Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pondělí 2.7.2001
 • V rakouském Salcburku se koná celoevropský summit - účastní se ho za naši stranu Václav Klaus
 • Sociálně demokratický ÚV pohrozil poslanci Františkovi Brožíkovi, že nebude zařazen na příští kandidátku, pokud neopustí dozorčí radu ČEZu
 • Podle Sunday Times je Viktor Kožený na mizině, podle listu je to proto, že si při okrádání troufl na bohaté a vlivné lidi
 • Od 1. července hrozí sprejerům pokuty nebo až osmiletý trest vězení, jelikož nový zákon vstoupil v platnost
 • Od 1. července byly zdraženy léky, byty, plyn, cigára, též stoupla cena bionafty
 • Turisté včetně českých uvízli na Palma de Mallorca na letišti, protože stávkují řidiči autobusů
 • Židovská obec v Nýrsku o víkendu odstraňovala nacistické symboly z náhrobků na starobylém židovském hřbitově
 • V Hradci Králové se konal sraz automobilů Volkswagen Brouk
 • Dvě malá letadla havarovala během víkendu, soukromá Cessna úspěšně nouzově přistála, havárie ultralehkého letadla při leteckém dnu v Bynovci na Děčínsku měla za následek několik raněných
 • V okolí Zderazi se potuluje uprchlá puma
 • Policisté zatím nenašli pětiletou holčičku Terezu Čermákovou
 • Počasí Praha: Po celou sobotu krásně, až večer se přihnaly bouřky a slejvalo se až do neděle - sluníčko se vrátilo až v neděli odpoledne
  Orlické hory:    Petr Kroul
  Žilina:    Miroslav Drkoš

Pranostika na pondělí 2. července, Navštívení Panny Marie:
Navštívení Panny Marie čisté přináší ovoce jisté.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)


Biokybernetická laboratoř ÚPF, 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy
hledá zájemce pro účast na výzkumném projektu:
"Tvorba lékařských simulátorů".
Projekt je dotován tuzemskými i zahraničními granty. Nabízíme zajímavou (ale náročnou) práci v perspektivním oboru na styku medicíny a techniky (viz web), možnost doktorantury v novém oboru "lékařská informatika"
Dr. Jiří Kofránek, CSc,
0603 435 766


Myšlenka dne:
Spolupráce uvnitř čtyřkoalice je stál silnější
Karel Kühnl hovoří s Sedmičce TV Nova

Pondělí 2. července 2001
Odpoledne se vrátil vedoucí ing. Duto Hlav z prac. porady se štůskem nových platových výměrů. Zapadl do kanclu a s nikým se nebavil. S novými lidmi nás má na krku už 6 a k rozdělení mu zůstalo nejspíš jen těch 350,- Kč. Chudák! To rozhodování mu nezávidím.


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Da zdravstvujet tovariš Stalin
Opakuje se už ohraná písnička: ze zasedání celoevropského summitu v rakouském Salcburku poutají největší pozornost demonstrace chaotiků. Média, přinejmenším masová média, předkládají veřejnosti to, co veřejnost zajímá a ji, jak se zdá, zajímají jenom extrémy. Rozumný názor se do médií dostane tak často, jako sněhulák na Saharu. Extravagance má vstupenku k minutové popularitě předplacenu.

Nicméně bych se rád zastavil přece jen nad jedním detailem, který jsem spatřil poprvé: chaoti v Salcburku nesli rudé vlajky, což není neobvyklé. A taky obrazy Josefa Visarionoviče Stalina. A to mě zamrazilo.
Bylo mi osm, kdy tato největší bestie lidských dějin opustila svět - a ten se takřka okamžitě začal měnit k lepšímu. Pravda, setrvačnost globálního zločinu jménem komunismus stále ještě držela ve vězeních a lágrech milióny nevinných lidí a konec konců, ani naše justice není schopna potrestat katy a žalářníky z těch dob, protože i tento režim je tisícerými osobními nitkami s tou dobou svázán. Nicméně zločinnost stalinismu a jeho původce byla přinejmenším formálně obecně uznána, dokonce i komunisty samotnými.

Opravdu bych se nenadál, že mladí lidé ponesou nad hlavami portréty člověka, který je původcem tak strašného utrpení doslova desítek miliónů lidí. Toto se stalo v Salcburku. No a u nás v dubnu oslavovali jiní lidé narozeniny druhého velevraha, Adolfa Hitlera.
Tenhle svět je skutečně světem extrémů.


RODINA A PŘÁTELÉ: Máme patálii s hruškou
Z hruškou, správně s hrušní. Patálie s ní jsou vždycky - doposud kvůli tomu, že naše hrušeň plodí hrušky. Tentokrát je tomu zcela naopak. Je to už pořádně letitý strom - má v sobě díru a v té na jaře bydlí ptáčkové a sedí tam na vejcích. Květů má ten strom zjara milión a koncem léta odpovídající počet hrušek. Pravda, jsou to mimořádně nedobré hrušky. Jsou mrňavé, kožnaté na povrchu a moučnaté uvnitř. Padají a rozbíjejí se a na jejich troskách hodují vosy, které pak poletují a pokoušejí se nás štípnout. Někdy se jim to dokonce i podaří.

Za těch bezmála třicet let, co tu spolužijeme s hruškou (hrušní), , přicházelo mnoho lidí s radou, jak se vyvarovat nežádoucí plodnosti stromu: na jaře ho zabalit do obrovského prezervativu čili kondomu, nebo - naopak - malinkými kondomy chránit každý květ proti početí. Nebo: otrhat všechny květy, respektive, orvat plody dosud nezralé dřív, než zbytní a zmoučnatí. Nebo: natáhnout pod hrušní plachtu, jakousi sukni, a nechat hrušky padat do plachty.

Jo, srandičky, srandičky, kamarádíčkové, to je pěkná holota!
Letos jaro přišlo a spolu s ním i květy a včely a vše, co k obvyklému hruškovému příběhu patří. Jenže na přelomu jara a léta se na listech hrušně objevily maličké zrzavé flíčky a listy jsou pokroucené - a teď, na začátku července, poprvé po (bezmála) třiceti letech strom nenasadil ani na jeden plod!
Chystám se zajít za odborníky, aby mi poradili nějaký postřik.
Můj syn David se radil na stejné téma se svým kamarádem Michalem.
Michal se zamyslil nad problémem a poradil, jak na hrušku:
"Ukaž jí Husquarnu!"


PSÍ PŘÍHODY: Co tomu psisku je?
Zvířata dovedou dát najevo, že jim něco schází. Bart v takových situacích, naštěstí nikoli častých, tichounce kvílí. Takže i dnes to bylo tak, že Bart ležel na zemi v pokoji, tlapy položené rovně před sebe, bradu přitištěnou k podlaze a vydával ze sebe sotva slyšitelný nářek. Podotýkám, že ležel zadkem k prádelníku, hlavou do místnosti. Toto prostorové určení hraje podstatnou roli.

Zaslechli jsme kvílení a šli se na Barta podívat. Neštípla ho vosa? Nemá horký čumák? Nemá kalné oko? Nemá - zase - naražený dráp (je na svoje tlapy hodně citlivý, technik by řekl, že rotvajler má poddimenzovaný podvozek na tak mohutné tělo)?

Nic takového. Inventura proběhla a žádnou závadu jsme nenašli.
Pak mě napadlo, že má Bart pod prádelníkem zakutálenou hračku.
Napadlo mě to skutečně jen tak mimochodem - protože když se něco takového stane (třikrát denně nejmíň - Bart leží hlavou směrem k nábytku a strká pod něj tlapy a čumák!
Podíval jsem se tedy pod prádelník a skutečně - gumová činka tam ležela. Vytáhl jsem ji, podal Bartovi a ten se zaradoval a popadl ji a odběhl s ní.

Co znamenala ta scénka?
Proč kvílel zadkem k prádelníku?
Kdybych měl sklony k projekci lidských citů do zvířecí psychiky, rekonstruoval bych jeho duševní stav asi takto:

Ty lidské bestie... Hračka se mi zakutálela pod ten jejich blbej prádelník, který má nohy naschvál tak krátké, abych se pod něj nemohl vejít. Nechají ji tam a já ji už nikdy, nikdy nebudu žvejkat, protože mám tak nelítostně kruté pány...
Říká se tomu bolestínství a sebetrýznění.
Skutečnost je asi prostší.
Bart věděl, že mu hračku vylovíme, ať bude ležet k prádelníku hlavou, nebo jejím opakem.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.