Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pondělí 16.7.2001
  • Vicepremiér Vladimír Špidla popřel, že by Německo vyzvalo ČR k uzavření Temelína
  • Mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil potvrdil v sobotu existenci takového dokumentu, v neděli upřesnil, že jde o dokument neoficiální
  • Situací kolem JETE se vláda bude zabývat v úterý
  • Předsednictvo sociální demokracie pověřilo v sobotu vládu, aby se zabývala znovu zákonem o referendu
  • Senátor Václav Fischer řekl v neděli v TV Prima, že lidovci možná opustí čtyřkoalici
  • Ministerstvo vnitra vydalo zprávu o tom, že mezinárodní akce tak zvaných aktivistů namířené proti mezinárodním institucím jsou centrálně koordinovány a řízeny
  • Skončil filmový festival v Karlových Varech, účastnilo se ho 128 500 diváků
  • Počasí Praha: Krásný víkend, v neděli večer se počasí popsulo

České léto:
Hody jdou, květy jdou,
vedou léto za sebou
dej Pánbůh travičku
až do kolenou!
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)Z deníčku Moby Dicka:

Pondělí 16. července 2001
Odpoledne dorazil vedoucí ing. Duto Hlav z managorské porady s dobrou zprávou: Vzhledem k tomu, že se nám zkrátila pracovní doba o přestávky, můžeme déle zůstávat v práci!


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Úspěšná zkouška s protiraketovou zbraní
Je to zpráva ze scény mezinárodní, ale nás se jistě taky týká nebo bude týkat: Američané v neděli úspěšně vyzkoušeli antiraketu - tedy zbraň, schopnou sestřelit na oběžné dráze balistickou střelu protivníka. Jediná podstatná zpráva z víkendu.
Jedno nechápu - proč je kolem chystaného protiraketového deštníku tolik povyku?
Vždycky jsem chápal, kdo stál za tak zvanou protijadernou kampaní. Takový Jan Kavan by o tom mohl vyprávět - v Kanadě dodnes na něho dojatě vzpomínají, jak srdnatě tam bojoval za odzbrojení - Ameriky. Tak za tím samozřejmě stála KGB. Tehdy to byl svět dvou jaderných mocností, které se držely v šachu a křiklouni a mudrcové všeho druhu, ať z hlouposti nebo za cizí peníze, se snažili házet klacky pod kola.

Jenže dnes je situace zcela jiná. Rusko není nepřítel Ameriky ani Evropy a naopak to platí taky. Tak zvaný jaderný pat naprosto ztratil smysl. Technika pokročila, a jaderné a raketové technologie jsou na dosah i relativně chudých států. A ty neváhají před ničím - vždyť si přece pamatujeme, jak se Irák pokusil vtáhnout Izrael do války v Zálivu raketovým ostřelováním této země konfliktu se neúčastnící a jak se osvědčily rakety Patriot!

Proč tedy se šíří taková nenálada vůči myšlence, že by se dal vybudovat i celosvětový deštník proti raketám? Jde přece o čistě obrannou zbraň. Komu záleží na tom, aby třebas právě Husajn měl možnost volné střelby?
To je jeda z četných otázek které si kladu a nedovedu na ně odpovědět. A jsem upřímně zvědav, co se dneska dočtu v novinách.


RODINA A PŘÁTELÉ: Kdo nejlíp luxuje
Máme na zahradě bazén gumák, zapuštěný do země. I on se musí luxovat. Padá do něho rozmanité smetí a jednou týdně je dobře smetí vysát hadicí opatřenou nástavcem, který skutečně vypadá a chová se jako nástavec od luxu. Má teleskopickou hadici - na tu mám vzpomínku z doby, kdy jsem byl bazénový novic a myslel jsem, že teleskopická hůl je rozbitá. Šel jsem tedy reklamovat do krámu poruchu.
"Ale pane," řekl mi prodavač smutně, "na to by přišla i ženská..."
On se ten teleskop musí šikovně zatočit a tím se zajistí.
No a dnes jsem tedy hodlal luxovat - a Míša se zmocnila nástavce. Myslím, že za těch pět let co gumák máme se o tuhle práci zajímala poprvé.

Chválil jsem ji.
"Fakt, takhle skvěle se mi ještě nikdy nepodařilo bazén vyluxovat!" velebil jsem ji.
Luxovala dál a já pokračoval ve chvále.
Bazén byl - jak se říká v reklamách - čistoskvoucí.
Chválil jsem Míšu , jako kdybych přišel ve čtyři ráno a našla mi na rameni třiceticentimetrový blond vlas.
Chválil jsem - až flákla teleskopickou tyčí do vody.
"To tak!" pravila."Ty pak budeš chtít, abych to dělala pořád!"
Jak vidíte, Míša umí luxovat bazén a navíc je moudrá a světaznalá!


PSÍ PŘÍHODY: O ptákovi a psovi
Sousedovic Aris chytá myši; naše nebožka kočka Matylda chytala ptáky. A Bart?
Podotýkám, že Bart nikdy nic nechytil. Kdybyste měli dát na jeho řeči, pak ovšem je to obávaný lovec veverek, zajíců a nakonec by i na to ptactvo došlo.

Pravda je ovšem taková, jak jsem ji vyjevil - nechytil nikdy ani karas.
Chytat ptáky se pokouší jen velmi mladý pes. Bart dnes po šesti a půl letech života ptactvo toleruje - a rozběhne se, jen když drzost ptákova přesahuje snesitelné meze. Ale - co ptáci?
Dnes jsem pozoroval kosa. Bylo to za slunečného odpoledne. Bart ležel na zádech a drbal si je, se žádnou velkou vervou, jen tak vláčně, rozkošnicky.
A kos poskakoval po čerstvě posekaném trávníku.
Není možné, aby Barta neviděl. Bart je ve srovnání s ním jako brontosaurus se mnou. Ten kos by musel být slepý nebo pitomý, kdyby Barta přehlédl - a nevypadal ani na jedno, ani na druhé, zejména pitomost se nedala u něho odhadovat - tvářil se velmi potměšile.
Poskakoval k Bartovi stále blíž. Už by tři metry, přiblížil se na dva a půl metru...
Viděl ho Bart?
Myslím si, že ho viděl, ale že se tvářil, že ho nevidí. Svítilo sluníčko, hřálo ho na bříšku, a nechtěl se v pohodovém nedělním odpoledni rozčilovat.
Jenže kos se blížil. Už byl jen dva metry.
Bart se tedy překulil na podvozek - na čtyři tlapy. A to byl okamžik, kdy kos vzal do zaječích, tedy do kosích - on věděl, že pes na zádech ležící je neškodný a že teprve s nohama dole se stává něčím, co je nutno brát vážně.
Aspoň trochu vážně.
A já? Dělal jsem, že jsem nic neviděl. Netřeba psa uvádět do rozpaků kvůli jednomu kosovi kosáckému.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.