Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pátek 3.11.2000
 • Policie vzala do vazby bývalého generálního ředitele strojíren ČKD Josefa Marouška a jeho spolupracovníka Petra Formánka
 • Policie ještě nechytila uprchlého vraha Kájínka
 • Neznámý dozorce z Mírova sdělil novinářům, že spolu s Kájínkem se chystal k útěku další vrah odsouzený na doživotí Martin Vlasák
 • Prezident Havel navrhl ústavnímu soudu, aby se zabýval některými pasážemi nového zákona o politických stranách
 • Podle nové koncepce maturit budou od roku 2004 dvoudílné maturity
 • Rakušané obsadili tři přechody Přední Výtoň, Studánky a Dvořiště
 • Miloš Zeman je na Slovensku a jedná zde s premiérem Dzurindou; řekl zde, že blokáda hranic, pokud by do pondělka neskončila, ohrozí jeho návštěvu Vídně
 • Výkon reaktoru v JETE stoupá, už je přes dvě procenta maximálního výkonu
 • V Benátkách nad Jizerou někdo chtěl vyloupit ve škole dětskou šatnu a když ho načapal učitel, vytáhl nůž a třikrát bodl učitele do hrudi a utekl; učitele převezli do Střešovické nemocnice a je doufejme mimo nebezpečí
 • Chronotechna Šternberk, která vyráběla mechanické budíky Prim, přestala vyrábět, odboráři hovoří o kořistnickém managementu
 • Odbory v Poldi Kladno vyhlásily stávkovou pohotovost
 • První traktory jsou hotovy v brněnském Zetoru
 • Počasí Praha: slunečné počasí, zajisté že dosti chladné
  Brno: zataženo a docela zima, že by začal podzim?    Lubomír Střítecký
  Orlické hory: Přes noc lehce pršelo, dopoledne vysvitlo sluníčko a pořádně hřálo.    Petr Kroul

MYŠLENKA DNE
Já to beru jako svaté tažení pana prezidenta, /.../ souboj jeho s naší politickou scénou
Václav Klaus komentuje podnět Václava Havla ústavnímu soudu, aby se zabýval některými pasážemi zákona o politických stranách

Návrh na reformu vězeňství

Český politický cirkus:

Jednou z hlavních zpráv dne bylo zatčení a do kriminálu vsazení Josefa Marouška a jeho fámulusa, do vazební věznice. Nu, v mateřské školce možná tato zpráva vyvolala náznak vzrušení, ovšem dospělý člověk očekává obvyklý chod událostí, završený představením čtyřapůllitrového mercedesa před vrata věznice, odchod a koutkem úst procezené odpovědi typu no comment na stupidní otázky novinářských hyen typu ukrad jste tu čtvrt miliardu, pane Maroušek nebo neukrad.

Myslím si dokonce, že by měli ve vhodně vybrané věznici, lépe v Ruzyni než na Pankráci, protože se tam mercedesům pohodlněji parkuje, zřídit pro takové Maroušky a Stehlíky a Soudky speciální oddělení. Klimatizovaná cela s konferenční místností, knihovnou, sálem pro domácí kino a koupelnou s vanou pro dva, bublinková masáž je samozřejmostí. Koberce, finský nábytek, sem tam nějaký ten originál na stěny.
Bylo by to drahé.
Pořizovací cena by to ale činila zanedbatelný zlomeček všech těch vytunelovaných peněz za uplynulých deset let.

Ruch na evropské hranici
Takže zase spadla už ne železná, ale atomová opona, na třech hraničních přechodech už zase hlídá školní mládež. V téhle kauze, kde se v podstatě nedá nic dělat, si ODS hraje na skutečnou rozzzzzzlobenou, ale opravdu rrrrozzzzlobenou opozici, když vyčítá "evropský tah", kdy se česká vláda obrátila na Brusel a vyzvala ho k zprostředkování. Stejně rozzzzlobená je i čtyřkoala, a při tom ta si na skutečnou opozici hrát nemusí, tak proč to dělá?

Vždyť rozumnost tohoto kroku je očividná! Česká strana Temelín zastavit nemůže na příkaz hejtmana Pühringera a řídícího učitele z Gmündu, to je přece nabíledni. A kancléř Schüssel couvnout taky nemůže, to by ho Heiderovi úderníci zapsali do hnědého notýsku. O čem tedy by se tyto dvě strany, česká a rakouská, měly bavit? Je sice pěkné hovořit o Kavanově diplomatickém neúspěchu, ale Klausova vídeňská diplomatická mise v této věci nebyla oslnivě úspěšná.
Je nejen rozumné, ale jediné možné řešení, že nesporná evropská autorita Temelín posoudí, schválí a předá Schüsselovi výmluvu v modrých deskách se zlatými hvězdami. A Rakušané budou říkat "svinskej Brusel", což je pro nás lepší než když říkají "svinská Praha". A hlavně, přes hranice se bude moci jezdit.Zlatý Anděl otevřen

Rodina a přátelé   
Za pár let to tady bude jako v Century City v LA (no, skoro). Dnes otevřeli skleněný palác navržený francouzským architektem Jeanem Nouvellem. Palác se jmenuje Zlatý anděl. Obrovská stavba - úplně mění charakter známé křižovatky U Anděla. Auta už nemohou jezdit směrem ze Štefánikovy do Nádražní, vzniká tu pěší zóna, dokonce bych si troufl říci, že tu vzniklo cosi jako náměstí, pěkně dlážděné, se vsazenými stromy. Uvnitř budovy jsme byli s Míšou už jednou, 12. června, když byl den otevřených dveří, a tehdy jsem taky zřídil stránku s fotkami typu " Anděl dříve a nyní".

Tak tohle už není žádná maketa - toto je skutečnost.
Je to vskutku podivuhodná budova, svým tvarem připomínající andělské křídlo. Uvnitř ještě není všechno zcela hotovo - co bylo hotovo, to jsou obchody, kterých je tu nasázeno požehnaně po celém obvodu rozlehlého komplexu. Jsou to vcelku obyčejné obchody - s radostí jsem zaznamenal otevření filiálky páně Kanzelsbergerova knihkupectví, tam budu chodit!, pak jsou tu všelijaké ty Kenvela a Adidasy. Co ale bylo podivuhodné - šílený nával Pražanů!
Prvotní nával minutu po otevření Zlatého Anděla.
Příliš nechápu, proč se tak cpali, když podobných Kenvelů a Adidasů je po Praze tucty. Až mi to připomínalo otevření Kotvy - to bylo v roce 1975, byl jsem v Kotvě tenkrát zaměstnaný a byl jsem tedy při otevření uvnitř. Venku bylo tenkrát před tou Kotvou asi tak milion lidí, kteří uvěřili, že uvnitř bude k mání to, co je dnes v těch Kenvelech a Adidasech. Pak, úderem desáté, se otevřely vchodové dveře OD Kotva a lidi utíkali a strkali se a jeden pán upadl a ostatní běželi přes něj, netušíce, že uvnitř v té Kotvě není Kenvelo, ale Makyta Púchov. Ve Večerce sice upozorňovali, že tam bude Makyta Púchov, ale - kdo by věřil novinám, že! Takže zpět k Andělu - proč se ti lidi tak hrnuli dovnitř?
Třeba si mysleli, že je uvnitř Makyta Púchov a ono tam, u šlaka, Kenvelo.
Kejklíři a komedianti
Ještě k tomu otevření: někdo měl ten šťastný nápad a pojal slávu ne ani tak jako slávu, ale jako pouť, s kejklíři, šašky, ohněstrůjci a komedianty. Tím se z toho slavnostního okamžiku setřel poněkud trapný odér hamižného pachtění. Mimové mimovali, jakoby-pes pobíhal mezi lidmi a cikánská kapela vyhrávala o sto péro. Bylo by moc pěkné, kdyby se zde kejklíři udrželi. Oni se často zdržují dole na Můstku na Václavském náměstí, ale tady by jim taky mohlo být dobře. Kejklíři k moderní architektuře patří - čímž bych rád připomněl pařížský paláci Pompidou zvaný Palais Pompi, ten je od rána do večera kejklíři obležen. A tak jest správně.

Až opadnou prvotní zvědavosti, andělský palác blíže prozkoumám a podám zprávu. Zatím se naproti přes ulici staví další Anděl Center a o kousek dál ještě jeden takový barák - a dnes v novinách psali, že se bude i lihovar na Zlíchově předělávat na nějaké hyper-centrum. Hýml, já si nakonec budu muset koupit globouk, aby mě nesebral polecajt, až pudu po ulici v týhle nóbl lokalitě! A lidi se podívaj na vizitku a řeknou, no todle, ten Neff bydlí na Smíchově, jak si to takovej votrapa může dovolit?


Případ pro daňové experty

Psí příhody   
Byl jsem dnes odpoledne ve firmě Tacoma, který se zabývá daňovým poradenstvím a chystá na webu zajímavou službu - daňové poradenství on line; jakmile bude spuštěno, dám vědět. Vyprávěli mi tu hezkou příhodu, když jsem chtěl vědět, jaké dotazy zde zodpovídají.

Obrátil se na ně majitel dostihového koně, dosti úspěšného a tudíž drahého. Co se stalo? Kůň chudák upad a vyrazil si zuby. Od té doby špatně žral, chřadl, nechtěl běhat, zkrátka - herkovatěl. Naštěstí se ukázalo, že ve Švýcarsku dovedou koni zuby spravit, nasadili mu jakousi protézu a koník zase pookřál. No a s těmi daněmi: jelikož šlo o profesionální firmu, chtěla si dát operaci do nákladů, však taky nebyla levná. Jenže, jak? A to byl ten dotaz: má to být vedeno jako oprava zařízení (koně), nebo je to technické zhodnocení (koně)?

Dotaz hodný krále Šalamouna nebo firmy Tacoma, a odpověď byla hodná krále Šalamouna nebo firmy Tacoma:

Jde rozhodně o opravu koně. Pokud se ale ukáže, že kůň s protézou žere líp a kouše tvrdší oves a líp běhá, je to technické zhodnocení koně.
Napadlo mě při té příležitosti, co by mohlo být technickým zhodnocením Barta. Možná, že by byl v jistém smyslu technicky hodnotnější, kdyby víc zlobil, protože by bylo více legračních historek do psí sekce Neviditelného psa.
Ale, přiznám - raději ho nechám technicky méně hodnotného.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.