Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: úterý 3.7.2001
  • Vláda jednala o příštím rozpočtu, počítá s deficitem 10 miliard, výše uvažovaných příjmů a výdajů není zatím známa
  • Olomoucký okresní úřad potvrdil, že řidič ministra Fencla skutečně zavinil dopravní nehodu, nelze ale prokázat, že řidič "to viděl"
  • Vláda schválila návrh novely bankovního zákona, m.j. rušící vkladní knížky na doručitele
  • Eergetické odbory navrhují vicepremiérovi Vladimírovi Špidlovi kompromisní řešení sporu, chtějí založení nového fondu
  • Ekologické organizace přinesly před Úřad vlády ministrovi Miroslavovi Grégrovi špalek, protože přislíbil hlavu, pokud bude překročen rozpočet na dostavbu Temelínna - započítaly do nákladů i náklady na provoz
  • Ve všech 48 stanicích pražského metra je konektivita všech tří operátorů mobilní telefonické sítě
  • Policie bude znovu vyslýchat matku zmizelé Terezy Čermákové, podle vyšetřovatele zatím policie spíše vyvracela její rozporná tvrzení
  • Počasí Praha: Sluníčko, občas se přehnala mračna, nebylo horko
    Orlické hory: Od rána slunečno, k večeru opravdu nádherně.    Petr Kroul

Pranostika na červenec:
V červenci do košile rozdělej se, a v prosinci po uši oděj se.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)


Biokybernetická laboratoř ÚPF, 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy
hledá zájemce pro účast na výzkumném projektu:
"Tvorba lékařských simulátorů".
Projekt je dotován tuzemskými i zahraničními granty. Nabízíme zajímavou (ale náročnou) práci v perspektivním oboru na styku medicíny a techniky (viz web), možnost doktorantury v novém oboru "lékařská informatika"
Dr. Jiří Kofránek, CSc,
0603 435 766


Úterý 3. července 2001
Noví kolegové Nunvář s Drnem šli dnes k Duto Hlavovi pro nové platové výměry. Vyšli značně rozladěni. "Myslí si, že se pro těch pár stovek navíc přetrhnu, ne?", nechal se slyšet Drn. Nunvář si šel mlčky natočit do kanystrů nějakou vodu ze sodobaru. Poté prohlásil, že je mu nevolno a šel se zneschopnit. Lituju ho - venku je tak krásné léto!


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Záhada nové strany má další pokračování
O několik řádků doleji si můžete přečíst vyjádření Jiřího Pehe, který se distancuje od zvěstí zveřejňovaných tu a tam, mj. i na Neviditelném psu. Bývá dáván do souvislosti se stranou, kterou mají zakládat Jiří Lobkowicz, Monika Pajerová a další osobnosti. Strana měla být založena minulý týden ve středu v Letenském zámečku v Praze, ale zakládací schůze byla odložena, snad na září. Důvod? Někdo provalil tajemství. Časopis Týden dává k lepšímu historku o tom, že právě Jiří Pehe spěchal na tuto zakládací schůzku a že mu zapomněli říct o jejím zrušení.

V jistém smyslu ale mnohem komičtější je argument, který svoje počínání motivují chystatelé této kryptostrany. Jelikož je 14 procent občanů - podle výzkumů - nerozhodnuto koho volit, nová strana osloví právě tyto občany a bude mít v kapse když ne vítězství ve volbách, tak určitě pěkný segment koláče. Jenže ti nerozhodnutí jsou nerozhodnutí proto, že si říkají "nevím koho volit, protože jedni i druzí jsou za osmnáct nebo za dvacet bez dvou", zejména co se pletichaření a malichernosti týče. Ti nerozhodnutí by snad eventuálně šli za někým, kdo by jim dal reálnou naději na změnu k lepšímu. určitou chvíli se zdálo, že takovou naději poskytne Čtyřkoalice, než se ukázalo, že co do pletichaření a malichernosti dává svým soupeřům tvrdě na frak. Však taky preference klesají, až zrak přechází. Ale Čtyřkoalice - aspoň na první pohled - vznikla a existuje...
Nová strana se prý má jmenovat Viva.
To se proslechlo a následovalo prudké dementi.


Zasláno: Rád bych uvedl do patřičného kontextu komentáre, které se objevují i v NP, zalozené na předpokladu, že spoluzakladám novou stranu. Účastnil jsem se sice schůzek lidí, kterí plánují založit novou stranu, ale spíše jako pozorovatel. Členem nové strany se stát nechci, kromě jiného proto, že si myslím, že by jen zbytečně soupeřila o hlasy se 4K v době, kdy se do celá stran 4K dostali lidé, kterí jsou příslibem změn. Své definitivní rozhodnutí v nové straně se neangažovat jsem oznámil prípravné skupině, která na zalození té strany pracuje.
Jiří Pehe
RODINA A PŘÁTELÉ: Výstava sci-fi v galerii Mladé Fronty
Vernisáž, to je vždycky velká sláva. Dnes se konala v galerii Mladé Fronty ve Spálené ulici v Praze. Téma - FANTASTIKA.
Výstava je to náramná - třináct veličin z Čech, Moravy a Slovenska zde vystavuje! Kdepak jsou ty časy, kdy jsem - coby tehdejší šéfredaktor Ikarie - neměl co dát na obálku a musel jsem vzít povděk starý obrázek Teodora Rotrekla, nalezený v šupleti... Volal jsem Teodora a říkal mu, že dám ten obrázek na obálku.
"No jo, ale ten byl už ve Vědě a technice!" děsil se, když jsem mu vysvětlil, o který obrázek jde.
"To nikdo nepozná," já na to a měl jsem pravdu - ještě několik let se v anketě "nejlepší obálky" držel mezi předními místy.
Výstavu jsem spoluzahajoval a připomněl i tuto příhodu. Bylo mi zvláštně. Tohle je skutečně prestižní galerie a vystavují zde veličiny vysokého umění.... I vybavoval jsem si jednoho stálého návštěvníka, který nevynechal žádnou vernisáž a pak neskrbil slovy hany.
Jednou takhle haněl i jiného Teodora, Pištěka.
Bránil jsem Pištěka. On ale jen mával rukou.
"Nevidím cihlu, kterou by nějaký Pištěk vložil do zdiva chrámu výtvarného umění!"
Na to jsem neměl co říct. A vida - zahlédl jsem ho i na této vernisáži!
"Co tomu říkáte?" ptal jsem se ho.
"Dobrý! Ty kluci uměj malovat," odpověděl, přiznám k mému překvapení. Pak jsem pohovořil s tím a oním a mazal domů. U východu jsem na něho narazil znovu.
"Ale že by někdo z nich vložil cihlu do zdiva výtvarného umění, to ne!" doplnil svůj úsudek.
Bodejď by jo. Vždyť jsme jen scifisti...
PSÍ PŘÍHODY: Příhoda s činkou má pokračování
Včera jsem zde popisoval, jak jsme Bartovi vylovili činku zpod prádelníku. Drama mělo pokračování... Činka je povahy kulaté, jak známo. Podotýkám, že jde o činku gumovou, z nerozžvýkatelné gumy (ano, takový materiál vskutku existuje). Bart vydrží hodiny, aby přesvědčil výrobce a prodejce i rodinu, že činka není nezničitelná a zatím se mu to nepodařilo.
Druhé dějství dramatu nastalo, když ji vynesl na balkon. Ulehl, dal se do práce, po chvilce ho práce omrzela - a činka propadla pod zábradlím a spadla dolů na zahradu.

Byl jsem zvědav co Bart udělá. Zdaleka se to nestalo poprvé, a dříve Bart okamžitě běžel, po schodech dolů, východem před barák, pak dům oběhl a činku nalezl a přinesl nahoru a pokračoval v práci. Ostatně jsem to už v tomto listě zaznamenal coby znamenitý výkon - přece jen to dá jakési topografické koumání, vyznat se v tom co je dole a co nahoře a před domem a za domem - když jste pes. Znám nejednoho člověka pletoucího si levou a pravou ruku.

Jenže tentokrát - Bart jen civěl dolů a snažil se činku hypnotizovat, aby k němu vzlétla nahoru.
Nekňučel. Jen koukal dolů... zoufale.
"Tak pojď," vyzval jsem ho a společně jsme urazili onu dráhu, kterou dříve probíhal sám. Zmocnil se činky a navázal tam, kde přestal.

Když už jsem byl dole, dělal jsem na zahradě nějakou práci a na Barta zapomněl. Asi po deseti minutách nebo čtvrt hodině jsem byl hotov a šel jsem zpátky nahoru. Bart běžel za mnou. Slyšel jsem ho, jak hlasitě dýchá. Připomněl jsem si, že by měl nést v hubě činku, a to by tak neoddychoval.
Ohlédl jsem se po něm.
Skutečně, měl hubu otevřenou, jazyk vyplazený, a frňák od hlíny.
On ten mamlas tu činku někde zahrabal! Má aspoň jistotu, že už mu nespadne z balkonu. Mně osobně tento druh jistot může bejt ukradenej - ale v životě se vyskytuje bohužel často.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.