Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: čtvrtek 22.2.2001
 • Generální tajemník NATO George Robertson přiletěl z Moskvy do Prahy
 • První návštěva tajemníka Robertsona se odehrála ve Střešovické nemocnici - Robertson navštívil nemocného Václava Havla
 • Sněmovna se zabývala změnou názvů krajů, návrh prošel v prvním čtení bez problému
 • Sociální demokracie a komunisté na jedné straně a část poslanců ODS Unie a lidovců zápolí o novelu vysokoškolského zákona
 • Společnost CME zveřejnila na internetu plný text arbitráže v kauze TV NOVA
 • Senát pražského městského soudu propustil z vazby bývalého pracovníka BIS Romana Hrubanta z vazby na základě kauce ve výši 200 tisíc korun, je viněn z vydírání, zpronevěry a výtržnictví
 • Centrum pro výzkum veřejného mínění potvrdilo nejvyšší preference pro 4koalu
 • Ztrátu 4,8 miliard vysekly za rok 2000 České dráhy
 • Počasí Praha: nepěkné větrné počasí, chvíli krápalo a vypadalo to snad i na sníh
  Žilina: tak sa nám zase oteplilo a sneh rýchlo mizne    Miroslav Drkoš

  Pranostika na 22. února, Petra nastolení v Antiochii:
  Svatý Kliment zimu oblibuje, svatý Petr ji ucezuje.
  (Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)

Z deníčku Moby Dicka:

Čtvrtek 22. února 2001
Duto Hlav má opět lepší náladu. Konečně se dočkal nové varné konvice - ta stará nám vyhazovala zásuvky. Viki ji vyměnila se sekretářkou náměstka Kvakoše Badavou. Že prý mají ještě kávovar a novou konvici dostanou spíš, než Duto. Kvakoš pak hostil zástupce firmy Morgue, která je pověřena úkolem najít ve firmě místa vhodná ke zrušení. Chtěl jim vlastnoručně uvařit čaj. Vyrazil všechny zásuvky na patře náměstků.ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Co bylo ve sněmovně
Dnešní den byl ve znamená dvou zápasů ve sněmovně. Ten jeden se odehrával kolem tématu nad jiné závažného, druhý, no... méně závažného.
Tím prvním mám na mysli vysokoškolský zákon, nebo, chcete-li, způsob řešení vysokého školství u nás. To je správný spor. Všechny politické strany měly svůj pohled na školství ve svých volebních programech, voliči rozhodli ve volbách a jejich zástupci nechť se snaží prosadit to, co voličům slíbili. To co jsem napsal zní samozřejmě, až banálně - jenže takto byl měla zastupitelská demokracie fungovat a je dobře, že - jak se zdá - funguje.

Pokud jde o můj osobní názor - připadá mi absurdní, že lidi jsou ochotni platit horentní sumy za řidičský průkaz nebo (méně horentní sumy) za výcvik psa. Kdejaký počítačový kurz nebo výuka v účetnictví jsou pochopitelně placené služby - a zároveň je tolika lidem proti mysli, že by měli přispět na své celoživotní profesní formování. Socialistické heslo o "školství zdarma pro každého" se zadřelo pod kůži jak tetování - a málo koho napadne, že to školství zcela zdarma a pro každého nebylo nikdy, ani za totáče, a že tehdy to školství "zdarma" neslo sebou totální kontrolu nad tím, co si lidé v hlavách ze školy odnesou. Ale - na tohle nikdo nemá správný názor, tady jde o to, co si lidé přejí, a to co si přejí vyjadřují ve volbách.

Názvy krajů
Miloš Zeman pohrdavě utrousil, že ho vůbec nezajímá, jak se kraje budou jmenovat. Ona je to třeba vážně prkotina - pokud je prkotina, s čím se lidé mají a s čím se chtějí ztotožnit. Praha předložila Jihočechům "Budějovický kraj" a Jihočeši se cítí být Jihočechy a ne Budějovičáky. Ono je velice důležité, čím se lidi cítí...
Jen mi připadá zvláštní celá ta anabáze: nejdřív bylo nezbytně nutné zrušit kraje, okamžitě se zřídily jakési kraje-nekraje, potom opravdové kraje, ale aby se jinak jmenovaly, a pak se zvolna vpravujeme, přinejmenším někde a přinejmenším co se názvu týče, do kabátu který byli lidi zvyklí nosit. Ale i takovéto cesty kruhem patří k životu a nedělejme z toho kovbojku neboli western.

Neodbytný poslanec Kořistka
Mihl se zase na obrazovce týví v souvislosti s jeho neúspěšným návrhem protipsího zákona, a opakoval svoji tezi o lidech, kteří se nechtějí podřídit žádným pravidlům. Ta jeho nestoudnost nezná mezí. Kdyby si aspoň přečetl obsah petice, kterou podepsalo padesát tisíc lidí... Proti řádu a pravidlům (ani proti poplatkům za psí známku) nikdo soudný nic nemá - námitky se týkaly výhradně a pouze fakty nepodložené šikany. A pod ni se pan Kořistka podepsal.RODINA A PŘÁTELÉ: Knížka o digitálních foťácích do finále
Do finále jdu spíš já - už jsem zralý na blbinec. Ale vytrvám a Tajná kniha o digitální fotografii bude včas hotová - k otevření pražské Interkamery 3. dubna. Knížka je samozřejmě napsaná, teď už sháním doplňky, zejména fotky dokumentující, co všechno se dá digitálními fotoaparáty fotit. Několik čtenářů se mi zmínilo, že znají i moji první knížku na fotografické téma - Tajnou knihu o fotografii. Ta vyšla před dvaceti lety a redigoval ji ještě Ludvík Souček!

Jeden pán mě potěšil. Napsal mi, že zná tuhle Tajnou knihu, že se na další Tajnou knihu taky těší - a hlavně, aby byla tak veselá, jako ta první, kde ho nejvíc zaujala příhoda o tom, jak jsem nalil jogurt do foťáku.

Připomenutím mi ten pán udělal radost a taky mě trochu naladil do nostalgična.
Ta příhoda s jogurtem je autentická. Byl jsem tehdy zaměstnaný jako fotograf v Ústředí lidové umělecké výroby ÚLUV a nafasoval jsem nový foťák Mamiya RB 67. No a vezl jsem ho v autobusu domů v tašce spolu s nákupem a otevřel se kelímek s jogurtem... Mému synovi Davidovi byly tehdy nějaké tři roky: Dej to do vany, táto, radil mi - a já uznal, že to byla rada dobrá. Jogurt jsem vyplavil, foťák fénem vysušil a foťák jogurt i koupel přežil a pokud někomu nevypadl přes okraj Nuselského mostu z rukou, jistě slouží dodnes.

Mravní naučení? Celkem jsem vydal tři knihy o fotografování; jedenáct let jsem v Mladé frontě vedl fotografickou rubriku. A není vyloučeno, že jednou, až uzavřu počet svých dnů, z celé té foto-osvětové činnosti zbude epizoda s jogurtem nalitým do foťáku Mamiya RB67. Což je příhoda, ostatně, kterou jsem popsal ve zcela nefotografické knize Klukoviny a tátoviny. Tak to chodí.
Jenže, teď mě napadá: co by z mé foto-osvětové činnosti zbylo, kdybych tenkrát nebyl nalil do Mamiye RB67 jogurt?


PSÍ PŘÍHODY: Není z rodu větroplachů
Včera jsem se zmiňoval o tom, jak si Bart oblíbil naváté listí - ve kterém tuneloval a noroval jako krtek. Dnes se ale ukázalo, že ani tato příhoda v něm nevyvolala žádnou lásku k větru. Musel jsem ho brutálním násilím vyhazovat z domu, aby se proběhl na zahradě - stačilo, aby ho vítr praštil přes čumák a už schovával hlavu do závětří.

Dokonce - když přišla odpoledne jedna z oblíbených Bartových tet a přinesla mu pochoutku, kost z buvolí kůže, zachoval se jinak než obvykle. Kdyby totiž nefoukal vítr, vyběhl by s ní na zahradu a někam by si ji zahrabal, abychom mu ji s Míšou nerozžvejkali. Jenže vítr foukal, takže se s ní uvelebil pod stolem v jídelně a kryl ji před naší chtivostí tlapami.

Když už jsem se zmínil o tom norování...

Pravidelní čtenáři znají Andulu, vlčandu pana Suchého. Mnohokrát jsem ji viděl, jak zkoumá roury v odvodňovacím příkopu vroubícím vyhlídkovou cestu Mrázovka - někdy jí v tom pomáhá její kamarádka a spolubydlící Darina. Ovšem včera musela Andula navětřit v rouře něco obzvlášť zajímavého - nasoukala se do ní celá a prolezla ji až na druhou stranu!

Aby mi bylo dobře rozuměno, to není roura pod nějakým mostíkem. Tahle část odvodnění podchází cestu a odkrokoval jsem rovných čtrnáct metrů! Musím se přiznat, že jsem Andulčin výkon neviděl - vyprávěl mi o tom pan Suchý. Jsem vcelku rád, že jsem u toho nebyl - nejspíš bych mřel hrůzou z pomyšlení, co dělat, kdyby se Andula v půli roury zasekla. Jak bychom ji vytáhli ven? Ani pan Suchý, ani já nejsme žádní hadí muži, abychom tam za ní mohli vlézt...

Věřím, že se prolézání roury Andule nezalíbilo a že se norování nestane její každodenní praxí. Přísloví ševče, drž se svého kopyta má obecnou platnost a německý ovčák není žádný jezevčík. A rottweiler není žádný pták bouřňák, jak se ukazuje.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.