Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pátek 23.8.2002

V 4 ve třech promýšlela fintu na vstup do EU
Hned vysvětlím nesrozumitelný titulek: V4 je Vyšegrádská čtyřka. Prezidenti se sešli v Častolovicích, a byli tři, český, polský a maďarský, slovenský Schuster totiž onemocněl. A fintu vymysleli - co je finta ví každý.

Jde o kaskádovité referendum o vstupu do EU. Referenda v kandidátských zemích by se měla konat postupně. Nejdřív tam, kde je obyvatelstvo nejvíc pro vstup, pak by měl přijít druhý nejžhavější uchazeč atd., až k největšímu váhavci.

Prezidenti se inspirovali při pohledu na stádo ovcí, které táhnou za beranem a ten táhne za silnějším beranem a ten táhne... Nebudu to rozvádět, mohl bych se dopustit příměru o řezníkovi z jatek. To bych nerad, protože si myslím, že vstup do EU je správný a nezbytný krok.
Také referendum o vstupu do EU je nezbytnost. Jde o zásadní zásah do suverenity stát. Kdo na vstup přistoupí, hodně získá, hodně ztratí - a občané mají právo se k tomu vyjádřit. Vstup do EU má být věcí suverénního rozhodnutí suverénního občanstva. Jestliže ale vrcholní papaláši se sejdou v Častolovicích a vymýšlejí, jak to udělat, aby toto suverénní občanstvo se rozhodlo tak, jak oni, vysokoprevoschoditělstva, rozhodli, pak ono suverénní obyvatelstvo v jeho suverénnosti omezují. Dělají z něho manipulované ovce.

To jsou tyhle zkratkovité papalášské nápady. Jinak rozumní lidé časem na vrcholu moci zpitomí a začnou si vymýšlet boudy na občany. Nepomýšlejí na bumerangový efekt. Tahle finta je přece tak prostoduchá, že musí posloužit jako voda na mlýn protivníkům vstupu do EU. Je to přece čistočistá manipulace - a dokonce vrhá stín pochybnosti na sám princip referenda: referendum že je "nejdemokratičtější institut"? Jen pohleďte, jak v Častolovicích přikládají do kotle a pečou výsledek dopředu!

Prezidenti si "přejí, aby výsledky referend ovlivnily zatím nerozhodnuté občany v ostatních státech," zní v komuniké. Přejme si, aby se na tenhle manipulační nápad rychle zapomnělo. Panu Schusterovi přejme brzké uzdravení z otravy, která ho postihla - a je zřejmě horší, než se zprvu čekalo.


RODINA A PŘÁTELÉ: Ještě k cestování po Praze
Omlouvám se mimopražským - ale co naplat, jsem hnusný Pražák a s městem jaksi žiju. Už dost dlouho. Za tu dobu jsem hodně nadával na pražskou dopravu.
Už včera jsem s uznáním psal o organizaci nouzové dopravy v nynější době po povodni. Co mě nadchlo nejvíc jsem nestačil sdělit: pendl v metru, mezi Muzeem a Pražského povstání! Prostě - v rouře jezdí souprava sem a tam jako jo-jo (pokud jsem to správně pochopil), a potom se přestoupí na nějakou jinou soupravu a jede se směrem na Jižní Město.
Řeknete, že je to maličkost, o které nemá smysl mluvit.
Jenže já jsem opravdu hodně dlouho tady v Praze a vím, jak to obvykle chodilo. Vždycky šlo o to, bejt z vobliga a taky nemít průser, tedy: splňovat předpisy a do ničeho se nezaplést.
Lidé kteří vymysleli pendl v metru neměli na mysli žádné předpisy - jen uvažovali, jak usnadnit Pražanům klopotné cestování po městě s ochromeným středem. A našli řešení které sice nevytrhne káru dopravy z bláta, ale aspoň trochu pomůže,.
¨Všude jsem viděl přívětivé, ochotné zaměstnance Dopravních podniků. Nevídáno, neslýcháno - a díky. Konečně se z temné vlny povodně vynořilo něco pozitivního.
PSÍ PŘÍHODY: Pohádka pro Barta, aby si nechal natáhnout fusekli
Bart si někde odřel tlapu. Pořád si ji líže, ránu si rozdírá. Proto jsme mu ji zavázali obinadlem a přelepili leukoplastem. Jenže - co když se mu zapaří? Večer jsme se s Davidem rozhodli, že mu fáč sundáme a na tlapu natáhneme fusekli. Aby nezlobil a nevzpouzel se, krmil jsem ho při té operaci piškoty a vyprávěl mu pohádku:

Nedaleko místa, kde žil hodný Bart, se naparoval drzý zrzavý kocour. Bart nikdy nemohl drzého kocoura potrestat za jeho opovážlivost. Kocour byl vychytralý a přebýval na vysokém cihlovém sloupu. Válel se tam a z výšky se hodnému Bartovi vysmíval.
Bylo to velmi ponižující.
Jednoho dne začalo pršet a v nedaleké řece stoupla hladina. Pan pražský primátor Němec říkal do rádia: "Nebojte se, bude jen dvacetiletá voda!"
Drzý kocour se podíval dolů na sloup na značku dvacetileté vody a uchechtl se. Byl si jist, že voda nestoupne, když to říkal pan primátor, a ponižoval Barta dál. Říkal mu, že je vůl.
Pršet nepřestávalo.
Primátor Němec říkal do rádia:
"Ničeho se nebojte, bude jen padesátiletá voda."
Drzý kocour se podíval dolů na sloupek a uchechtl se. Kde jsem já, a kde je padesátiletá voda! A dál pak ponižoval Barta a říkal mu, že je vůl.

Když jsem s pohádkou dospěl až sem, fusekle byla natažena a připevněna náplastí.

Načež přišel pán, sundal drzého kocoura ze sloupu, Barta popadl za obojek a oba odvedl do sucha a teplíčka a kocourovi nalil mlíčko a Bartovi dal buřta a sobě nalil panáka a všichni tři pak ponižovali primátora Němce a říkali, že je vůl.


 
Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.