Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: středa 28.3.2001
 • Docentka Helena Illnerová se stane předsedkyní Akademie věd, nahradí Rudolfa Zahradníka, který byl předsedou Akademie po dvě funkční období
 • Kvůli "mediálním potížím" svého ministra odstoupil Karel Srba - jde o skandál kolem pronájmu Českého domu v Moskvě
 • Česká republika prodloužila smrdění na hranicích kvůli slintavce a kulhavce až do minimálně 5. dubna - s výjimkou polské hranice
 • Veterinární správa uvažuje o vakcinaci ohrožených zvířat - v Evropě se zřejmě mění názor na toto téma
 • Jesenický soudce Miloš Kubíček zprostil viny čtyři mladíky a dvěma dal podmíněné tresty za útok proti Romům přesto, že Nejvyšší soud vydal jiný nález, soudce Kubíček se nedomnívá, že čin obviněných je společensky nebezpečný
 • Internetový prodejce Vít Vařák byl odsouzen k pokutě 100 tisíc za prodej Mein Kampfu, třebaže vydavatel byl za vydání knihy osvobozen, nestalo se v Kocourkově, stalo se ve Fidlovačce
 • Ministr obrany Vetchý odvolal ředitele vojenského opravárenského závodu v Novém Jičíně, v tomto závodě se tak zvaně modernizují tanky T72
 • Někdo ukradl Cyrilovi Svobodovi služební Octavii, Svoboda si v ní nechal i poslanecký průkaz
 • Kurs koruny vůči euru je nejvýhodnější v historii, marka stojí 17.70
 • Reaktor v Temelíně opět nabírá výkon
 • Vasil Bilak se bude v Bratislavě zodpovídat z "pozvání" pěti okupačních armád v srpnu 1968
 • Počasí Praha: ráno sluníčko, brzo se schovalo, asi mu bylo zima
  Brno:    Lubomír Střítecký
  Orlické hory: Mrazivo, zataženo, občas proletěla sněhová vločka, teplota ráno -4°C.    Petr Kroul
  Žillina:    Miroslav Drkoš

Pranostika na březen:

Pranostika na březen:
V březnu dvě putny vody a jedna lžíce bláta - v říjnu jedna lžíce vody a dvě putny bláta.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)

Z deníčku Moby Dicka

Středa 28. března 2001
Ze studia ROZŘEĎ 258/01: "Pokud se na vás obrátí zástupce některého z médií s žádostí o informace z naší společnosti, jste povinni odmítnout podat požadované informace; požádat tazatele, aby se obrátil na Tiskový odbor; zajistit neprodlené informování svého nadřízeného a vedoucího TO o uskutečněném kontaktu. Cílem komunikace TO s médii je pak vždy poskytovat informace otevřeně, rychle a pravdivě."ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Karel Srba to vzal na sebe, bude to však stačit?
Ve věci Českého domu v Moskvě padla první hlava: generální sekretář Ministerstva zahraničí Karel Srba vzal vinu za smlouvu na sebe. Ministr zahraničí Jan Kavan to pěkně veřejnosti vysvětlil: z jeho projevu vyplynulo, že Srba "způsobil svému ministrovi mediální potíže" a proto odstoupil - ne snad proto, že by udělal nějakou chybu. "Zvedl laťku pro české státní úředníky nezvykle vysoko," řekl Kavan doslova. Pokud tedy Srba pozvedl laťku vysoko, Kavan nelenil a zase ji strhnul na obvyklou výši, spíš níži: Srba podle něho abdikoval kvůli "mediálním potížím", tedy kvůli tomu, že média odhalila a zveřejnila machinace kolem státního majetku, ne kvůli machinacím jako takovým.

Jistě není bez zajímavosti, že Srbovo jméno figuruje ve štiřínské aféře, kdy ředitel státního zámku Hrubý byl předmětem tlaku, aby vykonstruoval falešné důkazy proti exministrovi Zeleniecovi. V té věci se konal soud a rozhodl klasicky, v logice Fidlovačky: odsouzen byl vydíraný Hrubý. O štiřínské aféře se ve Psu psalo před čtrnácti dny. Tak tuhle kauzu Srba ustál. Český dům neustál. Pokud se aféra Srbovou abdikací zastaví, bude pan Kavan bývalému generálnímu sekretáři moc a moc zavázán...

Bilak před soud
Už to, že Bilak bude muset 28. března před bratislavský krajský soud je dobrá zpráva. Bude se tam zodpovídat z "pozvání" pěti armád v srpnu 1968. Odpovědnost mu pravděpodobně nedokáží a těžko si představit, že do vězení půjde. Tihle zločinci musí dožívat ve stínu viny - a Bilak je nepochybně jeden z nejhorších. Zdá se, že se do analýzy let 1968-1989 nikdo moc nehrne. Můj názor na tu dobu je jednoznačný: Tlak proruských kreatur Bilakova typu zformovaly původně reformního Husáka a uhnětly ho do tvaru všeho schopného vykonavatele ruského diktátu. Ten mechanismus byl jednoduchý: Bilak stál celou tu dobu v pozadí jako to horší zlo. Proto "umírnění" drželi Husáka a po něm Jakeše v čele partaje.
S Bilakem by tam měl před soudem stát celý batalion Quislingů - aspoň že tam stojí on, těm ostatním, doufám, bude vrtat v hlavě myšlenka - a co když dojde i na mě.RODINA A PŘÁTELÉ: Vyfouknutá témata
Až někde budu mět veřejně mluvit, vyprosím si, abych šel na řadu mezi prvními. Jinak mi zase vyčórujou témata. To bylo dneska slávy! Cejtil jsem se jako Jouda ze mlejna v Buckinghamském paláci. Pozvali mě, abych pohovořil na téma ynternet a tadlecta lyteratůra v Universitní knihovně. Čekal jsem, že to bude komorní sešlost u vystydlýho kafe, ale když jsem na nádvoří viděl stříbrné volvo s majáčkem na střeše, pochopil jsem, že je zle - a taky jo, v první řadě Zrcadlového sálu seděl sám mynystr gultůry a vedle něho bejvalej mynystr gultůry!

Měl jsem připravených pár špeků, o kterých budu hovořit. Že na internetu může dělat literaturu každej a že je to dobře, pak jsem taky chtěl říkat, že hypertext je něco, co tištěná literatura nedokáže, i kdyby se rozkrájela a když bude nejhůř, vytáhnu kronikáře Kosmase - to je můj oblíbenec a dá se o něm mluvit při každé příležitosti.

No a gonfernce začala. Mezi prvními vystoupil Pavel Hajný (znáte ho jistě z rádia) a vykládal, že literaturu může dělat na internetu každej a že laťka leží na zemi. Tak jsem si v notesu odškrt jeden bod a říkal jsem si - no co, o těch dvou bodech budeš kecat dýl a tím se to vyrovná.

No jo, jenže pak nastoupil Ivan Havel a začal o hypertextu a o tom, že se na netu dá udělat něco jako Kinoautomat, ale líp.
No tak jsem si škrtnul další bod a pak povolali ke kecpultu Františku Vrbenskou (píše skvělé fantasy knížky, krom toho je knihovnice) a o čem začala? O mém Kosmasovi!

S prázdným notesem jsem došel ke kecpultu a tak jsem jim řekl, že už nic nevím, protože to všechno řekli přede mnou a že stejně bude voběd a nic říkat nebudu.

To byl největší aplaus, jakého se mi kdy dostalo.


PSÍ PŘÍHODY: Nepodplatitelný
V některých ohledech se Bart chová jako legendární Elliot Ness. Je prostě nepodplatitelný. Bartovu nepodplatitelnost budu demonstrovat na následující příhodě.

Přišel k nám na návštěvu jeden pán. Zazvonil u vrátek, Bart přiběhl ke vrátkům - podstatně rychleji, než jsem stačil sejít se schodů a dojít k brance, jakmile mě uslyšel, začal strašlivě štěkat. Připnul jsem ho na řemínek a vpustil pána dovnitř. Byl lehce nervózní.

"Ten pes proti mně určitě něco má."

Vysvětloval jsem mu, že nic proti němu nemá. To je součást rituálu.
Pán pobyl, pak odcházel. Bart v poklidu šel se mnou pána vyprovodit. Jakmile se pán ocitl za brankou, Bart začal strašlivě štěkat.

"Já to říkal, že proti mě něco má," pravil ten pán a odešel.

Dnes se tu objevil znovu. Protože jsem věděl, že ho Bart znervózňuje, nechal jsem psa uvázaného u vchodových dveří od domu a pána doprovodil dovnitř. Řeč se stočila taky na psy a jejich poštěkávání.
"Ono je docela dobře možné, že jsem se mu něčím znelíbil," trval na svém a já mu marně vysvětloval že Bart takhle štěká na každého.
"Ba ne. Ale pro dnešek jsem se pojistil."
A jsme u té neúplatnosti. Ten pán, když odcházel, vytáhl z kapsy psí suchar, takovou tu věc ve tvaru kosti. Bart byl nadšený, křepčil, vrtěl bambulkou co má místo ocásku, a chroupal tu ňamku celou dobu, kdy jsem pána vyprovázel k brance. Podotýkám že měl ještě plnou hubu, když jsem branku otevíral.

Pán vyšel, já za ním zavřel, a Bart ňamku vyplivnul a řval... jako Elliot Ness, když mu pašeráci whisky nabídli obálku napěchovanou stodolarovkami.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.