Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pátek 30.3.2001
 • Čtyřkoaliční senátoři zamítli novelu ústavy z dílny ČSSD a ODS
 • Václav Havel nabádá k tomu, aby se ústava měnila na základě širokého politického konsensu
 • Miloš Zeman rozeslal provolání, v němž vyjádřil lítost nad osudem změn, v nichž byla "řada užitečných věcí, jako například omezení prezidentských milostí "
 • Senát navrhl novelu zmírňující dosavadní skandální rozsah imunity poslanců a senátorů
 • Projekt společného senátního klubu lidovců a unionistů padl pod přívalem politické řevnivosti a sobectví
 • V úterý se lidovci a unionisté sejdou, aby hledali "nové formy spolupráce"
 • Marie Černá dostala tři měsíce podmínečně za ukrývání uprchlého vězně Kajínka - soud se konal ve věznici na Pankráci za Kajínkovy přítomnosti, pod přísným dohledem
 • Přechody pro malý pohraniční styk mezi ČR a Polskem budou znovu otevřeny od páteční půlnoci
 • Telecom bude propouštět - odejde 2500 zaměstnanců z dosavadních 17300, z toho 1300 z generálního ředitelství
 • Počasí Praha: Chladný nevlídný den
  Brno: pošmourno bez čehokoliv zajímavého    Lubomír Střítecký
  Žilina: trošku sa oteplilo, ale stále je dosť zima    Miroslav Drkoš

Pranostika na březen:
Březnové slunce má krátké ruce.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)

Z deníčku Moby Dicka

Pátek 30. března 2001
Milý deníčku, končí první rok mého psaní do Tebe. Prožili a přežili jsme spolu mnohé reorganizace. Kdo ví, co nás čeká v dalším ročníku. Psal jsem si Tě ve skrytu a tajnosti, něco však přece jen muselo někudy proniknout na veřejnost. Dnes mě oslovila Irma Badavá, sekretářka náměstka Kvakoše: "Nezapomeňte si tam Moby Dicku poznamenat, že zaměstnanec má taky duši."

Z deníčku Moby Dicka


ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Senát oposmlouvě utopil její dítě
Návrh na změnu Ústavy prosazený ČSSDODS neprošel podle očekávání senátem - přehlasovali ho, jak se čekalo, čtyřkoaliční senátoři a k nim se přidali dva sociální demokraté a senátor Fišer. Miloš Zeman k tomu dal prohlášení, kde stojí:
Lituji, že změny Ústavy nebyly přijaty, protože v nich byla řada užitečných věcí, jako například omezení prezidentských milostí.
Hezky s tím kontrastuje prohlášení tlumočené ČTK:
Zástupci ODS obvinili čtyřkoalici z toho, že účelově využila většinu, kterou má v Senátu, k zamítnutí novely Ústavy, kterou připravily právě ODS a ČSSD.
Legrační je na první pohled ten rozpor ohledně "účelovosti". Jelikož oposmluvní partneři nemohou prezidenta Havla vystát, chtěli mu přistřihnout brka; až bude zvolen pro další funkční období nový prezident (jsem na něj zvědav, na jakém bezbarvém homunkulovi se naše politická reprezentace shodne po příštích volbách, ale to je jiná píseň...), bude se zase měnit ústava?
Milá je taky formulace, že "čtyřkoalice účelově využila většinu". Dá se namítnout, že právě ve sněmovně ČSSDODS účelově využila uměle slepenou oposmluvní většinu, aby se pokusila zajistit si většinu na věky věků amen. A tento fígl jí z vůle voličů nevyšel, protože voliči dali svůj názor na věc najevo v prvních volbách jež byly aktuální, ve volbách do senátu, čímž vznikla většina docela normální, legitimní. A ta holt hlasuje tak, jak většiny mívají ve zvyku, totiž většinově. To je podstata demokratického hlasování.

Ale - nechme špičkování. Pokud je ČSSD a pokud je ODS hluboce přesvědčena, že je nutno změnit ústavu, nechť tento zásadně důležitý bod jedna i druhá zahrnou do volebního programu před nadcházejícími volbami. A pokud jde o spolupráci jedné s druhou, ani to není žádný podraz, pokud voliči budou na tuto eventualitu programově připraveni a schválí ji svými hlasy. Vždyť nakonec - koaliční vláda ČSSD a ODS? Proč ne, ale z vůle voličů a ne za jejich zády.
Co nechtějí předáci oposmluvních stran pochopit (nebo spíš připustit, tak hloupí přece jen být nemohou) je to, že není možné z prava mobilizovat voliče proti zločincům kteří chtějí návrat před rok 1989 a z leva hnát do útoku proti podvodníkům a tunelářům - a pak si padnout do náruče.

Dobře to řekl Petr Pithart, když po hlasování senátu upozornil, že ani tolik nejde o obsah změn ústavy, jako to okolnosti vzniku těchto změn. "To se prostě nedělá," řekl.RODINA A PŘÁTELÉ: Statečná holčička u doktora
Nic mi není - a chtěl jsem mít potvrzeno, že mi nic není. Tak jsem šel na prohlídku. Ta statečná holčička, to nejsem já - v nějaké metafoře. Jde o skutečnou holčičku, hubenou tmavovlásku s očima tak pronikavýma, že když se na vás podívají, máte pocit, nejen že vám počítá obratle, ale že vám jeden chybí.

Byl jsem ráno u paní doktorky, aby mě ujistila, že mi nic není - patří to k civilizovanému životu, nechat se čas od času odborně okouknout. Moc jsem to nedomyslel - předpokládal jsem, že se na mě paní doktorka podívá, a když před sebou uvidí mladistvě vyhlížejícího dynamického, enerýží sršícího muže, potvrdí, že jsem zdráv a já budu moci odejít do nejbližší nálevny na kořalku.

Místo okouknutí mě poslala do laboratoře na odběr krve.
V čekárně nás sedělo pět chlapů a ta zmíněná holčička s propichovacíma očima. Po nějaké době se ve dveřích ordinace vynořila sestřička.
"Další," pravila.
Nějak se nikdo nehlásil. Sestřička si všimla té bytůstky. "Kde máš maminku?"
"Jsem tu sama," pravila holčička.
"Tak pojď."
"Tihle pánové tu byli přede mnou," řekla holčička.
"Jen běž, jen běž," říkali jsme.
"Pojďte všichni," zavelela sestřička.
V ordinaci nás rozesadila na židle. Tvářili jsme se jako spolek šťovíků při volbě předsedy. Holčička si první vyhrnula rukáv a nabídla paži.
"Opravdu tu nemáš maminku?" chtěla vědět sestřička. Dívka zavrtěla hlavou. "A co když omdlíš?"
"Já?" řeklo dítě užasle a pohlédla směrem k nám, chlapům. Soukali jsme si rukávy a nikdo z nás se nepřetrhl. Měla nás těma svýma očkama přečtené, ta statečná holčička.
No, nakonec neomdlel nikdo, takže vlastně je ta příhoda bez pointy.


PSÍ PŘÍHODY: Tajné jsou Bartovy spády
Bart hlídá dům. To je jeho povinnost. Co ale dělá dalšího? Když se podívám z okna koupelny, vidím ven na branku. Tam je Bartovo stanoviště, tam lehává a přísně hledí na to, jak život plyne kolem. Jakmile jdou kolem podezřelé osoby, babičky o holi nebo školní děti anebo cokoli opatřené větším počtem nohou než dvě a větší než klobouk, vyskočí a štěká a pobíhá kolem venkovní zdi. To je jeho hlavní pracovní náplň.

Ráno jsem si všiml, že má hliněný čumák. Ne moc, na čumci, na rozhraní mezi tím černým, co pejskové mají na nose a srstnatým, měl hliněnou skvrnu o velikosti průměrné známky na dopisy.

Odpoledne jsem byl ve městě a Bart mě vítal - a nemohlo mi uniknout, že se skvrna rozrostla. Už to nebyla jenom skvrna - to prostě byl hliněný nos.

Bart někde něco reje.
Toto zjištění je podkladem pro dva okruhy dotazů.
Jednak - co a proč reje, jednak kde reje. Kdyby se mi podařilo odhalit odpověď na druhý okruh, měl bych vodítko k řešení prvního okruhu.
Nemáme zahradu velkou jak Průhonický park, to rozhodně ne. Prošel jsem ji křížem krážem třikrát. Dá se dokonce říct, že nános hlíny na Bartově nose je tak mocný, že se mu na frňák přestěhovala nikoli nepodstatná část pozemku. A přece nikde není vidět žádná jáma. To téma mě přitahuje. Možná, že Bart je něco jako Kajínek a chystá útěk ze zahrady. Místo aby kroutil lano z prostěradel (viděl jsem Barta lézt po žebříku, není to rozený provazochodec, myslím...), kope odkudsi tunel. To, že nemohu najít ústí tunelu a vykopanou hlínu, to nic neznamená - doktorka Meclová taky nepostrádala ta čtyři prostěradla na Mírově. Jednoho dne se Bart vynoří na druhé straně tunelu a... Půjde babičkám očuchávat kabelu, jestli v ní nenajde něco k snědku.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.