několik milionů korun
  • Předsedkyně Unie svobody Hana Marvanová žádá vysvětlení, proč jsou britští imigrační úředníci na Ruzyňském letišti
  • Poslanec Jiří Payne očekává, že připravované olympijské hry v Pekingu povedou ke zlepšení situace v oblasti lidských práv
  • Na Ústecku si navykli vandalové házet kameny na vlaky jedoucí stokilometrovou rychlostí
  • Před cirkusem Tornádo ve Vyškově se konala demonstrace proti týrání zvířat
  • Karel Kühnl podstoupil operaci hlasivek a několik dní promlčí
  • Do Prahy přijelo čtyřicet dětí z Litvy podporovaných v akci Adopce na dálku darem ve výši 5900 ročně
  • V baru v Ostravě-Hrabůvce se strhla v sobotu přestřelka mezi Jugoslávci a Ukrajinci, jeden muž byl zabit, po pachateli policie pátrá
  • Počasí Praha: V sobotu se zvolna probouzelo hezké počasí a v neděli už bylo zase léto
    Orlické hory:    Petr Kroul

České léto (z Hané):
Panebože nebeské,
jenom nám tak nebléské!
Pokločeš nám oseňó,
kde se tví milí podějó?
Panebože, vesleš nás,
vesleš kajici náš hlas!
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)



Z deníčku Moby Dicka:

Pondělí 23. července 2001
Z dovolené se vrátil Drn, nastupuje na ni Hlav. Totiž měl na ni nastoupit - ale nenechal si ujít pravidelnou managorskou poradu na Severním Městě, po níž následuje managorský oběd v závodní restauraci na Jižním Městě. Celých příštích 14 dnů nepřijde - jenom mu musí Drn každý den ráno v 7:30 nahlásit na služební mobil "stav našeho pracoviště."


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Konečně je rasista někdo jinej
Dá se čekat, že se nyní každý vyjádří k nechutnému rasismu britských úředníků řádících s požehnáním ministerstva zahraničí na letišti v Ruzyni, asi tak, jako bylo občanskou povinností vyjádřit se k zásadní otázce, jestli je Karel Gott zombie nebo není. Takže je řada na mě, stavím se do stoje spatného coby vzorný žáček a hlásím:
Prosím, rasismus to nepochybně je, anžto úředníci rozhodují podle barvy pleti a kdo má odstín tmavší, tak jde stranou. Takže si můžu nechat vystavit jedničku za vzorný občanský postoj a jít si sednout do lavice.

Jenže mě pořád vrtají v hlavě nějaké námitky.

Myslím si, že by bylo ode mne správné, když jsem tak rozhořčený nad britským rasismem na letišti v Ruzyni, abych řekl:
Jsem velmi znechucen počínáním britských úředníků a v zájmu spravedlnosti si přeji, aby britská vláda uvalila víza pro všechny občany České republiky a bude pak na jejích úřadech, komu ho udělí a komu ne, takže, když budu chtít jet do Anglie, pěkně si vystojím frontu na ambasádě a vysolím tři tisíce korun a budu... jak asi dlouho? čekat a pak s vízem v pase (pokud mi ho dají) pojedu s pocitem vzorného občana vstříc křídovým útesům v Doveru... Ano, takto by to bylo poctivé, říci na rovinu: odvolejte ty nechutné rasistické procedury praktikující úředníky a zaveďte nám víza.

O nic jiného zde totiž nejde.
Britská vláda má svých starostí dost a nehodlá brát na bedra české sociální problémy. O zavedení víz v důsledku vlny romské imigrace vážně uvažovala a to, že Kavanovo ministerstvo dohodlo kompromisní řešení v podobě jakési předsunuté filtrace, ocení hlavně ti, kteří ještě letos mohli a mohou odjet do Británie bez víz. Je třeba si navíc uvědomit, že toto je pro Brity méně pohodlné řešení: zmíněným úředníkům zde musí platit diety a ubytování, přinejmenším. Takže se může velmi dobře stát, že Británie pod tlakem českého veřejného mínění své úředníky stáhne - no a pak pravděpodobnost zavedení víz pro naše občany prudce stoupne - pokud bude imigrace Romů pokračovat.


RODINA A PŘÁTELÉ: Na každý pád
Míša není padací typ. Upadne jen někdy. Asi tak jednou za třicet let. Možná přeháním - možná padá častěji než jednou za třicet let, ale pády na které si pamatuju jsou skutečně od sebe vzdáleny dokonce víc než třicet let. Tenkrát na Nový rok 1968 jsme se vraceli z hýření ve vsi Stránčice u Prahy. Šli jsme na vlak a tehdy ještě přes trať vedla lávka, kterou svými náklady nechal postavit za první republiky dědeček mého přítele Martina Hoffmeistera (nový režim lávku převzal a zdokonalil ji tím, že odstranil cedulku se jménem sponzora; nikdy ji neudržovali ani nenatřeli, takže zrezavěla a v sedmdesátých létech ji strhli). No a jak bylo namrzlo, Míša uklouzla a zlomila si ruku, což jsem nevěděl a tomu kaskadérskému pádu jsem se hlasitě smál - což mi bylo právem vyčítáno v následujících pětadvaceti letech.

No a podruhé sebou Míša sekla včera.
Šli jsme na procházku - po holé rovině, jak se zpívá v té odrhovačce "sek sebou na holej rovině" a Míša šlápla na kulatý kamínek a už letěla. Díval jsem se zrovna stranou, koutkem oka zahlédl prudký pohyb, švihnul jsem rukou, ale pád byl tak brutálně přímý, že ruka skončila v prázdnu a Míša na nose.

Tedy, ne úplně na nose.
Dopadlo to podstatně šťastněji než ve Stránčicích. Nebylo to na schodech, nebylo náledí a my nebyli po silvestrovském hýření. Ruka nepraskla, jen punčocháče. Nevídáno, ale stejně to bylo nepříjemné, pád po 33 letech.
To jsem zvědav, co nás v tom roce 2034 zase potká. Bylo by nejlíp zůstat doma.


PSÍ PŘÍHODY: Jeden druhému v patách
Na výlety do města, natož pak mimo město, sebou Barta nevodím - nechci, aby někoho obtěžoval. Sotva se vrátím a překročím hranice pozemku, Bart se na mě přilepí a neopustí mě na krok. Sednu si na křesílko před vchodem, svalí se mi k nohám. Jdu nahoru pro kapesník, ťape po schodech. Sejdu dolů a jdu na zahradu narovnat gladiolu polámanou deštěm, mám Barta za zády. Někdy se stane, že si na jeho samozřejmou a nepřetržitou přítomnost natolik zvyknu, že na ni zapomenu. Pak se docela i leknu, jakmile se Bartův mokrý teplý čumák dotkne mé dlaně - zpravidla levé, protože je naučený chodit vlevo.

Dělal jsem odpoledne pokus - chodil jsem po zahradě po složité trase, každý kmínek stromu jsem obešel, každý záhonek, a Bart poctivě vykonal celou tu cestu plnou zátočin a obratů se mnou. Ani jednou si neřekl - ten chlap se už dočista zjančil, kudy to chodí, počkám tady na něho...

Ne, prošel se mnou celý ten imaginární labyrint.

Když pokus skončil, usoudil jsem, že nastala chvíle odpočinku, a sedl jsem si na terásku a hřál jsem se ve slunečních paprscích. Uvažoval jsem o tom, že na jedné straně nemám stoprocentní soukromí, protože ten pes mi nedá pokoj, ale na druhé straně - nevadí mi to, spíš naopak.
Najednou koukám - Bart se sebral a šel do garáže.
Co tam ten čokl hledá za štěstí? napadlo mě.
Seskočil jsem z terásky a šel jsem se za ním podívat.

Zrovna vycházela Míša a viděla psa, jak mizí v garáži a mne, jak se vydávám v jeho stopě.
"Ty jsi hroznej," pravila. "Nedáš tomu psovi chvilku pokoj. Kam se vrtne, musíš mu být v patách!"


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.