Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: čtvrtek 19.4.2001
 • Vláda schválila principy chystaného občanského zákoníku, který by měl navázat na tradici předtotalitních dob
 • Předseda sněmovní komise pro kontrolu BIS Jan Klas navštívil vězněného bývalého kapitána tajné služby Vladimíra Hučína, ani Klasovi nebylo umožněno s vězněným kapitánem hovořit mezi čtyřma očima
 • Vyšetřovatel rozšířil Hučínova obvinění o zneužití pravomocí veřejného činitele a šíření poplašných zpráv (Hučín prý šířil zprávy o levicovém extremismu na severní Moravě)
 • Václav Klaus označil vetování zákonů ze strany Václava Havla za pošlapání základních prvků parlamentní demokracie, řekl to v souvislosti s prezidentovým vetem zákona umožňujícího dobudování obchvatu kolem Plzně
 • Volební preference: 4k 23%, ODS 19%, ČSSD 18% a komunisté 13%
 • Ředitel TV Nova Vladimír Železný zaplatil 7 milionů za celní poplatky za obrazy dovezené do republiky
 • Ministerstvo životního prostředí popřelo zprávu, podle níž ČR prodá Nizozemsku svoji kvótu emisí skleníkových plynů
 • Burza pozastavila obchodování s akciemi Českých radiokomunikací
 • Počasí Praha: Poněkud lepší než v předešlých dnech - nepršelo, ba občas i sluníčko vykouklo, stále je ale chladno
  Brno: nic moc, občas sice vykouklo sluníčko, ale byla docela zima    Lubomír Střítecký
  Orlické Hory: Od rána zima, foukal vítr, občas vykouklo sluníčko.    Petr Kroul
  Žilina: je to jar, ale taká zahmlená, oblačná až zamračená    Miroslav Drkoš

Pranostika na duben:
Březen - za kamna vlezem; duben - ještě tam budem.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka

Čtvrtek 19. dubna 2001
Přišel mi mail, že byl ukončen provoz diskuzních fór na intranetu (škoda, že jsem o nich nevěděl). "Jejich autor ve společnosti již nepracuje a pracovníci útvaru Vnitřní komunikace při ÚVKTMTO nejsou IT specialisty ani webmastery a některé závady diskusních fór nedovedou odstranit." Podepsáni mladší managor, starší managor, hlavní managorka útvaru VKPÚVKTMTO, managor útvaru Elektronická média a mluvčí TO Z.Vrh. Webmaster měl rád mléčnou čokoládu.ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Finta s nezávislostí
Mailem redakce NP dostala sdělení, které začínalo takto:
"V České republice chybí nezávislá kontrola činnosti policistů", tvrdí koordinátor projektu Občanské právní hlídky Jiří Kopal. Ekologický právní servis, který je organizátorem projektu Občanské právní hlídky (OPH) dnes zaslal Ministerstvu vnitra zprávu, ve kterém shrnuje svá zjištění, a také výsledky vyšetřování násilností na pražských policejních služebnách v průběhu protestů proti zasedání MMF a SB v září 2000.

Tak už lépe chápu, o co tady šlo a o co jde: tak zvané nezávislé iniciativy si chtějí sáhnout na konkrétní páky moci. Právě to slůvko "nezávislé" je jeden z největších humbuků moderní doby, je to svůdné jako investiční fond nabízející pětadvacetiprocentní dividendu anebo pilulka slibující shodit patnáct kilo za čtrnáct dní bez omezení jídelníčku. Kdo by nechtěl být krásně štíhlý, kdo by nechtěl být bohatý - a nezávislý!

Vtip je v tom, že není nezávislý ten a není nezávislé to, co se za "nezávislého" a "nezávislé" prohlásí. Naopak, slovo "nezávislý" ve firmě budí v soudném člověku hluboké podezření - asi jako by budil podezření ten, kdo by měl na firmě napsáno "poctivý obchodník". Víme kupříkladu, že "nezávislé" Jihočeské matky jsou závislé na svých rakouských donátorech. Na kom jsou nezávislé Občanské právní hlídky zatím nevím - jen to je zřetelné, že napomáhaly krýt následky hromadně a organizovaně páchané trestné činnosti při zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze. Následný mediální humbuk kolem údajné policejní brutalitě (kterou nikdo neviděl, zato jsou tisíce svědků brutality ze strany výtržníků, jsem jedním z nich) nebyl, jak vidno, samoúčelný: cílem je zpochybnění legitimity klíčově důležitého mocenského nástroje státu, jímž je policie.

Humbuk stejného řádu je i proklamování tak zvaných občanských iniciativ, že reprezentují veřejnost: nikoli, reprezentují jen a jen samy sebe a snad i nějaké zájmy, které jsou v pozadí. Nezávisle...RODINA A PŘÁTELÉ: Cesta žigulíkem zarubaná
V noci z pondělka na úterek někdo - patrně namazaný -vjel žigulíkem do uzoučké pěší stezky spojující vrch Mrázovku se zbytkem světa a úplně ji zablokoval. Nehodu jsem spolu s Bartem ohledával hned toho rána následujícího po osudné noci. Na místě už byli dva městští strážníci. Říkal jsem si - vida jak ta ochrana veřejného pořádku funguje. Pomalu je ještě teplý výfuk a strážníci už jsou tady!

Strážníci auto ohledali a konstatovali, že je to typická kauza náležející do sféry kompetencí policie.

Od té doby uplynulo nějakých šestatřicet hodin. Co tyto řádky píšu, oknem ke mě doléhá dunění - to chlapečkové skáčou po autě jako po trampolíně. Skákali i odpoledne. Pak náhle přestali. Říkal jsem si - jestlipak se něco nestalo, třeba některý z nich spadl a zlomil si nohu...

Běžel jsem se podívat.
Chlapečkům se nic nestalo - zahnali je dva policisté, tedy skuteční policisté s pistolemi u boku. A pak ohledávali auto. Dal jsem se s nimi do řeči, sdělil jim, že na tu cestu zakufruje jistě jedno auto ročně a že by stačilo zasadit nahoře, tam kde cesta začíná, do asfaltu kovový sloupek, oni s tím živě souhlasili.

Chtěl jsem vědět, co bude dál. Vykládal jsem jim, že chlapečkům překážka nevadí, ale pro staré lidi a maminky s kočárky je to nepřekročitelná hradba.
Opět živě souhlasili.
"To je ale v kompetenci města. Musíte se obrátit na městské strážníky."
Ujistil jsem je, že se tak stalo. Vysílačkou se pak s kýmsi domlouvali - podivil jsem se, jak učených volacích znaků užívají, jedno z nich bylo epilog a to druhé nějaké ještě učenější, tak učené, že jsem se raději vzdálil... Co kdyby na mě začali mluvit latinsky?
Chlapečkové skáčou. Česky.


PSÍ PŘÍHODY: Chudák Čip, chudák Sára
Sousedovic Sára hárá, a Čip, takto německá doga, se na to musí koukat - skrz plot. Byl jsem u sousedů na dvoře a obě zdejší rottweilerky, Bára i Sára, se ke mně velmi energicky měly. Všiml jsem si ale, že Sára je nějaká zašlá, jako starý obraz, ale pořádně starý obraz, navíc zapomenutý na půdě.
"Tomu se nediv," pravila Miládka, když jsem vznesl dotaz. "Ona hárá."
Chápu, že feny mají své dny, ale nevšiml jsem si, že by při tom měly být nějaké zašedlé. Pravda, nemám zpravidla čas na důkladné studium, spíš studuju Barta, aby nedošlo k nepřístojnostem.

Vysvětlení je prosté.
Sára je před plotem, Čip za plotem, a protože ji miluje v těchto dnech podstatně víc než obvykle, prostrkává (naštěstí jen) tlapu, a hladí svoji milovanou bytost po zádech. A protože je hnusné počasí, Čip má tlapy od bahna, a milovanou bytost tedy upatlá. On je to mladý nezkušený pes a Sára mladá nezkušená psová.

Jsou ale na světě i jedinci zkušení v tomto směru.
Potkal jsem před časem paní s podivuhodným psem, byl to kříženec rottweilera a jezevčíka. Jak jistě tušíte, otec byl jezevčík.

"Jak se to mohlo stát?" divil jsem se.
Paní se na mne podívala jako na někoho velmi, velmi nezkušeného.
"Jak? Jednoduše. Na schodech."

To mě věru nenapadlo.
Asi proto, že mě život nikdy nepostavil před takovou zkoušku, jako toho statného jezevčíka.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.