Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: středa 23.5.2001
 • Až v pátek se budou volit členové Rady České televize
 • Poslanci volebního výboru budou znovu zkoumat materiály všech kandidátů do Rady České televize
 • Ministr kultury Pavel Dostál se vyslovil proti kvalitě kandidátů
 • Ministerstvo zahraničí oznámilo, že před 14 měsíci bylo ve štiřínském zámku objeveno odposlouchávací zařízení
 • Sněmovnou neprošel návrh zákona o školách, takže obce nebudou moci ovlivňovat jmenování ředitelů škol, padl i Eduardův Zemanův návrh na likvidaci víceletých gymnázií
 • V Praze je na návštěvě nizozemský ministr zahraničí Jozias van Aartsen, po jednání s Janem Kavanem se vyslovil proti vytváření t.zv přechodných období po vstupu kandidátských zemí do EU
 • Novým předsedou poslaneckého klubu sociální demokracie se stal Bohuslav Sobotka
 • Plyn bude od července o 12 procent dražší
 • Počasí Praha: Slibovali sluníčko a pendrek - bylo v podstatě pošmourno, na středu slibují sluníčko...
  Orlické hory: Ráno zamračeno, dopoledne se vyjasnilo a opět slušně hřálo.    Petr Kroul
  Žilina: pekne a slnečno, ale trochu chladno a veterno    Miroslav Drkoš

Pranostika na květen:
Večerní rosy v máji hodně sena dají.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)


Myšlenka dne:
Jména lidí volených do Rady měla zvonit a já se obávám, že některá z nich skřípou
Ministr kultury Pavel Dostál

Z deníčku Moby Dicka:

Středa 23. května 2001
Včera jsme na intranetu všichni vyplňovali plán dovolených. Trvalo to dlouho, protože byl z neznámých důvodů přetížený. Dnes nám poslal automat oznámení: "Nesplnil/a jste povinnost Plán dovolené na rok 2001 v termínu do 15.5. Bude předáno útvaru Zúčtování s zaměstnanci." Prémie nám nestrhnou určitě, ty stejně nemáme. Jedině, jak prorokuje Ambrož, že nám nepřidají.ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Tahanice kolem Rady České televize
Kdybyste jen ledabyle sledovali cvrkot kolem Rady České televize, nabyli byste dojmu, že ta Rada bude psát moderizátorům, co mají povídat v Událostech a v Jednadvacítce. Vypadá to, jako kdyby na složení Rady závisel osud celé země a přinejmenším výsledek parlamentních voleb které se budou konat napřesrok. Bitevní vřava kolem Rady, kolem způsobu volby, kolem kvality a způsobilosti kandidátů je ohlušující (tedy, ne všude - hlavní skleněný cecek zvaný TV Nova si takové prkotiny nevšímá). Takže současný stav bitvy - volba je odložena na pátek, jako kdyby svitla jakási naděje, že v pátek bude situace jaksi příznivější, než ve středu - to byl původní termín.
Zejména strany čtyřkoalice, za podpory některých socdem poslanců, se pozastavují nad tím, že se ODS a ČSSD údajně na kandidátech domluvily. Ono je to i dost možné, že se domluvily. Připadá mi ale pikantní, že kritika vychází právě ze čtyřkoalice, která, pokud něčím vyniká, pak neschopností se domluvit...

Do hry se zamíchala Občanská liga složená z gigantů ducha. Ta navrhla odvolání Ivana Langra z funkce předsedy mediální komise, jakož i odvolání poslance Miloslava Kučery. Kandidátům odmítnutým v prvním kole Liga radí, aby se obrátili na Ústavní soud, protože bylo porušeno jejich právo na rovnou volbu.

Víte, já jsem napsal několik desítek sci-fi povídek a deset románů téhož žánru, mám tedy fantazii dosti vycvičenou. Nedovedu z ní ale vyždímat vizi dělného tělesa, které by bylo v pátek rozumně zvoleno ke spokojenosti všech. Bůh buď milostiv České televizi. Říká se, že příliš mnoho kuchařů zkazí krmi. Já mám pocit, že tohle už ani nejsou kuchaři, to jsou traviči...RODINA A PŘÁTELÉ: Pán s rukou u ucha
Dnes vidíte hodně pánů a paní a slečen a dětí s rukou u ucha. Tenhle pán byl ale nějak zvláštní... Všiml jsem si ho, když jsem šel na stanici metra Anděl. Najednou se vyloupnul z davu, vysoký, štíhlý, tmavovlasý a zřejmě telefonoval a záhadně se při tom usmíval. To mě zaujalo. Lidi se při mobilním telefonování obvykle tváří neutrálně, nebo někteří důležitě - to zbylo z dob, kdy mobilů nebylo mezi lidmi pět milionů, ale sotva pět tisíc a mobiláci vybíhali z kanceláří a telefonovali na chodníku, aby každej viděl, že mají mobila. Tvářili se pochopitelně důležitě.

Nuže, tenhle pán se důležitě netvářil. Šel za mnou asi deset metrů. Vešel jsem dolů do vestibulu a než jsem vstoupil na eskalátor, ohlédl jsem se. Pořád šel za mnou, hleděl nepřítomně a usmíval se. Nepřestával telefonovat. Uvědomil jsem si, že už několik měsíců se dá telefonovat i ve stanicích metra, takže mi to nepřišlo divné. Jen snad ten úsměv...

Jo, v reklamách na mobily, tam se lidi usmívají, ti krásní mladí šťastní bohatí reklamní lidé! My oškliví staří plonkoví opravdoví lidé si pak mobil koupíme - zlákáni reklamou - a tváříme se nereklamně. Tak to chodí.

Sjel jsem eskalátorem dolů, zrovna jel vlak, telefonujícího pána jsem pustil z hlavy a nastoupil jsem. A najednou jsem si všiml, že ten člověk nastoupil do stejného vagónu. Pořád telefonoval a usmíval se.
Hm... To už bylo na pováženou. Však se přestaneš tlemit, napadlo mě. Vlak se rozjede a zmizí v tunelu a tam už signál není.
Vlak se rozjel, zmizel v tunelu a ten člověk pořád telefonoval.
Zbystřil jsem zrak... Hýml, on netelefonoval, on si držel kapesník na hubě, šel zrovna od zubaře / k zubaři.
No jo, ale jak to, že se usmíval?
Třeba v tom vlaku točili skrytou kamerou reklamu na bolení zubů a on byl krásný mladý šťastný bohatý zubobolec. Jiné vysvětlení mě nenapadá.


PSÍ PŘÍHODY: Honba za fantomem pokračuje
Včera jsem tu psal o záhadné bytosti obývající vrch Mrázovka - nikdo ji neviděl, jen Bart po ní usilovně pátrá. Že bych se jí dostal na stopu? I dnes byl scénář procházky s Bartem obdobný. Prošli jsme kolem "horního Mövenpicku" a dostali se na okraj křovin pokrývajících černou skládku na vrchu Mrázovka. I tentokrát se Bart zastavil, pokrčil nohu, a vběhnul do houští. Tentokrát jsem ho následoval. Už jednou Bart ve křoví objevil peněženku odhozenou nějakým kapsářem (zbyly v ní doklady - řidičák, legitimace, karta zdravotního pojištění a podobné drobnosti - okradený nešťastník má za co Bartovi děkovat) a napadlo mě, že bychom se mohli takto společně dostat na stopu ne fantomovi, ale zlému činu.

Ne, nenalezl jsem ani novou peněženku, ani odložený zimník sněžného muže. Něco ale na vršku přece jen přibylo: kdosi dělá nějaké značky - zatlouká do země kovové kolíky natřené svítivě červenou barvou. Barta ty kolíky moc zajímají, jen za tu jednu procházku jsme jich objevili pět, a všechny si Bart podepsal. Je jasné, že kolíky mají souvislost s vrtáním tunelu v hloubi kopce Mrázovka. Je to "geologicky složitý útvar" a člověk by až ronil slzu nad tím, že pánové od tunelů jsou nuceni v tak děsných podmínkách vyrábět tunel - jako když burlaci tahali lodě proti proudu Volhy. Kopec se tak drobátko hýbe, nelíbí se mu, že se lidé hrabou v jeho útrobách. I Bart je znepokojen...

Nářek tunelářů, to jsou ale jen krokodýlí slzy. Hlavně že je kšeft za - předběžně - osm miliard. Až skončí, bude se vrtat další tunel, pod Stromovkou. Až skončí, ukáže se "nezbytnost" vrtat další tunel... kam? Z Tróje do Chaber. To nemám z žádného "zaručeného zdroje". Vyplývá to z logiky událostí. Jenže až to přijde, to už budeme s Bartem chodit jinudy - ve věčných lovištích.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.