Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pátek 26.1.2001
 • Poslanecká sněmovna požaduje propuštění Jana Bubeníka a Ivana Pilipa, kteří jsou bez přesvědčivého obvinění drženi v žaláři na Kubě
 • Parlament se obrátil o pomoc na parlamenty demokratických zemí
 • Kuba žádá omluvu po České republice
 • Ministerstvo zahraničí odmítá oficiálně reagovat na lejstra, která donášejí diktátorovi poslíčci Grebeníček a Ransdorf
 • Anna Šabatová se stala zástupkyní ombudsmana Otakara Motejla, získala více hlasů než protikandidát Jan Voráček
 • Jakmile Anna Šabatová složí slib, z funkce vládního zmocněnce pro lidská práva odstoupí její manžel Petr Uhl
 • Poslanecká sněmovna opět neschválila zákon o referendu, místopředseda vlády Rychetský k tomu poznamenal, že se vládě zřejmě do konce volebního období referendum nepodaří prosadit
 • Poslanci a jejich kluby mají do pondělka předložit návrhy na prozatímního ředitele ČT
 • Ve veřejnoprávní televizi se nadále propouští, dochází při tom k excesům, kdy výpověď dostala redaktorka, která ještě nestačila nastoupit a pod.
 • Prezident Havel navrhuje, aby volebních obvodů bylo 14, neboť by to přispělo ke srozumitelnosti územní reformy
 • Veteráni na slavnosti na ministerstvu obrany připomněli 55. výročí založení letecké divize v SSSR
 • Autobus srazil a usmrtil herce Jiřího Wimra, k neštěstí došlo na Vítězném náměstí v Praze - Dejvicích
 • Policejní vyšetřovatel uzavřel vyšetřování kauzy Svoboda - Snopková, důkazů je podle něho dost k podání žaloby
 • Kázeňskými trety byli stiženi 4 policisté v souvislosti se zákroky při masových výtržnostech proti zasedání MMF v Praze Počasí Praha: oteplilo se, aj sluníčko svítilo, sníh ustupuje
  Brno:
  Orlické hory:    Petr Kroul
  Žilina: pokračuje jarné počasie bez snehu a s blatom    Miloslav Drkoš

  Pranostika:
  Na svatého Polykarpa plná sněhu každá škarpa.
  (Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)Z deníčku Moby Dicka

Pátek 26. ledna 2001
Tlachárenský Parlament může přijímat usnesení, čímž neporušuje Ústavu, ale tato usnesení nejsou zákonného rázu, jak by snad mohlo vyplývat z toho, ze jde o akt tělesa, zvaného Parlament, čili nejspíš by žádná usnesení neměl přijímat, aby si snad někdo nemyslel, že jde o zákon, když o zákon nejde a jde jen o nezávazné usnesení. Na tom jsme se usnesli s Ambrožem. Junior tvrdí, že manažment ČT by se měl vystřílet.ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Parlament se postavil za české občany
Jako člověka pozitivně smýšlejícího mě upřímně těší, že mohu chválit parlament za jeho výkon: s velkou většinou schválená rezoluce požadující propuštění Jana Bubeníka a Ivana Pilipa je přesně to, čeho bylo třeba: těžko bychom žádali jiné parlamenty o podporu, kdyby náš parlament se k této kauze neměl jednoznačně vyjádřit? Přirozeně že současně pokračují rozmanitá diplomatická jednání a s kauzy Bubeník - Pilip se zvolna stává kauza mezinárodní. Takže, jak pevně věřím, se strašlivý stařec na Kubě přepočítal, když si myslel, že si může kopnout do České republiky (jako se to neodvážil vůči Polsku, třebaže i Poláci na Kubu jezdí a jsou zvědavi na dodržování lidských práv neméně tak, jak byli zvědavi Bubeník s Pilipem).
Ještě k té špionáži bych se chtěl vyjádřit, protože mě děsí, jak snadno lidé skočili na komunistické vytrubování, které nás svou dikcí vrací ne o deset, ale o třicet, čtyřicet let zpátky: v diktátorských režimech je považováno za špionáž všechno. Grebeníček s Ransdorfem si radostně oblékli Urválkův talár, když důležitě heroldovali cosi o výpočetní technice a o disketách s adresami. Pokud na těch disketách nejsou záznamy minových polí u havanského přístavu, ale nějaké adresy, o nějaké špionáži nemá vůbec smysl mluvit. A co se týče teze, že za normální lidi by se parlament a vláda nepostavily - doporučuji: nadávejme a protestujme, až nějaký diktátor strčí do báně "normální lidi" a parlament a vláda nic neudělají; do té doby jsou takové řeči k ničemu.

Je to velmi politováníhodné. Na Kubě jsem byl jen jednou, před deseti lety, a nebylo pro mě snadné se orientovat. Fidel Castro, to opravdu není žádný Milouš Jakeš a co jsem tak během let slýchal, měl jsem dojem, že přece jen havanský pán chce připravit půdu k poklidnému řešení situace poté, až on nebude naživu. Protože toto je hlavní problém Kuby - co se stane po Castrovi. Castro by si měl uvědomit, že bojovnými fanfárami si nepomůže - ale povzbudí ty síly, které jsou hotovy provést po jeho smrti převrat tak málo sametově, jak jen mačeta umí. Snad to někdo rozumný Castrovi při nynějších diplomatických jednáních vnukne.
RODINA A PŘÁTELÉ: Iluze zvaná archiv
Kurýruju se z chřipky, nevycházím - a sedím pořád u počítače. Došlo tedy i na archiv. Zmiňoval jsem se o tom už včera, o mých trampotách z dolování cédéčka z plastikového obalu. Jistě že to nebyl vážný problém. Ani samo vypalování nebyl vážný problém, třebaže mě varoval můj přítel a znalec veškeré výpočetní techniky Bohouš Herwig: "Počítače jsou bestie, všechny hardwarové komponenty jsou bestie a software je šmejd - ale nejhorší bestie a nejhorší šmejd jsou vypalovačky a programy na vypalování!" No, ukázalo se, že vypalovačka Ricoh a software Nero jsou menší bestie/šmejd, než je zvykem, neboť vypalování proběhlo bez závad, aniž jsem musel Barta obětovat bohům jako úplatek za zdar podniku.

Nicméně k věci samé.
Archiv. Každá řádná webová stránka má archiv - a čistě teoreticky je možné se v archivu Psa prokutat až k vůbec prvnímu číslu z 26. dubna 1996. Ale jak se ukazuje - on nikdo o lození po archivech nestojí. Všiml jsem si toho už před lety, kdy jsem úplnou náhodou zjistil, že mám kiks v odkazu - a půl roku na to nikdo nepřišel...

Já si taky pečlivě archivuju fotky, texty. Mám je rozstrkané po hard-discích, nyní i po cédéčkách. Archivuju noviny a časopisy. Ale když něco potřebuju... spěchám do altavisty nebo atlasu nebo newtona... Pokud jde o štosované papírové noviny, ty přijdou ke slovu, jenom když se komín zhroutí a vytvoří na podlaze kupici.

Přeháním jen docela málo. A podotýkám, že nevím o skutečně bezproblémovém softwaru, který by usnadňoval vyhledávání v domácím archivu. Pravda, kdysi jsem experimentoval s jakousi domácí altavistou, která indexovala slova a podle nich hledala - a dovedla to i v češtině, ale nějak to zapadlo a už jsem o tom produktu nikdy neslyšel. Takže když něco potřebuju z mé vlastní produkce, co mám na disku, uchyluju se k prastaré kombinaci ALT+F7, která se používala za dob prastarých, kdy počítače byly na páru a místo klávesy ALT byl litinový pedál. A to je smutné zjištění: tyhle programy nejsou, protože je nikdo nepotřebuje. Lidi nechodí do archivu. Lidi žijí přítomnou chvílí.


PSÍ PŘÍHODY: Bartovo vnitřní vyhnanství končí
Je to iluzorní vyhnanství protože Bart ven samozřejmě chodí. Jenom já mám špatný pocit. Dnes v jedenáct hodin večer spolknu poslední piluli penicilinu a prohlásím se za zdravého - rekonvalescenta. Zítra ráno po týdnu vyrazím s Bartem na klasický okruh kolem hotelu Mövenpick, kde potkáme štěkavou Bellinku, možná Andulu s Darinou, vyhneme se Gabilanovi a Maxovi a z dálky budeme pozorovat, jak pokračuje stavba Anděl City (ano, tak srandovně se ten komplex jmenuje).

Odpoledne jsem si o tom povídal s Míšou. Bart okamžitě pochopil, že řeč se týká jeho, třebaže do té chvíle spal, nebo dělal, že spí. Zvedl hlavu a kdybych rychle nepřevedl řeč na méně ožehavé téma, byl bych středem jeho vyzývacího tance.

Přitom si Bart nemůže stěžovat, protože místo mě s ním chodil na procházku David, a zdálo se mi dokonce, že to jsou procházky delší a důkladnější, než ty moje. Jenže je to proti zavedeným pořádkům, správně mám chodit na procházku já.

Tak se i stane, a přiznám, že se na procházku upřímně těším.
Nejsi sám, Barte. Taky potřebuju vyvenčit.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.