Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: čtvrtek 12.4.2001
 • Pavel Mertlík uvedl, že důvod jeho rezignace byla stále menší podpora ze strany premiéra Zemana a tudíž že došlo k odchylce od původní ekonomické strategie ČSSD, výslovně se zmínil o Grégrově "velkém třesku" jako příkladu takové odchylky
 • Sněmovna schválila do dalšího čtení návrh zákona o alimentech - místo neplatičů by je vyplácel stát a ten by pak peníze vymáhal
 • Do druhého čtení šly návrhy tří zákonů, které by měly zlepšit chod justice na do druhého čtení šel i návrh, který by umožnil návrat k dvoudenním volbám
 • Ministr vnitra Gross jednal s policejním prezidentem Kolářem o přísnějším postupu proti rasistům a neonacistům
 • Václav Havel prohlásil v souvislosti s případem v Senohrabech, že je rozpačitým postojem státních orgánů šokován
 • Známý autor detektivek Dick Francis navštívil závodiště v Pardubicích, na univerzitě se setkal s Václavem Havlem
 • Mezinárodní komise hodnotí vliv jaderné elektrárny na životní prostředí jako nízký a nevýrazný
 • Senát podle všeho neschválí sněmovnou čerstvě schválený mediální zákon
 • Městský soud odmítl návrh Petra Macha, bývalého šéfa Sparty na obnovu procesu a odklad trestu - Mach má jít na pět let do vězení kvůli krácení daně a cla
 • Okresní soud v Přerově odmítl propustit z vazby bývalého pracovníka BIS Vladimíra Hučína, zatčeného za nevysvětlených okolností
 • Počasí Praha: Nepříjemné počasí, chladné, bez sluníčka, bez chuti a bez zápachu
  Brno:    Lubomír Střítecký
  Orlické hory: Od rána svítilo sluníčko, odpoledne se zatáhlo a začalo se mračit.    Petr Kroul
  Žilina:    Miroslav Drkoš

Z deníčku Moby Dicka

Čtvrtek 12. dubna 2001
Na bývalé patro náměstků se už stěhují noví mektárníci a tlachárníci. Na chodbě jim instalovali neuvěřitelný přepych - sodobar! Sodovka je zadarmo. Také my si ji můžeme načepovat. Podle Ivoše Kvakoše snižují bublinky škodlivé anionty. Odpoledne jsem přišel s koflíkem - ale bylo dočepováno.ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Gross řekl tak - a dost
Po schůzce s policejním ředitelem Kolářem prohlásil ministr vnitra Stanislav Gross, že to tak dál už nejde a že s neonacisty končí mazlení. Také Kolář řekl, že je třeba celkového obratu v postoji vůči neonacistům.
Je zřejmé, že schůzka neměla charakter "koberečku" a že Gross Koláře nepeskoval za nečinnosti policie při sobotním srazu neonacistů v Senohrabech. A zaujali realistický postoj, pokud se shodli, že obrana před neonacismem není jen věcí policie.

Apely k justici jsou v pořádku a na místě, byl by ale potřebný i apel ke zdravému rozumu. Skutečně nelze tolerovat zábavy ve znamení hesla "smrt Židům". Je ale třeba vzít v úvahu, že extremismu všeho druhu - levicovému jako pravicovému, se daří, jakmile je státní správa nejistá, málo sebevědomá, vnitřně rozkolísaná. Ministr může desetkrát prohlašovat "a dost" a bude to mít stejný efekt, jako když Miloš Zeman sliboval, že "zakáže skinheady".

Hrozí totiž nebezpečí z druhé strany: odmítání rasismu může sklouznout do absurdních rovin. Byli jsme svědky případu, kdy hostinský byl souzen a odsouzen za rasismus, když odmítl obsluhovat hosty, kteří mu zůstali dlužni. Policisté se bojí pokutovat řidiče, aby neměli na krku stížnost kvůli rasové zaujatosti.
To poselství které vyplynulo ze závěru schůzky ministra vnitra s policejním prezidentem bylo zřetelně směrováno k podpoře zákona. Ovšem musí být aplikován stejnou měrou pro všechny, jinak se mine účinkem to energické prohlášení "a dost".RODINA A PŘÁTELÉ: Osud vynálezce jest osudem mým (a naopak)
Není to osud lehký a budu muset něco vynaleznout, abych si ho ulehčil. O tom, že jsem vynálezce, vědí už v Číně: dnes jsem dostal mail z Xiangsui Rd.Nanpin Chongqing China z firmy Cadee, která je "one of the most competitive magnets supplier in China", tedy jeden z předních dodavatelů magnetů v Číně. Proč by si vzpomněl přední čínský výrobce magnetů zrovna na mě, kdyby přinejmenším netušil, že jsem vynálezce?

Právě se zabývám vývojem testovacích zařízení pro zkoušení, jak se zpožďuje závěrka tikitálního foťáku za spouští. Jakmile totiž zmáčknete spoušť, fotka vznikne až o něco později. Jenže, o kolik? To by měl přesně změřit můj přístroj.

My vynálezci klasické školy zahajujeme svoji práci v zastavárně. Nehledáme tu finanční zdroje, ale komponenty pro naše stroje. Zakoupil jsem tedy za 90 Kč šasi čtyřrychlostního gramofonu. Dojemné na něm bylo, že pocházelo z 3.10.1965 (razítko výstupní kontroly) a nikdo ho nikdy nepoužil, bylo fabricky zabalené a jehla nebo jak se to jmenuje byla v extra krabičce přilepená k přenosce.

První úskalí vynálezcovo: Jakmile jsem to přinesl domů, narazil jsem na odpor, podobně jako když Fulton chtěl Napoleonovi prodat myšlenku parníku: moje žena Míša prohlásila 36 let starý gramofonové šasi za ohavný krám a svoje námitky nestáhla zpět, ani když jsem vytáhl nářadí a začal ze basí odstraňovat zbytečnosti, jako je přenoska.
Myšlenka mého vynálezu je geniálně prostá. Kotouč se otáčí stálou rychlostí, jeho obvod je snadno změřitelný. Jakmile obvod ocejchuju a stisknu spoušť v okamžiku, kdy hodnota nula bude procházet... jak to nazvat... měrným bodem, na výsledném snímku odečtu, kdy vlastně aparát fotku pořídil.

Druhé úskalí vynálezcovo: Jak mám odstranit dobu reakce? Šasi jsem upravil (definitivně domrvil, praví žena), obvod ocejchoval, zasadil dokonce do dřevěné skřínky, vše funguje až na to, že...
Co se tam vlastně měří? Zpoždění závěrky, nebo moje zpoždění, než zmáčknu spoušť, když se ta zatracená značka kolem mě mihne?
Budu muset něco vynalézt, aby ten vynález fungoval.


PSÍ PŘÍHODY: Tak tohle Bartovi nedopřeju
Opravdu nejsem nepřející, ale ten pes přese nemůže dostat všechno! U sousedů mají tři psy, rottweilerky Sáru&Báru a pudla Aríska. Feny se s Bartem přes plot kamarádí (v normě společenského chování), ovšem když se objeví Arísek, změní se jejich náklonnost v prudkou odklonnost a začnou Bartovi hrubě spílat. Jakmile Aris odejde, opět se kamarádí.

Aris samozřejmě na Barta štěká taky a rottweilerky předstírají, že jeho mužný hlas je silnější a strašnější, než hlas jejich. To je samozřejmě veliký klam - zvláště pak co se Sáry týče, ta má hlas, že vy dokázala na chvilku štěknutím zastavit Viktoriiny vodopády.

Bart si nenechá jen tak nadávat a vrací těm třem, co mu hážou na hlavu. Někdy ta výměna urážek dostoupí takového stupně, že musím vstát od stroje a jít ven a Barta zahnat domů. Nemusí celý Smíchov vědět o intimních psích poměrech panujících na Mrázovce.
Dnes to mělo trošku jiný průběh.
Slyšel jsme poštěkávání Sáry&Báry a Bartovo huhlání. Pak se ozval Arísek - a hlasové projevy Sáry&Báry zesílily. A Bart byl zticha.
Právě to ticho mne vylákalo od stroje. Napadlo mě, jestli Barta netrefil vzteky šlak, nebo jestli nějak nespad, nebo jestli nerozvalil vrátka a neutekl, jestli...
Vyšel jsem před dům.
Bart stál a upřeně civěl směrem na sousedovic plot. Sledoval jsem jeho pohled.
Za plotem stál Aris - oblečený do svetru. Je to pudl, občas ho tudíž stříhají a když je chladné počasí, pouštějí ven v slušivém šedivém kabátku. Není to poprvé, co jsem ho takto spatřil - ale Bart si svetru zřejmě všiml poprvé a prostě jen zíral.
Třebaže byl zticha, nahnal jsem ho domů. Stačí, že se mnou sdílí snídaňové rohlíky. Nepřeji si, aby se mnou sdílel svetr.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.