Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: úterý 20.2.2001
 • ODS pochybovačně reaguje na výsledky krajských konferencí ČSSD, kde padla slova o ukončení opoziční smlouvy, výkonná rada strany vyzvala grémium, aby zahájilo jednání
 • Václav Špidla prohlásil, že jako první začala rozvolňovat opoziční smlouvu Občanská demokratická strana
 • Prezidentovi Václavovi Havlovi zabrala nová antibiotika a už se mu daří lépe
 • Americký právník Edward Fagan oficiálně převzal zastupování odpůrců atomové elektrárny v Temelíně
 • Společnost ČEZ odmítá zveřejňovat technické detaily, které by ohrozily obchodní zájmy firmy Westinghouse
 • Vývozci zbraní si stěžují na ministra obrany Vetchého, že jim zakázal vyvážet raketometnou munici na Srí Lanku
 • Zdeněk Kořistka (US) a Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) pravděpodobně stáhnou svůj protipsí zákon, do dvou měsíců ale chtějí předložit nový
 • Z věznice Oráčov utekl "kájínkovským stylem" jugoslávský pašerák narkotik
 • Chřipková epidemie je na ústupu v deseti krajích, ve čtyřech už skončila
 • Počasí Praha: hnusné dusné počasí pod mrakem, jen na chvilku vysvitlo sluníčko
  Brno: citelně se ochladilo, sluníčko raději ani nevylezlo    Lubomír Střítecký
  Orlické hory: Přes noc napadl sněhový poprašek, přes den pěkná klouzačka, teploty pod 0.   Petr Kroul
  Žilina:    Miroslav Drkoš
Z deníčku Moby Dicka:

Úterý 6. února 2001
Přišlo ROZŘEĎ 153/01. Vedoucí Hlav podle něj založil Knihu čištění pracovního oděvu. Když si svoje šaty v práci zašpiníme, firma nám je nechá zdarma vyčistit. Tak prý rozhodli manažeři po neděli, strávené ve voliéře čápa marabu. Juchej! Hned se do KČPO zapíšu. Máme se líp, než skladníci v Multifunkčních transferových bodech - ti na své montérky jenom fasují Běžný prací prášek.ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Co si počneme bez oposmlouvy?
Výrok Vladimíra Špidly o tom, že už brzy bude jeho strana "svobodná a bez závazků", jakož i nedělní průběh krajských konferencí sociální demokracie měl odezvu na dnešním jednání výkonné rady ODS. Celou dobu, až doposud, byla opoziční smlouva nezbytností a nebylo jiného myslitelného řešení a výsledek voleb neposkytoval jiné východisko. Bylo ovšem jasné, že jak se budou nad obzorem našich zítřků jasnit červánky nadcházejících voleb, nezbytnost přestane být tak nezbytná, jako před rokem, na jiné řešení bude možno mysliti a při troše dobré vůle se najde i jiné východisko, než právě opoziční smlouva. V sociální demokracii nejspíš přijdou na to, že opoziční smlouva byla Zemanův výmysl a že ji vlastně nikdo jiný nechtěl, jenomže se báli nahlas ceknout, protože by je předseda poprskal. No a v ODS problémy nebudou mít žádné, protože na rozdíl od ČSSD je ODS svobodná a bez závazků v podstatě už teď. Neriskuje dohromady nic, vnitřně je pevná, žádné zlobivé děvy se v ní nevyskytují, o vylučování ze strany se nehovoří a místopředsedové hovoří o svém předsedovi jen v dobrém (opakuji - jde o ODS; v ČSSD je tomu přesně naopak).

Nepůjde to ráz naráz. Chvilku to potrvá, než opoziční smlouva vezme za své. Co si počnem?

Už teď se mi po ní začíná stýskat. Byl to rázovitý kousek českého politického folklóru, jako o epochu dříve koaliční snídaně. I po těch se mi stýská, po těch hádanicích, kdo řekl to a kdo neřekl ono a co ten a co onen... Nu, darmo plakat nad rozlitým mlékem, není koalic, není koaličních snídaní. Opoziční smlouvu ale máme ještě pořád a měli bychom si jí užít. Víme, kde hledat vinu a bludný kořen - ano, je to opoziční smlouva. Jistě i ona zavinila, že budem muset vyplňovat archy pro sčítání lidu černou tužkou, kdyby jí nebylo, povolili by nám i tužku růžovou.

Ale nebojte, nebudu vás otravovat bědováním, neztrácím optimismus. Zmizely koaliční snídaně, našla se opoziční smlouva. Nebude opoziční smlouva... a co bude potom? Jen se nebojte. Ti naši géniové určitě na něco originálního přijdou.RODINA A PŘÁTELÉ: Jak to bylo s Týtý
V sobotu se konala v Karlínském divadle sláva - rozdávaly se televizní ceny Týtý. Byl jsem u toho. Byl jsem důkladně u toho - pověřili mě, abych předal cenu nejpopulárnějšímu televiznímu publicistovi, nominovaní byli Marek Eben, Josef Klíma a Radek John, vyhrál to nakonec Radek. Proč mě vybrali jako předavatele nevím - třeba na mě někdo prásknul, že mám v Karlínském divadle kamaráda Tondu Plannera, a že se tudíž dá soudit, že tam nezabloudím v zákulisí. Tedy, zabloudil jsem, ale včas jsem se odbloudil a ani ze schodů jsem nespadnul, když jsem šel předávat tu cenu.

Zmiňuju se o celé té akci hlavně proto, abych vysekl tu nejhlubší poklonu Markovi Ebenovi. Ten celý pořad moderoval. Možná, že jste to viděli v televizi, jenže na obrazovce vám to tak nepřijde. Musí se to vidět na vlastní oči - největší scéna a největší hlediště ve městě a na scéně hodinu a tři čtvrtě tam stojí milý a usměvavý Marek Eben a přicházejí a odcházejí dekoranti a dekoratisté a hraje muzika a promítají se ukázky a co chvíli se stane něco nepředvídaného a nepředvídatelného a Eben neztrácí klid a vtip a jede dál - a trefí se na minutu přesně, aniž by koukal na hodinky a aniž by posledním třem dekorantům říkal pane Gott, tady to máte a příští rok nashledanou.

K tomu dodám jeden klep ze zákulisí, mám to od člověka, který byl na generální zkoušce.
Průvodní texty si Marek Eben píše sám. Jenže nechce, aby mu je lidi při zkouškách odposlouchali, takže zkouška vypadá takto:

Eben řekne a teď dám cenu nejlepšímu svačinářovi. Načež pět minut mlčí a v duchu si opakuje, co roztomilého řekne nejlepšímu svačinářovi. Pak řekne následuje cena pro nejtvrději spícího nočního vrátného a opakuje, co řekne vrátnému. A tak pokračuje celá zkouška až do konce.

A ještě jeden klep vím. Pan režisér Paukert dostal významnou cenu - jmenovali ho do dvorany slávy. A hezky říkal, že dobrá režie se pozná podle toho, že se herci na place nesrazej. A pak i s cenou bez problému odešel. Jeden zasvěcený pán mi pak říkal, že původně bylo domluveno, že se s Ebenem po těch slovech srazí. Jenže... profíci se nesrazej, i kdyby se o to desetkrát snažili! Ostatně, slávu režíroval pan Paukert, výborný režisér.


PSÍ PŘÍHODY: Situace je vážná
Pořád doufám, že za to může to mizerné počasí. Pořád doufám, že Bartovi nic není. Důvod ke znepokojení ale mám. Jen považte: v půl šesté jsem vstal od počítače a odešel do kuchyně. Bart spal na pelechu v Míšině pokoji. Sáhl jsem do chlebníku a vytáhl rohlík. Otevřel jsem zásuvku, popadl kuchyňák a rohlík rozřízl. Ten jsem položil na kredenc, otočil jsem se, otevřel ledničku, sáhl dovnitř, vyjmul sejra zabalený do papíru, rozbalil sejra, uřízl si plátek, vložil do rohlíku, ledničku jsem zavřel poté, co jsem do ní vrátil zbytek sejra, nůž jsem umyl, usušil, dal do šuplete, dveře zavřel a rohlík jsem si odnesl k počítači - a Bart dál spí na svém pelechu!

Rozvrací to moje ponětí o světě založené na zkušenosti.
Za normálních okolností - a trvám, že toto není normální - se Bart objevuje vedle ledničky v okamžiku otevření dveří bez ohledu na to, kde se před tím nalézal; nejpozději těsně před uzavřením ledničky. V tom je tak důsledný, že někdy uvažuju, co má bystřejší, zda sluch nebo čich. Přece nemůže slyšet ledničku až k vrátkům - jenže zrovna tak mi nejde do hlavy, že by až k vrátkům dosahovaly pachové vlny!

To, že spí, nic neznamená. Přechod ze spánku do stavu prudké aktivity bez jakékoli mezipolohy, to je běžný jev dobře známý každému, kdo se psem přišel byť letmo do styku. Konec konců Karel Čapek tvrdí, že pes je schopen spát na silnici a když se ho dotkne kolo jedoucího žebřiňáku, probudí se a stačí uskočit. Žebřiňáky zmizely a ověřit to nemohu, experiment s ledničkou jsem vykonal už mnohokrát se stejným výsledkem.

Měl bych se zvednout a přesvědčit se, zda ještě dýchá.
Udělám to, ale nejdřív sním ten rohlík se sejrem. Od jeho špičky ke špičce táhne se hranice mé vědecké zvědavosti.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.