Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: úterý 10.7.2001
 • Vláda vyčlenila 28 miliard korun na útlum uhelných, uranových a rudných dolů a vyplatí odškodnění horníkům, kteří přijdou o práci v důsledku spuštění Temelína
 • Několikatisícový příspěvek bude horníkům pomáhat při hledání práce - má to být přes pět tisíc korun měsíčně podle doby, kterou horníci pracovali
 • Někteří horníci namítají, že vojáci a policisté po odchodu ze služby dostávají až doživotní rentu
 • Grégrův plán zvaný Velký třesk získá od vlády 160 miliard namísto původně zamýšlených 260 miliard
 • Opozice nazývá plán "plánem šedesátých let" z doby "reálného socialismu"
 • Česká televize zveřejnila reportáž o tom, že ministr zahraničí Jan Kavan začachroval automobil zakoupený v Británii a zde v republice prodaný - aniž by Kavan zaplatil clo
 • Požár v asylovém domě v Praze zavinily děti, které pálily v dřevěné přístavbě nad posledním patrem paneláku oheň
 • Počasí Praha: Pod mrakem, teplo, bez deště
  Brno: sluníčko a teplo, občas mrak, po nějakým dešti už dlouho ani památka    Lubomír Střítecký
  Žilina: zrána pod mrakom, potom aj slnečno, teplota príjemná    Miroslav Drkoš

Pranostika na 10. července, Sedmi bratří:
Jaká povětrnost na Sedm bratří, taková po sedm týdnů patří.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)Z deníčku Moby Dicka:

Úterý 10. července 2001
Sváteční příplatky za svou práci minulý pátek dostanu, což o to. Je tu ale problém: Protože jsem přišel do práce, není pro mne svátek v pracovní den překážkou v práci a intranetové KECY ho nezaznamenají do plánované pracovní doby. Takže mi nakonec nejen hodiny nepřebývají, ale dokonce scházejí!


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Malý velký třesk
Žádná senzace to není, čekalo se, že ministrem Grégrem ohlášený Velký třesk nebude tak velký. V letošním a příštím roce vláda napumpuje do hospodářství 166 miliard korun, což vyvolá efekt v podobě 4% ekonomického růstu a ve volebním roce 2002 to má být 5-6%. Na projekt oficiálně zvaný Strategie posílení národohospodářského růstu půjde ještě letos 81 miliarda - z různých zdrojů: z rozpočtu, z privatizace, fondů Evropské unie i od bank. Vláda hodlá jmenovitě podpořit rozvoj v třinácti vybraných regionech.

Ze strany opozice, tentokrát obé opozice, opravdové i smluvní, je kritizována za to, že vyhrabává ze šatníku tesilové oblečky úředníků ze Státní plánovací komise z dob gulášového socialismu.

Musím se přiznat, že se zájmem, nikoli však bezbřehou důvěrou sleduji rozklady ekonomických expertů, rozmlouvajících na téma "ekonomika nepřijme takové množství peněz". Kdepak byli tito experti, když se u nás začal dělat kapitalismus bez kapitálu, když blouznivci našich hor snili své sny o české cestě a o rodinném stříbru.

Takže mi z toho nakonec vychází skepse všeobecná - vůči chytrým pánům s patentem na rozum, avšak s žádnou odpovědností za jakékoli rozhodnutí, stejně jako k šedovlasému hasiči ekonomické recese, který do škopku naší ekonomiky pumpuje peníze, aniž by v tom škopku byly zaplátovány díry a tunely. Jen se skepsí ale žít nedovedu a přiznám se tedy aspoň k částečné naději a důvěře v tento rozvojový projekt.

Zhasnou nám? Nezhasnou?
Dnes budou s vládními představiteli jednat zástupci energetických odborů. Ti opatrně vyhrožují, že otočí vypínačem a nastane jiráskovské Temno. Příčina? Po spuštění Temelína se bude omezovat těžba v hnědouhelných dolech, budou se zavírat tepelné elektrárny... Ale mimo jiné i kvůli tomu se Temelín začal stavět a muselo to být od začátku jasné každému, s výjimkou antijaderných ideologických fanatiků!


RODINA A PŘÁTELÉ: Prej jsem zhub
Odpoledne jsem zaskočil za kamarády do vinárny Vínečko v Budečské ulici na Vinohradech. Dovolená mezi nimi zle zařádila - byla jich tam jen hrstka. A tvrdili, že jsem zhub.
"Ty jsi zhub," řekl jako první Pavel Frýbort. Chodí sem regenerovat po dopolední spisovatelské šichtě. "Já jsem ztloust, že se mi nevejdou na hlavu brejle. Kdežto ty jsi zhub."
Namítal jsem, ale přesvědčovali mě i další pozůstalí po dovolenou zkosených kamarádech, že je tomu tak.
Možná je to rafinovaná kampaň lstivého vinárníka.
"Příště, až přijde nějakej hejl, kterej sem chodí málo kdy - jako kupříkladu Neff, říkejte mu do vočí, že zhub. Každej, pokud to není aidsák nebo souchotinář, rád slyší, že zhub. Nikdo mu to nikde jinde neřekne, bodejď by jo - uslyší to jenom tady, tlusťoch jeden tlusťošská. No a bude se rád do Vínečka vracet."
Netvrdím, že tomu tak je - je to velmi, velmi nepravděpodobné.
Pravděpodobné je, že Frýbort, jak mu brejle špatně sedí na hlavě, prostě blbě vidí.

Vracel jsem se domů a přemítal o tom všem. Byl jsem zvědav, co Pavlovu tvrzení řekne Míša, přece jen mě má ve voku.
Nebyla doma. Zdržela se, když navštívila nový obchoďák Carrefour tady u nás na Smíchově. Přinesla nákup - krom jiného punčový dort nového typu, nejšíleněji dobrý ze všech i jindy šíleně dobrých punčových dortů, které jsem v životě jedl.
Na nic jsem se neptal. Nemělo to smysl.


PSÍ PŘÍHODY: Začíná Invaze uchvatitelů
Opravdu, je to jako v klasickém sci-fi filmu. Dnes ráno mi David při snídani říkal, že právě před chvílí nalezl v předsíni chudáka plže. Vplazil se otevřenými dveřmi dovnitř domu. Opatrně ho tedy sebral a vynesl ven.
Ptal jsem se na barvu plže. Ano, byla hnědá.
Uvědomil jsem si, že už několik dní, když chodíme s Bartem na ranní procházku po vyhlídkové silnici Mrázovka, vídám podivuhodné množství elegantně tvarovaných hnědých plžů Jsou jich bez přehánění desítky, které vidím přímo na vozovce, s přeháněním stovky. U nás na zahradě jsem je zatím neviděl - jen tam, venku.
Tam venku... Cítíte, jak se to napětí stupňuje, jak zápletka graduje?
A právě do této situace, kdy se plži pomaličku plazí po vozovce, začíná Bart střečkovatět, pobíhá, větří, doráží hned tam, hned onde na plot a ohradní zeď. Pošetile mu vysvětluju, že tam není žádná kočka - v domnění, že na nic jiného než na kočku by Bart takto nedorážel.
Jenže se tragicky mýlím.
Ti, kteří ve filmu typu Invaze uchvatitelů jsou jako první snědeni, taky bagatelizují nebezpečí a jsou vůči němu slepí ještě dávno potom, kdy i nejtupějšímu divákovi je jasné, kolik uhodilo:
Jsou to Oni, jejich úmysly jsou děsivé, jsou všude a prostředky obrany jsou nulové. Plži? Ne. Jsou to Uchvatitelé, tajemné Bytosti z Vesmíru.
Dnes ráno byl první uchvatitel v předsíni. Zítra jich tam bude deset, pozítří sto.
A za týden?
Až si půjdu ráno čistit zuby, podívám se do zrcadla a bude mi do obličeje hledět ohlodaná lebka a ta lebka, to bude moje hlava...
Jako v každém filmu, i v tomto musí někdo sympatický přežít.
Doufám, že to bude aspoň Bart.
Plžové přicházejí!
Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.