Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: středa 21.3.2001
 • Americký právník Edward Fagan si vnutil neohlášenou návštěvu do atomové elektrárny Temelín
 • Sto občanů demonstrovalo na Václavském náměstí proti zatčení Vladimíra Hučína, to je vyhozený agent BIS, který odmítl vydat jména svých kontaktů
 • Václav Havel navštívil krajský úřad v Brně a vyslovil se tam pro decentralizaci státní správy
 • Vedení poslaneckého klubu ČSSD chce prosadit, aby se všechny volby v ČR konaly zase ve dvou dnech
 • Série 3144 testů na "nemoc šílených krav" provedené podle mezinárodně uznávané metodiky v ČR byla negativní
 • Jihlavský kraj bude přejmenován na Vysočinu, symbolem kraje bude hora Javořice
 • Podle STEM si v preferencích polepšila ODS (19,7%), pak je KSČM s 1717% a ČSSD s 16,3%, čtyřkoalici jako celek by volilo 29,8%
 • Mluvčí úřadu pro vyšetřování označila za nepravdivé tvrzení Petra Cibulky, že BIS drží Vladimíra Hučína v konspirační vile a vyšetřuje ho nestandardně
 • V noci na úterek vichřice silně řádila ve východních Čechách
 • Počasí Praha: Tepolota kolem nuly, přes den studené sluníčko
  Orlické hory: Večer začalo foukat z hor, drobně sněžilo a mrzlo.    Petr Kroul
  Žilina: jar sa začala jasným počasím s miernym mrazom, dokonca aj niekolko snehových vločiek poletovalo    Miroslav Drkoš

Pranostika na březen:
Březen - na pec si vlezem.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)

Z deníčku Moby Dicka

Středa 21. března 2001
Na polední přestávku svolal šéf našich odborů Milivoj Plachý protestní shromáždění do podnikové restaurace. "Péčí firmy Morgue jsou naše lidské zdroje v rozkladu," hřměl nad vychládajícím řízkem. "Propouštění dosáhlo neuvěřitelných rozměrů. Tak například z účastníků zájezdu do Turecka, který vedu, už byla třetina lidí vyhozena. Je nepřípustné, abychom kvůli tomu museli stornovat zájezd!"


ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Věčně Hučína skrývat nemohou
Stovka lidí demonstrovala na Václavském náměstí ve věci "Hučínovy aféry". Petr Cibulka se snaží mobilizovat veřejné mínění, i zde na Psu máme odkaz na petiční arch v Hučínův prospěch a publikovali jsme tu několik článků, které Cibulkovu verzi podporují. Podle této verze antikomunista Hučín byl příliš úspěšný ve své práci proti extrémní levici, reprezentované jmény Zifčák a Štěpán (ostýchám se ve spojení s těmito lidmi užít slova "levice", protože tento pojem má svoji důstojnost a legitimitu), načež byl coby nepohodlný zlikvidován.

Pokud by tato verze byla ne z poloviny, ale z desetiny pravdivá, vrhalo by to doslova děsivé světlo na bezpečnostní složky tohoto státu, a našinec aby pak věru měl sbalený kufříček emigrováček, anebo si olejoval vintovku pro odchod do partyzánských lesů, podle nátury.

Hučínův případ není jen ledajaký kriminální případ. Je to i politikum a je zcela nepochopitelné, že se kruhy t.zv. vysoké politiky o něj nezajímají. Hučín je zřetelně vězněn za nestandardních okolností. Kdejaký grázl dává interviewy televizi NOVA a advokáti pořádají tiskové konference, kdežto nad Hučínem se zavřela voda jako nad hrabětem Monte Christem. Jistě že se musí brát v úvahu diskrétnost plynoucí z povahy případu - ovšem to, co se děje, už přechází z diskrétnosti v podloudnost.

Jenže ti pánové jednoho dne budou muset Hučína vytáhnout z díry a on bude mluvit - pokud mu nebude dovoleno hovořit s představiteli občanstva (což by bylo samo o sobě skandální), pak asi by k němu měli mít přístup přinejmenším poslanci. Pokud by ovšem měli zájem.
Je těžké si udělat v této věci názor - zatím mohu jen říci zcela upřímně, že případ mi páchne čertovinou a chlácholivé řeči až dosud prezentované jsou krajně neuspokojivé.RODINA A PŘÁTELÉ: Lidi dneska ukradnou všechno
Na nábřeží kpt. Jaroše v Praze je vedle železářství U krále železnic ještě jeden krámek charakteru železářského. Prodávají tam m.j. legrační smaltované tabulky. Koupil jsem si tam ceduli POZOR STATEČNÝ PES a s panem krámským rozmlouval o možnosti, jak ceduli přimontovat na vrátka.

Projevil značnou dávku skepse stran perspektivy té cedule.
"Pane, lidi dneska ukradnou všechno..." poznamenal.
Zaujalo mě to slůvko "dneska". Vyjadřuje přesvědčení, že dřív, pane, jo to se nekradlo, to by stačilo tu ceduli přilepit žvejkačkou...
Co má paměť sahá, kradlo se, a taky se ovšem říkalo "jo, lidi dneska ukradnou všechno, protože v současné době lidi podléhají dojmu, že se krade mnohem víc než dřív. Je to pochopitelné. Krade se teď, a co se ukradlo v minulosti je zapomenuto.
Což mi připomnělo kradecí příhodu starou jistě třicet let. Tehdy na Národní třídě v domě U Topičů bývalo knihkupectví a z nějakých důvodů potřebovali, aby byly dveře pořád otevřené. Otevřeli je tedy, a proti zavření zabezpečili cihlou. Jenže cihla vypadala červeně a cihlově a ošklivě, takže ji zabalili do papíru. Okamžitě ji někdo ukradl v domnění, že je to nějaký vzácný balíček. Vzali novu cihlu, zabalili a navrch napsali CIHLA. Okamžitě to někdo ukradl, protože nápisu nevěřil. Nakonec vzali třetí cihlu, zabalili a k ní připevnili ceduli: Prosíme, nekraďte, uvnitř je skutečně cihla a ni jiného. Pak tam ten balíček vydržel hodinu, než ho někdo ukradl.

Patrně šel do toho knihkupectví někdo negramotný a nedovedl si nápis přečíst.


PSÍ PŘÍHODY: Zhubnul, nebo ztloustnul?
Už druhý týden se o Barta starám, jak nejlépe dovedu, živím ho i šatím. Na výsledek nemám to správné oko. Paní listonoška, a není sama v tomto odhadu, na podzim tvrdila, že jí Bart připadá tlustej. Teď je už jedenáct dní, tedy druhý týden, v mé péči. Krmím ho psími konzervami a taky sem tam ze mě něco vymámí. Jenže já si nevyvařuju, takže k mámení není moc co mámit.

Měl bych ho vážit - ale jak dostat takové hovado na normální rodinnou váhu? Když byl štěně, vážili jsme ho v náručí. To se nejdřív zvážil člen rodiny, tedy buď David nebo já, pak jsme on nebo já vzali Barta do náručí, zvážili se a prostým odečtem jsme došli k Bartově váze.

Teď brání dvě věci k aplikaci této metody: jednak váha našeho psa, a pak jeho neochota k takovým experimentům. Bart není žádné jezule, a do náruče se nechce nechat brát, ani kdybych měl sílu jako Schwarzenegger. Kupodivu neprotestuje proti vlezení na váhu u veterináře - tam mají váhu hned u vchodu, takovou tu pěknou, s plošinou a s kulatým ciferníkem. Bart si na ni bezevšeho sedne. Jeho předchůdce Gordona bychom tam nedostali ani za úplatek věnce buřtů - nevstoupil ani na velkoplošnou váhu ve sběrně papíru! Jakmile ucítil, že se podlaha pod ním hýbe, vzal roha.

Ještě jedna drobná okolnost mi brání v aplikaci původní metody, tedy - vážení v náručí. I kdybych dejme tomu měl tu sílu Schwarzeneggerovi a Bart byl v nějaké mimořádně dobré náladě a chtěl se nechat chovat v náručí jako Jezule... musel bych se nejdřív zvážit sám, jinak by odpočet nebylo od čeho odpočíst.

No a jsou na světě pravdy, které nechci znát.

Takže musím počkat, až se v sobotu vrátí Míša. Ona řekne buď "šmarjá, ten je tlustej, vy jste ho přežírali, chudáka," nebo "šmarjá, ten je hubenej, vy jste mu ani nedali nažrat, chudákovi". Nedovedu odhadnout, na kterou stranu padne mince.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.