Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: čtvrtek 22.3.2001
 • Váda schválila návrh úpravy ústavy, který by ji sladil s mezinárodním, najmě evropským právním prostředím, návrh je předjednán s jinými politickými stranami
 • Ministr zahraničí Jan Kavan připustil, že smlouva pronajímající český majetek v Moskvě (t.zv. Český dům) nebyla v pořádku, případ možná bude vyšetřovat policie
 • Reaktor v Temelíně dosáhl 55% svého výkonu
 • Dálnici z Lipníka do Ostravy bude stavět izraelská firma, je to poprvé, kdy bylo dovoleno zahraničnímu investorovi vstoupit do rozšiřování dálniční sítě - velmi správně!
 • Změna postoje - členové komise pro výzkum BIS se budou moci setkat s bývalým kapitánem tajné služby Vladimírem Hučínem, který byl zatčen a je vězněn za nejasných okolností
 • Premiér Zeman vyjádřil "ostrý nesouhlas" s umístěním sochy Davida Černého znázorňující tank zavrtávající se do země v Praze na Smíchově
 • Z vůle oposmluvních stran monopolní nadále Telecom dostal od vlády bohovskou zakázku, propojení úřadů telekomunikační infrastrukturou
 • Vojenští piloti mají dnes zahájit výcvik na nových podzvukových letounech L-159
 • Počasí Praha: Mokrý sníh po celý den, hnusné počasí
  Brno: většinu dne sněžilo, to nám to jaro pěkně začíná...    Lubomír Střítecký
  Orlické hory: Zima, občas vykouklo sluníčko, odpoledne začalo sněžit.    Petr Kroul
  Žilina:    Miroslav Drkoš

Pranostika na březen:
Březen - na pec si vlezem.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)

Z deníčku Moby Dicka

Čtvrtek 22. března 2001
Včera jsem se dozvěděl, že zaměstnanci Českých Textáren chystají letecký zájezd do Turecka. Letí tam Běsný Kokot s Dur Durakem, Fotr Bambas s Tluč Hubou a Ivoš Kvakoš s čápem marabu. Většina ostatních účastníků zájezdu už vyletěla z podniku. Ale odborář Plachý našel řešení: Účastnit se mohou i čerstvě propuštění zaměstnanci. Vedení podniku s tím souhlasí - zájezd se neruší.


ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Ponížený úklon směrem k Moskvě
Teze: Předseda vlády České republiky Miloš Zeman jednoznačně odmítá současný "výtvarný záměr" Davida Černého použít torza tanku k trvalé prezentaci před budovou Krajského soudu v Praze. Záměr, který sám o sobě postrádá jakékoliv výtvarné hodnoty a bude nevkusným způsobem narušovat prostor náměstí Kinských, již nelze hodnotit jako v roce 1990 coby politický happening, vyvolávající diskuzi o širších souvislostech května 1945 a srpna 1968 v Praze.
Tentokrát jde pouze o "podruhé opakovaný vtip, který přestává být vtipem", a který je jen arogantním nepromyšleným projevem mentality "generace sprejerů", které chybí jakákoliv empatie k historickým souvislostem i konkrétním obětem 2. světové války, protože není schopna je podložit jejich elementární znalostí.
I to je jeden z důvodů k odmítnutí tohoto záměru.
Za správnost: Jindřich MAREK, tiskový odbor Úřadu vlády ČR Antiteze:
Co má ministerský předseda co mluvit do sochy na náměstí? Co má co odmítat tento záměr? Patří mu snad náměstí Kinských? Nebo má copyright na tanky? Náleží schvalování soch do kompetence ministerského předsedy České republiky? Bylo by dobře připomenout panu ministerského předsedovi, že pojem sovětský tank má v našem vědomí dvě souvislosti: jednak to byly tanky, které přijely do Prahy poté, co komunisté v České árodní radě sabotovali americkou pomoc ze strany od Plzně, přičemž oběti této operace chovejme v náležité úctě; ale taky má souvislost s přepadením Československa v roce 1968 na základě zrádcovské činnosti komunistických předáků, kteří dodnes nebyli za vlastizradu potrestáni. Když už je tedy pan Zeman tak empatický k historickým souvislostem, mohl by se zabývat i tímto druhým významem symbolu "tank" a zasadit se o to, aby osoby podezřelé z vlastirady konečně stanuly před soudem. To je úkol hodný ministerského předsedy - ne zakazování uměleckých děl.

RODINA A PŘÁTELÉ: Každý ví, kde ho bota tlačí
Ještě jedno úsloví znám o botách - teče mu do bot. Dnes jsem zažil obé. Večer jsem měl nějaké povídání venku ve městě. Musel jsme se tedy převléknout do lidského kolem krku utáhnout kravatu (kapitán Aid říká pintu - od nikoho jiného jsem to neslyšel) a na nohy natáhnout parádní boty, které nosím zřídka, jen když jdu na lepší.

Domníval jsem se, že na lepší nechodím často, ba dokonce, že skoro nikdy. Hned po prvních desítkách kroků jsem pochopil, že jsem na omylu.
Ty vycházky na lepší, byť zřídkavé, byly dosti časté na to, abych prochodil obě podrážky! Venku bylo čvachtavo - z rozmáčeného sněhu. Nejdřív jsem pocítil mokro, pak se dutiny obou bot zaplavily. A dokonce, když jsem se smýkal dolů cestou zvanou Věneček, se dírou dostala dovnitř podrážky tvrdá špičatá věc - kamínek, jeden ze statisíců, které tam zbyly po zimním sypání.

Kamínek rozšířil díru a dovnitř hrklo vody, no, litr to mohl být, když trošilínku přeženu. Nadával jsem velmi, když jsem ho lovil, skákaje po jedné. Dostavil jsem se pak na místo, kde jsem měl to veřejné povídání. Seděl jsem za stolkem, Jefim Fištejn to moderoval, Barbora Osvaldová byla hvězda večera, v auditoriu jeden seriózní člověk vedle druhého, všichni říkali slova kterým jsem nerozuměl a moje mysl byla rozpolcena dvěma spolu nesouvisejícími úkoly - musel jsem hrát mudrce, který zná slova jako je synergie a stochastika, a zároveň jsem musel hlídat nohy, abych si jednu nepřehodil přes druhou tak, aby díra v podrážce byla vidět (seděli jsme na podiu). Tak jsem říkal synergie a stochastika a v botách mi šplouchalo a z toho šplouchání mi šplouchalo na majáku.

Teď jsem doma a kejchám podstatně hůř, než když jsem šel dělat chytráka. Dobře mi tak. Nebo aspoň - když jsem tam šel, měl jsem si prohlídnout podrážky těch parádních bot. Jenže to lidé užívající slov jako je synergie a stochastika nedělají.


PSÍ PŘÍHODY: První jarní den pod psa
Počasí pod psa? Nevím proč se to říká. Ale dneska se to říkalo jistě že často. Bylo nad nulou a skoro celý den sněžilo / pršelo. Vrátil jsem se domů až v noci - tady u nás na kopci jsou stromy obalené těžkým sněhem. V poledne, když jsem naposledy vybíhal s Bartem se trošku nadýchat vzduchu, to bylo o něco lepší, ne o moc, větve byly ale obtížené. Pravda, nadával jsem. Bart ne - jemu nevadí žádné počasí, a když jsem koštětem smetával sníh z nebezpečně ohnutých větví, nadšeně skákal po smetáku i po větvích a hrozilo nebezpečí, že zloví smeták (nebyla by velká škoda), větev (to by bylo horší) nebo sobě hnátu (to by bylo nejhorší.

Nechápu, proč se takovému počasí říká pod psa. Jindy se říká psa by nevyhnal. To už vůbec nedává smysl, aspoň v Bartově případě ne. Neexistuje počasí, ve kterém by nechtěl jít ven - je vždycky připraven vyrazit. Dokonce včera večer, když jsme se vrátili z venku, vzal jsem klíče a vrazil ho do zámku domovních dveří (obvykle to nedělám). Bart, když viděl, co dělám, se radostně roztančil jako vždycky bezprostředně před procházkou!

Počasí pod psa... Někdy, když leje, otevřu dveře na balkon a koukám ven. Bart mi stojí po levém boku a strká čumák dopředu - do přesně stejné roviny, jako já strkám pleš. Někdy to dělá i ve vchodových dveřích. Tím dává najevo jakousi nelibost s počasím venku panujícím. Ale jsem si jist, že by tančil a vyrážel ven, kdybych si natáhl pršiplášť a vzal si deštník. Bartovi počasí nevadí - ať je jakékoli.

Tak to jsme tedy měli pěkný, ten první jarní den.
Něčím jsme ho ale přece jen oslavili.
Bart si přinesl z procházky na kebuli první letošní klíště!


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.