Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pondělí 4.6.2001
 • Václav Klaus jednal v sobotu s americkými kongresmany o rozšíření NATO a o "evropské obranné iniciativě"
 • Václav Klaus v televizi vyzval někdejšího náměstka a pak ministra vnitra Jana Rumla, aby vysvětlil případ s falešnými lustračními dekrety
 • Petr Pithart je ochoten kandidovat na prezidentský úřad, Zeman taky, pokud by "nastala krizová situace", řekli v pořadu Partie TV Prima
 • ODA navrhuje ustavení "čtyřkoaličního parlamentu" sestaveného z poslanců stran čtyřkoalice
 • V Bohumíně se konala v sobotu republikánská demonstrace
 • Street party se odbyla v sobotu v Brně bez vážnějších incidentů, zúčastnilo se jí asi 800 lidí
 • V Ostravě-Hrušově vykolejil v sobotu nákladní vlak
 • V neděli a v pondělí se slaví letnice - Svatodušní svátky
 • V Praze skončilo v neděli Pražské jaro
 • V Pardubicích se konala 11. aviatická pouť
 • Počasí Praha: Sobota propršela, v neděli byla zima, občas - bez tepelného efektu - svítilo sluníčko a hned na to se přihnal slejvák

Pranostika na červen:
Červen studený - sedlák krčí rameny.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)Z deníčku Moby Dicka:

Pondělí 4. června 2001
Před koncem pracovní doby přivrávoral vedoucí ing. Duto Hlav, jsa značně opotřebován pravidelnou prac. poradou na Severním Městě a prac. obědem na Jižním Městě. Pravil: "Kdybych vám mohl říci co vím! Třeba - to vám taky nemůžu říct. Když my nesmíme ani naznačovat. Ale je vás tady moc."


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Patálie s agenty StB
Takže nám prý běhá po světě sto komunistických udavačů vybavených negativním lustračním osvědčením. Oznámil to ministr vnitra Stanislav Gross a jelikož se případ týká ministerstva obrany, do věci se vmísil i jeho kolega Tvrdík, takto ministr obrany. Na ministerstvu je bývalých agentů toliko osm.

Případ budí podiv hned z několika příčin.
Z toho co bylo zveřejněno se dá soudit, že se to týká hlavně agentů vojenské kontrarozvědky. Nuže, už začátkem devadesátých let bylo notoricky známo, že se probírka v těchto suterénech dělala mnohem benevolentněji, než v oblasti dosahu civilní StB. Bylo to i mockrát publikováno a dnes se tomu diví jen ten, kdo si na začátek devadesátých let nepamatuje.
Jenže s lustráky se děly čachry i ve sféře StB. Václav Klaus má nepochybně pravdu, když dnes připomněl odpovědnost ministerstva vnitra a jeho tehdejších šéfů. A zase dovolte slovo pamětníka: tehdy bylo tak zvaně notoricky známo mezi "informovanými lidmi" (dokázat se to pochopitelně nedalo), že kamarádi těch správných kamarádů vyklouzli z lustračních prověrek s negativním osvědčením v hrsti. Lustračních afér se užívalo hlavně k likvidaci protivníků, čehož zářným příkladem budiž tak zvaná Bartončíkova aféra, kdy navíc šlo o otevřenou manipulaci volbami. Na roli Jana Rumla si samozřejmě taky pamětníci vzpomenou. Čili, sumárum - ani tady není čemu se divit, jen to bych podotkl, že se mi nezdá suma uvedená Grossem. Sto, to je po čertech málo, přátelů přátel bylo mnohem víc a pravděpodobnějších počtů se týká sdělení Petra Cibulky, k jehož zveřejnění jsem zatím neobdržel svolení.

No a poslední okruh otázek: proč teď? Vždyť jde o deset let starou vestu a kauzu mohl otevřít kdokoli kdykoli, pokud byl, náhodou, ehm, ministrem vnitra.

Je možné, že je to věc generační. Prostě - přátelé přátel Stanislava Grosse jsou mladí a nejsou v práskání namočeni. To je přirozeně jen hypotéza, ale připadá mi velmi pravděpodobná. Zdánlivě zapeklité případy bývají ve skutečnosti prosté.

AstonRODINA A PŘÁTELÉ: Setkání s růžovým tankem
V pátek jsem byl ve východních Čechách a zajel jsem tedy do Lázní Bohdaneč, abych se podíval na Růžový tank. Stručně připomenu historii Růžového tanku. Na Smíchově na nynějším Náměstí Kinských stával ruský tank opatřený číslem 23, tedy číslem prvního ruského tanku, který v květnu 1945 vjel do Prahy. Po převratu začal budit nevoli, a sochař David Černý měl skvělý nápad a celý tank natřel na růžovo. Předposranci a postposranci ho nechali přetřít nazpět na zeleno, skupina poslanců ho znovu natřela na růžovo (podstatně méně kvalitně než Černý) a nakonec tank sundali a odvezli do muzea ve Kbelích, kde je dosud. Ostatně tam taky patří.

Pózující postava jsem já, kvůli porovnání měřítka.
No a v době nové ba nejnovější přišel Černý s variantou : z růžového tanku je vidět jen záď a to vyvolává dojem, že se tank zahrabává do země. I opět zasáhli předposranci a postposranci v čele s ministerským předsedou Zemanem a výsledkem bylo něco, co se zákazu podobá jako vejce vejci. Nyní je tedy ta socha umístěna v Lázních Bohdaneč.

Vypadá groteskně... dvojnásob groteskně, když uvážíme, jaký povyk tato nevinná hříčka vyvolala. Vězte, že to není žádný plastikový odlitek, ale skutečně uříznutá záď tanku. Natřené je to na růžovo stejně perfektně, jako byl ten první růžový tank na Smíchově - a co mi udělalo radost největší: není to vůbec zvandalizované, pomalované, poškrábané nebo podupané.

Myslel jsem s pocitem hanby na všechny, kdo blábolili o zneuctění památky hrdinů - blábolili, aniž dílo viděli, myslím si, protože kdyby ho viděli, takový nesmysl by je nemohl ani napadnout. Ano, pokud je to něčeho symbol, pak našich radostí a nadějí, ze začátku devadesátých let, které se zahrabávají studem pod zem...

Taky jsem myslel na soudruha ruského diplomata. I ten vykládal cosi o zhrzení památky hrdinů. Tomu bych rád vzkázal toto: památku sovětských hrdinů především pošpinil soudruh Brežněv v noci z 20. na 21. srpen. Od těchto hodin přestal být sovětský tank symbolem hrdinství, ale stal se symbolem věrolomnosti, zrady a surovosti.

Závěrem bych rád poděkoval otcům města Lázně Bohdaneč, že projevili více inteligence a vkusu, než jejich kolegové v Praze.


PSÍ PŘÍHODY: Tentokrát o ptácích
Barta dnes nechme na pokoji. Všimněme si ptáků. Opět mohu Pražanům či návštěvníkům Prahy doporučit víkendový výlet do parku u Průhonického zámku. Jako v minulých letech i letos tam vystupují sokolníci a kolem poledního v každou celou hodinu předvádějí ptačí kousky. Obrovskou atrakcí je bělostná sova sněžná Béďa - chodíme se na ni s Míšou dívat už třetím rokem a zdá se mi, že svoji schopnost otáčet hlavu o (skoro) 360 stupňů pěstuje a zdárně rozvíjí. Další atrakcí je kuře káněte lesního. Je velké jak hlávka karfiólu, uštrikované z heboučké bavlnky, a tváří se přísně jako orel na státním znaku USA.

Příhoda s kánětem
Obraťme list. V pátek jsem byl trochu na cestách. Jel jsem úředně stanovenou devadesátkou po rovné silnici v lesním úseku - a najednou zleva vyletěli dva opeřenci a zamířili rovnou na moje auto. Byl to drozd a dravce který mu byl v patách jsem odhadoval na káně. Drozd to měl jasně spočítané a kdybych chtěl jen trochu přehánět, tvrdil bych, že jsem už slyšel chtivé pomlaskávání káněte. Drozd ale opravdu mířil na auto, jako by chtěl proletět předním sklem. Káně ho nechtělo pustit z dosahu spárů a následovalo ho. A tak se stalo, že vzduchový polštář je zasáhl oba najednou, rozhodil je od sebe, drozd zaletěl do křoví (a odtud domů kde vykládal drozdové, že se porval s kánětem a dal mu přes hubu) a káně letělo do korun borovic.

Jel jsem dál a přemýšlel - jak to vlastně dopadlo? Dobře, nebo špatně?
Z hlediska drozda bezpochyby dobře. Jenže káně přišlo o oběd a to je stejně bezpochyby špatně. Kdybych tam tudy nejel, nebo kdybych jel o deset vteřin později, káně by drozda chytilo, což by bylo z hlediska drozda špatně a z hlediska káně dobře.
Strašná ptákovina.
Strašná ptákovina, tahle auta.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.