Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: středa 8.11.2000
 • Krajské volby by vyhrála podle průzkumů ODS v devíti z třinácti krajů, ve třech by zvítězila čtyřkoala a na Ostravsku komunisté, zjistilo konsorcium SC+V a STEM
 • Kamila Meclová zůstává šéfkou kriminálů i po Kajínkově útěku, rozhodl o tom dočasný ministr spravedlnosti Rychetský, který nechce být pašákem, jenž řeší věci rázně - strhnul jí 6,5 tisíce měsíčně
 • Kamila Meclová vyjela na inspekci čtyř věznic kontrolovat jejich bezpečnost
 • Kandidát čtyřkoalice Josef Jařab je v nastávajících volbách poškozen, protože na volebních lístcích je mylně veden jako kandidát ODA
 • Radim Masný nezávislý kandidát na senátora riskuje policejní stíhání, protože veřejně předal marihuanu Jiřímu X. Doležalovi
 • Předseda vlády Miloš Zeman má pocit, že by bylo dobře zavést povinnou účast ve volbách i pod hrozbou pokuty - v některých zemích to tak vskutku je
 • Ve Františkových Lázních vykradli lupiči banku - byli převlečení za policisty
 • Podle indiskrece je v hodnocení EU zaznamenán neúspěch Zemanovy monstrakce "čisté ruce"
 • Podle STEM důvěřuje armádě 55 procent občanů, nejvíc od roku 1993
 • V západních Čechách bylo zemětřesení až 3,4 Richtera, nedošlo k žádným zraněním ani škodám
 • Václav Klaus havaroval na hradecké silnici, pak přesedl do jiného vozu a pokračoval v cestě do Hradce na volební mítink
 • Nad Vrchovinou se přehnal orkán
 • Počasí Praha: Docela pěkné podzimní počasí, ba i teplo bylo, jen ráno pršelo
  Brno: ráno ještě pršelo, přes den osychalo ale sluníčko nikde    Lubomír Střítecký
  Orlické hory: Přes noc a dopoledne pršelo, odpoledne vykouklo sluníčko, jinak pořád zima.    Petr Kroul

Situace v 6.30 našeho času O prsa vede George Bush jr. před Al Gorem 246:242, rozhodne Florida, protože pak by se přehoupl přes rozhodující hranici 270 volitelů Ve volbách do Senátu vyhrála v New Yorku Hillary Clintonová Situace v 8.30 našeho času A je vymalováno: George Bush ml. zvítězil na Floridě, takže vede rozhodujícím poměrem 271:249 volitelů. Zvítězil v 30 státech Unie, kdežto Al Gore v 19. Výsledky z Oregonu a Wisconsinu už nemohou výsledek zvrátit. Ve volbách do parlamentu naopak vedou v obou komorách republikáni. Situace v 11 našeho času Není tak vymalováno, jak to vypadalo: výsledky voleb na Floridě jsou tak těsné, že bylo nutno nařídit přepočítání hlasů a čeká se i na hlasy korespondenční a na hlasy z těžko dostupných oblastí. Bush tedy není oficiálně vyhlášen vítězem a Al Gore se k výsledkům oficiálně nevyjádřil. Nevylučuje se dokonce, že vítěze voleb nebudeme dnes oficiálně znát.

Česká cesta

Český politický cirkus:
Pavel Rychetský nechce být považován za pašáka a nehodlá dělat populistická opatření. Co to znamená? Odmítl odvolat šéfku vězeňství Kamilu Meclovou. Pozornosti této vrcholné funkcionářky vězeňství unikl nepochopitelný šlendrián v nejtěžší věznici v Mírově, kde jsou ti nejhorší zločinci, kteří by za méně liberálních poměrů velmi pravděpodobně skončili na šibenici. Co znamenají slova Pavla Rychetského o pašáctví a populismu? Protože veřejnost vcelku logicky žádá, aby se funkcionáři zodpovídali; veřejnost čekala, že bude odvolán principál toho mírovského cirkusu, tedy ředitel basy. Až po týdnu otálení byl ředitel odvolán (Byl to akt populismu a pašáctví? Nevím.). No a teď byla na tapetě Kamila Meclová.

Rychetský nechce být pašákem, protože si myslí, že je pašákem dost velkým i bez skalpu Kamily Meclové. Co je ale zarážející: snížil jí "osobní ohodnocení", tedy prémie, o šest a půl tisíce měsíčně. To je vskutku podivuhodné. Tak buď Meclová nese odpovědnost za bordel na Mírově a pak by měla odevzdat funkci někomu jinému. Nebo nenese odpovědnost a pak, proč jí Rychetský sráží peníze? Nebo nese ždibíček odpovědnosti oceněný šesti a půl tisíci měsíčně? Co se vejde do tohoto trestu? Skácený plot kolem Mírova? Stráž zašitá v budce, zatímco měla být s puškou na hradbách? Lážo plážo poměry v base, o které se veřejnost naivně domnívala, že je hrobem živých?
To se nedozvíme. Rychetský jde po české cestě. Na ní potkáte ledajakou kreaturu, ale paní, která se jmenuje Odpovědnost, nikoli.
Aby mi bylo rozuměno: kdyby Meclovou vyhodil, její nástupce by jezdil po nečekaných inspekcích jako vzteklá vážka, těkal by od basy k base a tam by srážel hlavy jak kuželky.
Aby mi bylo ještě víc rozuměno: v normálním státě by padl i ministr spravedlnosti, byť dočasný.

Perlička na konec: ve Všehrdech uprchl v úterý další vězeň.
A ještě jedna perlička: Meclová se rozjela na kontrolu čtyř věznic. Měla to dělat před tím, než utekl Kajínek.Nevyčíslitelná gulturní škoda

Rodina a přátelé   
Svět přišel o knihovnu v Alexandrii, svět přišel o Jantarovou komnatu, a jak to tak vypadá, svět přišel o filmové zpracování Starých pověstí českých. Někdy před šestnácti lety si usmyslela trojice kamarádů (Honza Krasl, Vladimír Kovařík a já), že natočí na 16mm film hrané drama na téma Staré pověsti české. U firmy Havlík, nyní firma Patera, jsme si koupili kameru Paillard, nakoupili jsme materiál a pustili se do práce. Za pomoci mnoha přátel vznikla velkolepá filmová epopej. Jako režisér a kameraman jsem natáčel Luckou válku na pláních u Valašského Meziříčí, Kovařík točil Dívčí válku, Honza Krasl tuším že Dalibora - a vše nám to stříhal filmový střihač Míša Kořán.

Zachovalo se jen pár fotek - například tato, která mě zachytila při pádu do rybníka, v ruce mám náhradní kameru typu, tuším, Krasnojarsk nebo tak nějak.
Uplynulo předlouhých šestnáct let. A Kořán je nadále filmovým střihačem, nikdo z nás filmovým tvůrcem.
A Kořán se rozpomněl na tuto mohutnou filmovou epopeu a začal se o ni zajímat - vzniká totiž dokumentární film o tom, jak filmoví tvůrci vnímali a ztvárňovali české dějiny. Tyto Staré pověsti české by tam neměly chybět!
Jenže tam budou chybět.
Kam se poděly ty svitky černobílého filmu?
Na nějakou dobu zůstanou už jen ve vzpomínkách. A tak si vzpomínám na natáčení Dalibora - hrál jsem tytulní roli. Natáčeli jsme v podivuhodné prostoře někdejší koňské jízdárny - byla to velkolepá stavba, zcela vybydlená, bez oken a bez střechy. Lidi chodili a nadávali, že se taková krásná stavba nechala zpustnout.
Film jsme natočili.
Uplynulo několik let a jízdárnu opravili. A lidi chodili a nadávali, že se peníze dávají na takovou kravinu, jako je oprava jízdárny.
A ještě si vzpomínám, že jsme spali v ubytovně, která několik let před tím spadla po výbuchu plynu. Několik lidí zahynulo.
Takže příběh je dokonalý - ani smrt v něm nechybí. Schází jen jedno.

Ten zatracenej film, kterej jsme tenkrát natočili!


Bart asistuje dinosaurům

Psí příhody   
Vy se nedíváte na dinosaury? To děláte chybu. V úterý běží na ČT od cca osmi seriálo životě dinosaurů. Je třeba se dívat. Bart to činí. Není to hraný film, není to žádná Godzilla nebo King Kong. Je to anglický dokumentární film, který popisuje do neuvěřitelných detailů, jak vypadal život na naší planetě před stovkami milionů let. Jestli vám dosavadní dva díly unikly, vřele doporučuji nápravu - přinejmenším příští úterý máte příležitost.

Je to podívaná počítačově animovaná. V reklamě říkají, že při "natáčení nebyl poraněn žádný dinosaur" - je to pěkný přípodotek, naznačuje smysl pro humor, který prolíná i do tohoto jinak naprosto seriózně pojatého díla, přičemž slovo "dílo" naprosto nechápu nějak ironicky. Vzpomínám při tom na několik hodin, které jsem měl to štěstí strávit s Mistrem Zdeňkem Burianem - a vyprávěl mi, jak s profesorem Absolonem vymýšleli, jak asi pravěká zvířata skutečně žila. V tomto seriálu je to vidět, jak žila. S ohromující přesvědčivostí.

Díváte se a najednou vám něco vlhkého a zároveň drsného přejede po ruce.
Zařvete leknutím.
Je to Bartův čenich.
Tedy, byl to Bartův čenich, v mém případě.
Míša mě kárá, že lekám to zvíře a já zase kárám Barta, že se chová jako dinosaurus a leká mě a Bart nekárá ani Míšu, ani mě - přibatolil se a chce se účastnit toho, co pokládá za domácí pohodu, zatímco na obrazovce televizoru, na které nevidí vůbec nic, se požírají příšery, které opustily povrch tohoto světa před stovkami milionů let.

Za několik set milionů let někdo tuhle scénku natočí. Bude to skvělá animovaná prezentace.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.