Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: čtvrtek 3.5.2001
 • Vláda přislíbila, že nebude ani letos, ani napřesrok zvyšovat daně - řekl to ministr Rusnok který za své návštěvy v USA tvrdil pravý opak
 • Ministr financí Jiří Rusnok označil za desinformaci zprávu agentury Reuters, že česká vláda chystá zvýšení daní, ministr řekl, že "mluvil o budoucnosti"
 • Jednání o t.zv. atomovém zákonu bylo odloženo o dva týdny
 • Poslanec Jiří Payne vyslovil ve středu v BBC podezření, že ministr zahraničí Jan Kavan uzavřel s čínským protějškem dohodu která je v rozporu s našimi spojeneckými závazky
 • Podle nového devizového zákona budou moci filiálky cizích firem kupovat nemovitosti s výjimkou lesů a polností
 • Opoziční politici poukazují na to, že Rusnok nemá právo mluvit o "budoucích vládách"
 • Dva bývalí šéfové t.zv. H-systému dostali balíčkové bomby, jedním z nich je Ladislav Tůma, který je obviněn z podvodu, druhého šéfa Jaroslava Eliáše bomba zranila
 • Podezřelý balík přišel do obchodního domu C.A. na Václavském náměstí
 • 112 lidí bylo evakuováno v Chebu, když ze zdejšího masokombinátu unikl čpavek
 • Gruzínské ministerstvo obrany tvrdí, že si od České republiky neobjednalo žádné zbraně, jde o zásilku zadrženou už týden v Bulharsku dodanou českou firmou Thomas
 • Podle centra pro výzkum veřejného mínění klesá podpora vstupu do EU, klesla za rok o sedm procent
 • 1. květen byl nejteplejší od roku 1955, 2. květen by mohl být i absolutně rekordní
 • Počasí Praha: Další takřka letní den, jen už není tak absolutně jasno, jako bylo v úterý
  Brno: nechutný horko; jestli toto je jaro, tak si nedovedu představit, co bude v létě    Lubomír Střítecký
  Orlické hory: Od rána vedro, nebe bez mráčků, první letní den se vším všudy.    Petr Kroul
  Žilina: opäť ukážkovo slnečno, horúco až dusno, poobede aj zahrmelo, ale spadlo len niekolko kvapiek    Miroslav Drkoš

Pranostika na květen:
Březen - za kamna vlezem, duben - ještě tam budem, máj - vyženem kozy v háj.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka

Čtvrtek 3. května 2001
V novém čísle Zpráv se ředitelka TO L. Živá raduje: "Dvě stě nových zaměstnanců METLY přinese výnosy ve výši dvacet miliard korun ročně." Takový je aspoň předběžný plán na rok 2005. Na další straně tiskový mluvčí Z.Vrh dodává: "Aby byl splněn plán liberalizace roku 2001, bude nutno propustit dalších 200 současných zaměstnanců."ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Jsou tu psaníčka od soudce Lyncha
Balíčkové bomby došly několika hlavounům ze stavební firmy H-systém, která aplikovala na stavbu rodinných domků trik zvaný "letadlo". Vybrala peníze, těm zákazníkům co byli první postavila domky, tím se navnadili další nešťastníci a jejich peníze už plynuly do kapes.
To je historie stará pomalu už deset let. Přestože všechno prasklo, šéfové H-systému vesele užívají peněz, patrně je mají napsané na někoho jiného, a okradeným zůstaly oči pro pláč... anebo pro vztek. Ten zřejmě stojí v pozadí oné akce s dopisovými pumami. Shodou okolností právě v týž den Právo přináší na první straně článek o katastrofálním stavu soudnictví.
Nedělejme si iluze, že to "dřív" bylo lepší - jednotlivec se dovolával svého práva stejně obtížně, jako dnes. Jenom stát si dovedl spolehlivě ohlídat "to svoje". Okrádání dělo se jaksi centralizovaně.
Bombové útoky by měly být brány jako děsivé memento. Když je stát v rukou neschopných úředníků a má špatné zákony, schválené špatnými či lobovanými (rozumějte zkorumpovanými) poslanci, přicházívá soudce Lunch, soudce, který se spravedlností nemá nic společného. Dnes oznámil svoje úmysly prostřednictvím pošty. Nejde o to, že bych chtěl předbíhat výsledky vyšetřování - jde o to, že lidi s nimiž o tom mluvím říkají jednoznačně - na adresu "obdařených pumami": dobře jim tak... A to je nebezpečné.

Kořistka nezklamal
Sociální demokracie navrhuje zákon, který by přispěl k vyvlastňování pozemků od soukromých osob v místech, kde vzniknou průmyslové zóny. Strany které ctí nedotknutelnost soukromého majetku se postavily proti - a jenom unionistický poslanec Zdeněk Kořistka se k aktivitě sociální demokracie připojil. Vzbudil tím úžas, a zhruba po 48 hodinách otočil o 180 stupňů, takže teď můžeme čekat jeho výkřiky o svobodě a o nepřípustnosti znárodňování. To je výhra pro Unii, tenhle Kořistka, ten fakt zvyšuje její důvěryhodnost...RODINA A PŘÁTELÉ: Líbání pod stromem
Michaela měla 1. máje námitky proti rituálnímu líbání pod hruškou. Jak je to tedy správně? Kamarád Toni mi napsal, že rituálně čistá je jenom třešeň, pod ní se má díti líbání, aby mělo ten správný efekt. Dodává:
Ale je pravda, že včera jsem to radši pojistil a svou přítelkyni jsem políbil pod třešní, bezem, magnólii, dubem a bůhví čím ještě.
Tak je to správné! Hlavně ten kvetoucí dub musí mít masivní efekt pro šťavnatost (=nevyschlost) přítelkyně.
Toni a jeho přítelkyně mají štěstí, že trávili první květen v blízkosti tolika kvetoucích stromů. Slušelo by se, že pro potřeby obyvatel měst by se postupně vytvořily specifické zvyky a obyčeje. Jaro by začínalo házením rozbitého televizoru do kontejneru. Místo pálení bych našel jiný obyčej, protože z povahy věci samotné každé pálení smrdí a je škodlivé. Poléval bych politika vodou na třicátého dubna - možná v zájmu čistých rukou. Lámu si teď hlavu, pod čím nebo před čím nebo za čím by bylo dobré se líbati, aby to povzbudilo životní síly. Na bíledni je líbání před pornoshopem, ale to je věru vulgární řešení. Vhodnější místo by bylo možná pod železničním mostem - železnice, to je symbol síly a při troše dobré vůle i plodnosti.
V této souvislosti jsem si vzpomněl, co mi kdosi tvrdil: že prý když jsou dva nachytáni v choulostivé, ale opravdu té nejchoulostivější situaci v kupé, je to malér daleko větší, než když Švejk zatáh za záchrannou brzdu, protože se prý musí vydesinfikovat kupé. Na moji otázku, jak dráhy nakládají s lůžkovými vagóny, jichž se dle literární tradice užívá coby dopravního prostředku k svatebním cestám do Benátek, mi informátor nesdělil.
Nicméně, zpět k tématu - železnice je tu už tak dlouho, že by se měla stát předmětem nějaké mytologie, nebo by měla vstoupit do folklóru, nemyslíte?
PSÍ PŘÍHODY: Chudák Bart, chudák já
Bart je větší chudák, protože za ranní útrapy ani v nejmenším nemůže Usmyslel jsem si, že budu fotit východy slunce. Z okna vidím jihovýchod Prahy - na jihu vroubí obzor pankrácké mrakodrapy, přímo koukám na Vyšehrad a Nuselský most, a na východě vidím památník na Vítkově.
To ovšem musím vylézt na střechu, abych Vítkov spatřil. Za třicet let, co zde na Smíchově bydlíme, stromy nelenily a vyrostly. Dřív jsme z okna viěli i Invalidovu a hotel Olympic.
Tak to bylo dnes ráno - 5.3.
Nuže, svým tikitálním foťákem občas fotím všelijaké zajímavé atmosférické jevy, a v březnu jsem se rozhodl, že zdokumentuji východy slunce, pokud počasí dovolí.
Věc má háček.
V březnu vychází slunce v rozumnou dobu. Teď už v dobu podstatně méně rozumnou, a navíc - jak jsem se už zmínil, musím lézt na střechu, abych slunce těsně nad obzorem zahlédl.
A Bart?
Po žrádle patří spánek k zásadním prioritám jeho života.
V druhé polovině dubna to měl dobré. Zatažená obloha nemilosrdně filtrovala sluníčko a můj projekt byl u ledu. Jenže už 24. dubna se počasí začalo zlepšovat a já musel ráno do služby.
Bart se doslova potácel po chodbě a mžoural na mne a bylo na něm vidět, že vítá můj návrat do postele.
To byl jen pánův úlet, myslel si asi. Druhý den se to opakovalo a teď, když je pěkné počasí, je to každý den. Navíc lezu na střechu po žebříku a Bart tam za mnou nemůže a zoufale kouká nahoru a je jak na trní celou dobu, než slezu, v tuhle nekřesťanskou ranní hodinu. Naštěstí netuší, že bude hůř, každým dnem hůř, až do letního slunovratu. Pak bude každým dnem líp - budu později stávat.
Dalo by se namítnout - Barte, jen se na pána vykašli a spi dál. A na to Bart:
Vykašlat se na pána? Vy jste se zbláznili - ještě víc než on!
Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.