Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pondělí 29.1.2001


Z deníčku Moby Dicka

Pondělí 29. ledna 2001

Vedoucí ing. Duto Hlav si nás sezval po návratu z prac. porady na Sev. Městě do svého kanclu a seznámil nás s novinkou v systému odměňování, se kterou přišel nový náměstek Kvakoš. Dostaneme přidáno až 25 % k základu na výkonnostních odměnách! Hned nám rozdal nové platové výměry. Na základu nám sundali 20 %. Nu což, i 5 % přidání je dobrých.ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Groteskní volba politického Žižky
Dokonalá absurdita! Oč jde čtyřkoalici? O vítězství ve volbách a její volební lídr by se logikou věci měl stát předsedou vlády, tedy hlavou výkonné moci. Měl by tedy vést své šiky do boje. Dovedete si představit, že by se - dejme tomu - husité před bitvou na Vítkově zavřeli na tři dny ve Žďáru nad Sázavou a debatovali o tom, kdo by ten palcát měl vzít a táborští by chtěli toho a pražští zase onoho a venku by chodili novináři okusujíce brky a s helmbrechticemi po krčmách popíjejíce a jednou za hodinu by vylezl ponocný a zatroubil furt nic!

Taky jsem si vzpomněl na tu dětskou říkánku "založili jsme kvarteto, jsme v něm tři, brácha a já". Je to čtyřkoalice, ovšem kandidáti jsou tři, Žantovský, Kühnl a ... jaxehonemtenčlověk jmenuje... ten nenápadnej, co ho nikdo nezná, takový český méno to je, no jo, Kopřiva.
Žantovský je sympatický člověk, bohužel nemá žádnou stranu. Kopřiva by byl skvělý kandidát, ovšem kdyby se nevolil vojevůdce do politické bitvy, ale Hajaja. Zbývá Kühnl, jenže toho nikdo nemá rád a navíc je unionista. Co je na tom špatného?

Ona totiž ta čtyřkoalice je něco jako pilulka s čokoládovou polevou. To hlavní, to jádro, to jsou lidovci. Jenže pro spoustu lidí jsou nepoživatelní a proto má pilulka tu čokoládovou unionistickou polevu, aby byla k spolknutí. Takto je přijatelná i voličům Unie, což jsou lidé, kteří by za normálních okolností volili ODS, kdyby v jejím čele nestál Václav Klaus.

Tak se mi ta situace jevila v neděli v noci, kdy se ještě volil ten "politickej Žižka".
Třiadvacátá hodina přinesla překvapení: lídrem zvolili Cyrila Svobodu, doposud nepřijatelného pro jeho údajnou koketérii se sociální demokracii. Zdá se, že je to rozumná volba a že tento muž, pravda, není sice Žižkou, ale taky ne chválabohu Hajajou.
RODINA A PŘÁTELÉ: Umění rychlomluvectví
Někteří naši bližní hovoří rychle, nebo dokonce strašně rychle. K takovým patří kupříkladu můj přítel Jiří Walker Procházka, výborný autor sci-fi povídek a románů, nadto odborník v oboru softwaru (ještě za totáče mi pomáhal vytisknout na jehličkové tiskárně překlad Gibsonova Neuromancera - a utavili jsme na tom dvě jehličkovky!). Vzpomínám i, jak mě jednou seznamoval se svou kolegyni. Byla to Polka. Chválil, že ona mluví a rozumí tak dobře česky, že rozumí i jemu, Procházkovi!

"A to je co říct," říkal Walker. "Protože já - já jsem etalon!"
Čímž chtěl naznačit, že pokud by svět byl rozumně spravován, vodili by za ním studenty českého jazyka ke zvláštní zkoušce. Spočívala by v otázce:
"Pane Procházka, jak se dostanu od Prašné brány k Muzeu?"
A ten který by rozuměl, by zkouškou prošel.

Všímám si rychlomluvců. Nedá se říct, že by všichni patřili do jednoho pytle. Samozřejmě, zřetelnou skupinou mezi nimi jsou flákači a prosírači termínů a nekňubové. Takového člověka honíte tři neděle. Máte něco spolu vykonat, nějaký důležitý úkol. Konečně ho dopadnete - někde na pivu, on utře pěnu a začne:

"Konečnějsemtěnašel... drmoly dromoly... tavěc hoří a hnedsedonípustíme... dromoly drmoly..."

Ale nejsou to jenom lidé tohoto typu. Já si dokonce myslel, že je to skutečně jen maska kryjící nějakou vnitřní lenost, ale pak jsem se přesvědčil, že tomu tak není. Konec konců, v úvodu zmíněný Walker není žádný lenivec a odkládač, nebo jiný můj kamarád - Robert Rameš. Jsou to lidé, kteří prostě mají hodně práce.
Já tedy taky mám moc práce a nemluvím rychle. Třeba bych toho víc stačil, kdybych to uměl.
Nezbydenešabychzačalcvičit.


PSÍ PŘÍHODY: Tak už zase řád se ujal vlády - chřipka skončila
Týden chodil s Bartem na procházku David. Ležel jsem s chřipkou a nechtěl jsem pokoušet.... osud? Ne, trpělivost naší paní doktorky.
První procházku jsem podnikl v pátek. Osud, zmíněný úvodem, byl milosrdný a odstranil všechny konfliktní pesany z cesty - dokonce šel tak daleko, že odstranil všechny psy, takže na Mrázovce bylo totálně nedopsáno. Udělali jsme obvyklý okruh, Bart prozkoumal vše, co zkoumá denně, už pět let a vrátili jsme se.

Byl jsem zvědav, jak se zachová, až přijde na snídani David.

Samozřejmě že to Bart zkusil.
Obcházel kolem stolu a pod stolem, pozoroval Davida a když David dojedl, začal kolem něho skákat - jako pes, který nebyl venku na Mrázovce čtrnáct dní.

"Pacholek jeden podvodnická," poznamenal jsem.
David mě ale upozornil, že Bart moc dobře ví, že je podvodník a že to, co dělá, je nefér podpásovka.

"Jak to?" divil jsem se.

"Normálně skákal o půl metru výš, jako gumovej balón!"


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.