Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pátek 4.5.2001
 • Premiér Zeman odvolal ministra obrany Vetchého a do funkce navrhuje jeho ekonomického náměstka Jaroslava Tvrdíka
 • Důvodem odvolání je ekonomický rozvrat resortu obrany, kterému Vetchý nebyl schopen čelit
 • Miroslav Grégr bude jmenován vicepremiérem, jelikož je - podle Libora Roučka - nejúspěšnějším a nejzkušenějším ekonomickým ministrem
 • Počet "dopisových bomb" doručených představitelům stavební společnosti H-systém stoupl na sedm, policie nevylučuje, že strůjcem je některý z ošizených zákazníků zkrachovalé firmy
 • Ministerstvo pro místní rozvoj chystá novelu zákona, který značně usnadní povolovací proces při zahajování staveb
 • Španělský korunní princ Felipe je na čtyřdenní návštěvě v Praze, návštěva je soukromá, ale přesto se princ setká s našimi předáky
 • George Bush poděkoval Václavovi Havlovi za podporu přijetí rezoluce o lidských právech na Kubě
 • V Plzni odstartovala pamětní jízda 60 historických válečných vozidel převážně amerického původu
 • Sdružení Jihočeští taťkové vyzývají odpůrce Temelína ke převzetí osobní zodpovědnosti za zhoršování česko-rakouských vztahů
 • Finský premiér Paavo Lipponen vzkazuje po Petrovi Pithartovi, že ve Finsku funguje atomová elektrárna s dílem ruskou, dílem západní technologií a funguje bez problémů
 • V Temelíně zastavili turbínu, rotor měl takové chvění, až se ohnula hřídel
 • ČEZ bude vymáhat penále na Škodě Praha za vadnou dodávku. odstávka potrvá dva měsíce
 • Počasí Praha: Horko, padl teplotní rekord z .1966, ale smrděl Smíchovský pivovar a v západních Čechách už pršelo
  Brno: zase horko, i když ne tak hrozný, sem tam se po obloze ploužil nějakej ten mrak    Lubomír Střítecký
  Orlické hory: Další den plný sluníčka, teploty opět letní-příjemné.    Petr Kroul

Pranostika na květen:
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)


Pátek 4. května 2001
Naše Viki přinesla bonmot, který odposlechla na jedné z porad o liberalizaci. Někteří vedoucí se nad směrnými čísly propouštěných zaměstnanců ošívali a nehorázně tvrdili, že "tu práci musí taky někdo udělat". Jisté funkce jsou též dány zákonem - nelze propustit úplně všechny hasiče. Jambor tlumočil vzkaz pana Morgue z Bostonu: "Tak si změňte zákony!"ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Odchází muž, který nedokázal vykydat Augiášův chlév armády
Nepodařilo se mu vyřešit problémy z období lidoveckých ministrů a náměstka Kalouska, komentoval analytik Ivan Gabal zprávu dne - totiž odvolání Vladimíra Vetchého z postu ministra obrany. I mluvčí vlády Libor Rouček hovořil vcelku srozumitelně a jednoznačně - Vetchý prostě nebyl dost energický na úkol, který před ním stál. Jde to teď jako když hrom bije - prezident by měl jmenovat nového ministra obrany ještě dnes, bude to podle všeho náměstek Jaroslav Tvrdík, ano ten, který fakticky odhalil, jaká parta řídí ekonomiku ozbrojených sil.

Proti Tvrdíkovi namítá Michael Žantovský, že je to donedávna voják a že jmenování čerstvě vylíhnutého civila zpochybňuje princip civilního řízení armády. No... Ona hoří stodola a není asi ta nejlepší chvíle pro kádrování hasičů.

Na mysl se vkrádá pochybnost jiného druhu.
I kdyby byl Tvrdík ve všem všudy práv znění svého jména, a i kdyby zabránil dalším nesmyslům a dokonce i podvodům a zlodějnám, bude to jen částečný krok k nápravě. Zatím totiž nikdo jasně neřekl, jaký je smysl armády České republiky, jaké je její zadání, jaké jsou její cíle. Nebo jinak - jakou roli má hrát v integrovaném prostředí Západu.

Celý dosavadní tanec kolem armády totiž dělá dojem, že platí nepřiznané heslo, že je třeba armádu zakonzervovat v klasickém komunistickém stavu co možná v neporušeném stavu. Co kdyby se to zase zvrtlo nazpátek, soudruzi? Jiný smysl kupříkladu v renovaci tanků nevidím.

To ovšem nemůže Jaroslav Tvrdík změnit. Energickou vůli ke změně musí dát najevo všechny demokratické politické strany - a musí v tomto směru táhnout jedním směrem. Směrem západním, a ten přes Peking nevede.RODINA A PŘÁTELÉ: Kdo je v rodině pánem?
V Rakousku se taky sčítají a taky tam mají se sčítáním tahanice. Vynalézavost úředníků ve vymýšlení dotazů je zřejmě nekonečná. V Rakousku se kupříkladu zajímají o to, kdo je přednostou domácnosti. To je nesmírně zajímavá otázka a předložil jsem ji rodinné radě.
Jsme bezradní - a zároveň i moc rádi, že nás nepostavil náš, ryze český statistický úřad před tuto otázku.
Dejme tou, že bychom přece jen drželi zásadu "šéfuje ten, kdo tu byl dřív", takže přednostování by spočívalo na bedrech buď Míšiných, nebo mých, nikoli na bedrech našich dětí. Jenže - prakticky jakých?

Na nádraží je to jednoduché. Rozhlédnete se kolem sebe - a kdo má přednostenskou čepici na hlavě je přednosta. V rodině to tak jednoduché není. Dříve se říkávalo, že "ten a ten nosí v rodině kalhoty" a mínilo se tím, že v rodině šéfuje. Dnes ovšem kalhoty nosí ženy stejně jako muži a může se stát, že se v rodině sejde otec rodu i matka rodu a oba mají kalhoty, takže zase nevíme, na čem jsme.

Myslím, že přednostou naší rodiny je Míša. Bez jejího přednostování a moudrého a zároveň přísného vedení bychom zvlčili, shnili, umřeli hladem, žízní, špínou, důsledkem úrazů a hlavně - všeobecným poklesem morálky. Zajímavé ale je, že si Míša myslí totéž.

K titulu ale patří i povinnosti - a nevíme, co pokládají rakouští ouřadové za povinnosti přednosty rodiny. Možná je to něco nepříjemného - například povinnost chodit na úřady. Pak by nebylo o co stát a za takový titul by se Míša pěkně poděkovala.

Čím déle o tom přemýšlím, tím pevněji jsem přesvědčen, že kdyby se otázka stran přednostenství vyskytla i na našem sčítacím archu, napsal bych tam našeho rottweilera Barta.
A kdyby se to sčítacímu úředníkovi nelíbilo, rád bych ho viděl, jak by Bartovi vysvětloval, že není přednostou.


PSÍ PŘÍHODY: Málem bych zapomněl!
Ve středu jsem sliboval na čtvrtek druhou pikantní příhodu s Bartem a hadicí. Takže - málem bych zapomněl? Dokonale jsem zapomněl. Proto o den později napravuji.
Bartovi je naprosto jedno, kde zápasí s hadicí, kde se snaží zakousnout vodní proud. Už jednou na to doplatil, když jeho dravý skok skončil v bazénu. Tedy, doplatil jsem na to spíš já, protože jsem musel oblečený za Bartem do bazénu skočit a tahat psisko ven.

Nevadí mu ani stísněný prostor. Tak se stalo, že jsem kropil skalku v koutě zahrady. Roste tam pár borovic a tújí a Bart, jak skočil, narazil v letu hlavou do kmenu jedné z tújí.
Byla to pořádná rána. Byl by ale na omylu každý, kdo by se snad domníval, že náraz dá Bartovi nějaké ponaučení. Že by si psí hlava řekla: narazila jsem, tudíž mezi stromy se skákání nedoporučuje.
Nic takového. Bart ani nezakvíkl , jen se oklepal a hnal se po hadici znovu.
Vyprávěl jsem to pak Míše a ta jen pokrčila rameny:
"Bartovi nevadí nic," řekla. "Jenom léčení tlapy."

Nejsem si zcela jist, že mu skutečně nevadí nic.
Zdá se i dokonce, že mu strašně vadí být mokrý. Jakmile totiž zápas s hadicí a lov vodního proudu z toho či onoho důvodu skončí, jde se sušit: mně do kalhot, do křoví, do hromady starého listí. Válí se po zádech, tře hubu o trávník - všemi prostředky se snaží zbavit se té protivné, mezi chlupy prostupující vlhkosti.

Věděl bych, co mu poradit.
Protivné vlhkosti by se zbavil, kdyby vůbec do toho vodního proudu nelezl, ale když se Bartovi nerozbřeskne v kotrbě ani po prudkém nárazu do kmene stromu, nerozbřeskne se mu v ní, jak se obávám, ani po vyslechnutí dobře míněné rady.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.