Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pondělí 26.3.2001
 • Na sobotní konferenci lidovci zvolili za prvního místopředsedu Jaroslava Kopřivu, nahradí tak Cyrila Svobodu, který se stal hlavou čtyřkoalice - stalo se tak poté, kdy se jemu nabízené této funkce předem vzdal Miroslav Kalousek
 • V Hradci Králové se konala v sobotu nepovolená demonstrace anarchistů proti fašizující pravici
 • Zastánci a odpůrci interrupcí se verbálně střetli v sobotu v Praze, k výtržnostem nedošlo
 • V Národním divadle v Praze se udělovaly v sobotu ceny Thálie
 • Ve Šlovicích u Plzně se v sobotu sjeli skinheadi
 • V Brně bylo v sobotu otevřeno Řecké centrum
 • V Jihlavě se v noci ze soboty na neděli konala technoparty - tentokrát byla řádně ohlášena
 • Opět nás postihl letní čas, kterým se ušetří (údajně) 0,4 procenta spotřeby elektrické energie a znepříjemní to život veškerému obyvatelstvu
 • Elektrárna v Temelíně měla potíže s netěsností olejové regulace turbíny, netěsnost byla opravena v neděli
 • Služba pro odhalování korupce zkoumá smlouvu o pronájmu Českého domu v Moskvě - ke smlouvě se nehlásí Jan Kavan, avšak MFD v sobotu oznámila, že má důkazy o tom, že se osobně o "privatizaci" Českého domu zasazoval
 • Atrakce na Matěji v Praze budou v pondělí od 12 do 16 zdarma přístupné postiženým dětem a dětem z dětských domovů
 • Na několika místech republiky hrozí velká voda
 • Počasí Praha: V sobotu celkem hezky, v neděli zase sychravo a navíc zatracenej poplivanej blbej letní čas!

Pranostika na březen:
Jestli březen kožich stáhl, duben rád by po něm sáhl.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)

Z deníčku Moby Dicka

Pondělí 26. března 2001
Duto Hlav přinesl z prac. por. na Sev. M. nabídku podnikové rekreace pro ty, kteří se nedostali do tureckého zájezdu: "RZ Ouhor poskytuje široké využití - je tu požární nádrž (možno využít ke koupání), ohniště, asfaltové hřiště, dětské prolézačky, pískoviště. Má výbornou polohu vhodnou pro návštěvu kulturních a historických památek. Na vrcholech Vrabčí vrchoviny lze navštívit partyzánskou chatu a meteorologickou stanici."ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Dvě demonstrace na téma život
Interrupce - to je jedno z témat, kdy nejde o to, kdo takzvaně má pravdu. Nakonec jde přece o to, co společnost bude chtít a co společnost nebude chtít. Interrupce jsou legální a je v moci parlamentu, aby je učinil nelegálními - v zemích kde se to stalo se interrupce dělají dál, pochopitelně nelegálně. Buď jak buď, oba argumenty mají svoje racionální opodstatnění.

Jak známo, názor církví, zvláště pak církve katolické, je ostře proti interrupční. Jelikož každou církev včetně oné katolické pokládám za lidské společenství, připadá mi velmi nefér, že o takto intimních záležitostech spojených s mateřstvím a ženou obecně rozhoduje spolek, který ženy diskriminuje a k žádnému rozhodování je nepustí. Ale uznávám, že toto není závažný argument - proti interrupcím vystupují i ty církve, které se chovají k ženám civilizovaněji, než církev katolická (aby bylo jasno, co tím myslím - mám na mysli odpor církve vůči připuštění žen do kněžského stavu).

Jenže katolicismus se neplete jen do interrupcí. Je mu proti mysli i jakákoli regulace početí, antikoncepce a plánování rodiny. A to je jeden ze signálů, proč je třeba vůči politickému katolicismu být trvale na pozoru. Toto málo zaznívá v debatě o náboženství a katolicismu obzvlášť, kterou tu máme na Psu už nějakou dobu. Svou vnitřní strukturou je katolicismus nedemokratický, jeho cíle jsou ideologické a doktrinářské. Po svém historickém znemožnění jako politická síla se vygumoval z politiky - v některých zemích méně, u nás naštěstí hodně. Ale byl by schopen se vrátit a agresivně vstupovat do našich životů, o tom nepochybuji.

To co se v sobotu dělo v centru Prahy kolem interrupcí, to nebyly žádné husitské války anebo třicetileté bojování. To tam jen na sebe křičeli zastánci opačných názorů a to se ve svobodné společnosti stává. Buďme ale pozorní a sledujme, co kdo říká a zkusme odhadovat proč to říká a kam to může vést.RODINA A PŘÁTELÉ: Konec slaměného vdovectví
Čekal jsem, že z šestnácti dnů slaměného vdovectví povstane mnoho legračních historek... Míša, takto moje žena, byla s kamarádkou v Americe na 16 dní a po celou dobu se nestalo, že bych píchal vidličkou do vajíčka, abych zjistil, že už je uvařené na měkko. Jednak umím vařit vajíčka na měkko, jednak jsem je nevařil. Pral jsem v pračce, krmil psa, myl nádobí a uklízel, takže se žena vrátila do lidského příbytku a nikoli do brlohu obývaného hovadem. Takže bych mohl - zbrkle - soudit, že zastanu provoz domácnosti vcelku úspěšně.

Až na jeden detail.
V pondělí 12. března mě chytnul revizor bez tramvajenky - byl jsem přesvědčený, že ji mám ve šrajtofli, a vida - neměl jsem. To už Míša byla v Americe. Revizor mi vystavil papírek a měl jsem do 14 dnů předvést Dopravním podnikům že vlastním tramvajenku a že jsem si ji jenom zapomněl, a pak zaplatím jen 50 babek pokuty. Čtrnáct dní jsem tramvajenku hledal. Marně.

Míša se vrátila v sobotu. Asi třetí nebo čtvrtá její věta zněla: Našel jsi tu tramvajenku? Nenašel. Dialog se odehrál v autě, jedoucím z letiště. Pak byla v bytě pět minut a našla tu blbou tramvajenku - ba dokonce rekonstruovala děj: když jsem 10. února odlétal do Orlanda na veletrh PMA, nechal jsem si všechny nepotřebné karty a kartičky v šupleti. Mimo jiné i tramvajenku. Od té doby, po návratu z Orlanda až do toho 12. března, jsem jezdil prakticky (ne prakticky, ale fakticky, ale nechci si to přiznat) na černo v blažené důvěře, že mám tramvajenku ve šrajtofli - a ona byla, mrcha, v šupleti doma. No a vtom šupleti ji Míša našla pět minut po příchodu domů.

Co je na tom divného? No prostě to, že mě taky napadlo že bude ta tramvajenka v tom šupleti a koukal jsem do něj aspoň desetkrát za tu dobu, co jsem tramvajenku hledal. Tramvajenka se přede mnou lstivě skrývala.
Dnes půjdu platit pokutu pánům v Dopravních podnicích v ulici Na bojišti. Nic jim vyprávět nebudu. Každý má svůj děsuplný příběh motivující prostý fakt, že byl načapán coby černý pasažér.


PSÍ PŘÍHODY: Bylo to dobrý, ale teď je to lepší
Jestliže já jsem byl slaměný vdovec, Bart byl slaměný sirotek. Se mnou se neměl špatně. Dostával pravidelně žrát, chodili jsme spolu na procházku, a v noci jsem spal v Míšině posteli, abych mu nenarušoval jeho návyky a aby mohl spokojeně chrápat na pelechu vedle postele.

Je fakt, že v prvních dnech, když jsem mu chystal žrádlo, ležel na zemi v kuchyni a dychtivě na mě hleděl. To mu vydrželo týden. Pak jsem měl pocit, že dychtivost mizí - měnil jsem tedy výrobce konzerv a z Darlingu přešel na Propesco nebo jaxetomenuje. Vzbudil jsem mírný zájem, aplausu jsem se nedočkal. A v posledních dnech už ležel vedle v jídelně a - pravda - přiběhl na zavolání, ovšem jeden den misku nedožral celou, čímž pochopitelně dožral mě.

Přitom se nedomnívám, ž bych dělal něco technologicky špatně. Dokonce jsem přišel na fígl - podle Míšiných instrukcí jsem mu měl přilévat do žrádla ohřátou vodu, trošku, aby to měl více rozblebtané a taky vlažné. Já jsem našel v kredenci skleněnou misku, do ní jsem dával dávku z konzervy a na minutu to šoupnul do vlnky. Pustilo to šťávu, ohřálo se to - tou šťávou jsem zalil nalámané housky nebo vařenou rejži - vypadalo to dobře, jenomže se Bart ofrňoval.

No a přijela paní a zavládly nové poměry.
Už zase leží pes v kuchyni a dychtivě hledí, už zase vylizuje misku, až se rachot ozývá po baráku. Nahlížel jsem do kuchyně, co Míša dělá jinak a líp, než já. Nepřišel jsem na nic.

Jen asi ta něha... to je přesně to, co drsné osoby jako jsou chlapi a rottweileři potřebují. Pak žerou všechno, co se jim dá do misky.
Nebo nakecá.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.