Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: středa 25.10.2000
 • Jan Kavan podepsal ve Vídni smlouvu, podle níž čeští občané dostanou odškodnění, pokud byli na území Rakouska za války nuceně nasazeni; jde asi o patnáct tisíc našich občanů
 • Jan Kavan jednal s kancléřem Wolfgangem Schüsselem a ujistil ho, že Česká republika poskytne Rakousku veškeré informace o Temelínu, ministr také projednal nadcházející schůzku Schüssela se Zemanem za týden v Brně
 • V Praze je belgický král Albert II. s chotí, na Hradě ho přijal prezident Havel; inkognito přijel do Prahy i slavný fotbalista Pelé slavit zde své šedesáté narozeniny, inkognito se proměnilo v kognito, ale tak to chodí
 • Let Kunovice jde do konkursu, americký vlastník se zachoval jak jahoda a ještě větší jahoda je ten, kdo prodal tak vynikající podnik zcela neznámé ba pochybné firmě
 • Na školách trvá stávková pohotovost kvůli chystané novele zákona o státní správě a samosprávě ve školství
 • Geofyzikální ústav čeká zemětřesení v oblasti Chebu o síle až pěti stupňů, v noci na úterý zde bylo slabé zemětřesení o síle tří stupňů Richtera
 • Hnutí Greenpeace před vánocemi zahájila akci proti hračkám z měkčeného PVC, protože v nich jsou ftaláty způsobující rakovinu
 • Podle Institutu pro výzkum veřejné mínky jsou lidé skeptičtí vůči novému rozdělení státu na regiony
 • Vedení teologické fakulty v Olomouci vyloučilo ze studií V. Nováka, který podal dvě trestní oznámení na olomouckého arcibiskupa J. Graubnera
 • Počasí Praha: Také dnes bylo pošmourno ráno a moc hezky přes den
  Brno: celý den bylo zachmuřeně a mlhavo    Lubomír Střítecký
  Orlické hory:    Petr Kroul
  Žilina: zrána opäť hmla, potom aj slnečno, poobede sa ale zamračilo    Miroslav Drkoš
Rozvervanost ohledně obsazování škol

Český politický cirkus:

Debata kolem chystané novele o státní správě a samosprávě ve školství mi připadá jako hůl se dvěma konci. Který konec je ten správný?
Jedni říkají, že lidé v místě lépe vědí, kdo je dobrý a kdo nedobrý, kdo schopný a kdo neschopný, a že tedy není nejmenší důvod, aby oni neměli mluvit do obsazování vedoucích pozic ve školách. Tenhle názor mi připadá rozumný a svou rozumností je mi i sympatický.
Druzí oponují, že místní správy jsou v rukou partají, že je tam spousta pletich a osobních zájmů a že se tyhle pletichy a osobní zájmy promítnou i do obsazování vedoucích míst ve školách. I tenhle názor není bez rozumného podkladu a reálností pohledu na poměry ve Fidlovačce je mi sympatický.
Kdybych byl poslanec, tak bych asi mačkal oba knoflíky, pro i proti...
A v tom je bída našeho stavu, v němž vězíme.
Kdyby totiž fungovala autentická občanská společnost, tedy kdyby občané měli aktivní a trvalý a nepřetržitý zájem o počínání svých volených zástupců na komunální orgány - i skrze poctivý a nezávislý místní tisk, lokální úřady by si nedovolily pletichařit a strýčkovat a nechávat se podmazávat.
Jenže u nás se pod pojmem občanská společnost rozumí vřeštění rozmanitých nátlakových skupin, kde se vzaly, tu se vzaly, kdežto občanstvo sedí v hospodě a nadává, jak to ti nahoře pomrvili.
Když toto vezmu v úvahu, přece jen je mi bližší ta skeptická strana hole, tedy ta, která je poznamenána nedůvěrou ve schopnosti férové hry na lokální úrovni.
Chvála bohu, že nejsem poslanec a nemusím mačkat puntíky. A kdyby se mě na to někdo ptal, řeknu, že se chovám jako katolická církev ve věci temelínské elektrárny: nerozumím, nevyjadřuji se.

Kdy bude rehabilitace?
Cituji ze zpráv: Vedení teologické fakulty v Olomouci vyloučilo ze studií V. Nováka, který podal dvě trestní oznámení na olomouckého arcibiskupa J. Graubnera. Připomínám notoricky známou kauzu - jde o sexuání obtěžování ministrantů knězem F. Mertou, které arcibiskup Gaubner podle Novákova názoru kryl. Proto ta trestní oznámení.
Ať má pravdu Graubner nebo Novák, v rádiu jsem poslouchal kulaté řečičky teologického papaláše z Olomouce, který ujišťoval veřejnost, že vyloučení nemá vůbec, ale vůbec žádnou souvislost se sporem Novák - Graubner. Na to jsem si pomyslel: nezměnili jste se vůbec. Pokrytectví zůstává stejné, morálka formální. Styďte se. Pokud jste toho schopni.
Jen jsem zvědav, kdy bude student Novák rehabilitován.
Čekám to někdy kolem roku 2500.Záhada se záložními zdroji

Rodina a přátelé   
Na záložních zdrojích není nic záhadného (leda to, proč stojí tolik peněz). Jenom dnes se u mě chovaly záhadně.

Mám záložní zdroje neboli UPSky dva. Jeden chrání počítač, na kterém smolím Neviditelného psa, a druhý střeží server, který mám na záchodě. Stručně vysvětlím, co to taková UPS je: v podstatě je to akumulátor obalený elektronikou. Počítač není zapojen rovnou do sítě, ale do UPS a z ní teprve vede kabel do zástrčky. Jakmile vyletí pojistky nebo elektrárna vypne proud, UPS začne čerpat ze svého akumulátoru energii, přetransformuje ji na střídavý proud a ten pouští - v daném případě - do počítače. Zároveň začne pípat, aby majitel compu, pokud zrovna u něho nesedí, byl varován, přiběhl a předepsaným způsobem uzavřel rozdělanou práci a počítač vypnul.

No a teď k té příhodě.
Seděl jsem zrovna u skeneru, když na mě Míša volala, že na záchodě pípá UPSka. Hm, to se ještě nikdy nestalo. Šel jsem tedy do pojistkové skříně, nic závadného jsem nenašel. Potvora pískala jak raněná. Zapojil jsem tedy server rovnou do zásuvky - a mašina se rozběhla, takže zásuvka byla v pořádku.
Takže tedy porucha je v UPSce.
Odnesl jsem vřeštící stroj (ona vřeští pořád, dokud má v sobě šťávu - a dokud nevypnete její vřeštítko) do kuchyně a kabel připojil do zástrčky, která obvykle napájí vařič kafe. UPSka přestala vřeštět - byla v pořádku. Vrátil jsem se na záchod (vřeštěla, protože byla odpojená), zapojil ji do zásuvky - a vřeštěla dál.

Řekl jsem si, no dobře, je nafrněná a nechce být na hajzlu. Odpojil jsem ji, server zapnul natvrdo, vypnul vřeštítko, a byl klid.

Ne nadlouho.
Začala vřeštět druhá UPSka, ta, kterou mám v pracovně u hlavní mašiny! Nemusím dodávat, že i tentokrát byla v zásuvce šťáva (běží na ní rádio, televize, napájení mobilu atd.) Rozumějte mi dobře - dvě UPS, od dvou různých výrobců, na dvou elektrických okruzích, a jedna po druhé začala blbnout úplně stejně v rozmezí minut! Drobná záhada, veliká náhoda. Kdyby se mi takováto náhoda se stejným počtem pravděpodobnosti stala ve Sportce, měl bych v kapse jackpot.


Pozdní štěkot a nemístné rady

Psí příhody   
V podvečer jsem se šel protáhnout před vchod. Máme před vchodem plácek dlážděný betonovými dlažkami, v létě tu máme sezení a v klídku tu klábosíme. Teď je po sezóně a neděje se tu nic. Nebo skoro nic.

Pokud neuznáme za událost procházku sousedovic kocoura Zrzečka po hřebenu zdi, která dělí náš pozemek od zahrady našich sousedů. Počkal jsem, až Zrzeček (ve skutečnosti je černý, zrzavý byl jako kotě, barva srsti se změnila, jméno zůstalo) seskočí do své zahrady a bude tedy v bezpečí, a pak jsem zavolal do chodby, kde na pelechu ležel Bart.

"Tak to vidíš, Barte," oslovil jsem ho, "kamarád ti ufrnknul rovnou před nosem."
Bart neštěká na nepřítomného Zrzečka, ale na přítomnou Minďu. Strom je v úrovni opřených hrábí, jeho koruna a Minďa mimo záběr.
Bart vyběhl velmi přísně, zamířil právě k té části zdi, po které se před - dejme tou - půl minutou Zrzeček špacíroval, postavil se na zadní, tlapami se opřel a takto ve stoje, jako pantáta, hromově spílal.
Chvilku jsem ho pozoroval a taky poslouchal (nešlo neposlouchat) a pak jsem znovu promluvil:
"Kamaráde, to jsi ho propás. Zrzeček je už doma a ty tu zbytečně hulákáš. Nech toho," radil jsem, "zesměšňuješ se."
V tu chvíli se za hřeben zdi (je to nízká zeď, spíš zídka) objevila hlava naší sousedky Jany. A jestli prý jsem neviděl jejich kočky. Já na to, že ano, že jsem viděl Zrzečka, že se špacíroval po zdi a skočil na svou zahradu. Byl to obtížný dialog, protože Bart řval vskutku velmi velice.

Když na okamžik udělal přestávku, zaslechl jsem zamňoukání.
Oni mají ještě jednu kočku, Minďu... A ta, chudák, seděla na stromě přímo nad Bartovou hlavou a tetelila se strachem - aniž bych ji viděl, aniž bych o ní věděl! Bart moc dobře věděl, jak se to má s kočkami a neřval zbytečně - doufal, že mu hlukem otřesená ba omráčená Minďa spadne rovnou do tlamy!
Nespadla. Jana vylezla na zeď, Minďu sundala se stromu a odnesla domů.
Bart přestal štěkat.
"Tak promiň," omluvil jsem se mu.
"To je dobrý" řekl bezeslov. "Příště to vyjde."


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.