Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pátek 29.12.2000
 • Česká televize opět vysílá na obou kanálech
 • Ztráty na reklamě za dobu uříznutí se odhadují na osm až deset milionů
 • Rada pro rozhlasové a televizní vysílání uznala Hodačovu televizi jako "kontrolovanou vedením ČT" a zároveň konstatovala, že Hodač nemá nad vysíláním kontrolu
 • Václav Klaus svolal na pátek 5. ledna mimořádnou schůzi sněmovny o situaci v ČT
 • Ve čtvrtek odpoledne se ztráta za nevysílanou reklamu v ČT odhaduje na 4 miliony, pokud by výpadek měl pokračovat, za celý čtvrtek by to činilo dalších 4 miliony
 • V Praze a v Brně se konaly večer před budovami ČT demonstrace na podporu rebelů
 • Janu Bobošíkovou inzultovali lidé při odchodu z budovy ČT na Kavčích Horách
 • Zahraniční zadluženost stoupla za rok o 32 miliard korun
 • Všeobecná zdravotní pojišťovna vyhrožuje, že pošle do konkurzu firmy, které jí dluží pojistné
 • Na horách je málo sněhu
 • Počasí Praha: šedivo, mírně nad nulou, večer začala mokrá vozovka namrzat
  Žilina: zase sa oteplilo a napršalo    Miroslav Drkoš


Z deníčku Moby Dicka

Pátek 29. prosince 2000
V novinách jsme si přečetli, že příští rok bude naše firma prodána novému zájemci ze zahraničí. Předtím bude muset zeštíhlet. Kam půjdeme, až nás vyhodí? Ke konkurenci? Ambrož preferoval České Mektárny, než se dozvěděl, že právě tam odjel se svým novým Oplem Mrva Cymbuch. Dostal lano od mektárenského ředitele, kterým není nikdo jiný než náš bývalý ředitel Makoš!Rada rozhodla, že legální vysílání má Hodač

Český politický cirkus:
Takže tohle už víme: Rada pro rozhlasové a TV vysílání rozhodla, že legální je Hodačovo vysílání, nikoli vysílání redaktorů TV. Jenže, jelikož Hodač žádné vysílání (= vysílání zpravodajství) nemá, i dnes bylo v časech zpravodajských relací vysílání písemné oznámení o rozhodnutí Rady, zároveň s výzvou "orgánům ČR", aby učinily přítrž nezákonnému jednání všemi vhodnými prostředky. Moudří však ani nadále z toho všeho nejsme, neboť:
rada prostřednictvím rozhlasu nás celý den ujišťovala, že neexistuje v zákoně nějaká opora pro pojem "legální" či "pirátské" vysílání. Kdybych události vysílal já za Bartovy součinnosti, byli bychom piráty a pověsili by nás na ráhnu. Pikantní ale je, že pirátské (dle Rady) vysílání vyrábějí zaměstnanci ČT, kteří mají tuto činnost v popisu práce, nabízejí je k vysílání v řádném čase a jejich hlavní pirátství spočívá v tom, že neuznávají autoritu Jiřího Hodače, o němž táž Rada konstatuje v témž výnosu, že nemá autoritu.

Věru, pěkný galymatiáš (podotýkám, že jde o tu Radu, která uděluje licence, nikoli o Radu České televize, která Hodače jmenovala!).
Jaksi jsme se nedozvěděli nic o tom, co nás asi všechny zajímalo nejvíc, a to - kdo nese trestní odpovědnost za uříznutí obou programů veřejnoprávní televize, přičemž vznikla prokazatelná škoda deseti miliónů korun (a další obchodní činnost ČT je ohrožena).

Prakticky se vše vrátilo ke stavu před uříznutím - ČT vysílá, jenom nikoli zpravodajské pořady. Hodač, jak to tak vypadá, je generál bez vojska, a Bobošíková se svými obchodními partnery veškeré zpravodajské pořady plánované na den neobsáhne.

O dnešním průběhu demonstrace na Kavčích Horách se zmíním šířeji jinde - zde se omezím jen na jeden postřeh: atmosféra se tam změnila oproti úterku, kdy jsem tu byl poprvé. Přišlo jistě dvakrát víc lidí, řekl bych tedy, že čtyři tisíce; a zmizeli redaktoři a vidět byli politici - zahlédl jsem Jana Rumla, Jiřího Dienstbiera, Tomáše Halíka. Nad přítomností Jiřího Dientsbiera v news-roomu, kde dělal s ostatními stafáž ve stylu Betléma, jsem se pozastavil už na samém počátku této aféry. Teď mohu jen konstatovat, že rebelové - s touto ochrankou - budou stále hůře deklarovat svoji touhu po absolutně nezávislém, objektivním zpravodajství.Dvakrát na Kavkách - v jednom jediném dnu

Rodina a přátelé   
Na Kavčích Hrách, sídle ČT, jsem byl dneska dvakrát - ráno a večer. Jen poledne jsem vyneZa stavu totálního uříznutí jsem vystupoval (s Michalem Prokopem) v pořadu Dobré ráno (v krátké době už podruhé,). Byl jsem zvědav na bojiště, protože do té doby jsem budovu zpravodajství (od vypuknutí Bitvy na Kavčí Hoře) viděl jen zvenčí. Ne, nemusel jsem překračovat Jana Rumla, zachumlaného do spacáku. Ve vrátnici byla uklízečka a nevrle komentovala pokusy o chůzi po čerstvě vytřené podlaze, slečna asistentka trvala na tom, abych se napudroval a když jsem namítal, že to stejně nikdo neuvidí, dokud bude mít Hodač nůžky v ruce, odpověděla, ať koukám mazat do maskérny. To se mi líbilo, to je profesionalita - kapelník na potápějícím se Titaniku jistě trval na tom, aby všichni muzikanti hudoucí Straussovy valčíky měli utažené motýlky.

Velkoplošné obrazovky byly na Kavkách tři
Přes den jsem sledoval v rozhlase ozvěny jednání Rady pro rozhlasové a TV vysílání a v podvečer přišla SMS zpráva četky, že legální je Hodačovo vysílání. Byl jsem tedy zvědav, jaká bude reakce shromáždění, které se sejde na Kavčích Horách.
Vždyť to byla nepochybná Hodačova výhra - on má legitimní vysílání, a o aféře s uříznutím obou televizí se nahlas nemluví.

No a vidíte, nic.
Malá prohodačovská demonstrace.
Nápis na střeše vozu:
Hodač=právo, zákon, demokracie
Krizový štáv=anarchie, násilí

Velmi silně mi to shromáždění připomnělo neslané nemastné tlachavé shromáždění Děkujeme, odejděte na Václavském náměstí. V podloubí nedaleko vchodu známé tváře, charakterizovatelné jako hradní skupina. Projevy o opoziční smlouvě a občanovi deptaného mocí. Jestliže toto režíruje někdo ze skupiny rebelujících redaktorů, moc fištrónu v hlavě nemá. Čistě teoreticky jde o nezávislost televizního vysílání. Tuto nezávislost podporuji všema deseti. Sestavení Rady pro Českou televizi (opakuji: jiná Rada, než je ta, která dnes dala Hodačovi zelenou) je facka principu nezávislosti, psalo a mluvilo se o tom hodně, a jak je u nás zvykem marně. Ale, proboha, ať někdo těm rebelům řekne, že cesta k nezávislosti nevede přes spojenectví s protivníky jejich protivníků.
Novinář musí být hlídacím psem všech politiků, ne aby se nechal hlídat v noci Janem Rumlem ve spacáku.


Vítej do smečky, Dito!

Psí příhody   
Kráčeli jsme řídnoucím ranním šerem v obvyklé sestavě, já s Bartem a s panem Suchým a jeho dvěma fenami Andulou a Darinou, když tu, kde se vzal, tu se vzal, legrační vlčáček, pořád ještě kapesního vydání, ale s ušima už jak se patří vzpřímenýma. Je to přírůstek v našem rajónu, německá ovčanda Dita.

Darina, Andula a Bart, to nejsou žádní kapesní pejsánkové, a bylo podivuhodné, s jakou vervou se Dita na ně vrhla a jak stačila obtěžovat všechny tři najednou! Bart na tom byl relativně nejlíp, protože má kupírovanou oháňku takže má o jedno zakusovací místo míň. Dita usoudila, že nejlíp se vidí na Darinině uchu - je pořádně veliké, asi jako rohožka před hlavním vchodem hotelu Pupp v Karlových Varech, a pěkně chlupaté, jaksi vypolštářované. Bart kousání do uší důstojně odmítal a nechal si líbit jen opírání tlapkami. Andula si naopak nechala líbit všechno a chovala se jako Ditina adoptivní matka.

Díval jsem se na tu melu a vzpomínal, jak nestoudně Bart obtěžoval chudáka Gordona, když byl štěně a dostal se k nám na podzim pětadevadesátého roku. Taky považoval Gordonův ocas za předmět k zakousnutí a jeho samotného za trampolínu s ušima jako záchytnými madly.

A pak nechal Gordona - z čista jasna - být.
To přišla na Gordona poslední hodinka a maličký rotvík poznal, že je tu cosi, co se nedá škádlit.

Ale - pryč s tebou, smutná vzpomínko, je tu život sám, koncentrovaný do doposud drobného tělíčka fenky Dity. Užij si života - a oplať jednou trpělivost, až i tebe bude jednou mladá generace obtěžovat.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.