Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pondělí 16.4.2001
  • Státní zástupce v kauze Václava Novotného Urbana usvědčeného z pašování kokainu obvinil svědka Jiřího Havlíčka z křivého svědectví
  • Předseda ČSSD Špidla a předseda čtyřkoalice Kühnla nevyloučili možnost povolební spolupráce
  • Sto padesát skinheadů se zúčastnilo koncertu ve Strenicích u Mladé Boleslavi, policie neměla důvod k zásahu
  • Václav Havel odjel v sobotu do Portugalska na zotavenou
  • Vladimír Železný v pořadu Volejte řediteli odmítl v sobotu obvinění, avšak jinak nic nekomentoval
  • Počet obyvatelstva v loňském roce klesl o 11 tisíc, takže je nás trochu pod deset milionů tři sta tisíc
  • Počasí Praha: Hnusné počasí - v sobotu sníh, neděle propršela
    Brno: V Tuřenech naměřili mínus 4,4 C, tedy míň než dosavadní minimum z roku 1988

Z deníčku Moby Dicka

Pondělí velikonoční 16. dubna 2001
V poledne mi volal domů vedoucí ing. Duto Hlav. Neuvědomil si, že je dnes volný den a že zítra má předat odboru Zúčtování s zaměstnanci přehled Indexu oddanosti zaměstnanců a celkové úrovně oddanosti našeho oddělení. "Index oddanosti jedna!" zvolal jsem do sluchátka a zavěsil.ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Kde jsou ty prachy, Špidlo?
Vladimír Špidla oznámil, že hodlá vyždímat z drobných podnikatelů dvacet miliard na sociálním pojištění. Ušlechtilý úmysl! Stát není schopen vyždímat miliardy ze státních a polostátních podniků (je to celkem 50 miliard korun) a aby mohl podnikat své experimenty, zkasíruje nejsnadnější cíl.
Špidla ale zveřejnil zajímavý údaj:
Zaměstnanec podle něho za svůj život odvede takřka 1,6 milionů korun. To je prachů! A jestliže průměrný věk - jak ukazuje oficiální statistika 72 let, znamená to, že si průměrný zaměstnanec užívá důchodu zhruba deset let (spíš míň, ale dejme tomu že deset let). Dostanou ti lidé za dobu své penze půl druhého melounu zpátky? Toto je otázka tak zvaná komická. Pan Špidla by měl do svých poutavých statistik uvést, kolik lidi skutečně za dobu svého penzijního věku dostanou - a kam jdou ty peníze, které je jaksi minou.

Úsvit nové koalice?
Setkal se Špidla s Kühnlem a před televizními kamerami hovořili o možnosti eventuální koalici. Proč ne, koalice demokratických stran je žádoucí a chvályhodný jev. Když s ní počítají a souhlasí voliči. Osobně se domnívám, že voliči budou na vstřícnost v předvolební kampani slyšet lépe, než na všelijaké mobilizace, spálené země a bušení v prsa (následované povolební plichtou).

Čekáte něco Super? Asi jste si všimli nové reklamní masáže. Prý jestli čekáme něco Super". Nečekáme, ale Super nás nemine. Bude to nový deník, podle šumotů v kuloárech "něco mezi Bleskem a MF Dnes". Potěš nás pánbůh... A solidní seriózní deník je v nedohlednu. Na takový deník zřejmě není v Česku trh - smutné vysvědčení pro naši úroveň...RODINA A PŘÁTELÉ: Vynalézal jsem, až jsem vynalezl
Minulý čtvrtek jsem se tu zmiňoval o tom, že pracuju na udělátoru na měření času, který uplyne od stištění spouště digitálního aparátu po expozici. V neděli jsem ten přístroj vyrobil. Připomenu, co jsem psal už ve čtvrtek - základem přístroje je šasi gramofónu, koupené za devadesát ká čé v zastavárně v Heřmanově ulici v Praze Holešovicích. Děkuji všem čtenářům, kteří mi radili, jak přístroj finalizovat. Zmíním se o dvou nápadech: jeden čtenář navrhoval, abych vždycky ten zkoušený tikitál rozebral a připájel do obvodů dráty a vyvedl je ven. Skvělá idea, jen se obávám, že by měli námitky ti pánové, kteří mi tikitály k testování pro Digineffa půjčují. Taky se mi líbila tato idea: spoušť mačkat přes balónek, ten by byl hadičkou připojen k stříkátku. Při stisku by vystříkla barva na měrný kotouč a po expozici by se snadno odečetl čas.

Děkuji za všechny podněty - a některé vyzkouším, jako na př. focení digitálních stopek - a taky je zajímavá spolupráce s videokamerou (kterou nemám). Šel jsem tuto cestou: u gramofonového kotouče mám žárovku a na kotouči zrcátko (přesněji řečeno - zhuntované cédéčko). Test vypadá takto: spustím stroj, ono to blejská, při záblesku fotím. Z deseti expozic pak odvozuji střední hodnotu. Průměrné zpoždění činí tři až čtyři desetiny vteřiny. Doba nervového vzruchu se odhaduje na dvě desetiny... Nejvíc se mi na tom všem líbí, že je to stroj zcela ďábelský - a výsledky jsou docela zajímavé.

Jeden výsledek je zjevný a zcela evidentní - kvůli tomu, aby stroj mohl fungovat, musel jsem uklidit garáž a zjednal jsem pořádek ve verkcajku. I kdyby to byl jediný výsledek, stál by za to koumání s vynálezem.


PSÍ PŘÍHODY: Čolkové se objevili!
V pátek jsem si tu stěžoval, že se čolkové vyhýbají svému obvyklému letnímu bytu. V sobotu se objevil předvoj. Chudáci čolkové, z toho počasí jsou asi pořádně vyjevení. V sobotu byla chvílemi doslova chumelenice a v neděli sice nesněžilo, zato mrholilo celý den a moc prstů ke spočítání stupňů nad nulou jste nepotřebovali.

Bazén gumák jsme s Bartem zkontrolovali jen rutinně, pro pořádek - a vida, zpod jednoho listu nad dne čouhal ocásek! Jde zřejmě o předvoj, protože jsem za víkend vylovil a do jezírka ve skalce přenesl teprve čtyři čolky. Gumák se zdá být prázdný - v sobotu jsme ovšem měl pocit, že vidím jednoho pořádně velkého, vypaseného čolka. Vychytal jsem všechno listí, které ve vodě zbylo od podzimku, a žádného čolka nevidím. Nemusí to nic znamenat. Velký čolek, to znamená starý, zkušený, ba práskaný čolajzník. Oni si kladou za čest, že unikají mé síťce, prchají, skrývají se a takový veterán se dokáže schovat i v bíle kachlíkovaném, zcela čistém bazénu. No a ten náš gumák má zatím do aseptické čistoty daleko. Tady má velečolek skrýší hned několik habadějů.

Nemá smysl to komentovat - ani Bart to nekomentuje. Taky nemá na komentáře žádné právo. I jemu dělám dobro, když se ho pokouším vyfrotýrovat po hodinovém pobytu v mrholenici na zahradě. Tváří se, jako bych ho slíkal z kůže. Pak běží nahoru žalovat Míše, a když si postěžuje, odběhne k ní do ložnice, aby si do-usušil palici o potah její postele. Dává tak najevo dvojí křivdu:
Té první křivdy se mu dostalo, když jsem ho drze a také svévolně utíral.
Druhá křivda - že jsem to udělal blbě, neboť málo.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.