Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: čtvrtek 12.7.2001
 • ODS prezentovala svoji představu profesionální armády, Petr Nečas současně obvinil vládu, že žádnou představu o profesionalizaci nemá
 • Ministr obrany Tvrdík namítá, že armáda už hodně kroků k profesionalizaci udělala a cíl odhaduje dosažitelný za čtyři roky
 • Vyšetřovatel předal matce Terezy Čermákové obvinění z trestného činu - je obviněna, že z nedbalosti zavinila dcerčinu smrt, podle sdělení policie svoji dceru zalehla
 • Po 124 dnech se ministr zemědělství Jan Fencl omluvil za nehodu, kterou jeho řidič zavinil v Olomouci - až do dneška se arogantně a nejapně vymlouval - pozdě ale přece
 • Sněmovna schválila zákon o hornictví, bezvýsledně sněmovala o výsledcích práce vlády
 • Náčelník irského generálního štábu Colm Mangan je na návštěvě v Praze
 • Policie dělala rekonstrukci tragédie v Protivíně, kde muž zastřelil dva policisty, třetího zranil a nakonec spáchal sebevraždu
 • Sčítání lidu prokázalo, že v 30 obcích je takové procento Poláků, že by měli nárok na dvojjazyčné nápisy
 • Kurzy akcií klesají, inflace roste - dosáhla 5,5% procenta
 • Až do konce září mohou čeští občané do Jugoslávie bez víz
 • Úřad pro hospodářskou soutěž uvolnil pokračování veřejné soutěže na výběr generálního dodavatele pro internet ve školách
 • Už v červenci zahájí nová továrna Philipsu v Hranicích na Moravě provoz - tahanice s Regecovou nebyla ještě nezpochybnitelně uzavřena
 • Počasí Praha: Zatáhlo se a dusnilo
  Orlické hory: Od rána dusno, kolem poledne spadlo pár kapek, zataženo celý den.    Petr Kroul


Z deníčku Moby Dicka:

Čtvrtek 12. července 2001
Mail z Útvaru zúčtování se zaměstnanci mě upozornil: "Vzhledem k tomu, že jste minulý týden pracoval ve svátek v pracovní den, chybí vám tento den v rozpisu hodin za červenec a musíte si ho napracovat." Je tu jen jeden problém - podle Duto Hlava se počítá s tím, že na oltář podniku přinesu neplacených 150 přesčasových hodin za rok. Tyto hodiny mi nemohou být proplaceny - ani si je nemohu nadělávat. Teprve až odpracuju 158 přesčasových hodin bude můj zločin napraven.


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: ODS předběhla vládu s armádní koncepcí
Tak tohle se ODS podařilo vládě jak se patří vyfouknout: s velkou slávou předložila koncepci profesionální armády o 38 tisících mužích v uniformě a pěti tisících civilistech. Přitom chystaná vládní reforma rýsuje skoro stejné obrysy - 32 tisíc vojáků a 10 tisíc civilistů. Tak takováto "opoziční smlouva" občanům vadit jistě nebude - a ODS jemně zabodovala, protože bude před volbami tvrdit, že je to její nápad, jelikož první položila koncepci na stůl.

Smíšené pocity: na jedné straně je to správný krok. Bitvy u Stalingradu se už konat nebudou, válčení současnosti a budoucnosti je pro profesionály. Jenže dosavadní výkony naší armády nebudí důvěru. Co mám na mysli dobře vystihuje dopis otištěný ve středečním Právu Chabý výcvik z brance vojáka neudělá. Autor píše, že voják "stráví svou vojenskou službu jako vrátný na vchodě do kasáren nebo jako levná pracovní síla, která je schopná zajistit vše - od sekání trávy po stěhování nábytku v kancelářích vojáků z povolání".
Aby se toto změnilo, na to by se snad - proboha - nemusely utratit miliardy! Jenže na tom, aby vojáci začali běhat - všichni, na tom se politické body nevykřešou, zvláště ne před volbami.

No, třeba začnou aspoň běhat, když dostanou zaplaceno.


RODINA A PŘÁTELÉ: Elektřina ve vzduchu
Přes den bylo dusno. Doslova i obrazně. Práce mi šla od rána jak psovi pastva. Šel jsem si uvařit kafe a vidím - Míša si meje hlavu. Podivil jsem se, protože naposledy jsem ji viděl zápasit s vlastní hlavou ve dvě hodiny ráno. Opatrně jsem se zeptal, zda je nezbytné si mejt hlavu každých 12 hodin.

To jsem to schytal!
Ve dvě hodiny ráno si nemyla hlavu, lébrž barvila vlasy a že bych měl tak dva rozdílné úkony umět rozeznat. Poté pravila, že má mizernou náladu a já ji chlácholil, že je to tím, že je moc elektřiny ve vzduchu a že z toho lidem šíbe.

Následovalo vrčení korunované prohlášením, že se v tomhle baráku nedá bejt a má rodná žena odešla do ulic Prahy se zřejmým úmyslem se už nikdy nevrátit.

No jo, tak to bejvá.
Měl jsem odpoledne taky něco na práci dole ve městě, odešel jsem a vrátil jsem se v podvečer. Dům byl prázdný. Ale žádný rozpad manželství se nekonal. Míša se večer vrátila a vykládala, jak potkala tu a tu kamarádku a pak zase tu a tu kamarádku a jak si pěkně poklábosily.

"Ale že to bylo hnusný, kolem poledne!" nadhodil jsem.
"Jaký hnusný?"
"No ta elektřina ve vzduchu."
"O žádné nevím," pravila. "Ty jsi byl hnusnej."
A odplula ke svému počítači, po poledni tak brutálně opuštěnému.
A tam se ukázalo, že elektřina je možná ve vzduchu, ale určitě ne v počítači. A taky se ukázalo, že nejsem natolik hnusnej, abych nebyl pověřen úkolem do počítače elektřinu znovu přivést. A až příště uvidím Míšu si mejt hlavu dvakrát během 12 hodin, uložím si bobříka mlčení jako Zeman.


PSÍ PŘÍHODY: Neutíkací pes

Bart neprchá. Je u nás šestým rokem - a ještě nikdy nezdrhnul. Však se tím hostům chlubíme. V úterý to byli dokonce hosté dva, můj kamarád Jarda a Míšina kamarádka Liběna.
"Bart je cvok to je pravda. Leze po stromech, aby na nich honil imaginární kocoury, to je jeho nejnovější vrtoch," vykládal jsem. "Ale nezdrhá. To jeho předchůdce Gordon, ten zdrhal při každé příležitosti."

Tohle mohla Liběna potvrdit. Bydlí nedaleko od nás, sotva za trojím rohem. A několikrát se stalo, že Gordon, když se prodral plotem, zašel k Liběně do domu a rozvalil se tam na rohožce. Takový byl Gordon. A Bart?
Nikdy se nic podobného nestalo. Naopak, na procházkách si mě Bart hlídá a stačí, abych zašel někam za roh, za křoví - a už letí, jazyk vyplazený, a uši mu plácají, jako když čáp letí k jihu.
Je pravda, že má jiné nectnosti. Kupříkladu bouřlivě vyprovází návštěvu k vrátkům. Vyzkoušel si to přítel Jarda. Odcházel dřív a vyprovázel jsem ho já - s Bartem. Už v tom mám praxi, takže se mi podařilo Bartovi zabránit v tom, aby Jardu oslintal od hlavy k patě. Ovšem snaha z Bartovy strany tady byla.

O půl hodiny Míša vyprovázela Liběnu.
Liběna se divila, jak to, že ji Bart nevyprovází... nejen že ji neoňuchává, on tu vůbec není!

Vysvětlení bylo prosté.
Bart byl zdrhnutej!
Špatně jsem zamknul za Jardou vrátka, Bart si frňákem branku otevřel a vyběhl ven. Ne daleko - čmuchal hned u vrátek. Ale statutární zdrhnutí to bylo - a můžu za to bezpochyby já.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.