Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pátek 15.6.2001
 • Laboratoř v německém Tübingenu potvrdila podezření na výskyt BSE u krávy z farmy v Dušejově
 • 139 krav v Dušejově bude během pátku zabito, vojáci během čtvrtku připravili jámy, do kterých budou zabité krávy zahrabány
 • Také Rusko a Rumunsko zakázaly dovoz českého hovězího, do Ruska se mělo vyvézt 5 tisíc tun
 • Stanislav Gross má k disposici dokumenty, které svědčí o tom, že už v roce 1992 věděli Ján Langoš a Jan Ruml o falešných lustracích
 • Poradce premiéra Zemana Vratislav Šíma sice připravil skandalizační kampaň na Petra Buzkovou, ale městské státní zastupitelství usoudilo, že "případ není společensky nebezpečný"
 • Vláda připravuje vyhlášky, nařizující povinné označování původu hovězího masa
 • Senát vyzývá k míru na Blízkém východě, je to nápad Egona Lánského, před schválením bude výzvu projednávat ještě senátní zahraniční výbor
 • Počet žádostí českých Romů o vystěhování do Británie klesl na 80, britská vlády nyní snad neuvažuje o uvalení víz pro české občany
 • Komunisté navrhují, aby byly odtajněny písemnosti "bývalých, současných a budoucích tajných služeb"
 • Rozsudek nad novinářem Tomášem Smrčkem, který se fakticky provinil tím, že prozradil podvodné jednání vysokého důstojníka tajné služby a dle zákona prozradil "státní tajemství", bude vynesen dnes.
 • Mezinárodní federace novinářů vyjádřila na zasedání v Soulu znepokojení nad "pokusy české vlády" využívat zákona k tomu, aby se veřejnost nemohla seznámit s bezpečnostními záležitostmi
 • Počasí Praha: slunečný den s občasnými přeháňkami v odpoledních hodinách
  Brno: mraky trošku tlumily sluníčko, ale bylo teplo    Lubomír Střítecký
  Orlické hory: Od rána teplo a slunečno, nastal konec studených dnů.    Petr Kroul
  Žilina: pekne, teplo, slnečno, skrátka pohoda    Miroslav Drkoš

Pranostika na 15. června, Víta
Od svatého Víta až k Janu mnoho deště.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)Z deníčku Moby Dicka:

Pátek 15. června 2001
Viki nám prozradila, jak to se zvýšením našich platů bude: Ani 5 % ani 2 %. Ve skutečnosti jsme dostali pro 4 lidi v naší textárně celkem 350 Kč. Podle ROZŘEĎ 4681/01 má být nejmenší zvýšení 100 Kč, aby nebyla snižována důstojnost zaměstnanců. To jsem žádostiv, koho Duto Hlav neurazí.


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Naděje zemřela v Tübingenu
Zpráva Státního veterinárního ústavu v Jihlavě o pozitivním testu na BSE nikoho z nás nepotěšila... - a přece jen jsem choval jiskérku naděje, že kontrolní test v Tübingenu dopadne negativně. Že tamní odborníci vyřknout omilostňující verdikt - že se Jihlavští unáhlili...
Takže pátek bude v Dušejově dnem černým. Dozvěděli jsme se, že krávy budou polévat vodou a pak usmrcovat elektrickým proudem... Pokrytecky jsem se nestaral o to, jak vlastně krávy přicházejí o život. Takže... takhle děsně.... A ještě ocituji úryvek ze zprávy ČTK: . Dobytek, který bude na BSE negativní, bude uložen do země v určených zahrabištích. Všechny zabité krávy budou kontrolovány a jen ty, které budou na zkoušku BSE pozitivní, budou spáleny. Ostatní půjdou, jak řečeno, do země.

V poledne jsem byl u řezníka a kupoval maso na neděli. Hovězí. A myslel jsem při tom ani ne tak na BSE. Přiznám, že je to pro mě - citově - abstraktní pojem. Nechci ho zpochybňovat, ale přiznám, že se mě nedotýká jako hrozba, kterou bych vnímal. Spíš mě zasahuje to ustavičné připomínání utrpení, jemuž jsou vystavena zvířata, která pojídáme. Stokrát si mohu opakovat, že ty krávy by prostě nebyly., kdyby je lidé nechovali pro mléko a pro maso. Nikdo by je nechoval - proč by měl? A stejně je mi mrazivo při pomyšlení na to, jak budou dnes dopoledne ty zdravé kravky polévat vodou a jak jim budou přikládat k tělu elektrody... A marně se napomínám, že moje úvahy jsou hloupé.RODINA A PŘÁTELÉ: Paradoxy manuální práce
Dům, ve kterém žijeme, jsem pomáhal stavět. Tehdy jsem si spočítal, že každou jeho cihlu jsem měl minimálně třikrát v ruce - a míchal jsem maltu jak na zdění, tak na omítku, jakož i beton... Je tomu třicet let. Tehdy se mi nezdálo, že bych byl v nějaké mimořádně dobré fyzické formě.

Takže střih, dům dávno již hotov, hodiny netrávím u míchačky, ale u klávesnice, a kostru otužuji vzpíráním rozmanitých břemen. Když to vyjde, tak třikrát, čtyřikrát dýně. Dohromady to není zas tak málo, je to jistě takových deset tun, jimiž pohnu, dejme tomu, o půl metru, možná o fous dál. Ne najednou, pochopitelně. Po kousíčkách.
Po cvičení se necítím nijak mimořádně znaven. Je to spíš příjemný pocit, asi jako po sauně, taková mírná malátnost provázená pocitem svatosti: žádné povalování, žádné hnití, nýbrž tělomrsk mám za sebou!
Druhý střih: U sousedů se konaly jakési práce, objednali si tedy kontejner na odvoz suti. A protože už od začátku jara jsem měl na zahradě hromádku naší suti po našich pracech, dovolil jsem se, že mohu naši suť přihodit o kontejneru k jejich suti.
Bylo toho celkem šest koleček.
Jedno kolečko váží, bratru, půl druhého metráku, možná méně, kolik toho člověk skutečně tahá v rukách jsem neměřil. Nic moc to nebude, řekl bych do dvaceti kil.
Jenže, co naplat, než jsem naložil a odvezl těch šest pitomých koleček, supěl jsem a lilo ze mě víc, než po zostřeném cvičení dole v garáži. Tělomrsk je jen chabá náhražka skutečné námahy, uvedomil jsem si - zdaleka ne poprvé v životě.

Třetí, konečný střih: A co ti chlapi, kteří vozí kolečko a nosí cihly a omítají domy celý život? Měli by mít atletická těla jako Schwarzenegger. No a vidíte, nemají.
Jsou to drobné záhady života.


PSÍ PŘÍHODY: Nelehká je hra zvaná petanque
Dostal jsem sadu šesti koulí hry petanque jako dárek od firmy Canon - snad jako popřání dobrého prožití dovolené, každopádně děkuji! Stručně vypovím, jak se hra hraje. Principiálně je podobná naší klasické čáře. Nehází se mincemi, ale koulemi velikosti středních pomerančů. Přiblížit se máte co nejvíce "prasátku", maličké kuličce, která se při každém kole vrhá 6 až 10 metrů od místa, ze kterého se koule hází. Vítězí ten, kdo dopraví svoji kouli nejblíže "prasátku". Je dovoleno, dokonce doporučeno, soupeřovu kouli trefit a odrazit (dále od prasátka).

Bart je nadšen. Dá rozum, že jsem použil místo originálního prasátka kamínku - Bart by skutečné prasátko sežral na to tata. Zajímalo mě, jak se bude chovat ke koulím. Ty jsou tak velké a těžké, že je do huby nevezme. Ohromně ho ale bavilo kutálení - žďuchal do nich packou a snažil se je přimět k dalšímu a dalšímu kutálení.

Barta jsem nechal zasahovat do hry, protože a) jsem petanque zkoušel sám, b) nikdo nemohl nadávat na neregulérnost, c) tím méně aby protestoval, že přijde o peníze (jako každá hra, dá se i petanque hrát hazardně).
Přes všechny Bartovy psí vstupy jsem dospěl k poznání, které jsem až dosud tušil - že to není jen tak, hrát tuhle hru. Kouli musíte udělit rotaci, aby dopadla a pokud možno zůstala tam, kam jste ji hodili - jinak se kutálí do překvapující vzdálenosti, protože je dosti těžká a má tedy značnou setrvačnost. Rádi bychom s Míšou i letos navštívili Francii - ale než se někde na vesnici vmísím do petanquové partie, budu potřebovat mnoho hodin tréninku. A Bart může posloužit jako činitel zvyšující stupeň obtížnosti.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.