Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: čtvrtek 22.8.2002

Povodňová turistika
Oblíbený termín posledních dnů, a značně pejorativní. Začal s ním až nechutně operovat politolog Kučera, který je považuje za senzacechtivou verbež a dokonce by je postihoval zákonem. Já na tom nevidím nic špatného, pokud z toho někdo neudělá kšeft nebo překáží. Na zvědavosti není nic špatného, je to nakonec způsob poznávání.

Vzato do důsledků, co jiného než povodňová turistika je televizní a rozhlasové zpravodajství v těchto dnech, plné stránky novin, zvláštní přílohy časopisů, internetové zpravodajství aj.? Není v tom přece žádný rozdíl, jestli někdo, kdo to má daleko k osobní návštěvě postižených míst, nebo je to "charakter" odmítající parazitovat na neštěstí jiných, civí na zprávy a pročítá srdceryvné "reportáže".

A tady je pohled na povodňové turisty z jiné strany:

Jsem jeden z těch, co jsem si povodně prožil na Moravě v roce 1997. Tak zvaní čumilové, povodňoví turisté a nevím, jak všelijak je redaktoři nazývají, byli velkou finanční vzpruhou v našem turistickém kraji. Právě pohled na katastrofu a snaha mnoha pensionů, ubytoven, restaurací opět zprovoznit své podniky vedla výše uvedené k většímu utrácení. Měli pocit že právě tímto těm poškozeným pomáhají a já jim zato moc děkuji. Copak můžu do Krumlova přijet, až pokvetou šeříky, a budou mě vítat chlebem a solí? P. S. Nejvíc zdržovaly oficiální návštěvy typu premiér, generál atd., v tu dobu musely skončit všechny záchranné práce a umožnit průjezd delegací. S pozdravem Radim Hatlapatka

Prostě Gentleman


RODINA A PŘÁTELÉ: Cestování po Praze v době po-povodňové
Bez metra se nám tu žije - nějak divně. Dnes ráno jsem musel jet do míst, kde se říká Na zeleném pruhu. Já bych tam jel "městskou hromadnou", ale copak tam MHD trefím? Jel jsem tedy autem, přes Barrandovský most a Jižní spojku. To znamená, jel jsem ráno směrem jakoby z Prahy ven. To ještě šlo, aspoň jsme se šourali. Ti co jeli do města stáli.
Vyřídil jsem, co bylo třeba. Auto jsem zahodil na Pankráci a pokračoval MHD - do centra trefím!
Bylo kupodivu, jak skvěle všechno fungovalo. Od soudu bych normálně jel metrem. Po ose metra teď jezdí speciální autobusy a mají zvláštní volný pruh. Občas tam nějaký padouch vjede, ale riskuje pokutu dvou tisíc - však taky na náměstí I.P.Pavlova stáli policajti s táákovýmhle pytlem na peníze a pokutovali, jen to svištělo. Co mě překvapilo nejvíc - na nástupišti autobusů stál dispečer MHD a vlídně vysvětloval takovým nekňubům jako jsem já, kudy který autobus jede! Neřekl "támhle to máte napsaný" a tak podobně, jak bývá v podobných situacích zvykem. Byl vlídný a trpělivý a autobusy jezdily jeden za druhým a na "Pavláku" jsem byl možná dřív, než tím metrem.
S tramvajemi je to horší, mají dlouhé intervaly a bývají narvané.
V novinách čtu, že tady u nás na stanici metra Anděl je 16 metrů vody. U obou výstupů stojí veliké kompresory a pumpují vodu tlustými rourami ven. Trasa B bude zprovozněna naposledy.
Na jedno jsem ale zvědav.
Jakožto pamětník si vzpomínám, že v roce 1988 přijel do Prahy tehdejší sovětský vůdce Gorbačev. V programu měl i prohlídku metra, trasu B. A v rámci lezení do prdele tehdejší Dopravní podnik nechal natřít plechový kryt - myslím - napájecí koleje, nebo co to je, na oranžovo.
Za ta léta kryt už zšedl a zčernal. Jsem tedy zvědav, jestli ho ta voda umyla.
PSÍ PŘÍHODY: Veselý společník
Odpoledne jsem si všiml, že se na sousedním pozemku objevili naši sousedé-zahrádkáři. Možná jsem se nikdy nezmiňoval, že sousedíme kromě domu našich přátel Ríši a Miládky a Jany a Mirka taky se zahrádkářskou kolonií. Tam lidé chodí ve volném čase.

Když jsem je zahlédl, uvědomil jsem si, že možná ani nevědí, že umřela Míša. Šel jsem tedy k plotu a sdělil jim to. Jsou to mrzuté okamžiky pro obě strany. Pro "ty druhé", protože je to nemilá novina, a pro mne, když vidím, jak je to vzalo. Vždycky jsi říkám, že jsem už dobrej a nic to se mnou nedělá a pak vidím reakci druhých lidí a trochu mě to sejme.

Celou dobu se kolem mě placatil Bart. A najednou se mi začal otírat o nohu. Koukám - a od držel v hubě boxerskou rukavici, pytlovku (na boxování do pytle). Máme se synem v garáži takové krámy z našich karatistických dob. Bart si oblíbil jeden pár pytlovek - jsou fešácké, červené. Vždycky si myslím, že jsem je uklidil tak, aby se k nim Bart nedostal, ale nakonec ho honím po zahradě a on přede mnou prchá s pytlovkou v hubě.

No a tentokrát s ní sám za mnou přišel!
Bylo vidět, že je pěkně jetá. Ukradl ji zřejmě už před nějakou dobou, kapala z ní voda a byla špinavá. Nejspíš ji zahrabal někam do křoví.
Podával mi ji.
Já to pochopil, možná falešně, ale těžko to vyložit jinak - asi vycítil smutek a bolest a chtěl mi udělat radost tím, že mi přinese něco, na čem mi děsně záleží (proč jinak bych ho honil po zahradě, má to svoji logiku!).
Pytlovku teď suším na balkóně na žebříku vedoucím na střechu. Bart chodí pod žebříkem a kouká, jak by se k pytlovce dostal.
Však on se dočká, dřív nebo později, a já ho zase načapám a budu ho honit po zahradě a bude legrace a bude všechno v pořádku.


 
Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.