Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: středy 25.4.2001
 • V Písku a Protivíně se konaly pohřby zavražděných policistů Daniela Stýbla a Iva Marka, obřadů se zúčastnili ministr vnitra Stanislav Gross a policejní prezident Jiří Kolář
 • Zdravotní stav třetího policisty z protivínského případu Marka Párala je podle sdělení policejního prezidenta velmi dobrý
 • Rakousko se rozhodlo přerušit proces ekologické prověrky Temelína a odloží veřejné slyšení k Temelínu
 • Vladimír Železný prohlásil, že neví, kdo za něho zaplatil skoro sedm milionů cla a popírá, že se dopustil celního úniku - clo měl zaplatit podle něho obchodník s obrazy Novotný, který obrazy dovezl do země
 • Německé sportovní letadlo přeletělo jadernou elektrárnu Dukovany, letoun startoval z Rakouska a přistál v Ostravě Mošnově, je to další narušení bezletového prostoru od prvního března
 • Pracovníci Dukovan to nepokládají za náhodu a podezírají, že jde o provokaci
 • Daňové nedoplatky klesly pod hranici sto miliard korun
 • Jan Kavan oznámil, že výsledky vyšetřování kauzy Českého domu se dají čekat do poloviny května
 • Deník MF Dnes v úterý zveřejnil fakta, která ukazují, že Kavanova náměstkyně Helena Opolecká nemluvila pravdu, když tvrdila, že s kauzou Český dům nemá nic společného
 • Téměř polovina lidí pokládá vstup do EU za okrajovou záležitost, zjistil STEM
 • Parlamentní shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku se zabývalo svobodou médií ve střední a východní Evropě a v rezoluci se zmínilo i o aféře kolem České televize
 • Rakušané kritizují zprávu o ekologických dopadech Temelína na životní prostředí
 • Turbína v Temelíně znovu dodává do sítě elektřinu
 • Počasí Praha: S výjimkou několika hodin z kraje odpoledne bylo hezky, ba moc hezky (zvláště večer)
  Orlické Hory: Ráno teploty kolem 2°C, dopoledne se vyjasnilo a celý den krásně svítilo sluníčko    Petr Kroul
  Žilina: opäť sa to začína podobať na jar - mierne sa oteplilo a oslnečnilo    Miroslav Drkoš

Pranostika na 25. dubna, Marka:
Po teplém Marku se často ochlazuje.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka

Středa 25. dubna 2001
V rámci třiapůlté vlny liberalizace odchází ke 30. 4. 2001 od podniku Mazancova sekretářka Kořenitá - s odstupným navýšeným o velikonočního zajíčka z mléčné čokolády a s čokoládovým velikonočním vajíčkem jako speciálním rychlostním bonusem. Mazanec však nezůstane opuštěný - podnik si Kořenitou od 1.5. najímá na smlouvu.ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Maličkost zvaná vstup do EU
STEM zjistil, že skoro polovina lidí pokládá náš vstup do EU za okrajovou záležitost. Zarážející zjištění. Ještě více zarážející je ale zjištění, že stále více lidí pokládá EU za zdroj šikany a diskriminace. Skandální rozhodnutí uvalit železnou oponu na pohyb pracovníků vyvolal nevraživou reakci napříč politickými stranami. Zasvěcení sice vysvětlují, že jde o taktický tah, kterým se má uklidnit veřejné mínění v Německu, a že nese pozitivní ovoce, neboť obavy z rozšíření Unie hlavně v Bavorsku silně klesly od té doby, kdy se bodří bavorští Evropané dozvěděli, že východoevropská pakáž bude muset sedět doma, ale i toto vysvětlení jen dokládá, že každá pitomost má minimálně jeden rozumný důvod.

Nad nevolnictvím se rozčilují spíše lidé, kterých se to netýká, politici a publicisté - ale jsou i jiné důvody k hněvu.
Tak například naši autodopravci nebudou moci získávat zakázky v Evropě, do které budeme nominálně patřit, ale západoevropští dopravci budou moci v našem "evropském" prostoru vesele podnikat. A to už je na pováženou. To je v podstatě likvidační nařízení, které fatálním způsobem zasáhne celé jedno podstatné odvětví dopravy. Gerhard Schröder navíc prohlásil, že bude žádat omezení i pro další firmy v dalších odvětvích.

Náš hlavní vyjednavač Pavel Telička měl v pondělí odpoledne velmi zajímavý rozhovor s BBC a mimo jiné tlumočil podiv Bruselu nad tím, že se v našich médiích objevují materiály, které vůči Evropské unii nehoří nadšením. Brusel podle Teličky monitoruje novináře podle toho, jaké mají styky se kterými politiky a v této souvislosti se výslovně zmínil o Klausově poradcovi Jaklovi.

Podivuji se, že se Brusel diví, a navíc se podivuji, že těch materiálů není víc. Jestliže z toho všeho trápení a snažení by mělo povstat jen to, že budeme moci mít na autě zkratku CZ v modrém poli obklopenou zlatými hvězdičkami a rum se nebude smět jmenovat rum, pak takových podivu hodných materiálů v našich médiích rozhodně bude víc. A abychom se pak všichni nepodivovali nad výsledkem českého referenda o vstupu.RODINA A PŘÁTELÉ: Co všechno se najde v kompostu
Tak a začalo jaro s plnou parádou. Jarní kráse jsem sáhl na dno - rozebral jsem kompostér. Je to ostuda, musím ji však přiznat - teprve dva roky mám na zahradě řádný kompost. Před tím to byl kompost neřádný - posekanou trávu a shrabané listí jsem ukládal na hromadu do darebného kouta stíněného jalovcovými keři. Předloni jsem však založil kompost v plastikové jímce - má tvar včelí buňky, je rozebírací a hlavně nastavovací, takže se dá navršit do libovolné (rozumné) výšky.

Přes zimu se obsah jak se patří slehl, mohl bych tedy pokračovat ve vršení. Chtěl jsem ale sluneční jarní sezónu zahájit se svatozáří nad hlavou, takže jsme kompostér rozebral a obsah vyvalil ven.

Jistě jsem tím naštval spoustu stonožek a žížal, ale ty si najdou jiné působiště. Kompost jsem získal vcelku kvalitní - a divil jsem se, co všechno mi do něho zapadlo. Klubko vázacího drátu... Sikovky... A tam se něco zalesklo.

Ano, byly to brejle, moje parádní brejle typu "abych viděl" (na rozdíl od brejlí na počítač a brejlí na čtení - brejle "abych viděl" používám hlavně v autě. Hledal jsem je dlouho a usilovně, a čelil výsměšným řečem typu "kdo ví, v který hospodě jsi je nechal". K tomu čelení: nejdřív jsem se snažil argumentovat, že jsem brejle musel přinést na nose domů, jinak bych musel tápat rukama podél zdí. Pak se ale ukázalo, že je lépe řídit se Budhovým příkladem a zahalit se do velebného mlčení.

Takže brejle jsem našel v kompostu. Byly jaksi.... zakompostované, ale vcelku se jim nic nestalo, až na jeden detail: v kompostu se ztratily takové ty placičky, nebo galoše či jak to nazvat, plošky které doléhají na kořen nosu.

Kdo ví, co se s nimi stalo.
Třeba se vyrábějí z materiálu, který mimořádně chutná žížalám a stonožkám. Pokud ano, o důvod víc, proč by si měly hledat jiné působiště - v mém dnes obnoveném kompostu už zaručeně druhé žrací brejle nejsou.


PSÍ PŘÍHODY: Když se úžas zrcadlí v psím oku
Bart se mnou nevede vzrušující život. Nelovíme medvědy, nechytáme zločince. Až dnes jsem mu připravil překvapení. Usmyslil jsem si totiž, že se musím drobet hýbat. No a v jistém smyslu ideální pohyb je běh. Vzpomínal jsem na tatínka, který kdysi dávno, když jsme ještě bydleli ve vesnici Slapy, běhával po terase, každý den kilometr: terasa měřila dvacet metrů a on poctivě běhal pětadvacetkrát sem a tam.

Ovšem neměli jsme psa.
Idea mi zrála v mysli dlouho - a počasí bylo natolik milosrdné, že realizaci nepřálo. S dešťovými mraky vítr dnes odfoukal i výmluvy, takže jsem vpodvečer natáhl tepláky a svetr a bundu - to vše kvůli zahřátí - a vyrazil na první kolo kolem domu. Je to zhruba padesát metrů kolem dokola, takže dvacet koleček bude ten kýžený kilák.

Bart, přirozeně, běžel se mnou. Byl nadšený. Předběhl mě v prvních dvou vteřinách a pak se mi motal kolem nohou ve snaze mi je podrazit. Několikateré fuj si vyložil jako pokyn k pokusu zakousnout se mi do nohavice. Přitvrdil jsem fuj a poté už Bart běžel bez dalších pokusů mi sportování zpestřit.

Nevydržel to dlouho.
Po třech kolečkách kolem domu usedl s jazykem vyplazeným k vrátkům a užasle na mne zíral. Nedivil by se víc, kdybych pobíhal na chůdách s šaškovskou čepicí na hlavě.

No, abych pravdu řekl, nenechal jsem ho tam dlouho sedět osamoceného. Po dalším kole jsem se k němu přidal, a pokud jsem byl ochoten s ním v něčem závodit, tak ve funění a vyplazování jazyka.
Ale nehodlám se vzdát, zítra těch koleček bude pět. Pokud to nedopadne jako posledně (před patnácti lety): ozvala se rána a stehenní sval na levé noze tak trochu rupnul...


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.