Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: středa 11.4.2001
  • Ministr financí Pavel Mertlík a předseda Fondu národního majetku Jiří Havel rezignovali
  • Prezident Havel řekl, že Mertlíkovu demisi nepokládá za dobrou zprávu
  • První náměstek ministra financí Jan Mládek hodlá rezignovat k poslednímu květnu
  • Poslanecká sněmovna schválila mediální zákon, který předpokládá prodlužování licence za poplatek 200 milionů korun
  • TV Prima pokládá nový zákon za likvidační - licenci nedokáže Prima zaplatit
  • Vláda uvažuje o zákazu provozu wartburgů a trabantů - je jich u nás sto tisíc, do čtyř let by měly skončit
  • Poslanci Evropského parlamentu, kteří navštívili Temelín, se shodli na tom, že elektrárna je v pořádku a že rakouský tlak "je nefér" a má historické kořeny
  • Nedávné znečištění Máchova jezera zavinily řasy
  • Policie zasáhla v Praze a Brně proti pašerákům lidí
  • Počasí Praha: Ráno a dopoledne slunečno, přes poledne se zamračilo
    Orlické hory: Ráno teploty pod nulou, přes den svítilo sluníčko    Petr Kroul
    Žilina: striedavo dážď, lejak a mrholenie, okolo obeda aj s niekolkými snehovými vločkami    Miroslav Drkoš

Z deníčku Moby Dicka

Středa 11. dubna 2001
Ředitelská kantýna na Jižním Městě měla stát 50 milionů. Za tu sumu si podnik vloni před Vánocemi - aby nepropadly peníze - pořídil raketový tahač SDI. Proto kantýnu na pozemcích Č. Textáren nakonec vybudovala firma Kameratte. Nemuseli jsme vkládat vůbec žádné investiční prostředky - platíme pouze 3 miliony měsíčně za leasing.


Zeman byl ftipný:
Příštím ministrem financí nebude Kačer Donald, pane redaktore.

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Demise od kormidel ekonomiky
Demise ministra financí Pavla Mertlíka a předsedy Fondu národního majetku Jiřího Havla v jediný den - tak to už samo o sobě by hladinu rybníka pořádně rozbouřilo. Do toho zprávy, že v Unii svobody roste nespokojenost s vedením partaje, jelikož moc ustupuje lidovcům, zatímco v lidovecké straně se vašnostové nižší úrovně vztekají, proč se tak ustupuje unionistům. Kdo stále ještě věří na soudržnost čtyřkoalice a její drtivé vítězství ve volbách projevuje takový optimismus, jako ten pán, který si založil rýžové pole na Sahaře.

Obě události, tedy dvojdemise a kvasy ve čtyřkoalici nemají spolu přímé souvislosti, pochopitelně.
Podle Zemana jde o třetí Mertlíkovu rezignaci a tentokrát prý nebude přemlouván, aby ji vzal zpátky. Příčiny demise nejsou veřejnosti zcela zjevné - Mertlík neurčitě odkazuje na to, že nedokáže proti vládě prosadit své úmysly, ale to asi nebude takové vysvětlení, které by uspokojilo naši zvědavost. Ono jaksi kdyby dokázal prosadit své, asi by neodcházel, napovídá logika věci. Škarohlíd by si pomyslel, že ve hře asi bude hodně - a co víc by mohlo být, než privatizace energetických distribučních společností? Nejlíp to nevypadá ani s privatizací telekomunikací, takže ty miliardy, se kterými se počítalo, se rozplývají jako fata morgana.
Pozorovatelé jsou teď zvědavi, kdo na Mertlíkovo místo. Hovoří se o Vladimírovi Špidlovi jako o jedné z možných variant.
Ještě k čtyřkoalici
Tempo a řekl bych dokonce kuráž s jakou si čtyřkoaličníci pod sebou řežou větev je zarážející. Čím dál komičtější je jejich oficiálně proklamovaná teze o tom, že jejich sbližování bude v předvolebním období sílit a vyvrcholí v okamžiku, kdy drtivě zvítězí ze volbách. Zvlášť poutavý je pohled na lidovce. Ti dokázali v minulosti - v Klausově vládě, že dovedou skvěle zvládat roli opozice uvnitř vlády. Teď jsou v zajímavé poloze opozice uvnitř koalice, která o vládu teprve usiluje.



RODINA A PŘÁTELÉ: Byl jsem tramvají na PIWu
PIW a nikoli nějaké piwo - jde o akci s názvem Prague Internet World, a koná se to už počtvrté - i letos ve Veletržním paláci v Holešovicích. Veletržní palác je kousek od Výstaviště, kde byla minulý týden Interkamera. Takže jsem věděl, že nemá smysl jet metrem na stanici Holešovické nádraží, protože v ulici mezi nádražím a Výstavištěm jsou rozkopané koleje a nejede tam tramvaj. Z metra jsem tedy vystoupil na náměstí Republiky a přesedl na 14ku, která mě doveze na Nábřeží kpt. Jaroše - odtud je Veletržní palác už jen jednu stanici.

Tolik úvod, náležitě nezáživný - nyní začíná drama:
Bylo 8.45, sluníčko svítilo leč nehřálo, já byl bez kabátu. Vystoupil jsem ze čtrnáctky v naději, že přestoupím na jednu ze tří tramvají jedoucích žádoucím směrem: na pětku, dvanáctku nebo sedmnáctku. Nejela žádná. Řekl jsem si tedy: půjdu pěšky, je to kousek.
Vyrazil jsem tedy rychlým krokem, došel na roh - ohlédl jsem se - a do stanice přijížděla sedmnáctka! Rozběhl jsem se tedy a stačil nastoupit těsně před tím, než se dveře zavřely. To byla klika, pomyslel jsem si. Přece jen bylo chladno a nápad nevzít si kabát patřil do rodiny mých horších nápadů. V tramvaji bylo příjemně teplo a těšil jsem se, že z jednoho tepla brzy přestoupím do tepla Veletržního paláce.

Z těšení mě vytrhl tlampač:
"Za účelem rozkopané ulice tato tramvaj jede na stanici Vltavská!"
Ona ta tramvaj jela jinudy - a Veletržáku se vyhýbala!
Je to zvláštní, jak nápad, který se nejdřív jevil jako dobrý (jít pěšky) se prokázal být nápadem špatným (přijela tramvaj), po jeho korekci (běh za tramvají) nakonec degraduje v naprostou pitomost.

Do Veletržáku jsem přišel pozdě, po deváté hodině, pro jistotu pěšky, docela prochladlý.
"To nevadí," řekla mi hosteska u vchodu. "Lidi se couraj. Někdo skočil v metru pod vlak a metro nejezdí."
Drkotal jsem zuby - a v tom drkotání bych byl špatný propagátor myšlenky nechte auto doma, jezděte veřejnou dopravou.


PSÍ PŘÍHODY: Každý pes má svoje specifika, řeč jde o psu gumičkovém
Náš Bart se občas chová výstředně - podle mínění jiných. Mně už to nepřijde. A naopak, někdy se zase já podivuji výstřednosti chování jiných pejsků. Šel jsem dnes do knihkupectví Krakatit koupit si Maltinovu filmovou ročenku. Ze dveří jednoho domu vyšla paní, následovaná pejskem, maličkým černým pudlíkem. Tento pudlík běhal kolem ní a skákal přitom - byly to kolmé starty, doskočil vždycky tak do pasu té paní - aniž se jí dotkl. Vypadalo to, že je na gumičku - že někdo v úrovni střech domů v Jungmannově ulici drží tu gumičku v prstech a on poskakuje jako opička na pouti. Nevydal ze sebe ani hlásku, vše se dělo v naprostém tichu.

Ta paní si ho vůbec nevšímala, šla po chodníku, gumičkový pes skákal neúnavně desetkrát, dvacetkrát. Zastavila se, aby se podívala na kabelky za výlohou a pes skákal dál. Pak se najednou rozběhl, řítil se po chodníku, a po deseti, patnácti metrech se bleskurychle otočil a běžel zpátky k ní a zase takto skákal.

Mě se na tom líbil hlavně klid té paní - bylo zřejmé, že takto se ten pudlík chová vždycky.
Je pravda, že pudlíci jsou skákací. Tak trochu (i když míň) na gumičku býval i Ben mé švagrové Yvony - dneska je to už starý psí pán a sotva chodí, ale občas, když má dobrý den, do něho vjede rapl a Yvona ho musí krotit, aby si něco neudělal s páteří. No a o fenomenálních skokanských výkonech sousedovic Arise by se daly vykládat legendy šemíkovského typu.
Ale nejvíc se mi líbí ta samozřejmost, s jakou ta paní přijímala gumičkovské výkony svého pudlíka. Inu, není to pro ni žádné novum. Je to součást rituálu, a každý pejsek si vypracuje ten svůj.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.