Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: úterý 12.6.2001
 • Prozatímní ředitel Jiří Balvín odvolal šéfredaktora zpravodajství Martina Mrnku
 • Rada české televize bude projednávat stížnost Václava Klause na pořad o korupci
 • Zasedala krajská bezpečnostní rada Vysočiny a jednala o prvním výskytu nemoci BSE
 • Také Bulharsko a Lotyšsko zakázalo dovoz českého hovězího
 • Ministr zemědělství Fencl byl v Dušejově, kde je farma v níž byla odhalena kráva nakažená BSE
 • Předpokládá se, že bude poraženo všech 139 kusů dobytka v této farmě, ministr teprve zvažuje, který způsob likvidace pozůstatků bude použit
 • Šéf Strany venkova J.Veleba se domnívá, že vinu za BSE v Dušejově nesou dovozová krmiva z Kanady a Tchajwanu, obsahující kafilerní tuk
 • Bývalý ministr vnitra Václav Grulich řekl, že o některých případech falešných lustracích věděl, ale že o nich pomlčel kvůli svým sporům s Janem Rumlem
 • V Praze začíná proces s bývalým komunistickým prokurátorem Karlem Vašem, který se účastnil justiční vraždy generála Heliodora Píky, obžalovanému je 85 let
 • Václav Klaus zesměšnil ekonomický projekt Vladimíra Špidly na ozdravení veřejných financí
 • V Praze je na návštěvě jugoslávský premiér Zoran Žižič
 • V pořadu BBC uvedl Miloš Zeman, že mu Gunther Verheugen soukromě řekl, že by vstup ČR do EU byl ohrožen, kdyby se po příštích volbách stal premiérem Václav Klaus
 • Zeman též řekl v BBC, že v rámci akce "čisté ruce" je stíháno 4300 osob zapletených do deliktů, v nichž jde nad 100 milionů korun
 • Sdružení Portus získalo 1,8 milionů korun prodejem propagačních cihel, výtěžek bude použit pro stavbu domu pro mentálně postižené ve Slapech
 • Počasí Praha: Nepěkné, zapršené počasí, a troška sluníčka odpoledne byla chabou náplastí
  Brno: dopoledne pršelo, zbytek dne bylo zataženo, ale bylo docela teplo    Lubomír Střítecký
  Orlické hory:Od rána lilo a lilo, odpoledne se vyjasnilo a k večeru vykouklo sluníčko.    Petr Kroul
  Žilina: zamračené s trvalým zavlažovaním, skrátka deň mokrého psa    Miroslav Drkoš

Pláče-li červen a neoschne žitko,
v zajících, koroptvích budem mít řídko.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)

Z deníčku Moby Dicka:

Úterý 12. června 2001
Vedoucí ing. Duto Hlav svolal ráno prac. poradu, na které nám vynadal, že jsme si včera v intranetu dovolili sami navrhnout zvýšení platů. Měli jsme pochopit, že se jednalo o omyl programátorů. Kolonku "změna platu" budou vyplňovat pouze vedoucí. Jak je správně napsáno v dnešním mailu, který jsme včera nerespektovali!


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS:Martin Mrnka odvolán, následuje zatím mírný protest
Uplynul půlrok a máme zde další spor kolem televize: prozatímní ředitel Balvín odvolal Martina Mrnku z funkce šéfredaktora publicistiky kvůli manažerským chybám a nikoli kvůli politickým přešlapům. Jako na potvoru ale právě ve stejnou dobu podal Václav Klaus stížnost Radě české televize na pořad Chobotnice o korupci. A jako na druhou potvoru se právě v těchto dnech přetřásají zjištění, že korupce je u nás ještě horší, než byla na začátku Zemanovy vlády a mnohem horší než za Klause a že tedy tvrzení pořadu Chobotnice o tom, že opoziční smlouva podporuje korupční prostředí, má jakési opodstatnění.

Nepředbíhejme ale událostem - zatím je na stole jen první, vcelku mírné prohlášení vlažně revoltujících redaktorů.

Nikdo nevstoupí dvakrát do stejné řeky a nedá se čekat, že si Jan Ruml chystá doma spacák pro nové bivakování ve velíně. Ono to zimní vítězství vzbouřenců bylo podobné Pyrrhovu vítězství. Sice připomnělo, že politici nemohou tahat za nitky, ale zároveň a důrazně připomnělo, že televize nepatří těm, kdo v ní pracují. A jestliže tedy Jiří Balvín dospěl k závěru, že Martin Mrnka je špatný manažer, má právo ho vyhodit protože on je šéf. A zrovna tak má Václav Klaus plné právo podávat stížnost. Pořad Chobotnice jsem viděl, ba dokonce jsem v něm i vystupoval - a při pasáži zobrazující Klause se Zemanem jako ilustraci tezí o korupci mi upřímně zatrnulo: tak tohle je čistá manipulace, říkal jsem si. A bohužel to není ojedinělý případ, manipulace obrazem patří k výrazovým prostředkům na Kavčích horách a Martin Mrnka možná zaslouží vyhazov kvůli manažerským kiksům, ale docela určitě proto, že nedokázal manipulační praktiky zatrhnout - od toho on byl šéf.

Dá se pochybovat, zda se na Václavské náměstí povalí kvůli Mrnkovi tytéž davy, jako se tam valily kvůli Hodačovi a Bobošíkové. Ale rozhodně se dá čekat další šarvátka na mediální scéně, která se s pravidelností záchvatů žluté zimnice stává politickým bojištěm. Tentokrát však nebude hrát žádnou roli moment překvapení.RODINA A PŘÁTELÉ: Jitka Splítková má výstavu v Jazzovém klubu
Jitku znají všichni čtenáři naší sekce Universum věnované vědě a čtenáři víkendového vydání Psa. Ne všichni však vědí, že tato univerzální žena je též výtvarnicí. Měl jsem to potěšení zahajovat Jitce výstavu jejích grafik, fotografií a plastik v prostorách klubu UNIJAZZ v Jindřišské ulici 5 (musí se to trochu hledat, je to na II. schodišti uvnitř domu ve kterém je složitá spleť průchodů. Zahajování výstav, to je činnost
Jitka před sými plastikami - s výjimkou akvária, za ně nenese odpovědnost
povznášející - cítím to vždycky jako poctu, že mě takovým úkolem výtvarník pověří. Tentokrát jsem mimořádně neudělal žádnou ostudu, protože a) jsem si ani nečuch ke špuntu, b) nedělal ftipnýho (b) má k a) přímou vazbu) - jako když jsem před lety (hanba mne dodnes fackuje) zahajoval výstavu jisté výtvarnici v kavárně Myšák ve Vodičkově ulici a usmyslel jsem si, že budu ftipnej a vedl jsme řeč na téma, že prvním výtvarným dílem dějin byl kosočtverec s čárkou uprostřed načrtnutý hůlkou do písku. V tu chvíli mi to připadalo jako skvělý nápad a všechna čest - byl jsem v kavárně či spíš cukrárně jediný, kdo si to myslel. Ano, dodnes je mi trapně (člověk zapomene na bolest, zapomene na hlad a zimu, ale pocit trapnosti, ten zůstává i po létech stejně živý).

Takže dnes nic takového. Hovořil jsem krátce a neftipně a publikum mne odměnilo potleskem. Setkal jsem se tam s mnoha přáteli a známými a s lidmi, kteří by mohli být moji známí, kdybych věděl, kdo to je.
Jeden takový pán mi při odchodu vyprávěl, jaké mám štěstí, že jsem ho potkal: Koná se totiž akce, kdy jedna firma z nejmenované země chce proniknout na český trh s matracemi a že zve novináře na okružní cestu po severních Čechách a že pak každý z nich nafasuje jednu matraci. A že mi dá (ten pán) pozvánku, která s rovná jedné matraci.
"Jenže, potíž se mnou je v tom, že nechci matraci..." namítal jsem.
"Jenže ona je zadarmo!" nechápavě opáčil ten muž. Rozloučil se trochu chladně a šel dovnitř klubu UNIJAZZ, rovnou k baru, kde se chopil sklenice bílého vína.
Bylo zadarmo.


PSÍ PŘÍHODY: No toto, řekl Bart pohoršeně
Bart má s počasím svatou trpělivost a nenamítá, když je zima, když fouká vítr, když sněží, když prší... nesmí ale pršet moc.

Dnes ráno lilo tak mocně, že jsem měl při výhledu z okna pocity jaké prožíval profesor Arronax a jeho přítel Conseil v ponorce Nautilus a čekal jsem, kdy na mě začnou z vodních mas mávat chobotnice. Bart byl posedlý myšlenkou ranní procházky a mlel hubou a tančil kolem mne a nenechal si ten nápad vymluvit.

Zavedl jsem ho tedy ke dveřím na balkon, otevřel je a ukázal jsem mu mokrou realitu.
Bart přestal mektat, zarazil se a nevrle hleděl na déšť. Pak se na mne tázavě podíval.
"Prší, Barte. Počkáme, až přestane, nebo aspoň až bude pršet míň."
Předpokládal jsem, že Bart uzná že je to rozumný nápad. Jenže Bart obnovil svoje tanečky a lákal mne na chodbu a na schody a do předsíně v přízemí.
Šel jsem tedy s ním a otevřel další dveře, tentokrát dveře vedoucí na dvoreček před domem.
Bart se opět zarazil, dokonce strnul, ohrnul pysk a řekl dešti:
"Vrrrr...."
Chápu, co tím chtěl vyjádřit.
To, že tam nahoře prší, tam na balkóně, to je sice politováníhodné, ale nikterak závažné. Možná dokonce, že jsem to zavinil já. Jenže to, že prší na druhé straně domu, tak to už je skutečně neodpustitelný bordel.
Máš pravdu, Barte. Takovému počasí říkám též vrrr...


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.