Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pátek 29.6.2001
  • Vedení České televize zakázalo odvysílat ve čtvrtek reportáž o auditu v brněnském studiu ČT v pořadu Tady a teď. Prozatímní ředitel televize Jiří Balvín to odůvodnil tím, že je nutno počkat na oficiální vyjádření Rady ČT.
  • Vítězem výběrového řízení na 60% státní podíl v Komerční bance se stala francouzská Société Générale
  • Někteří ekonomičtí odborníci opozičních stran (např.V.Tlustý, ODS) ve čtvrtek uvedli, že vláda prodejem Komerční banky za 40 miliard korun pokračuje v sérii ztrátových prodejů.
  • Rozdílem jediného hlasu schválil ve čtvrtek Senát svůj návrh ústavního zákona o referendu o vstupu ČR do Evropské unie v původním znění.
  • Poslanecká sněmovna bude muset znovu schvalovat vládní novelu zákona o státní sociální podpoře, která má zvýšit porodné z 6400 na 8000 Kč při narození dítěte.
  • Senát ve čtvrtek odmítl vydat senátora Unie svobody Vladimíra Schovánka k trestnímu stíhání pro pomluvu.
  • Dvě trestní oznámení na neznámého pachatele se rozhodla podat sněmovní komise pro vyšetření činnosti regionálního transplantačního centra Fakultní nemocnice Ostrava.
  • Ministr vnitra Stanislav Gross opět o několik měsíců oddálil definitivní rozhodnutí o nákupu pistolí CZ 75 Compact z uherskobrodské České zbrojovky pro přezbrojení policie.
  • Poslankyně KDU-ČSL Vlasta Parkanová ve čtvrtek vyzvala k brzkému rozpuštění stálé komise Poslanecké sněmovny pro sdělovací prostředky.
  • Referendum o přičlenění ČR do Evropské unie by se mělo podle prezidenta Václava Havla uskutečnit v roce 2003. "To referendum býti musí, a proto musí být i příslušný zákon," řekl Havel ve čtvrtek před odletem do Švýcarska.
  • V JE Temelín je již všechno palivo pro druhý výrobní blok, do něhož by mělo být zavezeno koncem letošního roku.
  • Počasí Praha: Od rána se počasí rychle pokazilo a zabředlo to dusného zamračeného horkého dne
    Orlické hory: Od rána vedro, odpoledne se zatáhlo a začalo kapat.    Petr Kroul
    Žilina:    Miroslav Drkoš

Pranostika na středu 29. června, Petra a Pavla:
Prší-li na den svatého Petra a Pavla, urodí se hojně hub.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)


Pátek 29. června 2001

Další aspekt nového způsobu odměňování nám dnes objasnil Duto Hlav: Může nám přikázat až 12 hodin přesčasů měsíčně, které odpracujeme zdarma. Jde o zlepšení, protože máme vyšší rozmezí platu. Samotný plat ne. Ambrož si stěžoval šéfovi odborů Plachému. Ten ho odmrštil se slovy: "Nemůžete neustále vysávat svého chlebodárce!"


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Komerční banka do francouzských rukou
O ekonomických věcech by měli hovořiti ekonomičtí gomentátoři, až na to, že jim nelze věřit - jejich nezávislosti a upřímnosti - tuto hlubokou nedůvěru chovám od dob, kdy podporovali čachrování kolem Telecomu a nesou plnou zodpovědnost (přirozeně že ideální) za to, že to kolem Telecomu dopadlo, jak to dopadlo - mazaní Holanďané vymázli ze země s plnými kapsami a firma s pošpiněným kreditem a hromadou nesplněných závazků zatím nejde prodat. Takže k věci - prodej Komerční banky. Jak se ve věci vyznat?

První moje reakce - chvála bohu. Miloš Zeman je v tomto ohledu svatý muž, že se nevyšklebuje tak zvaným pravicovým věrozvěstům v čele s Václavem Klausem. Privatizaci bank dovršil on, proti němuž Klaus mobilizoval, aby zemi nezatáhl před rok 1989. Pozdě, ale přece, chce se říci.
Další povzdech úlevy: prodáno nejvyšší nabídce. Tedy nikoli nejlákavějšímu slibu pro období pětihorního vrásnění. Zaplať a máš. V zemi, kde nelze rozumně věřit prakticky nikomu a ničemu, je to jediný důvěryhodný princip.

Je to je mi líto, že nejvyšší cenu nenabídly Hypo. Je to banka, která v téhle zemi dlouhodobě funguje, investuje a prokazuje seriózní zájem. Naivní víru v důvěryhodnost západních bank jsem ztratil vinou Nomury, která je tak daleko na východě, že je to západní banka. Vyhráli Francouzi. Mají skvělé sýry, skvělé víno, ale v jejich podnikatelské schopnosti chovám hlubokou nedůvěru založenou na osobní zkušenosti. Rád se nechám přesvědčit, že se mýlím - nebylo by to poprvé. S touto jedinou výhradou, která je spíš povzdechem, než kvalifikovanou výhradou, vítám prodej. Komerční banka prodána, do fondu bydlení půjde zřejmě maximum toho, co se dalo získat, a vyjednavačům patří díky - spíš než chytrácké tlachy. Takže znovu - díky, toto je dobrá zpráva.


RODINA A PŘÁTELÉ: Čekání na uragan
Od rána rádio hlásilo, že přes den bude nejdřív krásné slunečné počasí, po poledni se zatáhne a večer se strhnou přívalové deště a bude foukat vítr s charakteristikou vichřice, na což je obyvatelstvo upozorňováno.

Sdělil jsem to Míše.
"A v kolik hodin bude ten uragán?" chtěla vědět.
"To neříkali."
Dumal jsem nad šlendriánem panujícím v rozhlase, že tak důležitý údaj, jako je začátek představení, občanům zapomenou sdělit. A zpytoval jsem i svoje pocity.
Srandičky, srandičky, legrácky fejetonistovi na téma "uragan jako cirkusové představení" anebo - vytvořme deputaci k důstojnému uvítání uraganu. Jenže on bezpochyby přijde - když ne uragan, tak pořádný vichr, jako vždycky, když je vedro, a že venku je vedro jak se patří. Vichřice přijde a přívaly taky a lidi, kteří v tuto chvíli okopávají mrkev před domečkem budou možná už za dvanáct hodin zoufalí, jejich domy budou zaplavené, střechy poničené.
Je to takové jakési čekání na nálet bombarďáků. Rádio ho už oznámilo, jenže se neví, na jaké místo náklad shodí.
Naposledy jsem s Míšou zažil pořádnou vichřici v srpnu roku, tuším, pětasedmdesátého. Seděli jsme na dece na trávníku ve Žlutých lázních v Podolí, když najednou jsem přes řeku spatřil nad Barrandovem černou stěnu olověného mraku - a i na tu dálku bylo vidět, že v mracích létají jakési předměty, větve, cáry dehtového papíru...
"Blíží se uragan," řekl jsem Míše. V poklidu jsme se sbalili, dali věci do tašky a volným krokem se ubírali ke stanici tramvaje. Pozoruhodné bylo, že plovárna byla plná lidí a všichni se koukali přes řeku a všichni viděli ten příšerný mrak a všichni museli chápat, že se blíží uragan. A k té tramvaji nás dohromady šlo tak deset... Prostě. lidem se z plovárny nechtělo, byl krásný slunečný den.
Tak to chodí.
Konec podobenství. Tenkrát jsme mohli nastoupit do tramvaje a dojeli jsme až na křižovatku Anděl a tam jsme se schovali. Ale to máme dělat teď, když rádio hlásí, co hlásí?
Leda... neposlouchat rádio.

Dohra:
Žádnej uragán... v půl desáté prdla elektrika a teď je půl dvanácté a já doháním, o jsem promeškal. To mám za to rouhání, dobře mi tak.


PSÍ PŘÍHODY: Chlupatý telegraf
Začátek devatenáctého století znal optický telegraf. Princip je v podstatě týž. Jenomže optický telegraf fungoval jen ve dne, kdežto chlupatý telegraf je noční záležitost. Německá doga Čip vládne domácnosti našich ob-sousedů. Je to pes mladý, skoro je to psí jinoch, ovšem hlas má mohutný, úměrný tělesným rozměrům. Takže telegraf funguje tak, že Čip vyleze z boudy, dejme tomu, v půl druhé ráno, a důrazně zaštěká. Na jeho výzvu odpovídá duo Sára&Bára našich sousedů. Zatímco Čipa skoro u nás doma neslyšíme, Sáru&Báru ano - jakmile oběhnou dům: musí přece zkontrolovat, jestli obávaná tlupa Babinského nepřistavuje žebřík k oknům!
V tu chvíli se probouzí náš Bart. Opustí svůj pelech u domovních dveří, běží nahoru, probudí Míšu. Ta mu nadává, ale potichu - protože nechce, aby probudil celý dům. Vyleze z postele, jde dolů, otevře mu dveře, Bart vyběhne ven a zaštěká. V tu chvíli už Čip zalézá do boudy a Sára&Bára dokončují obchůzku kolem domu. Bart štěká u hrušky. Jenže dole, v oblasti Nikolajky, mají taky psy. Ti slyší Barta a odpovídají mu. Barta to nebaví, nevidí na ně, natož aby jim mohl dát fyzicky na pamětnou, takže jde spát.
Představuji si, že i ti psi od Nikolajky mají nějakou telegrafickou návaznost, někam na Březinku a dál na Skalku a na Paví vrch a odtud na Dívčí hrady...
Jenže i Čipa asi vzbudil nějaký pes ze strany Malvazinek, no a dál od usedlostí Šalamounka a Bulovka...
Takový je princip telegrafu. Možná, že původní "haf" vyšlo z hrdla nějakého eskymáckého psa čau-čau (štěkají vůbec?) a skoční dole v Kapském Městě na nejjižnějším cípu Afriky. Dál telegraf nevede.
Tučňáci neštěkají.
Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.