Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: úterý 10.4.2001
 • Vláda schválila návrh zákona o ochraně ovzduší, do roku 2012 má republika snížit exhalace o osm procent
 • Azylový zákon bude přísnější, počet azylantů má letos přesáhnout deset tisíc
 • V březnu klesla nezaměstnanost - vláda uvažuje o zvýšení podpory o deset procent
 • Členové říčanského bytového družstva Kavčí Skála demonstrovali před Úřadem vlády
 • Až do 11. srpna mohou bývalí totálně nasazení podávat žádosti o odškodnění
 • Siemens ve Stříbře propouští - továrna přišla o zakázky Volkswagenu
 • Ministr vnitra Stanislav Gross vyjádřil znepokojení nad tím, že policie nezasáhla proti sobotním neonacistickým provokacím v Senohrabech
 • Proti policii už několik osob podalo trestní oznámení za nečinnost při neonacistických provokacích v Senohrabech
 • Počasí Praha: Přes den střídavě oblačno, k večeru vyšlo sluníčko
  Brno: vzpamatovávání se z deštivé neděle ovšem bez sluníčka    Lubomír Střítecký
  Žilina: striedavo dážď, lejak a mrholenie, okolo obeda aj s niekolkými snehovými vločkami    Miroslav Drkoš

Z deníčku Moby Dicka

Úterý 10. dubna 2001
Duto Hlav svolal ráno prac. poradu, na které bájil o báječné nově otevřené ředitelské kantýně na Jižním Městě: "To byste koukali! Číšníci, živá hudba, červený koberec." Viki uvedla Dutovy báje na pravou míru - ten koberec je rudý.ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Cesta od Kolešovic do Senohrab
Veliké rozčilování děje se v těchto dnech kolem nečinnosti policie v Senohrabech, kam se sjeli skinheadi z Česka a okolí, někteří oplácaní nápisy vybízející k zabíjení Židů, a pak se v pohodě rozjeli domů autobusy ozdobenými hákovými kříži. Veliké rozčilování nastalo už v neděli, jen co je pravda. Kde kdo je rozhořčen a policie dostává co proto, i od ministra vnitra.

Těm, kteří se rozčilují, bych rád připomněl 15.listopad 1997, kdy velitel policejního oddílu F.B. nařídil svým lidem, aby nevpustili neonacisty do Kolešovic, kde si hodlali udělat mejdan v jejich stylu. Velitel F.B. byl tehdy kdejakým rozpumprdem napadán za omezování svobody, a hodili mu dokonce na krk trestní oznámení za zneužití pravomocí veřejného činitele - a skončilo to až prezidentskou milostí 22. září 1999, po dvou letech buzerace (a moc by mě zajímalo, jak na tom je F.B. s postupem, platem a podobně). No a když pan Zítko vydal Hitlerův Mein Kampf v exkluzivním echt-nazi balení, vyslechli jsme sáhodlouhé litanie ze všech stran na obranu lidských práv lidí šířících nacistickou ideologii.
Už to máte připomenuto ? Přihlásí se dnes ten obhájce práva na shromažďování, že on to byl, kdo tehdy podal trestní oznámení?
Od těch dob se neonacisté scházejí v Kolešovicích pravidelně. Policie tam nezasahuje. Není divu, kdo ví, zda by se prezident k novému udělení milosti dostal, když je za milosti okřikován už i politickými vyjetinami. A kdybych byl policista, neviděl bych nejmenší důvod, proč bych měl nějakého holohlavého pána obtěžovat kvůli orlici a svastice na bundě, když ji pan Zítko legalizoval knižně. A co bych vzkázal veliteli oddílu v Senohrabech?

Doporučil bych mu, aby naopak on doporučil mocným a vlivným v téhle zemi, aby si konečně udělali jasno, co vlastně chtějí a co nechtějí.
Je nejvyšší čas. Od Kolešovic z listopadu 1997 vede k Senohrabům v dubnu 2001 přímá cesta a v Senohrabech nekončí.RODINA A PŘÁTELÉ: Knihy ne zcela obyčejné
Věru nepatřím k našim nejpřekládanějším autorům. Ale do jazyka ndebele asi moc českých spisovatelů přeloženo nebylo. Já ano. S tou knihou je to tak: V Zimbabwe je českým velvyslancem Jaroslav Olša jr. A jeho zásluhou v této africké zemi vyšel výbor českých sci-fi povídek pod názvem Ziyajuluka s podtitulem Indatshana zabasakhulayo eziphuma kwele Tsheki, s texty Karla Čapka, Josefa Nesvadby, Oty Hofmana, Slávka Švachoučka a ode mne - jsem pyšný na tu společnost! Povídku kterou pan Olša vybral se jmenuje Největší vodvaz v dějinách svangu a vyšla v mé vůbec první sbírce povídek v roce 1985. Je to povídka laděná tragicky, končí upálením hrdiny a má asi třicet stran textu. V této knize se ji podařilo přeložit tak, že má dvě strany tiskové - tak je ndebele úsporný jazyk! Velvyslanec Olša mi psal, že úroveň textu posoudit nemůže, ale že byl přítomen veřejnému předčítání, a že se posluchači vesele smáli - co víc si přát, když rozveselíte čtenáře v povodí Zambezi.

Jeden čtenář mi k tomu napsal:
Tak jsem se dozvěděl, že Vám vyšla povídka v knižním souboru. Ale neviděl jsem ji na pultech našich knihkupectví. Ziyajuluka. Indatshana zabasakhulayo eziphuma kwele Tsheki.
Tak se to prý jmenuje.
A je to v jazyku ndebele. Ten je prý v Zimbabwe druhý nejvýznamnější. Ndebeleů je prý v Zimbabwe 17%. Gratuluju Vám, ale nedá mi to, abych si nerejp. Není to trochu málo? Nechtělo by to proniknout dál? Mašonové! Ti jsou v Zimbabwe nejpočetnější!! 77% obyvatelstva!! Jejich jazyk patří do skupiny benue-kongo nigerokonžské větve kongokordofánské rodiny!!
To by byla bomba!!

Proč ne? Hovořím k lidu ndebele, pohovořím i k mašonům.
Ale dovolte, abych se zmínil ještě o jedné knize.
Celý život sbírám verneovky a mám ve sbírce i exoty - toto je jeden z nich, verneovka iránská. Na první pohled odhadnete - je to 20 tisíc mil pod mořem, soudě podle ponorky. Ale ti neandrtálci? Opolidé se vyskytují ve verneovce Ves ve vzduchu., A uvnitř jsou ilustrace - v životě jsem neviděl tyhle rytiny - zřejmě se to odehrává na lodi a hrdinou je Skot v sukni. Pozná ji některý čtenář?


PSÍ PŘÍHODY: Pokus, který se nepovedl
Chtěl jsem podat i fotografické svědectví, ale Bart nespolupracoval - mohu jen vyprávět o jeho pokusech oživovat neživé Je nejvyšší čas na zahradní práce - Bart to ví stejně dobře, jako já. Vedle vchodových dveří mám připravené hrábě. Když jsem v poledne vyšel na zápraží - ne, abych pracoval, to rozhodně ne, ale abych zkontroloval počasí a pokusil se silou vůle a dobře volenými slovy ho přimět k příklonu na hřejivější stranu - Bart šel se mnou. Samozřejmě, vždycky chodí se mnou, když byť jen vystrčím nos ze dveří.

Všiml si připravených hrábí a připomněl si na ty úžasné zápasy, které s nimi svedl, vždycky vítězně. Začal na ně štěkat a strkal do nich packou, aby ožily, když už jsem se neměl k tomu, abych je vzal do ruky. Hrábě chvilku vzdorovaly a pak spadly na zem. Bart se ještě chvilku pokoušel je přimět k životu a nakonec se rozmrzele obrátil. Říkal jsem Bartovi: Barte, příteli, ty hrábě jsou mrtvý objekt, nebudou samy od sebe tancovat pro tvoje obveselení!
Tak jsem ty hrábě zvedl a opřel vedle dveří.

Napadlo mě potom, že bych mohl pořídit fotografický záznam - snímek Barta oživujícího hrábě by byl dobrým zpestřením naší psí kroniky. Doběhl jsem si pro Olympus sedmistovku, kterou mám právě na testování. Bart stál přede dveřmi a sledoval, co se bude dít dál.
Nedělo se nic, protože on nedělal nic. Ukazoval jsem mu na hrábě, pak jsem do nich strkal nohou v naději, že ho vyprovokuju. Nic, jen dal hlavu na stranu a pochybovačně přihlížel. Nakonec hrábě spadly na zem.
Ohlédl jsem se po něm. Měl hlavu tentokrát na druhou stranu a nic bych nedal za to, že mi říkal: pane, příteli, ty hrábě jsou mrtvý objekt, nebudou samy od sebe tancovat pro tvoje obveselení!
Tak důsledná paralela to nebyla, že by Bart ty hrábě postavil vedle dveří, to ne.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.