Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pátek 27.4.2001
 • Irák vypověděl českého diplomata v Bagdádu, je to odpověď na vypovězení iráckého konzula v Praze
 • Bývalý důstojník BIS Vladimír Hučín se snaží o obnovu soudu, kterým byl odsouzen v době komunismu, první slyšení se událo v Prostějově - v nejmenší jednací místnosti, která se v budově našla, údajně z bezpečnostních důvodů
 • Komerční banka hodlá vymáhat směnku za 280 milionů korun od Františka Chvalovského, šéfa fotbalového svazu
 • Předseda poslaneckého klubu Škromach popřel středeční sdělení Petra Pitharta, že už existuje dohoda stran s výjimkou ODS o budoucím volebním zákonu
 • Také Vladimír Špidla řekl ČTK, že o takové dohodě v podstatě nic neví
 • Ministr vnitra Stanislav Gross popřel spekulace, že smrt policistů v Protivíně zavinily pistole - podle jeho názoru šlo spíš o slušnost a lidskost
 • Policie zatkla v Ostravě a ve Vsetíně tlupu šiřitelů padělaných pětitisícových bankovek
 • Česká republika vydala Rusku komunistického teroristu Maximenka - po teroristických činech v Rusku se skrýval v Česku pod falešným jménem
 • Počasí Praha: Až do pozdního odpoledne ne moc hezky, někde v Praze i sprchlo, večer se to vybralo
  Brno: nějak sem to jaro přechválil, se sluníčkem už to nebylo tak žhavý, ani moc teplo nebylo    Lubomír Střítecký
  Orlické Hory: Od rána zamračeno, ale teplo,odpoledne vykouklo sluníčko.    Petr Kroul
  Žilina: dnes nás tvorca počasia trochu schladil a polial, ale na zimu to už nevyzerá    Miroslav Drkoš

Pranostika na duben:
Je-li v dubnu teplý déšť, hojné požehnání jest.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka

Pátek 27. dubna 2001
Pomalu se dokončuje "destrukce podniku zvaná liberalizace" (Juniorův výraz). V podnikové restauraci proběhlo "rozloučení s bývalými kolegy". Šéfodborář Plachý mlnil: "Mé srdce bude vždy na vaší straně, kteří se na změnách v naší společnosti podílíte svým odchodem." Ačkoli byla rozlúčka spojena s podáváním řízku s bramborovým salátem, účastnilo se jí jen deset liberalizovaných zaměstnanců.ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Slušnost příčinou protivínské tragédie
Tragédie v Protivíně šokovala veřejnost. Krátce připomenu, o co šlo - 17. dubna jistá žena oznámila policii, že ji znásilnil její bývalý muž. Policie šla případ vyšetřit. Muž zahájil palbu, dva policisty zabil, třetího poranil a sebe smrtelně poranil - zemřel aniž přišel k vědomí. Případ dodnes není plně vyšetřen a z dílčích závěrů dnes ministr vnitra Gross odvodil veřejně ventilovaný názor, že příčina není v selhání osobních zbraní.

Jednou, až někdo - třeba náhodou - přijde na toto ministrovo vyjádření, bude se divit, co to vlastně ministr povídal.
Ale ono to má svoji logiku. Kolem nákupu zbraní České zbrojovky běží kampaň, která má za cíl diskreditovat český výrobek a prosadit nákup zahraniční konkurence. Zbraň která se desítky let vyváží do celého světa a kterou dokonce Izraelci okopírovali a vyrábějí pod názvem Jericho je skandalizována a pokládána za cosi notoricky nespolehlivého a smrtelně nebezpečného pro toho, kdo ji používá. Hned po protivínské tragédii bylo některým lidem jasno: policisté jsou mrtvi, protože jim policejní prezident zakázal nosit zbraně s nábojem v komoře. Pak se ukázalo, že v obou zbraních náboje v komoře byly. Věcná argumentace ale nic nezmůže, jakmile jde o lobbing. Ty zbraně prostě selhaly...

Nuže, příčina je jinde, a ministr se vyjádřil ohleduplně, vždyť v úterý byl policistům na pohřbu. Už před tím ale dal on i policejní ředitel najevo, že policisté přitvrdí. Bohužel, to je důsledek pokračujícího surovění doby. A k tomu patří i lobbing zneužívající tragédie.RODINA A PŘÁTELÉ: Návštěva u vetešníka
Spolu s Ivanem Gentlemanem Strakou a Jirkou Wagnerem (oba znáte ze stránek Psa) jsme se byli dnes odpoledne podívat ve vetešnictví v Opatovické ulici. Straka se chlubil, že si tam včera koupil kamínka a má je tam schované a zítra si pro ně pojede autem; chtěli jsme s Jirkou kamínka spatřit - a podívat se k vetešníkovi.
Jde se tam dolů do klenutého sklepa, je tam cítit plíseň, už ta optická a pachová kulisa dodává místu správnou vetešnickou atmosféru. Starých věcí a věciček tam mají doslova hromady. Straka nám ukázal kamínka (je to skvělý maličký bubínek z litiny) a jak tak koukám na bubínek, slyším, jak Jirka Wagner volá:
"Kloboučku, hopl! Kloboučku, hop!"
Otočím se - a on nezešílel. Objevil krabici s dětskou hrou KLOBOUČKU HOP, to se cvrnkal plastikový kalíšek do rámečku - něco na principu košíkové.
"Opovaž se to koupit, nebudeš mít na hospodu," syčel jsem (do hospody, přesněji do literární vinárny pana Rybky jsme měli namířeno) a to už slyším Straku, jak volá:
"Pojďte se podívat, koukejte, tady mají nějakej udělátor s překapávátkem!"
Jakožto doyen sboru jsem pokládal za svou povinnost vymluvit Strakovi koupi udělátoru z překapávátkem: už dost peněz utratil za litinový bubínek a kdyby koupil ještě udělátor, neměl by na útratu ve vinárně pana Rybky.
K výchovnému působení jsem se nedostal. Moji pozornost připoutala kravička s malinkými panáčky z korálků - byli to nějací kulometníci nebo co a kromě kulometníků byla v krabičce ještě trojice letadýlek. Pomyslel jsem na Ivana Steigera a jeho muzeum hraček a pak jsem si vzpomněl na přátele, napadlo mě - že si ten Ivan koupil udělátor s překapávátkem, ohlédnu se a fakt, pan vetešník mu právě zavazuje balík!
"Co budeš dělat s udělátorem," káravě jsem Ivana oslovil. To není udělátor," odpověděl důstojně s podtónem co si o mně myslíš. "To jsou dřevěný hodiny na klíček."
A jestli si myslíte, že jsem si ty kulometníky koupil, hrubě mě podceňujete.
Koupil jsem si lorňon.
PSÍ PŘÍHODY: Univerzální propustka - piškot
Odcházel jsem z domova první - šel jsem dolů do města a Míša se chystala, že navštíví svoji kamarádku Liběnu. Ta bydlí nedaleko. V těchto dnech se stará o psa, gordonsetra Baxe.

To se ví, že na návštěvu k psovi nemůžete jít s prázdnou kapsou. Tohle Míša dobře ví a proto si nasypala do kapsy piškoty.

Na pelechu u domovních dveří ležel Bart, uražený a rozmrzelý mým odchodem a tuplem uražený a rozmrzelý Míšiným odchodem.
Pozná se to podle toho, že leží, hlavu má položenou na levé tlapě, a oči upírá do zdi. Nikdy neuzná odcházejícího za hodna pohledu. Kdo odchází, je pro něho mrtvý muž / mrtvá žena.
To trvalo do toho okamžiku, kdy Míša vstoupila do horizontu událostí čili do dočuchu.
Bart přestal být uražený, vyskočil a hnal se ke kapse s piškoty.
Znatelně jich ubylo, než se Míša dostala ze dveří ven.
Odešla k Liběně a v předsíni už čekal Bax. I on má svůj dočuch a dával najevo, že požírání piškotů mu není proti mysli. Spořádal je všechny a doufal, že další se v kapse narodí. Sedl si tak předpisově, že by mohl pózovat pro fotografování do příručky k výchově gordonsetrů, a chodil by i po předních tlapách, jen aby si další piškot vysloužil. Jakmile zjistil, že už nic nebude, odešel do pokoje a uvelebil se v nejlepším křesle.

Po návratu domů Bart podrobil Míšu té nejpřísnější zkoušce. V ní propadla nakvadrát: nejenže neměla v kapse nic, co by připomínalo piškot, ale byl z ní cítit nějaký cizí, zcela evidentně jedlý pes! Stav uraženosti kulminoval.
"A co takhle... Barte.... večeře..." podotkla Míša.
No, za jistých okolností se dá dojít k rozumnému kompromisu.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.