Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pátek 11.5.2001
  • Vladimír Špidla upozornil, že pro Českou republiku by bylo krajně nevýhodné zůstat v nárazníkové zóně mezi Ukrajinou a Unií; na jednání Triartity prohlásil, že je ČR na vstup do Unie připravena už nyní
  • Totálně nasazení by mohli být odškodnění, protože Američané stáhli hrozbu žalob proti Němcům za války
  • Při setkání s prezidentem Havlem řekl ministr školství Eduard Zeman, že je ochoten ustoupit od požadavku zrušení víceletých gymnázií
  • Jeden z činovníků zkrachovalého H-systému požádal o policejní ochranku v souvislosti s pokusy neznámého teroristy rozesílat dopisové bomby lidem z této firmy
  • Soud s bývalým agentem tajné služby Václavem Wallisem, který je viněn z prodávání tajných informací Viktorovi Koženému, byl odročen, protože se nedostavil svědek Stanislav Devátý
  • Letecká základna v Náměšti nad Oslavou převzala první bitevník typu Alca, celkem jich má dostat 30 až 36
  • Velitel letectva generál Klíma se příští pátek rozhodne, jestli odejde do civilu nebo zůstane sloužit
  • Václav Klaus se sešel s nynějším ředitelem České televize Jiřím Balvínem, po schůzce vyjádřil názor, že Balvín v ČT stabilizoval situaci
  • Počasí Praha: Slunečné počasí s krásnými mraky, ne moc horko, ukázkový den
    Orlické hory: Další letní den plný tepla a sluníčka. Sem tam mráček.    Petr Kroul

Pranostika na 11. května, Mamerta:
O svatém Mamertu zima je po čmertu.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)


Pátek 11. května 2001
Hlavní managor kontrolního oddělení a zároveň jeho jediný zaměstnanec Mazanec, který u podniku pracuje již 60 let, prý uvažuje o odchodu do důchodu. Dnešní Hospodské noviny uveřejnily článek, který dokazuje, že možný budoucí majitel Českých Textáren, Deutsche Texts, je v rukou anglo-amerického kapitálu.



ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS:Více let víceletým gymnáziím
Ministr školství Eduard Zeman jednal na Hradě s prezidentem Václavem Havlem, a když odcházel, řekl: "Toto je téma, které jsem zavedl do diskuse a od kterého mohu ustoupit."
Dá se soudit, že se na změně jeho názorů odrazilo to, co mu prezident řekl, ale to je v danou chvíli vedlejší.
Eduard Zeman je z rodu neviditelných a neslyšitelných ministrů, a nebýt sporu kolem víceletých gymnázií, leckdo by si myslel, že Zeman je ve vládě jen jeden (a že to bohatě stačí). Ono to ale není tak, že Eduard Zeman vnesl návrh na likvidaci víceletých gymnázií do debaty. Tuto myšlenku sdílí mnoho lidí a jejich úmysly jsou na první pohled rozumné a v důsledcích ušlechtilé.

Existenci víceletých gymnázií pokládají za ztělesnění nespravedlnosti, protože se v nich vychovává elita a přístup do nich mají děti z rodin, které z těch či oněch důvodů k elitě patří nebo patřit chtějí. Kdežto, kdyby víceletá gymnázia byla zrušena, měli by stejnou šanci všichni.

Jak to obvykle s podobnými levicovými projekty bývá, vypadá to na papíře skvěle.
Nebudu polemizovat - spíš bych měl protinávrh:
Co kdyby se víceletá gymnázia nechala být (přejí si to studenti a jejich rodiny a profesoři a nemalá část veřejnosti je taky pro) - a intenzivně by se pracovalo na zlepšení školství jako takového? Místo toho, aby se rušilo něco, co funguje dobře, ze vzteku, že to nemohou mít všichni, aby se to, co momentálně funguje hůř, zlepšilo?

Jenže taková logika odporuje způsobu myšlení levicových spasitelů světa.
Jim více vyhovuje logika z roku 1948 zrušme bohaté (finančně, lépe i fyzicky). A je jedno, že právě tím jsme se dostali tam, kde jsme - a dostalo se tam mimo jiné i školství.

Z dnešních slov Eduarda Zemana lze čerpat optimismus ve věci gymnázií. Ne ovšem definitivní optimismus - ty myšlenky na "rovnost skrze represi" (a rušení je represe) jsou nalevo pokřiveným hlavám příliš blízké.



RODINA A PŘÁTELÉ: Důležitý telefonát
Milý pravnoučku... byly doby, kdy jsme museli kvůli důležitému telefonátu dřepět doma... A ploč, pladědečku? Tak daleko nejsem, pradědečkem ani dědečkem jsem se nestal, jen tak si představuji...
Pendrek na tom záleží, co si představuji. Takže k věci. Čekal jsem důležitý telefonát, jenže protože jsme ve věku mobilu, už není třeba dřepět doma a zírat na bedýnku připoutanou drátem ke zdi. Vezmete mobil do kapsy a vzhůru do volných ulic - důležitý telefonát vás kdekoli (kde je pokrytí) dostihne.
Má to své nevýhody - například nemám na co se vymluvit, když mám jet s Míšou autem na týdenní nákup. Však jsem se taky nevykrucoval, dokonce jsem naložil pytle s odpadky do kufru, a už Míša k autu přicházela a já si říkal, to je dobře, že mám mobil a nemusím kvůli tomu důležitému telefonátu dřepět doma - když jsem si vzpomněl, že jsem nechal mobil ležet doma na stole.

Míša se taky potřebovala vrátit domů, tak jsem ji požádal, aby ten mobil vzala.
Bez dalšího zdržování jsme potom vyjeli a zastavili u zelináře a u pekaře - zkrátka, velký týdenní nákup v plném děsu a běsu - jenže ten důležitý telefonát nepřicházel.
"Vzala jsi mi ten mobil?" zeptal jsem se Míši pro jistotu.
"No samozřejmě," pravila a vytáhla z kabelky telefon "Siemens utržené sluchátko" neboli bezdrát.
Oba jsme osvědčili sebekázeň a tolerantnost, já se omlouval, že jsem mobil primárně zapomněl a ona, že se přehmátla a já ji ujišťoval, že to nevadí - tak to holt chodí v tomhle bezdrátovém světě, kde je všude nějaký ten elektronický humus!

Po návratu jsem kontroloval mobil, jestli ten důležitý hovor není mezi known calls, tedy jestli si mobil nezapamatoval číslo někoho marně volajícího.
Nezapamatoval.
Zavolal jsem tedy sám na to číslo. Přítele, který mě měl v důležité věci volat, jsem zastihl.
"Já jsem ti měl volat?" divil se. "Vážně? A proč?"


PSÍ PŘÍHODY: Odkud se bere listí
Ranní procházky s Bartem jsou v jednom směru obtížnější: Bart mi občas mizí, a jeho mizení je jev krajně nežádoucí. Podle zásady "důvěřuj ale prověřuj" ho chci mít pokud možno na očích. Ne snad, že bych na něho byl tak zvědavý, ale... už proto, aby někde nežral něco, co nemá, ve světle nedávných zkušeností s otráveným psem v sousedství.

V uplynulém půlroce to bylo celkem snadné. Větve křovin a stromů byly holé a na Barta bylo dobře vidět, na Barta a průhledem skrz stromy i na spodní smyčku vyhlídkové ulice Mrázovka, takže jsem viděl, zda se tam náhodou nevyskytuje nějaký jedlý pes.

Neberte to jako stížnosti proti jaru, jen je to prosté konstatování daného stavu.
V té souvislosti mě napadlo - kde se to listí vzalo?
Představte si, kolik tun (záměrně se varuji odhadovat řád, tedy stovky, tisíce, milióny) váží listí. Když ho na podzim shrabávám, je to - dejme tomu - patnáct koleček, a to máme na zahradě všeho všudy pět listnatých stromů a pergolu obrostlou vínem. A teď si vezměte veškeré listí které na jaře vyroste.
To je nějaké hmoty! Kdyby všechno najednou spadlo a mělo se navézt na hromadu, myslím že by Cheopsova pyramida vedle této hromady vypadala jako trapná krtina.

Opakuji, odkud se vzala ta hmota?
Je to uhlík, vodík, kyslík, dusík a pak nějaké ty další prvky. Odkud se vzaly ty strašné tuny?
Možná ze vzduchu z kysličníku uhličitého? Nebo to uvolňují keře a stromy ze svého těla? Jenže z čeho roste tráva? Ze země? Je v ní uhlík?

Jedno vím zcela a stoprocentně:
Bartovi je to fuk a snaží se mi v zeleni zmizet.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.