Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: úterý 5.6.2001
 • Podle ministra vnitra Stanislava Grosse bývalí agenti s falešným čistým lustračním osvědčením pracují na všech ministerstvech
 • Ministerstvo vnitra prověří všech 400 tisíc vydaných lustračních osvědčení a podalo ve věci falešných lustrací oznámení na neznámého pachatele
 • Jan Ruml odmítá odpovědnost za špatné lustrace a poukazuje na to, že měl na starosti federální policii a ne lustrace
 • Česká republika uzavřela už 18 kapitol v rozhovorech o vstup do EU
 • Čtvrteční vichřice spáchala v údolí Sázavy škody za 16 milionů korun
 • Počasí Praha: Zima, prší, fujtajksl, a Medard už je za dveřmi...
  Brno: zima jak v Rusku, kdyby aspoň pršelo    Lubomír Střítecký
  Orlické hory: Od rána zima, občas pršelo, občas mrholilo.    Petr Kroul
  Žilina: väčšinou zamračené, občas aj slnko vykuklo, medzitým lialo alebo pršalo, pritom stále zima    Miroslav Drkoš

Pranostika na červen:
Když v červnu severní větry vějí, tu se bouřky opozdějí.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)Z deníčku Moby Dicka:

Úterý 5. června 2001
Ono nás prý není ani tak moc, jako je málo kanceláří. Protože se Tiskový odbor rozrostl na Divizi komunikace společnosti, uvolňuje se pro něj část bývalého náměstkovského patra. Vypadá to, že se někteří tlachárníci odtamtud nastěhují k nám do kanclu. Vedoucí ÚVKTMTO Jambor se nechal slyšet: "Tu chvíli to spolu nějak vydržíte."


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Gross pátrá po neznámém pachateli, ten ale je znám!
Tak prý už jich je 114 těch udavačů, kteří dostali negativní lustrační osvědčení a ministr vnitra Stanislav Gross podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Ale ten je přece znám!
Jan Pokorný a Jana Klusáková o něm dnes hovořili na Radiofóru s Janem Rumlem. Je třeba ocenit, že Ruml si přišel na horkou židli sednout, o tom není pochyb. Přišel ovšem sdělit, že on za nic nemůže, jak ho zlovolně osočují Miloš Zeman a Václav Klaus. On neměl s lustracemi za svého působení na vnitru nic, ale vůbec nic společného, odpovědnost nesou ministři vnitra federální Langoš a český Čermák a "možná Dobrovský, Vacek"... Tedy ministři obrany. Ale není pravda, že se Jan Ruml jen vykrucoval, že uhýbal před otázkami, že se úhořovitě kroutil. On chlapsky a jasně viníka označil: za všechno totiž může doba!

Dneska, holenkové, už není žádná doba. Ale tenkrát, v začátku devadesátých let, tenkrát doba byla a krutým způsobem vládla. Prostě nedovolila jasným a průhledným způsobem odhalit, kdo udával spoluobčany a kdo se lvím podílem účastnil na vyvolání atmosféry permanentního strachu a vzájemné nedůvěry. Doba to byla, kdo podstrčil Petrovi Cibulkovi estébácké seznamy a ty byly plně zveřejňovány, ba i na internetu, ovšem s vědomím, že jsou neúplné. Takže Gross by měl vyslat pochopy aby tu dobu polapili a vedli ji k odpovědnosti.

Nicméně červík pochybnosti pořád vrtá, a vrtá... Když tedy byl Jan Ruml zavalen jinými úkoly spojenými s budováním nové demokratické policie, takže si nemohl všímat, co se kolem lustrací děje a nezajímal se tedy o to, jak je nakládáno s lidmi, kteří pronásledovali jeho samého, co ho tedy přimělo, aby se probral, prozřel a zaangažoval se v Bartončíkově případu, těsně před tím, než voliči šli k urnám?

I na tento případ přišla v dnešním Radiofóru řeč. Moderátoři se na Bartončíkovu předvolební aféru zeptali. Odpověď? Že to bylo v souladu se zákonem a že to může potvrdit Pavel Rychetský.
Jestli si myslíte, že za tuto trapnou výmluvu může Jan Ruml, mýlíte se: zase za to může doba...RODINA A PŘÁTELÉ: Lubomír Fendrych dnes po dvousté
Dnes vychází na Psu už dvousté vydání Hudby a zvuku, internetového týdeníku věnovaného vážné hudbě. Neobyčejně si vážím Lubomíra Fendrycha, jeho znalostí a lásce k hudbě (jedno s druhým souvisí) a úporné pracovitosti. Ani jednou nevynechal - a kdo má ve svém prohlížeči natrvalo nastavenou adresu http://pes.eunet.cz/hudba/hudba.htm, může si být jist, že mu nic podstatného z naší hudební scény nemůže uniknout.

Rád vzpomínám na první setkání s ním - tehdy ještě v katakombách hudebního archivu Městské knihovny v Praze, kde pracoval, už jako důchodce. Vzpomínal na časopis Hudba a zvuk a přál si, aby hudební rubrika Neviditelného psa nesla název někdejší revue, kterou vedl. Tak se i stalo.

Rád bych v této souvislosti poděkoval i Internet servisu za podporu tohoto projektu, ojedinělého na českém webu. Pan Fendrych je náročný partner a příprava hudebních ukázek není žádná maličkost. Půjdu ho dnes s přáteli z Internet servisu navštívit a budu mu tlumočit i pozdravy od jeho čtenářů.

Máme na Psu více veteránů - měl bych se ještě zmínit o Viktorovi Šlajchrtovi. Měl teď měsíční pauzu, musel intenzivně pracovat na knize a to je jasné, že kniha má přednost před něčím tak pomíjivým, jako je psaní pro internet. V pondělí se jeho pravidelné Litery opět na Psu objevily - a paradoxně ve stejný den jsem dostal znepokojený mail od jedné čtenářky. Ptala se, co je probůh s Viktorem Šlajchrtem! Málo kdy se psal mail s povzbudivým obsahem tak snadno.


PSÍ PŘÍHODY: Když je pes za dveřmi
Nedá se říct, že by ranní rituály byly neměnné. V poslední době vypadá ráno tak, že mě Bart vypudí z postele, nechá mě vykonat ranní náležitosti včetně sprchy a oblečení a toleruje vyřizování elektronické pošty a kontrolu kiksů na Neviditelném psu. Pak se rozhodne, že nadchází chvíle pro procházku, obtěžuje, já ho vyvedu až k domovním dveřím, vyhodím ho ven a jdu dodělat svou ranní dávku práce.

Ptáte se, zda se Bart nedobývá dovnitř? Ale samozřejmě, že se dobývá! Jenže nedbám, dodělám svoje a pak teprve ho jdu... snad se dá říci, že vysvobodit.

V sobotu jsme byli na návštěvě u přátel na jejich chalupě - a tam mají prosklené dveře. Briard jménem Samson měl radost z návštěvy - a radost o to větší, že s další návštěvou přijela i fenka, jenže jak už to bývá, příliš radosti škodí, tím spíš, když se projevuje pobíháním po záhoncích a volchování kytiček. Samson byl vyhozen za dveře. Prosklené.

Kdo by chtěl dělat studii zoufalství a žalu, měl příležitost k pozorování. Samson má černou srst... vyjadřovala dobře jeho náladu. Nevím, zda mě viděl, stál jsem v temné chodbě a on byl na jasném denním světle. Ale jistě nic nehrál.

Jsem rád, že nemáme prosklené dveře. Snesu bušení a škrábání na dveře. Zvykl jsem si na hluboké vrypy do dřeva (kupodivu zůstávají už řadu let stejné, neprohlubují se, Bart by neobstál jako vězeň na ostrově If). Ale kdybych měl ty jeho žalostné výlevy pozorovat, asi bych neodolal a otevřel, čert vezmi elektronickou poštu!


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.