Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: úterý 29.5.2001
 • Miloš Zeman a Mikuláš Dzurinda se sešli a bezvýsledně jednali o případu pozemků na katastru obce Makov, která připadla Slovensku a nyní prodává pozemky pod chatami českých občanů
 • Německé úřady postihují vyhoštěním české řidiče bez pracovního povolení - avšak tyto doklady nelze ani po tříměsíčních snahách získat
 • Státní úřad pro informační systémy nekorektně zadával zakázky v souvislosti s problémem roku 2000, antimonopolní úřad mu kvůli tomu napařil pokutu
 • Ministerstvo financí oznámilo, že tempo růstu daňových nedoplatků klesá
 • V Praze debatují někdejší ministři zahraničí z doby rozpadu Sovětského svazu, k němuž došlo před deseti lety
 • Akciová společnost Sevak na zpracování krevních derivátů půjde do likvidace
 • Na přechodu Břeclav - Brodské mezi Českem a Slovenskem byla otevřena nová celní budova
 • V mosteckém klubu Oaza jistý muž zastřelil a postřelil několik lidí, pak utekl a zastřelil se v polích
 • Počasí Praha: Pod mrakem, prádelnové dusno, odpoledne se rozpršelo
  Brno: celej den zataženo, odpoledne zapršelo; bylo na čase    Lubomír Střítecký
  Košice: celý deň nad nami viseli ťažké oblaky, až konečne večer začalo pršať    Miroslav Drkoš

Pranostika na květen:
Mokrý máj - chleba hoj.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)Z deníčku Moby Dicka:

Úterý 29. května 2001
Vedoucí ing. D. Hlav nám oznámil, že snad už poslední záchvěv liberalizace se dotkl Divize pro dopravu a mechanizaci: Byl zrušen její Útvar pro managorská vozidla. Tato činnost bude autsoursována firmou DAMN se sídlem v Hannoveru, jež se též uvolila bezplatně převést do svého majetku i téměř dva roky staré managorské vozy.


Myšlenka dne:
Žádná strana není stranou jednoho muže, byť předseda má velké slovo
Místopředseda ODS Ivan Langer komentuje zvolení Cyrila Svobody do čela lidovců

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Bude čtyřkoalice dvoukoalicí?
Ono se asi nedá do nekonečna předstírat něco, co není: soudržnost čtyřkoalice nevydržela první náznak úspěchu v senátních doplňovacích volbách. Od té doby už slýcháme jen takové perly, jako že vítězství čtyřkoalice je vlastně vítězství lidovců, anebo - ta myšlenka se mi líbí vůbec nejvíc - že spolupráce a soudržnost čtyřkoalice nemusí být ani tak moc patrná teď - že bude časem sílit a před volbami bude gulminovat a po volbách, darmo mluvit, bude prostě úžasná. Má to výhodu, že volič ví, na čem je.

Na Čtyřkoalici už moc nevsázejí ani její protagonisté. Vladimír Mlynář už hovoří o dvoukoalici a Cyril Svoboda dává najevo, že by proti takové dvoukoalici výhledově taky nebyl. Předpokládejme, že má na mysli dvoukoalici lidově-unijní, že si nepředstavuje rozdělení své vlastní strany na dvě půlky...

Takže výsledný dojem? Že ta naše politika někde zakopla o bludný kořen. Jakmile se volič zakouká směrem, kde se domnívá vidět alternativu, ta alternativa začne požírat sama sebe a štěpit se - jak se to stalo s ODA. Nový předseda lidovců zopakoval své oblíbené téma, že povolební spolupráce se sociální demokracií by mu nemusela být tolik proti mysli. Jenže - nebyla by proti mysli sociální demokracii? Do holportu se spíš chodí s osvědčeným partnerem...

Tak se stále častěji hovoří o staronové perspektivě politiky po volbách, které se blíží kvapem: že bude zase menšinová vláda a bude zase opoziční smlouva, ať na tu nebo onu stranu.

A strany dvoukoalice či čtyřkoalice nebo žádné koalice budou pěti tklivou píseň o ztracené příležitosti.RODINA A PŘÁTELÉ:Alternativní bubny byly slyšet v celé Praze
V pondělí jsem zde psal o tom, jak jsme nemohli spát v noci z pátku na sobotu - kvůli bubnování. Nebyli jsme sami. Připomenu, o co šlo: kolem půlnoci se ozvalo bubnování. Nebyly to obvyklé exhibice "bicích" - ozývalo se jednotvárné nekončící bušení do - řekl bych - jednoho bubnu. Někdy před třetí jsem přišel na řešení - zalezl jsem do postele se střeleckými chrániči na uších a teprve potom jsem usnul. Ráno v sedm bubny dosud zněly a teprve o něco později jejich hluk zanikl v ruchu města.

Ráno se mailem ozval jeden čtenář, který obdobně prožíval noc - na Proseku, to je na opačném konci Prahy než leží Smíchov, kde bydlíme my! Je to jistě nějakých deset kilometrů vzdušnou čarou. No a kolem poledne mi psal další čtenář. Bydlí v Bubenči a taky nemohl spát. V půl třetí ráno volal na policii. Sdělili mu, že se bubnuje na ostrově Štvanice (3,5 km od Bubenče, 5 km od Smíchova) a že je to "povolená akce".

Tak to je opravdu vypečený přístup k věci. Nebudu tady moc nadávat - myslím na nešťastné obyvatele těch obcí, kteří byli postiženi třeba i několik dní trvající techno-party a nevyspali se vůbec, protože se někdo chtěl bavit na plné pecky. Jaký je v tom rozdíl - že někdo budí lidi doslova na několika desítkách kilometrů plochy hlavního města, nebo lidi z jedné, dvou vesnic?

Píšu tahle slova a sám nad sebou kroutím hlavou. Doba je přece taková, že v právu je ten, kdo stříká sprejem na stěny domu anebo kdo kraválem budí celou noc lidi v půlce města. Moc by mě ale zajímalo, kdo to povolil - a kde sám bydlí, jak daleko od Štvanice... Čtenář z Bubenče soudí, že si na případ máme vzpomenout, až budou příští volby. Jsem v tom směru skeptický - kdepak, volič, to není nikdo důležitý. Budeme muset dosáhnout uznání nočního spánku za projev alternativní gultury.


PSÍ PŘÍHODY: Ptačí provokatér ovládající cizí jazyk
Jsme obklopeni záhadami. Ptačí provokatér je jednou z nich. Bart prožívá dramatické dny svého života. Chodí po zahradě, hlídá pozemek a najednou - mu nad hlavou mňoukne kočka. Když jsem poblíž, ohlédne se na mne, aby se přesvědčil, jestli se dívám. Pak se zatváří důležitě a přísně se rozhlíží.

Koček je tu v okolí habaděj a nebylo by divu, kdyby si některá z nich umanula, že bude Barta dráždit. Podezírám však nějakého ptáka, že vydává skřek podobný kočičímu mňoukání. Pravda, nikdy jsem se s žádným podobným typem ptačího zvukového projevu nesetkal, ale proč by to nemohlo být? Dědeček mi vyprávěl, že na Masarykově nádraží v restauraci měli ptáka, který uměl pískat jako lokomotiva. Proč bychom nemohli mít na zahradě ptáka, který mňouká jako kočka?

Jistě by takový opeřenec získal u svých krajanů opeřenců velkou vážnost. A pokud by to byl skutečně velký imitátor, uměl by zapískat nějakou výzvu v kočičí řeči - třeba: Sypte odsud, kočky a kočičáci, tohle je Superkocourův rajón! A dotyčný pták a jeho kamarádi by měli od skutečných koček se zuby a drápy pokoj.

Existuje i jiné vysvětlení - že je to skutečná kočka, která někde vylezla na strom a neumí slézt. Už jsem několik takových macků ze stromu sundával (vždycky mě poškrábali a nadávali mi). Nezdá se mi to - kočka by někde v korunách stromů musela být vidět, to zaprvé, a mňoukání by bylo delší, opakované.

Tohle je stručné - mňau, mňau... a Bart musí být na blízku.
Je to od toho ptáka (pokud je to pták) kruté. Bart nikdy žádnému ptákovi nezkřivil pírko na hlavě.
Je proto hodně důvodů - kromě dobroty srdce i fakt, že nemá křídla.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.